śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 26-10-2018 20:37

"Wiele razy wracałem z tematem, czasem dość natrętnie.

Z trochę niezauważonej konferencji Kamila Kalinki wynikało, że gdybyśmy przyjęli ostatnią ofertę, to cena odbioru odpadów segregowanych musiałaby wzrosnąć do 18 zł miesięcznie od osoby. Na początku roku było to 6 zł, teraz 9 zł. Odrzucenie oferty nic właściwie nie zmieniło, tylko odwlekło ostateczne rozstrzygnięcie na czas po wyborach. No bo dlaczego teraz miałoby wyjść taniej za to samo?
Przypominałem temat również w wątkach wyborczych, ale wszyscy kandydaci zgodnie go unikali jak ognia, zajmując się często dyrdymałami, zamiast śmierdzącym przyziemnym problemem wszystkich mieszkańców.

Ale skoro Dzanek oczekujesz propozycji to spróbujmy podsunąć nowym władzom możliwe rozwiązania ograniczające koszty:

1. Weryfikacja rzeczywistej ilości mieszkańców. Kontrola deklaracji.
W tym momencie opłaty opierają się głównie na deklaracjach właścicieli nieruchomości. Czy ilości mieszkańców nieruchomości są weryfikowane? Niby jest nas 48.000, a deklaracji śmieciowych o 10.000 mniej. Nie liczę że znajdzie się tylu mieszkańców, ale część z nich na pewno. Czy jak np. ktoś zawiera związek małżeński z osobą z innej miejscowości i rodzi się dziecko, to urząd automatycznie dolicza koszt odbioru odpadów na podstawie innych dokumentów, czy czeka aż ktoś przyjdzie i sam to zgłosi? Nawet gdyby się udało znaleźć 2000 osób, to jest to ponad 200.000 zł rocznie po obecnych stawkach.
Mówiąc bezpośrednio - jeśli ktoś deklaruje nieprawdziwe informacje co do ilości mieszkańców, to oszukuje gminę, ale okrada innych, uczciwych Tarnobrzeżan.

2. Przetarg organizowany wspólnie z sąsiednimi gminami, np. z powiatu tarnobrzeskiego.
Realne? Może przy większym zamówieniu udałoby się łączyć trasy, przejazdy, magazynowanie i w ten sposób ograniczać koszty. Skoro DB zapowiadał wspólne starty gmin w zaopatrzeniu w energię, to czemu nie próbować w kwestii odbioru śmieci?

3. Zmniejszenie częstotliwości odbioru odpadów segregowanych, przede wszystkim dla domów jednorodzinnych.
Obecnie odbiór odbywa się co dwa tygodnie, ale wcale nie musi tak być. Wiadomo, że problem jest przede wszystkim w plastikach. Odpady zmieszanie trzeba odbierać częściej, bo po prostu śmierdzą. Plastiki, jeśli są prawidłowo przygotowane (myte), śmierdzieć nie powinny. Gabarytowo plastik jest poważnym problemem. Trzeba by wystawić więcej kontenerów. Mieszkańcy domów jakoś sobie poradzą z przechowaniem dodatkowego worka. Trzeba by rozważyć wydłużenie interwałów odbioru odpadów segregowanych do trzech tygodni. Pod względem kosztów przejazdów odbiór śmieci z domów jednorodzinnych na pewno jest droższy niż spod bloków. Nie wiem co na to ustawa - czy można by rozróżnić tą częstotliwość, czy wszyscy mieszkańcy gminy muszą mieć tak samo? Jeśli można to rozróżnić, to może utrzymać częstotliwość odbioru z budynków wielorodzinnych (ze względu na pojemność altanek, ilość kontenerów, mniejsze koszty, trudniejszą kontrolę dokładności segregacji), a zmniejszyć ją dla gospodarstw jednorodzinnych.

4. Ograniczenie gabarytu odpadów.
Długoterminowo przydałaby się akcja uświadamiająca - każdą puszkę, butelkę PET, opakowanie, zgniatać przed wyrzuceniem. Widzę jak wyglądają pojemniki na plastiki przy blokach. Dużo jest do zrobienia w tej kwestii.

5. Punkt przeładowczy.
Była awantura na Zakrzowie na ten temat parę miesięcy temu. Wiem że nikt nie chce takiego punktu koło siebie, ale na pewno dałoby się znaleźć w Tarnobrzegu miejsca ustronne, w których można by gromadzić śmieci z mniejszych kursów i wywozić zbiorczo, co pozwoli obniżyć koszty.

