Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
s.sebek
Posty: 61
Rejestracja: 28-06-2012 19:13

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: s.sebek » 02-09-2017 00:21

"
rav pisze:
pikin pisze:Nie masz racji rav. Akurat w sprawie skrzyżowań i przejść dla pieszych wykładanych kostką integracyjną było dużo skarg i uwag od niewidomych. Nawet poprzedni prezydent o tyn sam mówił glośno przy jakiejś okazji. Obiecał poprawki, ale nic nie zrobił, tak samo jak jego następca.
Ok, przekonaj mnie. Poproszę konkrety. Co jest źle?
O tym najlepiej jest się przekonać samemu.
Załóżcie sobie na oczy opaskę Temidy,
weźcie do ręki białą laskę albo zwykły kij od miotły
i pochodźcie tak sobie trochę po mieście.
Zobaczycie wtedy sami co jest źle i na czym polegają problemy.
Od razu Wam powiem, że żółty kolor kostki nie ma żadnego znaczenia.
Niewidomi i tak go nie widzą.

Jak to już zrobicie, to wtedy możemy pogadać.
"
Ostatnio zmieniony 02-09-2017 00:21 przez s.sebek, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: iv » 02-09-2017 03:35

"Zupełnie nie rozumiem takiego podejścia.
- Ratujcie niepełnosprawnych! Jest źle!
- Ale co jest źle?
- A sami na to wpadnijcie, a jak już wpadniecie, to pogadamy.

Jestem wielką zwolenniczką uczynienia przestrzeni publicznej przyjaznej dla niepełnosprawnych. Ale tylko u bardzo malutkich dzieci sprawdza się postawa: "domyśl się, czego chcę i zrób mi dobrze". Do otaczania podobną opieką ludzi w wieku większym niż 2 lata mają tendencję jedynie nadopiekuńczy rodzice i politycy, zwłaszcza w kampanii wyborczej.

Jeśli widzisz problem, to go wskaż, a nie mów "a sami sobie sprawdźcie" - bo tutaj nic nie osiągniesz."
Ostatnio zmieniony 02-09-2017 03:35 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

s.sebek
Posty: 61
Rejestracja: 28-06-2012 19:13

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: s.sebek » 03-09-2017 16:49

"
iv pisze:Zupełnie nie rozumiem takiego podejścia.
- Ratujcie niepełnosprawnych! Jest źle!
- Ale co jest źle?
- A sami na to wpadnijcie, a jak już wpadniecie, to pogadamy.

Jestem wielką zwolenniczką uczynienia przestrzeni publicznej przyjaznej dla niepełnosprawnych. Ale tylko u bardzo malutkich dzieci sprawdza się postawa: "domyśl się, czego chcę i zrób mi dobrze". Do otaczania podobną opieką ludzi w wieku większym niż 2 lata mają tendencję jedynie nadopiekuńczy rodzice i politycy, zwłaszcza w kampanii wyborczej.

Jeśli widzisz problem, to go wskaż, a nie mów "a sami sobie sprawdźcie" - bo tutaj nic nie osiągniesz.
Za oknem kończy się lato,
może gdzieś jeszcze świeci słońce...
Niektórzy tego nie widzą.
Są niewidomi!
To łatwo napisać,
ale trudniej zrozumieć.
Dlatego trzeba samemu spróbować,
zwłaszcza jeśli kiedyś skończyło się więcej niż dwa lata.
Dopiero wtedy można to zrozumieć!
"
Ostatnio zmieniony 03-09-2017 16:49 przez s.sebek, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: iv » 04-09-2017 01:18

"Miałam nie odpisywać, bo to kompletnie bez sensu, ale jednak spytam: człowieku, o co Ci chodzi?

Autor wątku chciał zwrócić uwagę na problem złej konstrukcji miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. A Tobie czego potrzeba? Nawołujesz nas do działań, ale bez wskazania ich celu. Chcesz, żebyśmy tak ogólnie zrozumieli, że niewidomi mają przerąbane? No rozumiemy, że mają. Zadowolony?

