Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 16-02-2018 10:46

"Na samym wstępie napisze, że ciesze się, że chłopak żyje i z tego co słyszałem po długiej rehabilitacji ma szansę na powrót do normalnego funkcjonowania. Raczej do sportu nie, ale nie o to chodzi. Mam wręcz wrażenie, że wygrał coś w stylu 6 w lotto spadając z 10m na ziemię i odnosząc "tylko" ciężkie obrażenia.

Może to będzie też przestroga dla kolejnych młodych ludzi żeby bardziej uważali na to co i jak robią bo jeden niewłaściwy ruch i może ich nie być na tym świecie.

Jednak nie o tym tu chciałem zaczepić a o rzetelności lokalnego przekazu medialnego i wydaje się wręcz można tu mówić prawie o zmowie milczenia.

Wypadek:
W sobotę 28 stycznia z bloku przy ulicy 11 Listopada z 4 piętra spadł 18 letni bramkarz Siarki Tarnobrzeg. Cała sytuacja miała miejsce nocą po turnieju piłkarskim rozgrywanym na hali MOSiR.

Informacja prasowa o wypadku ukazała się prawie tydzień później czyli 3 lutego jedynie na stronie Echa Dnia --> Link do artykułu oraz potem przekazana dalej przez media ogólnopolskie takie jak Wprost, Polsat Sport itp.

Artykuł oceńcie sami.

Wracając do tematu rzetelności dziennikarskiej to czy tego typu informacja nie powinna się pojawić po pierwsze wcześniej a po drugie nie tylko na stronie Echa Dnia ? Pytam zupełnie serio. O co chodzi ? Inna sprawa to fakt wyłączenia możliwości komentowania artykułu do którego link wkleiłem czego raczej nie praktykuje się jeśli portal generalnie pozwala na komentarze.

Dla kontrastu:
Informacja o zaczadzeniu się 9 latka w bloku na Wyspiańskiego pojawiła się dzień po tragicznym zdarzeniu w kilku miejscach. Oczywiście artykuł na stronie Echa Dnia można było komentować i nikt tu nie patrzył na dobro rodziny tylko opisane zostało zdarzenie. Tak jak to powinno wyglądać by ostrzegać, informować o zagrożeniu itp."
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 10:46 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 726
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: dominik267 » 16-02-2018 10:59

"Tobie chodzi o opieszałość a nie o rzetelność.
Bo informacja została przedstawiona rzetelnie.

Jak on z tego balkonu wypadł czyżby za dużo %% a za mało rozumu ?"
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 10:59 przez dominik267, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 16-02-2018 11:25

"
dominik267 pisze:Tobie chodzi o opieszałość a nie o rzetelność.
Trochę masz racji. Tematu już nie chce edytować ale faktycznie o opieszałości też należy wspomnieć.
dominik267 pisze:Bo informacja została przedstawiona rzetelnie.
Wg mnie naciągana historia ale być może tyle udało się ustalić. Wersję rzetelną trzeba zostawić Prokuratorowi."
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 11:25 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

franko
Posty: 292
Rejestracja: 26-08-2014 16:27

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: franko » 16-02-2018 12:22

"czytałem o tym wypadku na kilku portalach i prasie. Zastanawiające jest to i dziwne. Pytanie co było przyczyną tego nieszczęśliwego wypadku, nieuwaga, czysty przypadek czy może alkohol ?"
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 12:22 przez franko, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Padre » 16-02-2018 15:36

"Jakie to ma znaczenie? Chłopak wypadł, uszkodził sobie ciało. Trzeba mu współczuć a nie zastanawiać się czy i ile wypił."
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 15:36 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 737
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Jacek » 16-02-2018 21:47

"Gdybym ja wypadł (nieważne dlaczego - alkohol, nieostrożność, próba samobójcza, wypadek) ze swojego balkonu (albo Dzanek, czego nie życzę) to ostatnią rzeczą jakiej bym pragnął to znalezienie się się na pierwszych stronach gazet następnego dnia. Czy Ty, Dzanek, aż tak jesteś żądny krwi, że uważasz, że to powinna być informacja na I stronę jakiekolwiek gazety? Gdyby wypadł po turnieju z obiektu MOSiR - to tak. Ale to było w innym miejscu. Miejscu zamieszkania. Masz jeszcze jakieś pytania? Może żądny jesteś informacji którą nogę złamał, w którym miejscu i ile będzie trwała rehabilitacja? A nawet jakby jakaś gazeta o tym napisała to Tobie i tak byłoby to mało, bo gazet z zasady nie kupujesz. Wytarcza Ci to , co w necie. Ech... Inne pisma też o tym pisały. Nie mam zamiaru Ci podpowiadać. Sam se poszukaj..."
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 21:47 przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 16-02-2018 22:07

