Pamiętajmy O Pszczołach!

Tu powstają lub trafiają tematy zakwalifikowane przez moderatorów jako odpowiednie do nazwy kategorii
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Pamiętajmy O Pszczołach!

Post autor: admin » 10-05-2019 18:13

Obrazek

W związku z zaobserwowanymi licznymi zatruciami pszczół, pszczelarze zrzeszeni w Rejonowym Kole Pszczelarzy w Tarnobrzegu zamieszkali głównie w Gminach Tarnobrzeg oraz Baranów Sandomierski informują, że występują podtrucia rodzin pszczelich środkami ochrony roślin. Dlatego apelują, aby wykonujący opryski stosowali preparaty, które są wiadomego pochodzenia i dopuszczone w Polsce do stosowania.

Środki nie posiadające zerowej prewencji mogą być stosowane jedynie po zmroku, gdy pszczoły nie wykonują już lotów tak, aby kilkugodzinny okres prewencji zakończył się przed lotami pszczół rano następnego dnia. W przypadku zauważenia wykonywania oprysków na kwitnące rośliny w ciągu dnia będą o tym fakcie powiadamiane odpowiednie służby, które będą pobierać próbki stosowanych preparatów dla sprawdzenia czy nie są to środki szkodliwe dla pszczół. Stosujący niewłaściwe środki muszą się liczyć z dotkliwymi karami finansowymi.
Jak czytamy dalej w piśmie podpisanym przez Prezesa Koła Pszczelarzy Mieczysława Rawskiego – należy mieć świadomość, że to rolnicy, sadownicy oraz działkowcy mają największe korzyści ze strony pszczół w postaci obfitych plonów i powinni dbać o te pożyteczne owady podobnie jak pszczelarze. W niektórych krajach na skutek braku pszczół ludzie zmuszeni są do zapylenia różnych plantacji przenosząc pyłek z kwiatka na kwiatek za pomocą ptasich piórek. Czy mamy dołączyć do tych krajów?

Info: UM.

    Awatar użytkownika
    admin
    Site Admin
    Posty: 19275
    Rejestracja: 15-06-2003 23:41

    Re: Pamiętajmy O Pszczołach!

    Post autor: admin » 26-04-2020 10:05

    Minął rok, a problem pozostał. Pszczoły nadal giną, efekty obserwujemy nie tylko globalnie, ale i lokalnie.
    I niestety przyczyny też są lokalne.


    dino
    Posty: 1995
    Rejestracja: 02-09-2016 15:08

    Re: Pamiętajmy O Pszczołach!

    Post autor: dino » 26-04-2020 12:10

    Patrząc na te zdjęcia przypomina mi się ostania wiosna, gdy zobaczyłem sąsiada z działki na przeciwko, który mniej więcej o 15 wytachał sprzęt i pryskał drzewka ;-)
    Drugi z działki obok przyjechał mniej więcej o 17 i pryskał całą działkę "na dwuliścienne" ;-)

    I BTW wczoraj w sklepie ogrodniczym spotkałem kolejnego, który kupował "oprysk na chwasty w truskawkach" ;-)
    Mam nadzieję, że nie pryskał w godzinach lotu pszczół.

    I żeby nie było że sami działkowcy.
    Kilka dni temu "za Wisłą" spostrzegłem w sadach ogromny, zielony ciągnik, który ciągnął przyczepę z bełtającym się tysiącem litrów oprysków ;-)


    Na zdrowie!
    ;-)
    W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
    W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
    W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
    Jak będzie w 2024?

    kuna
    Posty: 132
    Rejestracja: 08-03-2017 13:37

    Re: Pamiętajmy O Pszczołach!

    Post autor: kuna » 27-04-2020 00:34

    W piątek ok godz. 10 rano po os. Piastów zasuwała jakaś maszyna i gość pryskał chodniki i pobocza. Chodziło o trawę wyrastającą obok krawężników i pomiędzy brukiem jak się domyślam. Czy to jest w porządku? Co to za oprysk? Dlaczego o takiej porze? W słoneczny i wietrzny dzień??

    ODPOWIEDZ