Program wyborczy Nowego Tarnobrzega

Radny Witold Zych potwierdził właśnie oficjalnie chęć ubiegania się o stanowisko Prezydenta Miasta Tarnobrzega w ramach komitetu „Nowy Tarnobrzeg” i jako pierwszy zaprezentował program wyborczy. Zaprasza też do współpracy wszystkich zainteresowanych. Poniżej kompletny program z fecebooka.

2×5 „Nowy Tarnobrzeg” – PIĘĆ PRIORYTETÓW I PIĘĆ CELÓW

Priorytety
1. Wykorzystanie potencjału leczniczych wód siarczkowych dla rozwoju miasta. Budowa ośrodka balneoterapeutyczno-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
2. Budowa Tarnobrzeskiego Centrum Komunikacyjnego łączącego w jednym miejscu zarówno transport kolejowy, autobusowy i komunikację miejską.
3. Podjęcie starań o budowę mostu na Wiśle łączącego Tarnobrzeg z Gminą Koprzywnica oraz zabieganie o rozpoczęcie na naszym terenie budowy drogi S74.
4. Powiększenie terytorialne Tarnobrzega o sołectwo Chmielów, którego celem będzie scalenie i przyłączenie do miasta terenów przemysłowych po KiZPS „Siarkopol” oraz leżących nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
5. Podjęcie starań o opracowanie na szczeblu rządowym kompleksowego programu rozwoju społeczno-gospodarczego dla naszego rejonu w widłach Wisły i Sanu w oparciu o koncepcję czwórmiasta: Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko, Sandomierz (COP plus).

Cele
1. Przełamanie stagnacji gospodarczej i poszukiwanie nowej własnej drogi rozwoju miasta w oparciu o jego historię, zalety oraz potencjał intelektualny i gospodarczy.
– W oparciu o potencjał leczniczych wód siarczkowych podjęcie działań mających na celu rozwój branży uzdrowiskowej i turystyki zdrowotno-rekreacyjnej (ośrodek balneoterapeutyczny, szpital rehabilitacji narządów ruchu, hotele, pensjonaty, agroturystyka).
– Budowa mostu łączącego Tarnobrzeg z Koprzywnicą. Korzyści to potencjalny napływ ludzi, który przełoży się na każdą dziedzinę życia w mieście, handel, kulturę, oświatę, zdrowie, budownictwo, nowe miejsca pracy, rozwój turystyki.
– Rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej miasta wraz z budową „Tarnobrzeskiego Centrum Komunikacyjnego”. Powstanie nowoczesnego zintegrowanego centrum przesiadkowego (PKP, PKS, MKS) obsługującego mieszkańców miasta i jego rejonu zaktywizuje społeczno- gospodarczy rozwój miasta.
– W oparciu o środki unijne zakup autobusów elektrycznych i stworzenie własnej spółki komunikacji miejskiej ( przystąpienie do programu „Bezemisyjnego transportu publicznego”).
– Podjęcie współpracy z OO. Dominikanami w celu wykorzystania potencjału turystyki pielgrzymkowej ( budowa ?Centrum Pielgrzyma?), jako czynnika aktywizującego rozwój społeczno-gospodarczy Tarnobrzega ( rozwój sektora trzeciego, usług turystycznych i hotelowych, gastronomii, handlu, transportu).
– Rozwój infrastruktury sportowo-turystycznej nad Jeziorem Tarnobrzeskim wraz z budową ?Podkarpackiego Centrum Sportów Wodnych?.
– Stworzenie na bazie infrastruktury TSSE w Machowie i TPPT w Zakrzowie przemysłu opartego na właściwościach biochemicznych i leczniczych siarki( np. produkcja siarczkowej wody butelkowanej, preparatów medycznych i kosmetyków).

