Internet światłowodowy

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
smashpwnz
Posty: 13
Rejestracja: 13-09-2015 20:03

Internet światłowodowy

Post autor: smashpwnz » 13-09-2015 20:05

"Witam, w związku z budową Autostrady Światłowodowej w naszym województwie, czy ma ktoś informacje, jaki podmiot będzie oferował usługi internetowe światłowodowe w Tarnobrzegu i czy będzie dostępna taka usługa również w dzielnicach wiejskich ?"
Ostatnio zmieniony 13-09-2015 20:05 przez smashpwnz, łącznie zmieniany 1 raz.

Jasiek
Posty: 618
Rejestracja: 29-12-2005 12:31

Internet światłowodowy

Post autor: Jasiek » 14-09-2015 21:11

"Jeśli chodzi o światłowody to podobno na razie kopią w Bieszczadach. Ale ciekawy jestem czy nas to też obejmie."
Ostatnio zmieniony 14-09-2015 21:11 przez Jasiek, łącznie zmieniany 1 raz.

smashpwnz
Posty: 13
Rejestracja: 13-09-2015 20:03

Internet światłowodowy

Post autor: smashpwnz » 14-09-2015 23:11

"
Jasiek pisze:Jeśli chodzi o światłowody to podobno na razie kopią w Bieszczadach. Ale ciekawy jestem czy nas to też obejmie.
Nabijasz posty, czy po prostuza dużo mocarza i nie ogarniasz rzeczywistości ? http://podkarpackie.orss.pl/category/aktualnosci/
Wszystkie prace mają zakończyć się do końca września, kopali w sierpniu w okolicach żupawy i furman stąd moje pytanie.
Wysłałem nawet maila do UM, ale tam widocznie nie mają czasu dla ludzi, którzy faktycznie ich utrzymują, ktoś przecież musi prowadzić twittera jego miłościwie panującego, który można uznać za pseudo komedie.
Zastanawiam się tylko nad jednym, większość samorządów mówi o korzyściach jakie może przynieść taka inwestycja, tylko jak zawsze w tarnobrzegu cicho, nikt nigdzie nic o tym nie pisze, pewnie palmy ważniejsze."
Ostatnio zmieniony 14-09-2015 23:11 przez smashpwnz, łącznie zmieniany 1 raz.

doktor
Posty: 140
Rejestracja: 15-05-2004 20:28

Internet światłowodowy

Post autor: doktor » 15-09-2015 13:18

"Właścicielem całej infrastruktury na Podkarpaciu jest Samorząd Województwa, operatorem sieci zaś Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, a dostawcą usług będą tzw. operatorzy ostatniej mili czyli Orange, Netia (Dialog), Multimedia i każda inna firma, która takie usługi będzie chciała świadczyć.
Co do zasięgu działania w naszych okolicach to węzły dystrybucyjne są w: Stalach, Wydrzy, Sokolnikach, Motyczach Poduchownych, Wrzawach, Skopaniu i Padwi Narodowej. Więc w tych miejscowościach na pewno, a w okolicznych być może będzie można korzystać z dostępu światłowodowego. Co do Miasta i Gminy Nowa Dęba to w samym mieście jak i w większości miejscowości gminy można już korzystać ze światłowodowego dostępu poprzez sieć firmy Helionet. Sieć Helionet obecna jest także w większości miejscowości gminy Baranów Sandomierski



Edytowany przez doktor o 15-09-2015 - 11:35. "
Ostatnio zmieniony 15-09-2015 13:18 przez doktor, łącznie zmieniany 1 raz.

