Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
mariano
Posty: 983
Rejestracja: 10-06-2017 12:55

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: mariano » 20-02-2019 22:11

W tej chwili @fresca i ja wiem i Ty wiesz, że dokumentacja istnieje. Tu chodzi o kasę. Tak, kierownik odpowiada i nie tylko przed inwestorem. Sztab prawników.

Fresca
Posty: 124
Rejestracja: 23-05-2018 21:24

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: Fresca » 20-02-2019 22:19

Dzięki, więc nie ma podstawy do odtwarzania dokumentacji, gdyż stan taki nie zagraża utracie zdrowia lub życia, albo szkody wielkich rozmiarów. Jednakżę zakładając, że zagraża znacznej, wielkich rozmiarów szkodzie to sprawa powinna być już zgłoszona do prokuratury i chyba ta byłaby właściwa do odzyskania przez nakaz sądowy dokumentacji, bądź do odtwarzania dokumentacji w postępowaniu sądowym. Chyba nie skretyniałam do końca.

mariano
Posty: 983
Rejestracja: 10-06-2017 12:55

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: mariano » 20-02-2019 22:31

Absolutnie nie. Ja też pytam, swoją wiedzą dziele się od specjalistów, za co nieraz tu po głowie dostaje ale co tam. Oprócz kasy chodzi jeszcze o wymiar polityczny (powsadzać swoich bo w mętnej wodzie prościej złapać siatką rybę i nikt tego nie zauważy) , niedługo 100 dni i bida z nędzą.Więc na siłę szuka szuka się rozwiązań. Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której w ten sposób przejmuje się blok, komuś coś się stanie, a nagle przyjdzie kierownik budowy z oryginałem i powie: nie dokonaliśmy końcowych oględzin, co odnotowałem w dzienniku, które mogły wskazać na wady, a w odtworzonym takiego zapisu nie będzie? Więc może niech najemcy choć w minimalnym stopniu ubezpieczą siebie i swoje rodziny, bo nie wiem, czy TBS stać by było teraz na to.

alek
Posty: 1299
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: alek » 20-02-2019 22:40

Po co gdybać skoro nie znamy dokumentacji całej sprawy? Dziennik budowy nie jest do końca potrzebny i dopuszczenie budynku do użytkowania można uzyskać na podstawie innych dokumentów i dowodów. https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo ... -GuKn.html
Za podstawę do wykonania wtórnej dokumentacji wystarczy fakt uchylania się od przekazania oryginałów przez wykonawcę a na to dowody na pewno są. To jest zagrożenie szkody wielkich rozmiarów. Prokuratura sprawą się zajmuje ,ale nikt nie będzie czekał miesiącami na postanowienie sądu. Tak czy inaczej lepsze to niż czekanie na łaskę wykonawcy. Panie Mariano antydatowanie dokumentów jest karalne , to w kwestii sekretarki i prezesa na zwolnieniu lekarskim.

mariano
Posty: 983
Rejestracja: 10-06-2017 12:55

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: mariano » 20-02-2019 22:48

Wcale nikogo do tego nie namawiam. A z tymi dowodami to wie Pan jak u nas jest. Akurat żona pracuje w deweloperce i tyle co ja się osłucham o tego typu sprawach to lepiej nie mówić.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16125
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: admin » 20-02-2019 22:51

Problem rozpoczął się ewidentnie od działań wykonawcy, który nie ma prawa zagarniać dokumentów i ma obowiązek wydać dziennik na żądanie inwestora. Z kierownikiem łatwiej, bo inwestor może zmienić kierownika w trakcie budowy.

Łatwo można odtworzyć wpisy w dzienniku jeśli chodzi o terminy i zakresy poszczególnych prac, ale co w kwestii potwierdzania ich zgodności z projektem? Czy taki fakt potwierdza kierownik poszczególnymi wpisami, czy tylko w końcowym oświadczeniu na potrzeby odbioru? Wiem jak to wygląda w przypadku niewielkiego budynku, czy instalacji z wymaganym kierownikiem, ale nie wiem czy tak samo w przypadku bloku mieszkalnego.