2. Stabilizacja sytuacji finansowej gminy oraz podjęcie działań mających na celu zwiększenie dochodów do budżetu miasta poprzez wdrażanie racjonalnej i wydajnej struktury finansowej i gospodarczej w mieście.
– Emisja ?Tarnobrzeskiej Karty? dającej przywileje osobom zameldowanym na pobyt stały w Tarnobrzegu, płacącym podatki w naszym mieście, a tym samym pracujących na jego rozwój, która stanie się ważnym elementem kreowania wewnętrznego komunalnego pieniądza.
– Pozyskanie środków finansowych na rozwój miasta i budowę jego infrastruktury komunalnej poprzez emisje obligacji przychodowych, co w znaczny sposób pozwoli zwiększyć możliwości inwestycyjne miasta bez powiększania jego zadłużenia.
– Organizacja rynku lokalnej internetowej ?Giełdy towarowej?.
– Wykorzystanie komercyjne weksli inwestycyjno-terminowych dla rozwoju lokalnej gospodarki.
– Wprowadzenie elektronicznego informowania dłużników przez SMS lub e-mail o zaległościach płatniczych wobec miasta.
– Stopniowe wdrażanie rozwiązań w zarządzaniu miastem i jego infrastrukturą określanych mianem ?Inteligentnego miasta?, które poprawią wygodę życia mieszkańców, ich bezpieczeństwo oraz powiększą oszczędności miasta.

3. Budowa miasta międzypokoleniowego w oparciu o wartości moralne i dobro każdego obywatela oraz poprawa, jakości życia mieszkańców poprzez zapewnienie atrakcyjnych warunków społecznych i bytowych w celu zaspokojenia potrzeb tarnobrzeżan oraz przyciągnięcia nowych mieszkańców i inwestorów.
– Podjęcie we współpracy z Radą Seniorów działań mających na celu opracowanie ?Tarnobrzeskiej Strategii Senioralnej?, która stanie się bazą do kreowania polityki miejskiej we wszystkich obszarach w taki sposób, by jak najpełniej odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom osób starszych.
– Budowa miasta międzypokoleniowego, które uwzględnia potrzeby zarówno starzejącego się społeczeństwa, jaki i inwestowanie w tworzenie warunków sprzyjających zatrzymywaniu młodych ludzi i ich rodzin przez zapewnienie im dobrych warunków społecznych i życiowych.
– Wprowadzenie miejskiego programu ?Tania działka budowlana?. Osoby, które w ciągu 3 lat od podpisania aktu notarialnego zbudują domy i w nich zamieszkają będą mogły wykupić działki z 75 % bonifikatą.
– Poprawa jakości życia mieszkańców i atrakcyjności miasta poprzez inwestycje infrastrukturalne w sposób proporcjonalny do dynamiki rozwoju gospodarczego miasta.
– Podniesienie jakości zagospodarowania przestrzeni miejskich m.in. jakości i atrakcyjności przestrzeni publicznych, szczególnie centrum miasta i centrów osiedli.
– Utworzenie w centrach osiedli miejskich dla rolników sprzedających swoje produkty małych lokalnych rynków owocowo-warzywnych, które zapewnią obsługę lokalnej społeczności w zakresie zdrowej i świeżej żywności.
– Poprawa jakości środowiska przyrodniczego w mieście poprzez utworzenie na terenie lasu Zwierzyniec ?Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego?.
– Stworzenie internetowej ?Miejskiej Mapy Porządku?. Nielegalne wysypisko śmieci, wrak auta, dziura w jezdni albo uszkodzona studzienka kanalizacyjna. Między innymi takie problemy dzięki ?Miejskiej Mapie Porządku? każdy mieszkaniec będzie mógł szybko zgłosić odpowiednim służbom miejskim.
– Wprowadzenie ?Programu remontów ulic? ( jezdni i chodników) opracowanego w oparciu o przejrzyste i czytelne dla mieszkańców kryteria, dzięki którym remonty i budowy dróg będą realizowane w ustalonej kolejności.
– Zwiększenie dostępności na terenie miasta do bezpłatnej wody pitnej w miejscach publicznych i placówkach oświatowych (zdroje wodne, poidełka, studnie).
– Wprowadzanie żywności ekologicznej do szkół i przedszkoli.
– ?Zapytaj Prezydenta? ? możliwość zadawania pytań prezydentowi bezpośrednio na stronie internetowej miasta, co skutkowałoby poprawą komunikacji społecznej pomiędzy mieszkańcami a władzami miasta.

