Samochodem do Czech

renegade
Posty: 716
Rejestracja: 12-04-2004 15:17

Samochodem do Czech

Post autor: renegade » 28-04-2009 18:51

"W weekend majowy wybieram się samochodem na wycieczkę do Kutnej Hory i Pragi. To co mnie szczególnie nurtuje to informacje na temat wymaganego dodatkowego wyposażenia samochodu. Krótko mówiąc chciałbym wiedzieć co powinienem mieć ze sobą żeby w razie kontroli drogowej nie mieć problemów z czeską policją :) . Nigdzie w Internecie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Było coś o jednej lub więcej kamizelkach odblaskowych, o zapasowych żarówkach i bezpiecznikach, o doposażeniu standardowej polskiej apteczki. Chciałbym zweryfikować te informacje.

Może ktoś z was jeździł już po czeskich drogach i mógłby odpowiedzieć na moje pytania?

Z góry dzięki za odpowiedź :)"
Ostatnio zmieniony 28-04-2009 18:51 przez renegade, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin85tbg
Posty: 1054
Rejestracja: 22-10-2004 18:08

Samochodem do Czech

Post autor: marcin85tbg » 28-04-2009 19:46

"Na tej stronie Cie trochę postraszą ;) http://arbiter.pl/galeria/czechy.radar

Poza tym, wydaje mi sie, że w Czechach lepiej zrezygnować z CB, niby mozna używać bez zezwolenia, ale w razie "wu" z anteną na dachu mogą do Ciebie podejść bardziej rygorystycznie."
Ostatnio zmieniony 28-04-2009 19:46 przez marcin85tbg, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin85tbg
Posty: 1054
Rejestracja: 22-10-2004 18:08

Samochodem do Czech

Post autor: marcin85tbg » 28-04-2009 19:51

"W Czechach wprowadzono:

- obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania

- obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach - dziecko do 36 kg i wzrostu 150 cm

- obowiązek używania kasków ochronnych przez rowerzystów do 18 lat

- obowiązek używania kierunkowskazu przy wyprzedzaniu rowerzystów

- całkowity zakaz używania antyradarów

- obowiązek utworzenia trzymetrowego wolnego pasa przejazdu w korku na autostradzie lub drodze ekspresowej

- zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy

- obowiązek posiadania w wyposażeniu samochodu kamizelki odblaskowej

- zakaz zatrzymywania się oraz parkowania na miejscach zastrzeżonych dla inwalidów (mandat od 5 do 10 tys. koron)

- obowiązek powiadomienia policji o wypadku, jeżeli powstała szkoda przekracza wartość 50 tys. koron oraz o wypadku ze skutkiem śmiertelnym, uszkodzenia zdrowia lub spowodowania szkód dla osób trzecich


Nie zapomnij o winiecie

Za brak winietki potwierdzającej opłatę za korzystanie z autostrad kierowca zapłaci w Czechach mandat w wysokości 100 tys. koron. To równowartość ponad 14 tys. zł. Tyle samo zapłaci kierowca, który ma nadal nalepioną na przedniej szybie pojazdu nieważną winietę, albo nie posiada - sprzedawanego wraz z nią - kuponu kontrolnego potwierdzającego, że właściciel pojazdu jest nabywcą nalepki.


Uwaga na tonaż

Ograniczenia prowadzenia samochodów powyżej 7,5 t oraz pojazdów specjalnych powyżej 3,5 t z przyczepą po autostradach i drogach pierwszej kategorii obowiązują:

- w niedzielę i święta, cały rok, w godzinach od 13.00 do 22.00

- w okresie od 1.7. do 31.8.2006, w godzinach od 7.00 do 13.00, w sobotę i w piątek od 17.00 do 21.00


Pijany to przestępca

W Czechach do więzienia można pójść za: prowadzenie pojazdu samochodowego bez uprawnień, prowadzenie pojazdów pod wpływem środków odurzających, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (powyżej 1 promila). Pamiętajmy, że w Czechach nie wolno zasiadać za kierownicą nawet po małym piwie (zawsze trzeba mieć zero prom.).


Nie zbieraj punktów

Nowością w czeskim kodeksie drogowym jest wprowadzenie systemu punktów karnych w skali od 1 do 7. Po otrzymaniu 12 punktów czeski kierowca traci prawo jazdy. System punktowy jest stosowany również w przypadku obcokrajowców. Po uzyskaniu 12 punktów obcokrajowiec nie może prowadzić pojazdu na terenie Republiki Czeskiej przez rok. O fakcie tym zostaną poinformowani na piśmie kierowca i wydający prawo jazdy. Przy naruszeniu zakazu prowadzenia samochodu grozi kara od 25 tys. do 50 tys. koron. Na terenie Republiki Czeskiej zostanie niebawem wprowadzony centralny rejestr obcokrajowców ukaranych punktami.

źródło http://opole.naszemiasto.pl/wydarzenia/622042.html"
Ostatnio zmieniony 28-04-2009 19:51 przez marcin85tbg, łącznie zmieniany 1 raz.

rakkauslaulu
Posty: 1255
Rejestracja: 27-06-2008 11:56

Samochodem do Czech

Post autor: rakkauslaulu » 28-04-2009 20:03

"Można się zabrać :> ;p Czy auto zapakowane ;) Odwiedziłbym dawną znajomą z Czech :)"
Ostatnio zmieniony 28-04-2009 20:03 przez rakkauslaulu, łącznie zmieniany 1 raz.

renegade
Posty: 716
Rejestracja: 12-04-2004 15:17

Samochodem do Czech

Post autor: renegade » 28-04-2009 22:27

"marcin85tbg: dzięki ale to samemu udało mi się znaleźć, chodzi mi głównie o ewentualne doposażenie w kamizelkę, żarówki, odpowiednią apteczkę etc. bo na ten temat nie udało mi się znaleźć żadnych potwierdzonych informacji.

rakkauslaulu: niestety komplet ;)

EDIT:
W końcu udało mi się znaleźć coś konkretnego.

Wszyscy kierowcy, podróżujący czeskimi drogami powinni obowiązkowo posiadać w samochodzie:
- zapasowy bezpiecznik elektryczny
- zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz narzędzia potrzebne do ich wymiany
- podnośnik samochodowy
- klucz do demontażu kół
- koło zapasowe
- apteczka samochodowa
- trójkąt ostrzegawczy.

http://www.tur-info.pl/p/ak_id,29298,,k ... zkowe.html"

ODPOWIEDZ