Tarnobrzeg - info z tygodnia

Podziel się uwagami. Co można zrobić lepiej, czego tu brakuje?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: admin » 16-10-2022 18:41

Zapraszam na kolejne podsumowanie tygodnia.

https://www.tarnobrzeg.info/2022/10/16/ ... roku-2022/

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: admin » 23-10-2022 17:36

Minął kolejny tydzień. Do końca roku została jeszcze dycha.
Zapraszam na podsumowanie:
https://www.tarnobrzeg.info/2022/10/23/ ... roku-2022/

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: Serio » 23-10-2022 19:09

Admin: "Czy to nie jest właściwe hasło dla narodowców? "
W kwestii formalnej. Jak widać na plakacie jest to akcja "Konfederacji Korony Polskiej".

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: zbyry » 23-10-2022 19:09

Dobre Cappuccino poszło :)

Co do podwyższenia podatków, już się wypowiedziałem. Wszędzie na świecie, takim choć trochę cywilizowanym, jeżeli już się podnosi, to o wskaźnik dynamiki rok do roku, miesiąc do miesiąca, a nie wybiórczo o wskaźnik inflacji z jednego miesiąca. Wyszło mi 9,06%, zresztą metodologia liczenia jest prosta.

Oświetlenie - u mnie na podłęskiej wsi od 23 ciemności. No ale przecież, jak na Freyera montowali ledy, to można było za jednym zamachem sterownik ale gdzie...Czy co druga? Sądzę, że są miejsca, że może i co trzecia, pierwszy najbardziej transparentny przykład - Jezioro. O czym inni użytkownicy pisali również. I słusznie.

Na BO nie byłem i nie pójdę. Doszły mnie słuchy, a właściwie telefony, że palcem pokazywano na co głosować. Doświadczyłem tego w 2020 roku, poczułem się jak pól-debil i nigdy więcej. Nikogo nie oskarżam, nie byłem, nie widziałem, ale jak wspomniałem, doświadczyłem tego w 2020. Never ever.

Schrony - w innym wątku się podzieliliśmy opiniami. Teraz pokazane jest, że tego typu informacje są transparentne. Zaraz zaraz, kto to miał w programie wyborczym haslo (mogę delikatnie przekręcić): Transparentność w zarządzaniu miastem? ;)

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: Antea » 23-10-2022 21:20

zbyry pisze:
23-10-2022 19:09
Dobre Cappuccino poszło :)

Co do podwyższenia podatków, już się wypowiedziałem. Wszędzie na świecie, takim choć trochę cywilizowanym, jeżeli już się podnosi, to o wskaźnik dynamiki rok do roku, miesiąc do miesiąca, a nie wybiórczo o wskaźnik inflacji z jednego miesiąca. Wyszło mi 9,06%, zresztą metodologia liczenia jest prosta.

Oświetlenie - u mnie na podłęskiej wsi od 23 ciemności. No ale przecież, jak na Freyera montowali ledy, to można było za jednym zamachem sterownik ale gdzie...Czy co druga? Sądzę, że są miejsca, że może i co trzecia, pierwszy najbardziej transparentny przykład - Jezioro. O czym inni użytkownicy pisali również. I słusznie.

Na BO nie byłem i nie pójdę. Doszły mnie słuchy, a właściwie telefony, że palcem pokazywano na co głosować. Doświadczyłem tego w 2020 roku, poczułem się jak pól-debil i nigdy więcej. Nikogo nie oskarżam, nie byłem, nie widziałem, ale jak wspomniałem, doświadczyłem tego w 2020. Never ever.

Schrony - w innym wątku się podzieliliśmy opiniami. Teraz pokazane jest, że tego typu informacje są transparentne. Zaraz zaraz, kto to miał w programie wyborczym haslo (mogę delikatnie przekręcić): Transparentność w zarządzaniu miastem? ;)
Byc może głupie pytanie zadam, jednak nie znam odpowiedzi: co poprzednimi BO? Raz przeszły wody siarczkowe, raz widno - temat oświetlenia m. In na Borowie, oba tematy "coś zatrzymało", jakie są obecnie ich losy, i losy pieniędzy, które były na nie przeznaczone?

