Miska dla psa – niezbędne akcesorium

Miska dla psa to podstawowy element „psiej wyprawki”. Tylko z pozoru to zwykłe naczynie na karmę dla psa. Obecnie producenci misek proponują akcesoria przypominające stelaż, a także te z funkcją spowalniania jedzenia. 

1. Miski dla psów produkowane są z plastiku, melaminy, metalu oraz ceramiki.
2. Przy wyborze miski warto uwzględnić potrzeby psa.
3. Warto skorzystać z dodatkowych rozwiązań: miska na stelażu, spowalniająca jedzenie, poidełko.

Najbardziej popularna miska dla psa

Najczęściej kupowane miski to te z plastiku lub melaminy, a także miski metalowe. Zarówno jedna, jak i druga grupa misek ma swoje zalety. Plastikowe miski są bardzo tanie, występują w wielu wzorach i kolorach, więc można bez problemu dopasować je do własnych preferencji. Niestety miski te szybko się niszczą, rysują, w związku z czym trudno utrzymać wysoki poziom ich higieny. We wszystkich rysach i załamaniach szybko zaczynają się gromadzić niebezpieczne dla zdrowia psa bakterie. W przypadku misek metalowych to ryzyko jest nieco mniejsze, dzięki czemu łatwiej o utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. Trzeba jednak pamiętać, że miska metalowa może uczulać psa, a wodzie nadawać metaliczny posmak. Poza tym nie występuje ona już w tylu wzorach, co miska plastikowa. Jest także nieco droższa.

Jeszcze droższym rozwiązaniem jest miska ceramiczna, która niewątpliwie jest najbardziej estetycznym typem miski. Dodatkowo nie da się jej zarysować, a dzięki swojemu ciężarowi utrzymuje się w miejscu i nie przesuwa po podłodze z każdym ruchem psa. Jej ciężar jest niestety także wadą, kiedy mowa o wyjeździe z psem. Miska ta nie jest także odporna na zbicie, co stanowi drugą jej najpoważniejszą wadę.

Jak wybierać miskę dla psa?

Przede wszystkim uwzględniając samo zwierzę: jego potrzeby, wiek, wielkość. Dla małych psów najlepiej kupić miskę o objętości od 03, do 0,7 l, dla średnich zwierząt sprawdzą się te o objętości do 1,5 l. Z kolej duże psy potrzebują miski o objętości nawet 3 l.

Warto także uwzględnić wzrost psa. Dla maluchów wystarczą zwykłe miski, jednak średnie i duże psy z pewnością pokochają miski na stelażu. Część z nich ma możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu można je dostosowywać do potrzeb pupila. Przede wszystkim dla dużych psów jest to duże ułatwienie, nie muszą się one tak bardzo schylać. Równie ciekawym rozwiązaniem są miski z dozownikiem. Sprawdzają się one w domu, w którym jest kilka zwierząt oraz w takim, w którym domownicy dużo czasu spędzają poza domem. Miska z dozownikiem wydaje określone porcje karmy. Można ją także ustawić tak, aby wydawała porcje o określonej porze.

Producenci proponują nawet rozwiązanie dla psich łakomczuchów. Jest nim miska spowalniająca jedzenie. Sprawdzi się ona doskonale w przypadku psa, który pochłania jedzenie zbyt łapczywie. Dzięki specjalnym wypustkom, w które zapada się karma, pies musi się trochę natrudzić, aby je stamtąd wydobyć. Dzięki temu je zdecydowanie wolniej. Na wspólne wyjazdy z pupilem przyda się z kolei miska turystyczna, plastikowa lub tekstylna. Nie można zapominać także o misce na wodę. Tutaj również do dyspozycji jest zwykła miska lub specjalne poidełko. Zaletą tego drugiego jest przede wszystkim to, że woda w nim jest zawsze świeża, „nie stoi” w misce i nie namnażają się w niej bakterie. Niestety jest to rozwiązanie nieco droższe od tradycyjnej miski. Również jego czyszczenie wymaga nieco więcej czasu. 

Wybór misek można znaleźć na: https://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Miski-stojaki-dozowniki-1366.html

Materiał partnera