Tinfo - 15 lat i... koniec?

Podziel się uwagami. Co można zrobić lepiej, czego tu brakuje?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tinfo - 15 lat i... koniec?

Post autor: admin » 13-11-2018 19:46

"[b]Kochani

Wypominki[/b]
Tarnobrzeg.info działa od ponad 15 lat. Kawał czasu, a na Internet to cała epoka. Dłużej niż facebook.
W podobnej do obecnej formie 15 lat minie dopiero w marcu, ale wcześniej coś już było.

[b]Problemy[/b]
Na ten moment nie jestem jednak pewien co będzie dalej, bo piętrzą się trudności techniczne.
Niezależnie od zawodnego czynnika ludzkiego w mojej osobie, kod też się starzeje.
Strona działa na kilkuletniej wersji skryptu, który niby nadal jest rozwijany, ale trudno mówić o stabilności w nowych wersjach. Przynajmniej nie udało mi się jej osiągnąć w licznych eksperymentach. Niestety aktualna wersja skryptu nie będzie działać na nowszych wersjach php, które stopniowo są wycofywane z serwerów. Datą graniczną może być koniec roku, kiedy to starsze wersje php przestaną być wspierane. To tak w skrócie.

[b]Na co to się może przełożyć?[/b]
Może jakimś cudem uda się jeszcze zaktualizować serwis do nowszych wersji i sprawić żeby działały, ale nie mam już wielkich nadziei.
Może w coś się przepoczwarzymy, w jakiejś formie uda się przenieść i zachować dane z tych 15 lat. Fajnie by było.
Może wszystko się skończy, bo przecież wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem.
Może powstaniemy z programistycznych popiołów i zaczniemy od nowa, ale być może z wymazaniem historii. Zostanie pamięć ulatująca i zawodna w nas i cyfrowo niezmieniona w pliku sql, którego jednak nic nie wyświetli, który przepadnie kiedyś razem z dyskiem, albo rozpłynie się w chmurze.
Czy start od nowa ma sens? Mam wątpliwości.

[b]Po co to piszę?[/b]
Jeśli są jakieś treści, wpisy, czy prywatne wiadomości itd. na których Wam szczególnie zależy, to warto je sobie zabezpieczyć, skopiować i zarchiwizować. Być może za parę tygodni przestaną być dostępne. Zdawałem sobie sprawę, że w takiej formie nie może to trwać wiecznie. Zasypywany szkielet dinozaura i topniejące lodowce. Jest, znika powoli, nie ma.

Może sprzedać to wszystko w pierony komuś młodszemu, niech wydobywa co warto i kształtuje od nowa?
Jakby ktoś miał twórcze propozycje, to można się ze mną kontaktować w tej sprawie. W innych w sumie też :-)

A dziękować za 15 lat mogę już teraz.
[b]Dzięki![/b]"

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Post autor: A1313 » 13-11-2018 20:03

"Koszt doprowadzenia tegobwszystkiego do ładu(licencje ,robocizna)"

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Post autor: admin » 13-11-2018 20:10

"Nikt nie wie.
Wsparcie oryginalnego skryptu leży.
Serwerowcy coś próbują pomagać, ale przecież nie są od programowania.
Na ten moment rozważałem ze znajomym informatykiem opcję migracji wszystkiego na Wordpressa, ale gotowców do tego nie ma, takich doświadczeń też nikt nie ma.
Użytkownicy i newsy pewnie bez problemu, ale ponad 100000 wpisów na forum z całą strukturą, autorami, cytatami itd. już gorzej, chociaż forum do WP i tutejszy Dizkus przed laty miały jedno źródło. Znajomy ma się przyglądać strukturze bazy i myśleć czy i co da się przekonwertować. Pewnie jakoś się da, ale to nie gotowce, tylko indywidualne rozwiązania, w dodatku najlepiej gdyby ktoś w tym siedział."

Awatar użytkownika
gjt
Posty: 386
Rejestracja: 03-06-2004 11:08

Post autor: gjt » 13-11-2018 20:15

"A jednak...