6. Odtworzenie miejskiej firmy komunalnej w ramach walki z obcym monopolem. Najlepiej również z porozumieniu z sąsiednimi miejscowościami.
To trudny i kosztowny temat. Ale może pojawiłyby się jakieś zewnętrzne środki do zdobycia?

Tyle mi przyszło do głowy na szybko. Zapraszam do dyskusji."
Ostatnio zmieniony 26-10-2018 20:37 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

inn
Posty: 685
Rejestracja: 22-03-2013 17:07

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: inn » 26-10-2018 21:47

"Ad 1 - weryfikacja taka byłaby pożądaną ale trudna
Ad 2 - pomysł dobry pod warunkiem że mieszkańcy innych gmin na tym by nie starcili, co trudno określić bez konkretnych danych ( mogą mieć podpisane korzystne umowy lub nie)
Ad 3 - potrzebne byłyby wcześniejsze konsultacje z mieszkańcami, odgórnie raczej ryzykowne posunięcie
Pozostałe pomysły zdecydowanie dobre - czemu nie jesteś radnym????
Btw - na tym Zakrzowie faktycznie śmierdzi od oczyszczalni, że też tam wgl się ktoś wybudował"
Ostatnio zmieniony 26-10-2018 21:47 przez inn, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 26-10-2018 22:03

"Czemu nie jestem radnym? Nawet nikt mi nie proponował startu tym razem :-)
Inna sprawa, że to często propozycje niepopularne. Bo zakładam, że jest jednak sporo ludzi, którzy okradają sąsiadów, zaniżając liczbę mieszkańców i nie chcą żeby to się wydało.
Rzadszy odbiór plastików w ogóle by mi nie przeszkadzał, ale pewnie wielu osobom już tak. Mogę wydawać segregowane nawet raz na miesiąc, jeśli cena byłaby niższa o 50% niż przy odbiorze co 2 tygodnie."
Ostatnio zmieniony 26-10-2018 22:03 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: 1967 » 26-10-2018 23:06

"[Chcieliście UNII???

To teraz płaczcie i płaćcie.]

PS. Czy ktoś z decydentów może mi wytłumaczyć jakie racjonalne powody przemawiały za tym by przetarg na odbiór odpadów w obecnej sytuacji ogłosić na okres 24 miesięcy???????.
Z góry wiadomo, że do przetargu staną tylko dwie firmy MZK Stalowa Wola i FCC ? ASA.
Wiemy, że FCC może warunkowo prowadzić Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów w Machowie. Sprawa czy utrzyma zezwolenie czy je straci rozstrzygnie się w listopadzie. Jaki zarząd firmy zaryzykuje zawarcie umowy na dwa lata z opcją przetwarzania odpadów w Machowie jeżeli nie ma pewności prowadzenia tej działalności na miejscu. Jestem przekonany, że żaden i do kalkulacji przyjmą koszt wożenia odpadów poza Tarnobrzeg. Stalowa Wola o tym wie i to wykorzysta tak jak to zrobiła poprzednio. Mamy zatem ceny do góry.
Jednocześnie od paru miesięcy rozpisywano się w gazetach, że szykowana jest kolejna nowelizacja ustawy o odpadach. I tak się stanie rząd przygotował już projekt, a jaki będzie kształt ostateczny i jaki będzie miał wpływ na koszty odbioru i przetwarzania odpadów nikt do końca nie wie.. Na pewno nie spowoduje obniżki cen ale jich wzrost. Obie firmy uwzględnią zapewne w swych kalkulacjach ryzyko związane z nowelizacja ustawy gdyż umowa ma być zawarta na okres 24 miesięcy, a nikt nie chce dopłacać prze tak długi okres z własnej kieszeni na skutek zmiany przepisów.
Zatem w tak niejasnej sytuacji czy nie rozsądniej było ogłosić przetarg na 6 ?miesięcy i poczekać na wprowadzenie nowych przepisów i wyjaśnienie sytuacji firmy FCC.
A może w przypadku braku zgody dla firmy FCC na prowadzenie instalacji w Machowie stworzyłyby się dogodne warunki do odkupienia przez miasto udziałów w Firmie FCC i zlecanie zbierania i transportu odpadów własnej Firmie w ramach zamówienia In- house ????????."
Ostatnio zmieniony 26-10-2018 23:06 przez 1967, łącznie zmieniany 1 raz.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: 1967 » 26-10-2018 23:11