4. Tworzenie trwałego, pozytywnego wizerunku miasta poprzez promowanie jego zalet i wzajemną współpracę miedzy instytucjami kultury, turystyki i sportu, placówkami edukacyjnymi i zdrowotnymi, organizacjami pozarządowymi i religijnymi oraz lokalnymi przedsiębiorcami w celu budowy poczucia wspólnoty wśród mieszkańców.
– Propagowanie idei ?Banków czasu? pozwalających na wymianę usług bez udziału pieniędzy, jako bardzo skutecznego narzędzia pomagającego przetrwać kryzys gospodarczy tworząc alternatywny pieniądz. Dzięki aktywizacji społeczności lokalnej ?banki czasu? pozwalają na budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, rozbudzanie zaufania w społecznościach i integrowanie różnych grup społeczno-zawodowych.
– Zorganizowanie forum ?Tarnobrzeżanie dla Tarnobrzega?, którego celem będzie wykorzystanie potencjału intelektualnego i finansowego tarnobrzeżan mieszkających w kraju i zagranicą dla dobra naszego miasta i budowania lepszej przyszłości naszej ?małej ojczyzny?.
– Zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu przez rozwijanie szkolnictwa zawodowego wraz z dostosowaniem jego oferty do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.
– Rozwój szkolnictwa wyższego w mieście oraz wsparcie dla współpracy uczelni z biznesem i wzmacnianie prozatrudnieniowej roli szkolnictwa wyższego.
– Wykorzystanie wysokiego poziomu szkolnictwa średniego w mieście, jako elementu przyciągnięcia nowych mieszkańców do miasta.? Wzmocnienie kapitału intelektualnego miasta przez rozszerzenie oferty edukacyjnej w szkołach średnich (np. utworzenie Szkoły Muzycznej II stopnia, Liceum Plastycznego).
– Działania na rzecz podniesienia prestiżu PWSZ w Tarnobrzegu przez przekształcenie jej w filię jednej z renomowanych uczelni, co pozwoli na stworzenie środowiska naukowego związanego z uczelnią i miastem.
– Promowanie na arenie ogólnopolskiej naszych znaczących wydarzeń kulturalnych (np. ?Wygraj sukces?, ?Satyrblues?, ?Stylowe uderzenie?).
– Dbanie o rozwój infrastruktury sportowej ( budowa stadionu lekkoatletycznego).
– Zakaz używania wi-fi w przedszkolach i ograniczenia w stosowaniu telefonów komórkowych w szkołach.
– Powstanie ?Centrum Integracji Społecznej?, którego celem będzie integracja społeczno-zawodowa tarnobrzeżan zagrożonych wykluczeniem społecznym.? Tworzenie pozytywnego wizerunku miasta, w którym żyje się wygodnie i bezpiecznie przez promowanie lokalnych zalet ( sanktuarium pielgrzymkowe, wody siarczkowe, walory przyrodnicze i interesujące obiekty zabytkowe, jezioro, warunki do wypoczynku i rekreacji, czyste powietrze, wysoki poziom: oświaty, usług medycznych, sportu, kultury oraz bezpieczeństwa publicznego).
– Budowa lokalnego patriotyzmu i poczucia dumy z miasta. Autoidentyfikacja z miastem to nie tylko budowanie więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami, ale także wyraz ich aspiracji, co przekłada się na bezpośrednio na kreowanie dobrego wizerunku miasta. Ma to duży wpływ dla jego atrakcyjności i rozwój społeczno-gospodarczy w szczególności dla przyciągania do miasta nowych firm oraz mieszkańców.

5. Podjęcie współpracy z sąsiednimi samorządami w zakresie ponadregionalnym w celu budowy jednolitej strategii rozwoju naszego rejonu w zakresie jego aktywizacji gospodarczej, dbałości o środowisko naturalne oraz rozwoju i modernizacji infrastruktury transportowej.
– Rozpoczęcie prac nad koncepcją docelowej obwodnicy miasta łączącej drogę S9 z projektowaną S74.
– Podjęcie współpracy mającej na celu rozpoczęcie prac nad regulacją Wisły oraz jej zagospodarowania zarówno turystycznego, jak i gospodarczego.
– Uruchomienie turystycznych rejsów statkami po Wiśle na trasie Sandomierz-Tarnobrzeg -Baranów Sandomierski wraz z budową przystani rzecznych.
– Współpraca i wzajemne uzupełnianie się gospodarcze, społecznie i kulturalne Tarnobrzega z sąsiednimi miastami. Opracowanie wspólnego programu rozwoju społeczno-gospodarczego dla naszego rejonu w oparciu o koncepcję czwórmiasta: Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko, Sandomierz (COP plus).Informacja za profilem dr Zycha

You May Also Like