"Nie zrozumiałeś nic z tego co pisałem. Jestem ostatnia osobą"żadną krwi". Chodziło mi tylko o rzetelne, równe pisanie o każdym zdarzeniu. Nie oczekuje rozkładówek tego typu. Baaaa jestem im przeciwny. Jak już pisałem dziecko 9 letnie zaczadziło się we własnym mieszkaniu a nie na MOSiRze i informacja była o tym.

Przypominam, że po pierwsze cieszę się że chłopakowi młodemu udało się przeżyć i ma życie przed sobą.

P.S.
Pamiętam doskonale jak redaktor ten sam po tym jak z dachu spadł Pan Chmielowiec na pierwszej stronie dawał zdjęcie z plamą krwi.

P.S.2
Nie mam więcej @Jacku pytań. Życzę chłopakowi powrotu do zdrowia.

P.S.3
Idę o zakład, że jakbym nie daj Boże ja taki numer wywinął to byłbym newsem dnia.



Edytowany przez Dzanek o 16-02-2018 - 21:25. "
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 22:07 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19385
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: admin » 16-02-2018 22:31

"Starałem się zwykle unikać tego typu wiadomości.
O zaczadzeniu wiedziałem bardzo krótko po zdarzeniu, ale świadomie nie pisałem.
Fakt - jakaś przestroga, ale też i przykra sensacja. Swoją drogą parę dni po zdarzeniu w sklepach budowlanych wykupiono wszystkie czujniki. Chwilowo działa. Ale gdyby kolejna nagłośniona śmierć ratowała innych, to byłoby ich znacznie mniej.

Dzanek - blokowanie możliwości komentowania w mediach michnikowych stało się już standardem :-)
Jeśli temat dotyczy świętych krów, to komentarze domyślnie są zablokowane."
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 22:31 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 16-02-2018 22:59

"
Admin pisze:
Dzanek - blokowanie możliwości komentowania w mediach michnikowych stało się już standardem :-)
Jeśli temat dotyczy świętych krów, to komentarze domyślnie są zablokowane.
Pisałem o Echu Dnia. Raczej nie blokowali możliwości komentowania zwykle. Echo Dnia też Michnika??"
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 22:59 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19385
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: admin » 16-02-2018 23:10

"Zgadza się. ED do Michnika nie, obecnie do Verlagsgruppe Passau. Ale jak PiS zrobi repolonizację, to kto wie? :-)
Przywołałem Gazetę, bo jeszcze do niedawna można było komentować niemal wszystkie teksty. Obecnie w ramach wolności słowa po jednych można jechać do woli, a po innych wcale."
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 23:10 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

td
Posty: 496
Rejestracja: 20-12-2010 17:37

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: td » 16-02-2018 23:50

"A co niby sensacyjnego widzicie w tym, że koleś wypadł przez okno?

Bo piłkarz, tak?

To nie było okno na stadionie/ OSIRZE. I nie w hotelu na obozie sportowym? Tak?

Więc gdzie tu sensacja?"
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 23:50 przez td, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 16-02-2018 23:52

"Czyli teraz Echo Dnia idzie wzorem Michnika i nie będzie pozwalało na komentarze ??"
Ostatnio zmieniony 16-02-2018 23:52 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 17-02-2018 00:02

"
td pisze:A co niby sensacyjnego widzicie w tym, że koleś wypadł przez okno?

Bo piłkarz, tak?

To nie było okno na stadionie/ OSIRZE. I nie w hotelu na obozie sportowym? Tak?

Więc gdzie tu sensacja?
Faktycznie takie akcje są codziennie ??

Jakby był piekarzem to by o tym pisali??

