Strona 1 z 1

Słownik - koronawirus

: 18-12-2020 14:44
autor: encore
Proponuję zabawę w stworzenie słownika z pojęciami związanymi z wydarzeniami po marcu 2019.

Zaczynam:

Restauracja - obiekt w którym przed Covid19 można było zjeść świeżo przygotowany posiłek. Obecnie to obiekt, w którym funkcjonuje jeszcze tylko kuchnia a sprzedaż odbywa się na wynos lub jest dowożona po uprzednim zamówieniu klienta.

Szkoła - obiekt o dużej powierzchni, dostosowanej do ilości obsługiwanych uczniów. W czasach Covid19 obiekty stały się zbędne ponieważ uczniowie uczą się w domach.

Siłownia - obiekt w którym przed Covid19 można było zadbać o zdrowie przy użyciu dostępnego sprzętu.

Basen - obiekt z wypełnionym wodą zbiornikiem w którym przed Covid19 można było dbać o zdrowie pływając.

Lekarz rodzinny - specjalizacja medyczna, która przed Covid19 pozwalała na przyjmowanie pacjentów w gabinecie przy refundacji NFZ. Obecnie leczenie refundowane przez NFZ odbywa się za pośrednictwem porad telefonicznych. (patrz: Przychodnia POZ)

Przychodnia POZ - obiekt, w którym przed Covid19 można było uzyskać poradę lekarską (patrz: Lekarz rodzinny). Obecnie jest to miejsce służące do generowania e-recept i e-skierowań. W wariancie bardziej rozwiniętym jest możliwość uzyskania recepty lub skierowania przy użyciu dostępnego kija służącego do stukania w parapet obiektu.

Re: Słownik - koronawirus

: 18-12-2020 15:21
autor: jamWilhelm
maseczka - odzienie wierzchnie, niegdyś głównie w kolorze białym lub jasnoniebieskim, stosowana głównie przez lekarzy, dziś obowiązkowe okrycie w sferze publicznej, za brak którego grożą poważne konsekwencje. Obecnie występują w różnych kolorach i wzorach, w romby, trójkąty, kwiatki, trupie czaszki, błyskawice, z cekinami lub bez. Noszone są na wszelaki sposób, na brodzie, czole, na kolczyk (zawieszona na uchu), niektórzy też zasłaniają niemal całe oczy. Od 2019 roku można w masce wejść np do banku,zupełnie nie zwracając na siebie uwagi. Warto zauważyć również, że w co drugim polskim domu szyto maseczki metodą chałupniczą, społeczeństwo zaś organizowało zbiórki pieniężne na maseczki dla personelu medycznego

Re: Słownik - koronawirus

: 18-12-2020 18:03
autor: Innn
Wypłaszczenie - Stan gdy dobowa liczba wykrytych zachorowań utrzymuje się na podobnym poziomie /100 lub 15000/. Występuje wtedy, gdy to jest korzystne dla rządzących.

Re: Słownik - koronawirus

: 18-12-2020 19:52
autor: Antea
Hotel - miejsce, nie będące domem, w którym przed pandemią można było się zatrzymać w trakcie urlopu, wakacji. Obecnie miejsce noclegowe dla podróżujących służbowo np w delegacji do ciotki mieszkającej na Podkarpaciu z kijem w celu wygenerowania skierowania.

Re: Słownik - koronawirus

: 19-12-2020 19:39
autor: XYZ
Ale wam się nudzi. Ale dobra dodam coś od siebie:
Kaganiec,namordnik - maseczka