"a co do Unii która znów jest winna
To, że sami stworzyliśmy sobie przepisy wykańczając w ten sposób konkurencję ze strony spółek komunalnych i przy okazji wiele innych małych firm śmieciowych to nikt nie pamięta. Tymi samymi przepisami wprowadziliśmy monopol Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów. Też nie pamiętamy. Że anonimowi mieszkańcy budynków wielookapowych nie segregują śmieci ? nie widzimy. Broń boże żeby w jakiejś gminie ktoś chciał wybudować spalarnię odpadów ? zaraz afera ma całą Polskę.
Zostawmy więc Unię w spokoju ? poprawmy przepisy i zacznijmy na poważnie segregować śmieci to może coś drgnie i ceny nie będą szaleć."
Ostatnio zmieniony 26-10-2018 23:11 przez 1967, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 30-10-2018 19:18

"Do swoich powyższych 6 punktów - propozycji zmniejszenia kosztów dodałbym jeszcze jedną.

Kosztów może bardzo nie obniży (chociaż trochę na pewno), ale to po prostu wypada.

7. We wszystkich placówkach podległych miastu powinno się wdrożyć segregację odpadów.
Czyż nie trzeba zacząć od siebie i dać dobry przykład? Hę!?"
Ostatnio zmieniony 30-10-2018 19:18 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: dino » 30-10-2018 20:10

"Uwierzę, gdy zobaczę 4 kolorowe kubły w sekretariacie prezydenta.
Kolejne 4 kubły w Biurze Rady Miasta.



Edytowany przez dino o 30-10-2018 - 19:11. "
Ostatnio zmieniony 30-10-2018 20:10 przez dino, łącznie zmieniany 1 raz.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 30-10-2018 23:03

"Żądasz czystości - zachowaj ją sam. Proste.

Czy władze miasta nie powinny dawać przykładu?
I dalej - czy dziecko ma segregować w domu, a mieszać wszystko w szkole, żeby było wkrótce 4 razy drożej?
Edukacja w kwestii segregacji jest podstawą i powinna być prowadzona konsekwentnie."
Ostatnio zmieniony 30-10-2018 23:03 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: karas » 30-10-2018 23:52

"Admin pomyśl może o starcie w wyborach w następnej kadencji. Tak całkiem serio."
Ostatnio zmieniony 30-10-2018 23:52 przez karas, łącznie zmieniany 1 raz.
Karaś

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: dino » 06-11-2018 21:26

"Chodzą słuchy, że mieszkańcom bloków szykowane są znaczne podwyżki za śmieci w związku z brakiem odpowiedniej segregacji.
Mówi się, że te ostatnio wymieniane 16 zł za osobę, to był zbyt optymistyczny wariant i teraz czek nas bardziej znacznie bardziej realny.

Nie wygląda to za dobrze."
Ostatnio zmieniony 06-11-2018 21:26 przez dino, łącznie zmieniany 1 raz.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

skunaskun
Posty: 132
Rejestracja: 22-02-2018 23:59

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: skunaskun » 06-11-2018 22:07

"
dino pisze:Chodzą słuchy, że mieszkańcom bloków szykowane są znaczne podwyżki za śmieci w związku z brakiem odpowiedniej segregacji.
Bywam na osiedlach, choć nie mieszkam, i odnoszę wrażenie, że znaczna część mieszkańxców bloków ma w głębokim poważaniu segregowanie. Więc czemu nie?
Albo zlikwidować altanki, każdemu 4 wory i niech sobie radzą. To oczywiście niesmaczny żart, ale jakie widzicie wyjście z sytuacji, żeby zdyscyplinować niesegregujących?"
Ostatnio zmieniony 06-11-2018 22:07 przez skunaskun, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: Padre » 06-11-2018 22:09

"Bliżej 25zł od osoby będzie. Trzeba bardzo zapamiętać że to zasługa 2 osób które kandydowały do rady miasta na Serbinowie. Segregacja odpadów w budynkach wielorodzinnych to fikcja."
Ostatnio zmieniony 06-11-2018 22:09 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 06-11-2018 22:35

"25 zł to by rzeczywiście była bardzo gwałtowna zmiana, wcześniej było straszenie stawką 18 zł/os.
A może rzeczywiście należałoby zacząć od kontroli złożonych deklaracji?