Czyli jednak wypadł przez okno a nie przez balkon?? Nikt nie szuka sensacji tylko rzetelnych informacji."
Ostatnio zmieniony 17-02-2018 00:02 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

td
Posty: 496
Rejestracja: 20-12-2010 17:37

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: td » 17-02-2018 00:17

"Z pół roku temu (może mniej) z tego wieżowca na wprost Parku TBG wypadła (wyskoczyła?) babka. Zostawiając ponoć dzieci w mieszkaniu ( tak mówili sąsiedzi). I co? Słyszałeś o tym więcej, niż o tej sprawie? Czy może w ogóle nie słyszałeś?
Jakby był piekarzem to by o tym pisali??
No właśnie nie rozumiem jakie to ma znaczenie, że to piłkarz, skoro wypadł z mieszkania...
Czyli jednak wypadł przez okno a nie przez balkon?? Nikt nie szuka sensacji tylko rzetelnych informacji.
To było przysłowiowe okno :)

A co co do reszty - gdzie masz nierzetelne info? Czego Ci brakuje?"
Ostatnio zmieniony 17-02-2018 00:17 przez td, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 17-02-2018 09:18

"@td tak jak pisałem @Jackowi w sytuacji nie doszukuje się sensacji. "Normalna" sprawa, że czasem jakiś numer wywinie. Od prasy oczekuje równego traktowania zdarzeń. Pisania o zdarzeniach bez zwłoki. Nic więcej.

A co do nierzetelności to jest ona w tym wypadku powiązana z opieszałością o czym było wyżej. Wg Ciebie relacja jest OK. Nie mam z tym problemu."
Ostatnio zmieniony 17-02-2018 09:18 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

td
Posty: 496
Rejestracja: 20-12-2010 17:37

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: td » 17-02-2018 09:23

"A nie pomyślałeś o tym, że czasem prasa nie wie o wszystkim od razu? Albo nie ma czasu zająć się wszytstkim od razu?"
Ostatnio zmieniony 17-02-2018 09:23 przez td, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 17-02-2018 09:58

"
td pisze:A nie pomyślałeś o tym, że czasem prasa nie wie o wszystkim od razu? Albo nie ma czasu zająć się wszytstkim od razu?
Ok. Skoro nie mieli informacji i czasu o tym napisać wcześniej to wszystko jasne. Dzięki za informacje."
Ostatnio zmieniony 17-02-2018 09:58 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: iv » 18-02-2018 02:22

"
Admin pisze: blokowanie możliwości komentowania w mediach michnikowych stało się już standardem :-)
Akurat w tym przypadku wyłączenie komentowania wydaje mi się jak najbardziej sensowne. Tekstu nie czytałam, ale od razu po tym zdarzeniu pojawiły się plotki co do jego okoliczności. Zresztą echo tych plotek można dostrzec w poprzednich wpisach. Dopuszczenie komentarzy wywołałoby niejednego demona karmionego anonimowością, więc dobrze się stało, że w obliczu nieszczęśliwego zdarzenia, którego szczegółów nie znamy, nie dopuszczono do oczerniania różnych osób, w tym poszkodowanego i jego otoczenia."
Ostatnio zmieniony 18-02-2018 02:22 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Dzanek » 19-02-2018 09:38

"
iv pisze:Akurat w tym przypadku wyłączenie komentowania wydaje mi się jak najbardziej sensowne. Tekstu nie czytałam, ale od razu po tym zdarzeniu pojawiły się plotki co do jego okoliczności. Zresztą echo tych plotek można dostrzec w poprzednich wpisach. Dopuszczenie komentarzy wywołałoby niejednego demona karmionego anonimowością, więc dobrze się stało, że w obliczu nieszczęśliwego zdarzenia, którego szczegółów nie znamy, nie dopuszczono do oczerniania różnych osób, w tym poszkodowanego i jego otoczenia.
Jak najbardziej popieram "taktykę" blokowania komentowania artykułów internetowych dotyczących tematów wrażliwych (wypadków, śmierci, wątków osobistych itp). Wskazałem jedynie brak konsekwencji portalu Echa Dnia w tym temacie gdzie do tej pory "internetowe trolle" karmione anonimowością dawały upust swojej frustracji.

Jeśli okaże się, że po tym temacie kolejne tego typu artykuły będą miały wyłączoną możliwość komentowania to tylko przyjdzie przyklasnąć. Poczekamy, poczytamy, zobaczymy ..."
Ostatnio zmieniony 19-02-2018 09:38 przez Dzanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

Wypadek piłkarza Siarki a rzetelność lokalnego dziennikarstwa informacyjnego

Post autor: Padre » 19-02-2018 21:47

"
Jeśli okaże się, że po tym temacie kolejne tego typu artykuły będą miały wyłączoną możliwość komentowania to tylko przyjdzie przyklasnąć.
Dokładnie. Nie zawsze należy dawać możliwość karmienia się trolli, szczególnie jeśli moderacja działa od okazji do okazji."

ODPOWIEDZ