smashpwnz
Posty: 13
Rejestracja: 13-09-2015 20:03

Internet światłowodowy

Post autor: smashpwnz » 15-09-2015 14:39

"
doktor pisze:Właścicielem całej infrastruktury na Podkarpaciu jest Samorząd Województwa, operatorem sieci zaś Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, a dostawcą usług będą tzw. operatorzy ostatniej mili czyli Orange, Netia (Dialog), Multimedia i każda inna firma, która takie usługi będzie chciała świadczyć.
Co do zasięgu działania w naszych okolicach to węzły dystrybucyjne są w: Stalach, Wydrzy, Sokolnikach, Motyczach Poduchownych, Wrzawach, Skopaniu i Padwi Narodowej. Więc w tych miejscowościach na pewno, a w okolicznych być może będzie można korzystać z dostępu światłowodowego. Co do Miasta i Gminy Nowa Dęba to w samym mieście jak i w większości miejscowości gminy można już korzystać ze światłowodowego dostępu poprzez sieć firmy Helionet. Sieć Helionet obecna jest także w większości miejscowości gminy Baranów Sandomierski
Dziękuję, pytałem o 'wiejskie' osiedla Tarnobrzega, ale z Twojej odpowiedzi wynika, że raczej tego dostępu nie będzie, helionet też raczej wydaje się nieopłacalnym rozwiązaniem, tudzież niemożliwym. Szkoda...
Jeżeli znasz się na tym, mógłbyś wytłumaczyć mi na czym polega ta cała ostatnia mila ?



Edytowany przez smashpwnz o 15-09-2015 - 12:42. "
Ostatnio zmieniony 15-09-2015 14:39 przez smashpwnz, łącznie zmieniany 1 raz.

doktor
Posty: 140
Rejestracja: 15-05-2004 20:28

Internet światłowodowy

Post autor: doktor » 15-09-2015 15:25

"Operator ostatniej mili to taki, który świadczy usługi na bazie nie swojej sieci lub/i urządzeń. W telekomunikacji mamy dwa rodzaje takich operatorów. LLU - czyli taki, który w danej miejscowości posiada swoje urządzenia komutacyjne (centrale) a korzysta jedynie z sieci innego operatora np. Orange oraz operatorzy WLR którzy korzystają zarówno z sieci jak i urządzeń innego operatora.
Na podobnej zasadzie działają alternatywni sprzedawcy energii elektrycznej jak Plus czy ostatnio Orange.

Nie sprecyzowałeś o które osiedle dokładnie Ci chodzi. Wszak z węzła w Stalach do Mokrzyszowa nie jest daleko. Według informacji jakie posiadam przyłącza światłowodowe mają być wykonywane do 6 km od węzła dystrybucyjnego. Zastanawia mnie jedynie, kto będzie wykonywał przyłącza do domów klientów, bo ORSS zbudowały jedynie sieć szkieletowo-dystrybucyjną."
Ostatnio zmieniony 15-09-2015 15:25 przez doktor, łącznie zmieniany 1 raz.

smashpwnz
Posty: 13
Rejestracja: 13-09-2015 20:03

Internet światłowodowy

Post autor: smashpwnz » 15-09-2015 21:03

"
doktor pisze:Operator ostatniej mili to taki, który świadczy usługi na bazie nie swojej sieci lub/i urządzeń. W telekomunikacji mamy dwa rodzaje takich operatorów. LLU - czyli taki, który w danej miejscowości posiada swoje urządzenia komutacyjne (centrale) a korzysta jedynie z sieci innego operatora np. Orange oraz operatorzy WLR którzy korzystają zarówno z sieci jak i urządzeń innego operatora.
Na podobnej zasadzie działają alternatywni sprzedawcy energii elektrycznej jak Plus czy ostatnio Orange.

Nie sprecyzowałeś o które osiedle dokładnie Ci chodzi. Wszak z węzła w Stalach do Mokrzyszowa nie jest daleko. Według informacji jakie posiadam przyłącza światłowodowe mają być wykonywane do 6 km od węzła dystrybucyjnego. Zastanawia mnie jedynie, kto będzie wykonywał przyłącza do domów klientów, bo ORSS zbudowały jedynie sieć szkieletowo-dystrybucyjną.
Wielowieś, gdzieś czytałem, że Ci operatorzy ostatniej mili też mają dostać / dostali dofinansowanie z UE na wykonanie przyłączy."
Ostatnio zmieniony 15-09-2015 21:03 przez smashpwnz, łącznie zmieniany 1 raz.

doktor
Posty: 140
Rejestracja: 15-05-2004 20:28

Internet światłowodowy

Post autor: doktor » 28-10-2015 20:13

"
smashpwnz pisze: ... gdzieś czytałem, że Ci operatorzy ostatniej mili też mają dostać / dostali dofinansowanie z UE na wykonanie przyłączy.
Zgadza się.
Prace przyłączeniowe trwają już w powiecie niżańskim. Przyłączonych ma zostać 25 miejscowości. Łącznie 258 km sieci.
Wartość projektu to 34,8 mln zł, a wartość dofinansowania (UE + Budżet Państwa) - 18,4 mln zł."

ODPOWIEDZ