W tym roku jeszcze zaangażowałam się w głosowanie, tylko dlatego ze można było internetowo oddać głos. Natomiast po poprzednich edycjach moje zaufanie do tej inicjatywy spadło prawie do 0.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: zbyry » 23-10-2022 22:37

@Antea może ktoś z forum lepiej wie, może @admin. Nie śledzę tego, nie mam wiedzy. Coś gdzieś mi się otarło o wzrok w temacie postępowań w NSA i WSA, ale też głowy sobie nie dam uciąć, czy dotyczyło to BO.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: admin » 23-10-2022 23:02

Sam się gubię. Miasto przegrało z RIO przed WSA i NSA w budżecie głosowanym 2 lata temu, czyli na zeszły rok, ale... rok minął i się udało wywinąć od realizacji zadania. Oznacza to, że dużych zadań w ogóle nie realizowaliśmy, chociaż jest taki obowiązek i RIO wskazało co trzeba zrobić, tzn. co było wg nich zgodne z prawem. Projekt taki jak z BO zrealizowano, ale z innej puli, bo środki zaplanowane na duże zadania zostały w budżecie.

Wydaje się, że właśnie powtarzamy tę sprytną i sprawdzoną już ścieżkę, tzn. BO na rok 2022 głosowany w zeszłym roku, również został zakwestionowany przez RIO, które wskazało jakie projekty mamy zrealizować zamiast niezgodnych z prawem. Miasto przegrało już w tej sprawie przed WSA, ale znów złożyło apelację do NSA i gra na czas, żeby zrobić tak jak wtedy, skoro nie było żadnych konsekwencji i można tak pogrywać.

Piszę z pamięci i mogłem pomieszać jakieś szczegóły, ale mniej więcej tak to wyglądało.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: dino » 24-10-2022 06:22

Moim zdaniem nikt tak do tej pory nie wykoślawił idei Budżetu Obywatelskiego jak obecna władza. Jestem tym bardziej zaskoczony, że przecież nauczyciel kierujący naszym miastem zapewne nauczał przedmiotu wiedza o społeczeństwie, którego ideą jest zwiększenie zainteresowania i partycypacji w życiu publicznym.
Sam stałem w 2020 roku w namiocie przed Urzędem Miasta na Mickiewicza, by oddać swój głos bo oczywiście w budynku panowała zaraza i w trosce o moje zdrowie lepiej było tam nie wchodzić.
I co z tego, że jest na co głosować skoro dzieją się cuda nad urną i Urząd bohatersko walczy, by nie realizować projektów na które padły głosy idąc do wszelkich możliwych sądów.
Skoro to wygląda tak jak wygląda to od ubiegłego roku stwierdziłem, że nie będę firmował tej imprezy.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: admin » 24-10-2022 07:00

Ja rozumiem czemu taka organizacja BO miała służyć, jakie były założenia.
W roku 2017, 2018 mieliśmy chodniki, parkingi przy cmentarzu na osiedlach wiejskich jako zwycięskie projekty duże, bo tam potrafili się zmobilizować, a na Serbinowie tradycyjnie nie. Ludzie zaczęli się irytować, że jedna-dwie wsie biorą całą pulę dużą i do tego projekty małe.
Ktoś wymyślił zatem, że trzeba zrobić projekt, na którym skorzystają wszystkie osiedla, obojętne czy się zmobilizują, czy nie. Do tego projekty na osiedla małe, rozdzielane praktycznie z automatu, bo zwykle bez konkurencji. Jesteśmy dużo dalej od obywatelskości, ale patrząc osiedlowo, bardziej sprawiedliwie. A problemy proceduralne to jeszcze inna sprawa.

spit
Posty: 387
Rejestracja: 12-09-2010 03:48

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: spit » 26-10-2022 01:52

jebać pis hahahah a przy okazji Boga i kosciół nie jebali??
przy okazji zapewne wspomnieli o pieskach(nic nie mam do zwierząt) i biednych karpiach na wigilie

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: admin » 31-10-2022 22:39

Może jutro się uda. A jak nie, to na kolejny weekend.
Założenie do tego wydania jest jedno: o prezydencie tylko pozytywnie. Ha!?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: admin » 01-11-2022 20:07

No i jest. Zapraszam na tarnobrzeskie podsumowanie 43 tygodnia roku 2022

https://www.tarnobrzeg.info/2022/11/01/ ... roku-2022/

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: Serio » 01-11-2022 21:45

No właśnie, a gdzie informacja o bardzo medialnej akcji "Stop ukrainizacji". Była relacja z konferencji NadWisłą 24, iTV Wisła i bardzo dobry obiektywny materiał w TVL, a w przeglądzie tygodnia tarnobrzeg,info zaledwie uszczypliwa wzmianka w kontekście nie mających żadnego związku z tą sprawą apolitycznych działań Stowarzyszenia Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim w celu zablokowanie tej szkodliwej dla zdrowia tarnobrzeżan inwestycji. Czyżby tarnobrzeg. info wpisywał się w narrację prezydenta, że sprawa spalarni to działania polityczne związane z kampania wyborczą? Na to chyba wygląda, bo ten komentarz i łączenie spalarni z działaniami Konfederacji ma taki cel. Określił go dobitnie prezydent w wywiadzie TVL, a tarnobrzeg,info inteligentnie przekazuje tarnobrzeżanom tę narrację. No cóż na portalu tarnobrzeg.info zawsze było trudno przebić się z merytorycznym przekazem o spalarni.
Ostatnio zmieniony 01-11-2022 21:58 przez Serio, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: admin » 01-11-2022 21:51