Ciekawe jak na stawki przełoży się na koszty odbioru zapowiadana ustawa z ustaleniem stawek 4:1 za niesegregowane:segregowane."
Ostatnio zmieniony 06-11-2018 22:35 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: Padre » 07-11-2018 23:01

"Dziś w leliwie była cytowana wypowiedź bodajże Pana Pawlika. Mowa była o kwotach z otwarcia przetargu na poziomie 16 (stalówka) i 18 (asa) milionów podanych kwot w ofertach. 18zl za sortowane, za niesortowane pewnie 2x tyle wyjdzie."
Ostatnio zmieniony 07-11-2018 23:01 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 07-11-2018 23:46

"Chyba właśnie o 18 zł od osoby za śmieci segregowane wspominał KK po pierwszym przetargu, liczono jednak że uda się uzyskać coś lepszego.
Jak widać, nie udało się. Jakby się to potwierdziło, to mamy w ciągu roku wzrost kosztów o 200%."
Ostatnio zmieniony 07-11-2018 23:46 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: Padre » 07-11-2018 23:54

"Śmieci to teraz złoty interes. Były mafie paliwowe, węglowe, karuzele VAT, jakieś Amber Gold a teraz to jest na topie. W majestacie prawa oczywiście i sprawiedliwości.



Edytowany przez Padre o 07-11-2018 - 22:56. "
Ostatnio zmieniony 07-11-2018 23:54 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: karas » 08-11-2018 00:00

"Słyszałem, że po otwarciu przetargu segregowane:
Stalowa - 18zł
FCC - 21zł"
Ostatnio zmieniony 08-11-2018 00:00 przez karas, łącznie zmieniany 1 raz.
Karaś

mariano
Posty: 983
Rejestracja: 10-06-2017 12:55

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: mariano » 08-11-2018 12:36

"@Karas nie chcę nikogo oskarżać, ale otrzymałem info że to co się że śmieciami stało było ustawką z Lucjuszem. Choć temu, że teraz takie ceny winny jest przed laty Dziubek, przede wszystkim on. A stalowa tylko teraz wykorzystała sytuację. Zablokowali Machów, gdzie inne tego typu obiekty wyglądają jeszcze gorzej i nie było problemów. Ja nie wiem jak sobie z tym Darek poradzi."
Ostatnio zmieniony 08-11-2018 12:36 przez mariano, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: karas » 08-11-2018 17:44

"@mariano za tą sytuacje aktualnie jest odpowiedzialny były prezydent GK. Gdyby nie jego "wycieczka" do Warszawy bez powołania osoby odpowiedzialnej w czasie jego nieobecności to za śmieci płacili byśmy 9 zł, a nie 18 zł. Niestety, ale prawdą jest, że jego nieodpowiedzialne podejście i nie wyznaczenie zastępcy jest powodem nowych, wysokich rachunków w mieście.

Jednak ludzie wolą płacić więcej czy mnie, popierają taką nieodpowiedzialną władzę co było widać w wyborach. Przykre.

Ustawka, nie ustawka. Stalowa Wola płaci 6 zł, a zakłąd komunalny stalowej zrekompensuje sobie straty Tarnobrzegiem. No cóż taki jest rynek, jesteśmy w d... więc z nas zerżnąć kasę. Prawo rynku. Pomijam, że FCC jest na miejscu i cenę dało większą, co juz jest totalnie chore.



Edytowany przez karas o 08-11-2018 - 16:46. "
Ostatnio zmieniony 08-11-2018 17:44 przez karas, łącznie zmieniany 1 raz.
Karaś

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

śmieci, Tarnobrzeg i pluszowe szczury

Post autor: admin » 08-11-2018 21:10

"FCC dało cenę wyższą, bo jeśli dobrze rozumiem, i tak musiałoby wozić śmieci do Stalówki i oddawać po cenie jaką tamci sobie zażyczą.

A jeśli chodzi o rekompensowanie niskich opłat stalówkowych przez wyższe tarnobrzeskie, to w rzeczywistości jest dużo gorzej. Gdzieś tu wrzucałem skan wezwania do zapłaty paru zaległych milionów, których STW nie zapłaciło swojej spółce, przy czym opóźnienia jednego z przelewów sięgały chyba ponad roku."
Ostatnio zmieniony 08-11-2018 21:10 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