Znam kogoś ;) kto też działa na tym archaicznym skrypcie (zapewne jako jedna z dwóch osób w Polsce) i gdyby znalazł się ktoś kto by komercyjnie podjął się próby aktualizacji skryptu to być może ktoś jeszcze będzie chciał z tego skorzystać.

Tak czy inaczej gratulacje i szacun za 15 lat"

mariano
Posty: 983
Rejestracja: 10-06-2017 12:55

Post autor: mariano » 13-11-2018 21:10

"Nie wiem jakie masz serwery, jak i gdzie pracujesz. Powiedz mi tylko, ile potrzebujesz gotówki, żeby to podźwignąć?"

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

Post autor: Padre » 13-11-2018 21:13

"Tak jest, szacunek, że Ci się chciało.

A może by tak z innej strony? Nie chciałbym całego serwisu spłycać, ale zerknij no proszę w statystyki i napisz - ile ruchu całej strony to content (newsy, repertuar), ile to ogłoszenia a ile samo forum? Wiele osób z t.info korzysta tylko z forum. Może da się podlinkować lokalnie ogłoszenia np z OLX lub innego bardziej przyjaznego serwisu? Nie chcę broń Boże wchodzić w paradę, ale może połączyć do pewnego stopnia się z np nadwisla24 jeśli chodzi o ogłoszenia i newsy? Tobie do adminowania zostało by "tylko" forum...

Osobiście postawił bym tzw "grubą kreskę" i zaczął od nowa. To też by nieco odświeżyło tak zacną markę jak tarnobrzeg.info"

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Post autor: admin » 13-11-2018 21:29

"Być może w pewnym momencie będzie to problem pieniędzy, ale tymczasem nie jest to najistotniejsza kwestia.
Nie pytam o wsparcie finansowe, bo od wielu lat Tinfo się utrzymuje, chociaż pisanie traktuję jako przyjemność a nie pracę, zatem nie przeliczam stawki godzinowej.

Ogłoszenia generują bardzo dużo odsłon, ale to niezależny serwis na subdomenie, bez powiązania programowego z Tinfo.
Jak padną, to najłatwiej byłoby je zastąpić, a sens ciągle jest, bo przez duży ruch wychodzą na plus. Chociaż tu też wskazana aktualizacja.

Repertuaru nie ruszam, wyświetla się gdzieś od roku sam ze strony TDK.
Newsy - ponad 5000 sztuk. Rzadko coś piszę od siebie, ale czasem wychodzi z tego jakiś start do dyskusji. Poza tym sporadycznie to również jakiś zarobek :-)

Oczywiście forum to podstawa, zdecydowana większość ruchu, substancja, esencja i atraktant. To jest właśnie ta część, której nie mógłbym wygenerować sam :-) Jakby był problem z przejściem na Wordpressa, to może dałoby się przejść na samo forum, np. na phpBB, z którego wszystko się zaczęło i które nadal istnieje, jest rozwijane i wspierane. Newsy to by był tylko dodatek do niezależnego skryptu forum.

Gruba kreska i biała karta. Ma zalety, chociaż szkoda mi historii."

Fresca
Posty: 149
Rejestracja: 23-05-2018 21:24

Post autor: Fresca » 13-11-2018 22:40

"Wiem, że to może głupio zabrzmieć, ale jak dziecko ja tak nie chcę.
Wiem, do wszystkiego się człowiek przyzwyczai, ale jak się odzwyczaić? No nie mam zamiaru iść na detoks! Admin raz dziennie śledzę co nowego na forum, jak jest gorąca dyskusja nawet zdarzy mi się częściej zaglądnąć. Nie znam się na tych wszystkich serwerach i innych z tym związanych piedolkach, nie znam też osób będących fachowcami ( jakby to nie brzmiało) z tego zakresu. Jednakże jeżeli w jakikolwiek sposób mogłabym pomóc, w tym finansowo ( chyba wielu by wsparło akcję na ile każdy by mógł) to zgłaszam swoją osobę. Admin no musi być jakieś rozwiązanie, wiem znów jak dziecko, no ale ...... kurcze jak coś trzeba to wrzucaj na forum. Grubą krechę przetrawam, choć fajnie wrócić do starych wątków, bo widać jak zmieniane są poglądy na potrzebę chwili.......ale koniec?