Pytanie jest - czy nowy kierownik rzeczywiście może w 100% potwierdzić, że np. zbrojenia fundamentów zostały wykonane zgodnie z projektem i wziąć za to odpowiedzialność?

alek
Posty: 1299
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: alek » 20-02-2019 23:29

Ale dlaczego ma to robić nowy kierownik budowy? Wystarczy dotrzeć do osoby , która pełniła tą funkcję na tej budowie. Wcale nie musi wypełniać nowego dziennika a wystarczy potwierdzenie ,że prace zostały wykonane zgodnie z projektem..Do tego oświadczenia podwykonawców, bo większość robót była przez nich wykonywania. To wszystko są dowody. Myślę , że wszystko jest uzgadniane z nadzorem budowlanym.

1967
Posty: 172
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: 1967 » 21-02-2019 06:51

‘Jeśli stanowisko TTBS zostało faktycznie usztywnione to bardzo dobrze. Czas najwyższy skończyć z dziadostwem”

Podejrzewam, Panie Alku, że takie właśnie myślenie było podstawą braku kompromisu między stronami i zawdzięczamy mu obecną bardzo trudną sytuację TTBS i Miasta. W każdym konflikcie nie ma strony bez winy. Nie ma zatem nic gorszego jak ślepy upór i trwanie przy swoim.
Przed podjęciem radykalnych działań, a takim było doprowadzenie do stanu, w którym zgodnie z umową ostatecznie naliczono tak wysokie kary należało wielokrotnie ważyć zyski i straty.
Majmy świadomość, że miesięczna kara za opóźnienie w realizacji to 240 tys. zł . Razy 5 miesięcy ( do końca grudnia) to 1, 2 miliona złotych. Który wykonawca pozwoli sobie dobrowolnie na taką stratę. Żaden. Z góry założy i bardzo słusznie, że Sąd zasądzi mniejszą karę. Sąd będzie badał przeszkody w realizacji inwestycji, miarkował wagę kary dla aktualnej sytuacji wykonawcy, skutki kary dla pracowników wykonawcy, rzeczywistą stratę inwestora itd……. Z góry było wiadomo, że wykonawca nie zgodzi się na takie kary. Zarówno wykonawca jak i inwestor mieli świadomość, że temat kar będzie docelowo musiał zostać uzgodniony. Na wdrożenie rozsądnych rozwiązań umożliwiających zmniejszenie kar i uzgodnienie rozsądnego porozumienia z wykonawcą było kilka miesięcy. Miała na to czas przede wszystkim Pani Prezes, ale też Pan Kalinka, Pani Pekar i Pan Bożek. Budynek był gotowy do odebrania przed świętami. Gdyby zawarto odpowiednio wcześniej kompromis z wykonawcą można było budynek odebrać i rozliczyć faktury przed feralnym 31 grudnia, w którym to dniu podwykonawca będący w postępowaniu układowym został postawiony w stan likwidacji - co dodatkowo skomplikowało rozliczenia. To całe zamieszanie nie było potrzebne należało wyprzedzająco wykazać trochę elastyczności, a nie czekać do ostatniej chwili. A tak przez upór cierpi 50 rodzin, a może docelowo i my wszyscy jako podatnicy bo w tej sprawie nie będzie strony wygranej będą sami przegrani!!!!!!!!!.

alek
Posty: 1299
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: alek » 21-02-2019 15:02