Jeśli masz jakiś konkretniejszy problem, napisz, może ktoś Ci podpowie, co z tym zrobić. A może nawet ktoś decyzyjny przeczyta."
Ostatnio zmieniony 04-09-2017 01:18 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

rav
Posty: 1072
Rejestracja: 01-04-2015 09:00

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: rav » 04-09-2017 01:23

"ostro iv, ale masz rację - no i znowu się zgadzamy :-)"
Ostatnio zmieniony 04-09-2017 01:23 przez rav, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: iv » 04-09-2017 02:26

"Rav, właśnie m.in. po Twoich odpowiedziach w tym wątku stwierdziłam, że dobrze by mi się z Tobą pracowało mimo kompletnie innych poglądów. I nie chodzi tylko o szacunek, o którym pisałeś gdzie indziej, ale przede wszystkim o podejście do rozwiązywania problemów."
Ostatnio zmieniony 04-09-2017 02:26 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

pikin
Posty: 84
Rejestracja: 27-02-2017 19:45

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: pikin » 04-09-2017 10:35

"
rav pisze:
pikin pisze:Nie masz racji rav. Akurat w sprawie skrzyżowań i przejść dla pieszych wykładanych kostką integracyjną było dużo skarg i uwag od niewidomych. Nawet poprzedni prezydent o tyn sam mówił glośno przy jakiejś okazji. Obiecał poprawki, ale nic nie zrobił, tak samo jak jego następca.
Ok, przekonaj mnie. Poproszę konkrety. Co jest źle?
Nie oczekujcie ode mnie cudów, bo do czego mam was przekonać, że niewidomi nie widzą? A co jest źle? - tych uwag było dużo, a te które pamiętam to: wyzerowane krawężniki, za wąska i niewyczuwalna kostka, brak wyprofilowania przejść dla pieszych, znaki i slupy na chodnikach, brak poręczy na schodach. Były też ławki na chodnikach , ale to akurat było proste i szybko poprawione."
Ostatnio zmieniony 04-09-2017 10:35 przez pikin, łącznie zmieniany 1 raz.

rav
Posty: 1072
Rejestracja: 01-04-2015 09:00

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: rav » 04-09-2017 15:53

"
wyzerowane krawężniki
Wyjaśnij proszę dokładnie znaczenie tych słów, bo nie spotkałem się z takim zwrotem
za wąska i niewyczuwalna kostka
Ok, z tym, że za wąska mogę się zgodzić, z tym, że za mało wyczuwalna (bo w ogóle wyczuwalna jest) zależy od butów.
Należałoby sprawdzić jakie są przepisy, bo przecież urzędnicy sami nie kładą kostek tylko zlecają odpowiednim firmom, a te powinny zrobić wg projektu i odpowiednich przepisów.
Są możliwe trzy przypadki:
- zły projekt,
- złe wykonanie,
- złe przepisy.
Jak chcesz pomóż to sprawdź gdzie jest ten błąd.
brak wyprofilowania przejść dla pieszych
W jaki sposób powinny być wyprofilowane?
znaki i slupy na chodnikach
Tak to w wielu przypadkach to głupota, to niekiedy może się okazać, że to jednak konieczność.
Przeszkadza nie tylko niewidomym (choć przede wszystkim), ale i innym pieszym czy rowerzystom.
O ile znak drogowy łatwiej jest przestawić o tyle słup energetyczny czy inny już gorzej.
Kolejna kwestia, czy na łączeniu chodnika ze ścieżką rowerową też to jest problem?
Na pewno bardziej niebezpieczne dla rowerzysty.
brak poręczy na schodach
Schodach do urzędów czy sklepów?
Konkretnie gdzie?"
Ostatnio zmieniony 04-09-2017 15:53 przez rav, łącznie zmieniany 1 raz.