Mądrzy użytkownicy, proszę ruszcie głową i kombinujcie, no kurcze szkoda, no pokażmy, że się da. Kompetentni ludziska proszę...."

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Post autor: karas » 13-11-2018 23:33

"Jordan przestań. Marudzisz jak stara baba :)

Nie ma takie rzeczy, której nie da się przenieść. Nie ma sensu brnąć w to co jest, bo marne wsparcie i tak się kiedyś zakończy. Baza danych forum, to raczej nie jest tak skomplikowana struktura, że nie da jej się przenieść na stare-nowe phoBB.

Pytanie co trzeba przenieść. Stronę zostawiam, zajmijmy się forum.
- wątki wraz z wpisami (jeżeli nie uda się zachować powiązań, to przynajmniej wpisy z informacją o autorze
- konta użytkowników - można przenieść same nicki i maile, doprowadzić do sytuacji, gdzie użytkownik za pomocą funkcji "przypomnij hasło" ustawi nowe hasło, zaktualizuje swój profil od zera

Co jeszcze? Nie ma tego dużo. Problemem mogą być znaczniki, cytaty, ale je też można pozmieniać na oznaczenia w nowym forum.
Dwa lata temu zostałem poproszony o przeniesienie programu kadrowego z rozwiązania jednego producenta na drugiego. Okazało się, że import z plików pozwala na przeniesienie 20% informacji. Reszta to baza -> baza. Siedziałem miesiąc, czytałem, kombinowałem i przeniosłem 80% danych. To kadry, tam musi się zgadzać i się zgadza.

Jak masz z tego rezygnować to mogę spróbować. Za nic, za to, żeby to dalej istniało. Pamiętam pierwszą odsłonę z imitacją czterech śrubek na grafice, to kawał historii."
Karaś

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Post autor: stachu » 13-11-2018 23:53

"Zakończyć ten portal to chyba najgorsze co można zrobić. Walcz Adminie!"

Awatar użytkownika
karpik
Posty: 4319
Rejestracja: 25-02-2005 22:54

Post autor: karpik » 14-11-2018 01:33

"Nie wyobrażam sobie, nie zaglądnąć 2 razy dziennie tutaj, szczególnie teraz na emigracji. Jak potrzeba pomocy to pisz. Trzymam kciuki."

marysia48
Posty: 851
Rejestracja: 29-08-2015 21:49

Post autor: marysia48 » 14-11-2018 08:37

"Witam, nie piszę tu zbyt często z powodu braku wolnego czasu. Niemniej czytam to forum. Kiedyś ktoś bardzo mądry i wrażliwy powiedział mi, że ludziom brakuje... rozmowy. Dziękuję za każde życzliwe słowo. Mam taka nadzieję, że uda się i to forum będzie istnieć co najmniej kolejne 15 lat. Pozdrawiam życząc udanego dnia:-)"

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Post autor: andriu81 » 15-11-2018 01:04

"Gratulacje i oby jak najdłużej. No cóż,takie mamy czasy że proucenci oprogramowania ,systemów nieraz wymuszają zmianę oprogramowania a czasem i sprzętu. Jednak wszystko da się obejść, szperanie po necie,szukanie rozwiązań przynosi efekty. Byćmoże dobrym pomysłem byłoby postawienie tego wordpressa i stopniowa migracja elementów, jednakże nie naruszając obecnej wersji,czyli na górze link "obejrzyj nową wersję" aż do czasu całkowitej migracji wszystkiego. Sama baza forum, zakładając że jest to plik text/plain zawsze daje się konwertować skryptem do obróbki tekstów,akurat takim dysponuję ,jedynie uzupełnić parametry reg exp i łańcuchy źródło/zamiana,itp, więc mogę to napisać ,jeśli zobaczę szablon obecny i docelowy .Nawet 100 tys wpisów przy szybkości działania dzisiejszych komputerów nie robi wrażenia na konwerterach."