1967 pisze: Podejrzewam, Panie Alku, że takie właśnie myślenie było podstawą braku kompromisu między stronami i zawdzięczamy mu obecną bardzo trudną sytuację TTBS i Miasta. W każdym konflikcie nie ma strony bez winy. Nie ma zatem nic gorszego jak ślepy upór i trwanie przy swoim.
Przed podjęciem radykalnych działań, a takim było doprowadzenie do stanu, w którym zgodnie z umową ostatecznie naliczono tak wysokie kary należało wielokrotnie ważyć zyski i straty.Majmy świadomość, że miesięczna kara za opóźnienie w realizacji to 240 tys. zł . Razy 5 miesięcy ( do końca grudnia) to 1, 2 miliona złotych. Który wykonawca pozwoli sobie dobrowolnie na taką stratę. Żaden. Z góry założy i bardzo słusznie, że Sąd zasądzi mniejszą karę. Sąd będzie badał przeszkody w realizacji inwestycji, miarkował wagę kary dla aktualnej sytuacji wykonawcy, skutki kary dla pracowników wykonawcy, rzeczywistą stratę inwestora itd…….Z góry było wiadomo, że wykonawca nie zgodzi się na takie kary. Zarówno wykonawca jak i inwestor mieli świadomość, że temat kar będzie docelowo musiał zostać uzgodniony. Na wdrożenie rozsądnych rozwiązań umożliwiających zmniejszenie kar i uzgodnienie rozsądnego porozumienia z wykonawcą było kilka miesięcy. Miała na to czas przede wszystkim Pani Prezes, ale też Pan Kalinka, Pani Pekar i Pan Bożek. Budynek był gotowy do odebrania przed świętami. Gdyby zawarto odpowiednio wcześniej kompromis z wykonawcą można było budynek odebrać i rozliczyć faktury przed feralnym 31 grudnia, w którym to dniu podwykonawca będący w postępowaniu układowym został postawiony w stan likwidacji - co dodatkowo skomplikowało rozliczenia. To całe zamieszanie nie było potrzebne należało wyprzedzająco wykazać trochę elastyczności, a nie czekać do ostatniej chwili. A tak przez upór cierpi 50 rodzin, a może docelowo i my wszyscy jako podatnicy bo w tej sprawie nie będzie strony wygranej będą sami przegrani!!!!!!!!!.
Kary za nieterminowe wykonanie zadania nalicza się według umowy i tu nie ma miejsca na jakiekolwiek negocjacje. Można negocjować tylko termin zakończenia inwestycji ale nie można go przesuwać kilka razy . Blok podobno gotowy do oddania w grudniu , ale wykonawca nie przekazuje dokumentacji. Na jakiej podstawie inwestor ma dokonać odbioru ? Dlaczego z 5-cio miesięcznym poślizgiem ? Tłumaczenie , że nie mogli znaleźć podwykonawców nie jest żadnym tłumaczeniem. Gdyby wykonawca zrobił wszystko zgodnie z prawem a więc zgłosił budynek do odbioru , przekazał pełną dokumentacje to zapewne otrzymałby zapłatę pomniejszoną o wysokość kar. Mając zastrzeżenia co do zasadności ich naliczenia wykonawca ma możliwość oddania sprawy do sądu , który oczywiście mógłby te kary zmniejszyć lub potwierdzić ich zasadność i wysokość. Dlaczego wykonawca tak nie zrobił? Być może obawiał się niekorzystnego wyroku. Dlaczego wybrał konfrontację i szantaż ? Przecież ani budynek , ani dokumentacja nie jest jego własnością . Do tego brak odbioru końcowego inwestycji skutkuje dalszym naliczaniem kar. W obecnej chwili TTBS ma odtworzoną dokumentacje , ma pieniądze których nie musi na razie wypłacać, bo nie ma odbioru końcowego, ma kaucje z której może usuwać ewentualne niedociągnięcia i niedoróbki. Za parę dni będzie miał pozwolenie na użytkowanie. Co ma wykonawca ? baner który ściągnął z bloku , brak zapłaty i prokuratora na karku za przetrzymywanie dokumentacji . Co do zapłaty to lepiej zapłacić później niż zapłacić dwa razy, bo tak też mogło się zdarzyć gdyby wykonawca nie zapłacił podwykonawcom i został postawiony w stan likwidacji.

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Zmiany kadrowe: czas na prawdę

Post autor: orange » 25-02-2019 12:37

Powinny raczej stawiać na ludzi, którzy wyciągną ten TTBS z długów.. np. Dyrektor banku tarnobrzeskiego mógłby tu pomóc szykując kolejną pożyczkę na poczet spłaty długów TTBS...
Przyszli najemcy od lata nie otrzymali mieszkań, za to mogli sobie je kilka dni temu pooglądać, czy na wiosnę dostaną klucze?

Z innej beczki...
Czy nowy rzecznik Prezydenta Naszego Kochanego Miasta będzie mu polecał właściwą muzykę do słuchania?

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: orange » 25-02-2019 13:03

Gdzie była rada nadzorcza TTBS gdy od kilku lat robili dług TTBS?

Kto robił wyliczenia kosztów budowy bloku i wydał zgodę na budowę skoro brakowało milionów na jego oddanie?
Dlaczego nie wypowiada się główny księgowy TTBS?
Z konferecji wynika, że długi TTBS ukrywał i ma bardzo duże.