Trzeba czytać regularnie.
W poprzednim tygodniku było o akcji równo 256 słów, 1670 znaków. Mało?

Przekaz stowarzyszenia to jedyny przekaz o spalarni, który się przebija. Inni wciąż mają nas gdzieś.

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: Serio » 01-11-2022 22:03

admin pisze:
01-11-2022 21:51
Trzeba czytać regularnie.
W poprzednim tygodniku było o akcji równo 256 słów, 1670 znaków. Mało?

Przekaz stowarzyszenia to jedyny przekaz o spalarni, który się przebija. Inni wciąż mają nas gdzieś.
To prawda. Przepraszam redakcję. Na przyszłość będę czytał uważniej. Niemniej jednak można mieć wiele wątpliwości, co do obiektywności tej relacji, ale jak wszyscy wiemy, to Admina subiektywny przegląd tygodnia.

Serio
Posty: 606
Rejestracja: 16-12-2020 20:47

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: Serio » 02-11-2022 08:43

Trzeba przyznać, że Admin popisał się nieznanymi dotychczas umiejętnościami i wiedzą z zakresu mody. Wspaniała analiza. Czekamy na kolejne tego typu opisy, to może lokalni politycy zaczną się stosownie do okazji ubierać. Podpowiadam, może warto opisać, jak się ubierają radni na sesje, bo przecież ich ubiór świadczy nie tylko o nich, ale także o naszym mieście, a powinni go godnie i z szacunkiem reprezentować.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: zbyry » 02-11-2022 11:40

Nie mam mieszkania w TTBS, ale wziąłem to na 15 - minutowy warsztat (zwykły Excel, a konkretnie "drzewo wskaźnikowe"), tam strojów czy "łaskawej" obniżce - podwyżce podatków to już sobie daję spokój, bo szkoda zdrowia i słów, mieszkańcy sami winni wyciągnąć wnioski. Na Internecie znalazłem sprawozdanie finansowe TTBS za 2020 rok: https://nadwisla24.pl/wp-content/upload ... 1/TTBS.pdf

I wychodzi za 2020 rok (wypadałoby porównać z innymi czasookresami, lecz niestety niedostępne, a szkoda, bo sprawozdania powinny być dostępne na stronie akcjonariuszy lub podmiotu mającego większościowy pakiet kontrolny. Marzenia ściętej głowy...

No to lecimy, jak najjaśniej potrafię:

Rok 2020 nie był łatwy, COVID, itd., ale obniżano stopy procentowe, wdrażano tarcze i inne mechanizmy finansowe, budowlanka nie ucierpiała, wręcz przeciwnie.

Wydarłem ze sprawozdania co mogłem, dla statystycznego mieszkańca. Wskaźnik ROA (rentowność aktywów, a więc kapitału całościowego/całkowitego, którym dysponuje firma), wynosi 1,2 %. Jest to wskaźnik niepokojący, bo bliski zeru, ale im wyższy, tym większa zdolność spółki do wypracowywania rentowności sprzedaży spółki w oparciu o aktywa. W mojej ocenie wskaźnik jest bardzo niski, biorąc nawet pod uwagę COVID i inne czynniki.

Wskaźnik ROS, czyli rentowność sprzedaży (innymi słowy: to co TTBS sprzedaje, czyli mieszkania, usługi, grunty, itp.)

ROS=12,76 %. Słabo, gdyż na każdą złotówkę kapitału zainwestowanego, przypada około 13 groszy zysku na każdy 1 zł zainwestowany jakkolwiek.