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 720
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Post autor: dominik267 » 15-11-2018 01:56

"Andriu to nie jest takie proste. Tutaj mówimy o kompletnej zmianie sposobu budowania aplikacji webowych i kompletnej zmiany środowiska w jakim aplikacja działa. Zostają Ci tylko dane, duuuuużo danych które trzeba obrobić.

Tutaj mamy serwer baz danych z którym komunikujemy się za pomocą języka zapytań.
Baza danych działa na silniku MySQL. Trzeba wyciągnąć z niej dane, obrobić je i co najważniejsze przygotować dane tak aby wprowadzając je do struktury bazy danych nowego silnika forum/ strony zachowały spójność.
Logiki sporo tutaj.

Stopniowa migracja nie wchodzi w grę bo jeszcze bardziej rozpieprzy się spójność danych.

Dodatkowo jeśli baza miałaby działać na plikach stricte tekstowych ubiła by serwer już przy jakiś 10-15 MB objętości.
Owszem są systemy bazodanowe działające na plikach tekstowych np. SQLite ale są to systemy do użytku głównie w aplikacjach wbudowanych lub przy użyciu małej ilości użytkowników np. 1, 2 ,5 osób w tym samym czasie."

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Post autor: andriu81 » 15-11-2018 11:08

"Dzięki za wytłumaczenie co to jest MySQL ,bo uczyłem się tego 12 lat temu ,nic nowego. Mówiąc stopniowa migracja miałem na myśli że najpierw przenosimy serwis informacyjny,potem dane użytkowników,potem forum. Spójność to możliwość nawiązania połączeń między różnymi danymi. Nie miałem na myśli plików tekstowych jako bazy danych ,tylko wartości rekordów do obróbki a następnie przeszłania do bazy danych kolejno."

MT
Posty: 983
Rejestracja: 11-02-2013 23:47

Post autor: MT » 15-11-2018 22:20

"Nie wierzę, że się nie da kontynuacji przy obecnej technologii. Dołączę do ewentualnej zrzutki w miarę możliwości. To również moich ze 14 lat na tej platformie."

pewnyswego
Posty: 135
Rejestracja: 28-03-2015 17:07

Post autor: pewnyswego » 15-11-2018 23:18

"Adminie ruchu nie ma na forum czy jak że tak dramatyzujesz? Jak masz to sprzedać to sprzedaj a nie rozpisujesz rozmyslasz przeciez i tak nie wezmiesz czyjejś opini typu adminie sprzedaj to do serca tylko masz swoj rozum swoje przemyslenia wiec po co to? Strachy na lachy? Zrobisz co uwazasz. No jak nie Ty..."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Post autor: admin » 15-11-2018 23:38

"Ruch stabilny od lat. Nie spodziewam się ani wzrostów, ani spadków w najbliższym czasie.
Przemyślenia wahliwe, a strachów sam się boję. Zaczęło się od kwestii technicznych i już dziękuję za pomocne dłonie, które po założeniu tego wątku się pojawiły. Znaczy był potrzebny. Takie rozterki z wzywaniem pomocy. Są różne opcje, jak nie wyjdzie jedno, to drugie. Jak nie drugie to trzecie. Zniknąć pewnie nie zniknie.

Dziękuję."

mariano
Posty: 983
Rejestracja: 10-06-2017 12:55

Post autor: mariano » 17-11-2018 11:45

"No proszę wybaczyć, ale specjalistą w każdej dziedzinie to nie jestem. A co pracy, bo już mi się nudzi gadanie Karasia jak i Kermita. Jeżeli masz uprawnienia, kwalifikacje, możesz zasiadać w organach różnych spółek i właściwie tyle mam do powiedzenia."

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Post autor: karas » 17-11-2018 11:49

"Wszędzie pracujesz i każde to miejsce to tajemnica :) Ba Gdzie Ty nie pracujesz.
Szkoda mi czasu na rozmowy z Tobą."
Karaś

ODPOWIEDZ