pikin
Posty: 84
Rejestracja: 27-02-2017 19:45

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: pikin » 04-09-2017 23:03

"
rav pisze:
wyzerowane krawężniki
Wyjaśnij proszę dokładnie znaczenie tych słów, bo nie spotkałem się z takim zwrotem
za wąska i niewyczuwalna kostka
Ok, z tym, że za wąska mogę się zgodzić, z tym, że za mało wyczuwalna (bo w ogóle wyczuwalna jest) zależy od butów.
Należałoby sprawdzić jakie są przepisy, bo przecież urzędnicy sami nie kładą kostek tylko zlecają odpowiednim firmom, a te powinny zrobić wg projektu i odpowiednich przepisów.
Są możliwe trzy przypadki:
- zły projekt,
- złe wykonanie,
- złe przepisy.
Jak chcesz pomóż to sprawdź gdzie jest ten błąd.
brak wyprofilowania przejść dla pieszych
W jaki sposób powinny być wyprofilowane?
znaki i slupy na chodnikach
Tak to w wielu przypadkach to głupota, to niekiedy może się okazać, że to jednak konieczność.
Przeszkadza nie tylko niewidomym (choć przede wszystkim), ale i innym pieszym czy rowerzystom.
O ile znak drogowy łatwiej jest przestawić o tyle słup energetyczny czy inny już gorzej.
Kolejna kwestia, czy na łączeniu chodnika ze ścieżką rowerową też to jest problem?
Na pewno bardziej niebezpieczne dla rowerzysty.
brak poręczy na schodach
Schodach do urzędów czy sklepów?
Konkretnie gdzie?
O takie szczegóły najlepiej zapytać niewidomych i sprawdzać to razem z nimi. Przyznam, że szerzej tym się nie interesowałem, a teraz mi głupio. Szkoda, bo to ważna sprawa. Myślę, że to może być dobra nauczka dla nas wszystkich, czym kończy się nasza obojętność i zwykły formalizm. Myślę też, że ci ludzie to czują i dlatego tak niechętnie o tym mówią."
Ostatnio zmieniony 04-09-2017 23:03 przez pikin, łącznie zmieniany 1 raz.

kanka
Posty: 47
Rejestracja: 11-10-2010 10:12

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: kanka » 05-09-2017 00:29

"O ile pamiętam, to akurat nie ?s.sebek? do wątku o konstrukcji miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych wprowadził motyw osób niewidomych. On go tylko wychwycił i bardzo subtelnie rozwinął.

Nie wiem, czy ?s.sebek? jest Homerem czy innym ?inżynierem duszy? ale jak widać to, co napisał zrobiło piorunujące wrażenie. Na mnie również! Prócz tego, ciekawą i trafną metaforą powiedział bardzo prostą i banalną rzecz ? świat widzących i niewidomych ? są to dwa odmienne i nieprzekładalne na siebie światy. Tego nie da się opisać słowami, ale można doświadczyć. I tylko to!

W ciemności jest tylko dotyk, dźwięk i zapach. To może podniecać i przyciągać, może też odrzucać i przerażać albo jedno i drugie, nieprawdaż "iv"?"
Ostatnio zmieniony 05-09-2017 00:29 przez kanka, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: iv » 05-09-2017 03:01

"Wydawało mi się, że chodzi o ułatwienie życia niewidomym, a nie o "podniecanie, przyciąganie, odrzucanie i przerażanie" - oraz inne "piorunujące wrażenia".

Najwyraźniej nie zrozumiałam intencji. Myślałam, że chodzi Wam o ZMIANĘ.
Ale OK, zamiast o poprawie infrastruktury miejskiej w celu pełniejszego uwzględnienia potrzeb niewidomych, możemy pogadać o nieprzekładalności światów."
Ostatnio zmieniony 05-09-2017 03:01 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

adela
Posty: 87
Rejestracja: 11-08-2016 16:59

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: adela » 05-09-2017 14:32

"
iv pisze:Wydawało mi się, że chodzi o ułatwienie życia niewidomym, a nie o "podniecanie, przyciąganie, odrzucanie i przerażanie" - oraz inne "piorunujące wrażenia".

Najwyraźniej nie zrozumiałam intencji. Myślałam, że chodzi Wam o ZMIANĘ.
Ale OK, zamiast o poprawie infrastruktury miejskiej w celu pełniejszego uwzględnienia potrzeb niewidomych, możemy pogadać o nieprzekładalności światów.
Do tego ? momentu? też mi się tak wydawało, ale ?dotyk motyla? może być fascynujący?."
Ostatnio zmieniony 05-09-2017 14:32 przez adela, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz_sz
Posty: 77
Rejestracja: 10-10-2010 23:56

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: janusz_sz » 05-09-2017 14:41