Idziemy dalej, wskaźnik ROE=2,65%. Marnie, gdyż wskaźnik ten obrazuje zdolność wykorzystania kapitałów własnych (wypracowanych, czyli jak pracuję, to mnie stać na mleko i chleb, ot tak to się obrazuje), więc Gmina, rozumiana jako miasto Tarnobrzeg (Tarnobrzeg jest właścicielem TTBS - Gmina/Miasto) ma mało co z tego. I to koreluje ze wskaźnikiem zadłużenia kapitałów własnych TTBS, który wynosi ZKP (zadłużenie kapitałów własnych) 116,60 %, czyli inwestycje spółki są finansowane z kapitałów obcych (kredytów lub Pan Bóg wie czego), i czyli, jak się pojawi wierzyciel, no to będzie sięgał po te kapitały, znaczy zmiesza najemców mieszkań z ich własnymi osobami? ;-)

Zadłużenie kapitału własnego nie jest złe, bo wynosi 51,76 %. Czyli ponad połowa kapitałów spółki jest finansowania ze źródła obcego. Ale wartość ta nie powinna według nauk ekonomicznych przewyższać 0,67, czyli 67%. Kwestia zapewne księgowania.

To tylko moje na szybko obliczenia. Warsztat analityczny wskazuje, aby porównać to z innymi latami wstecz, jak i z 2021 rokiem. Z e-sesji wyciągnąłem tylko zysk brutto, nie wiele to mówi, ale zestawiając z rokiem 2020, sytuacja pewnie będzie podobna.

Teraz mieszkańcy będą musieli płacić taki, a nie inny czynsz. Tu zauważam brak obrotu kapitałów, w szczególności brak jednorodnej polityki finansowej. A konstatując, remonty? Jakie remonty, teraz ta kasa na podwyżki będzie pewnie przeznaczona na spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Ehh, dobrze by było, aby sprawozdania były w całości publikowane. Stanowiłoby to przyczynek nad dyskusją i szukania miejsca powstania kosztów i analityki ogółem.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: A1313 » 02-11-2022 16:59

Serio pisze:
02-11-2022 08:43
Trzeba przyznać, że Admin popisał się nieznanymi dotychczas umiejętnościami i wiedzą z zakresu mody. Wspaniała analiza. Czekamy na kolejne tego typu opisy, to może lokalni politycy zaczną się stosownie do okazji ubierać. Podpowiadam, może warto opisać, jak się ubierają radni na sesje, bo przecież ich ubiór świadczy nie tylko o nich, ale także o naszym mieście, a powinni go godnie i z szacunkiem reprezentować.
Nie o mode tu chodzi....
Kurcze ,gdyby wywalić głos z imprezy lub powyciągać klatki z materiału filmowego to można by wykręcić lokalna akcje pokroju Olszanskiego.
Potencjał na memy jets.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: admin » 02-11-2022 17:45

Serio pisze:
02-11-2022 08:43
Podpowiadam, może warto opisać, jak się ubierają radni na sesje, bo przecież ich ubiór świadczy nie tylko o nich, ale także o naszym mieście, a powinni go godnie i z szacunkiem reprezentować.
Pamiętam więcej niż jedną tarnobrzeską sesję gdzie była mowa o czystych koszulach i wypastowanych butach. Powiem szczerze, że mi to nie wystarczy i zdecydowanie nie jest to dla mnie najważniejsze, dlatego pewnie bym się w RM nie odnalazł.

A co do tekstów po sesji nawiązujący do treści z portali centralnych, gdzie kobieca odwaga kojarzy się wyłącznie z golizną, to rzeczywiście mam od jakiegoś czasu pomysł na taki tytuł:

"Odważna sesja tarnobrzeskiej radnej!"

czeka na odpowiedni moment i stosowną sesję RM. Może kiedyś się pojawi :)

A tutaj, w scenerii parkowej, po prostu nie udało mi się przejść obok tego obojętnie.
Raz - naprawdę niezwykła spójność kolorów, a dwa - przecież czerwień i czerń to wiadomo czyje barwy i czyja, nomen omen, bandera.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Tarnobrzeg - info z tygodnia

Post autor: Jacek » 03-11-2022 23:11

admin pisze:
02-11-2022 17:45
"Odważna sesja tarnobrzeskiej radnej!"

czeka na odpowiedni moment i stosowną sesję RM. Może kiedyś się pojawi :)

A tutaj, w scenerii parkowej, po prostu nie udało mi się przejść obok tego obojętnie.
Raz - naprawdę niezwykła spójność kolorów, a dwa - przecież czerwień i czerń to wiadomo czyje barwy i czyja, nomen omen, bandera.
No i ja bym to poparł. Nawet się domyślam Adminie, którą radną masz na myśli... A co do parku? Bardzo słuszne i miłe spostrzeżenie. A, że Serio się nie podoba? Jego sprawa. Trochę luzu w polityce - jak najbardziej słuszne. Za dużo mamy napinki.

ODPOWIEDZ