"Dobra dobra, takie myśli nieczyste schowajcie sobie z Homerem pod poduszką na dobranoc.
A my wróćmy do naszych parkingów. Rzeczywiście Miasto maluje je na potęgę. Niektóre z nich są tak wielkie, że spokojnie można zaparkować ciężarówką. Mnie ciekawi jedno czy były wcześniej jakieś konsultacje w tej sprawie? Jakie są koszta tej inwestycji ? czy już ktoś to wie?"
Ostatnio zmieniony 05-09-2017 14:41 przez janusz_sz, łącznie zmieniany 1 raz.

bigi
Posty: 77
Rejestracja: 28-03-2016 19:20

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: bigi » 06-09-2017 00:10

"Podejrzewam, że żadnych konsultacji w tej sprawie nie bylo. Dlatego robią jak robią."
Ostatnio zmieniony 06-09-2017 00:10 przez bigi, łącznie zmieniany 1 raz.

rav
Posty: 1072
Rejestracja: 01-04-2015 09:00

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: rav » 06-09-2017 01:37

"To nie wymysł Miasta, tylko rozporządzenie Ministerstwa, ale jakby dalej szukał, to nie zdziwiłbym się, gdyby to wyszedł przykaz z Unii Europejskiej."
Ostatnio zmieniony 06-09-2017 01:37 przez rav, łącznie zmieniany 1 raz.

bigi
Posty: 77
Rejestracja: 28-03-2016 19:20

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: bigi » 06-09-2017 10:54

"Nie chodziło mi o to samo malowanie, bo że tak jest to już wszyscy wiemy, ale o samo wyznaczanie miejsc parkingowych. Przecież Ministerstwo czy też Unia nie wskazuje że ten konkretnie parking ma być pomalowany a ten nie."
Ostatnio zmieniony 06-09-2017 10:54 przez bigi, łącznie zmieniany 1 raz.

tosieko
Posty: 22
Rejestracja: 27-08-2017 00:29

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: tosieko » 07-09-2017 17:32

"Myślę, że wyczerpał się już temat i nie ma co dalej go ciągnąć. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, wszystkie posty, uwagi i materiały oraz ciekawe dygresje. Uważam, że temat dotyczący osób niewidomych jest bardzo ważny, ale wymaga odrębnego wątku.
Na zakończenie będę miał jeszcze jedno krótkie pytanie.
Admin pisze:
Jacek pisze:Napiszcie, czy widzieliście prawdziwego inwalidę na tym miejscu. Gdziekolwiek.
Pomyślałem i rzeczywiście sobie nie przypominam. Może jeżdżę o nietypowych porach?
Jak wygląda "prawdziwy inwalida"?"
Ostatnio zmieniony 07-09-2017 17:32 przez tosieko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: admin » 07-09-2017 20:07

"Dla mnie to przede wszystkim osoba z wyraźnymi ograniczeniami ruchowymi, zresztą od tego wziął się symbol do oznaczania takich miejsc. Nie musi to być osoba na wózku, może się również poruszać o kulach, albo nawet tylko z trudem."
Ostatnio zmieniony 07-09-2017 20:07 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

jamWilhelm
Posty: 1141
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: jamWilhelm » 07-09-2017 21:05

"Jak wyglądają?
Na pewno nie jak większość np z Karabeli z takimi naklejkami"
Ostatnio zmieniony 07-09-2017 21:05 przez jamWilhelm, łącznie zmieniany 1 raz.

bigi
Posty: 77
Rejestracja: 28-03-2016 19:20

Parkingi, niepełnosprawni i urzędnicza bezmyślność!!!

Post autor: bigi » 08-09-2017 12:19

"
Swojak pisze:Kilka odpowiednio wykonanych miejsc parkingowych dla ON jest na 11-listopada, gdzie po wyjściu z auta osoba na wózku może wjechać bezpośrednio na chodnik.
Zapytalem wcześniej o te konsultacje, bo mnie zastanowiło, dlaczego tylko na tej ulicy są wykonane odpowiednie parkingi. Ale jak można coś zrobić dobrze. Specjalnie wczoraj przyglądałem się kilku takim parkingom. Wcale tam nie trzeba obniżać krawężników. Wystarczyło tylko przesunąć wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych i wszystko byłoby OK! Ale jak widać nikt o tym nie pomyślał."
Ostatnio zmieniony 08-09-2017 12:19 przez bigi, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