Współczuję ludziom (rodzinom), które tak bardzo się cieszyły na mieszkanie w sierpniu…a tu luty…marzec za kilka dni, a mieszkania jeszcze nie mają.
Władze TTBS tylko kolejne pisma wysyłają i się tłumaczą, że nic im o zadłużeniu nie było wiadomo. Oświadcza prokurent, że złożył dokumentację…Umowy spisane, ale przez TTBS niedotrzymane. Niestety można tu powiedzieć, że TTBS oszukał Tarnobrzeżan :(( Nie dość, że zabrał pieniądze, kaucje, zaliczki, pieniądze z miasta, to nie umie firmie ich przekazać bo gdzieś zniknęły…

Dlaczego była Pani Prezes milczy…przecież za Jej kadencji nagle się okazało, że miliony uciekły..ja rozumiem, że jest emerytką i mogła podjąć ryzyko, ale przecież trzeba ludziom pomagać i spełniać marzenia na nowy dom, a nie rozwalać plany rodzin w niwecz. Ona naprawdę „potrafiła” być skuteczna – bez zabezpieczenia kasy zaczęła budować; bez żadnego skrupułu firmę budującą blok doprowadziła do upadłości.

Tak jak mówicie tu na forum: „W każdym konflikcie nie ma strony bez winy”…TTBS nie przyznał się do długów, urząd nie sprawdzał należycie TTBS. Wyszło co wyszło.

Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 652
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: dominik267 » 25-02-2019 14:18

Najszerszy wybór piw w regionie!
Szeroki asortyment alkoholi.

Piwa Regionalne Tarnobrzeg
ul. Orzeszkowej 9
DH "Jędruś"

Bądź na bieżąco: http://fb.me/PiwaRegionalneTBG

leonardo
Posty: 333
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: leonardo » 25-02-2019 15:00

Pan prezydent zaprasza dziennikarzy na konferencję prasową, na której stroi groźne miny, obrażony nie wiadomo na kogo wygłasza oświadczenie, po czym wychodzi nie odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Na naszych oczach sympatyczny, zawsze uśmiechnięty pan grający luzaka pokazuje drugą twarz zaciętego niesympatycznego prostaka.

Która jego twarz jest prawdziwa?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 957
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: encore » 25-02-2019 15:23

Nie jest zupełnie istotne, która jest prawdziwa. Jak dla mnie może mieć dowolną. Bardziej zasadne pytanie postawimy za niecałe 4,5 roku - czy ta twarz, którą miał mu pozostała i czy jej nie stracił.
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1257
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: karas » 25-02-2019 16:01

leonardo pisze:
25-02-2019 15:00
Pan prezydent zaprasza dziennikarzy na konferencję prasową, na której stroi groźne miny, obrażony nie wiadomo na kogo wygłasza oświadczenie, po czym wychodzi nie odpowiadając na pytania dziennikarzy.
Ja wiem czy groźne? Faktem jest, że zgoda leży na biurku i ludzie się wprowadzą. Chyba to jest najważniejsze.
Audyt to też dobre posunięcie.
Karaś

leonardo
Posty: 333
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: leonardo » 25-02-2019 16:02

No właśnie dzisiaj w dużej mierze stracił twarz z jakiej był znany od wielu, wielu lat - sympatycznego, szczerego, kulturalnego pana, który szanuje ludzi.

To na tę twarz głosowali tarnobrzeżanie, a nie na twarz aroganckiego, obrażalskiego dzieciaka z siwą głową, który lekceważy dziennikarzy.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1257
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Zmiany kadrowe: czas na prawdę

Post autor: karas » 25-02-2019 16:03

orange pisze:
25-02-2019 12:37
Przyszli najemcy od lata nie otrzymali mieszkań, za to mogli sobie je kilka dni temu pooglądać, czy na wiosnę dostaną klucze?
Klucze w środę, zgoda na zamieszkanie jest.
Karaś

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1257
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: karas » 25-02-2019 16:27

leonardo pisze:
25-02-2019 16:02
No właśnie dzisiaj w dużej mierze stracił twarz z jakiej był znany od wielu, wielu lat - sympatycznego, szczerego, kulturalnego pana, który szanuje ludzi.

To na tę twarz głosowali tarnobrzeżanie, a nie na twarz aroganckiego, obrażalskiego dzieciaka z siwą głową, który lekceważy dziennikarzy.
To Twoja opinia. Ja szczególnej zmiany nie zauważyłem. To nadal ten sam człowiek na którego głosowałem.
Karaś

leonardo
Posty: 333
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: leonardo » 25-02-2019 17:03

Odwiedź zatem dobrego okulistę.

Zaproszenie dziennikarzy na konferencję prasową do UM i odmowa odpowiedzi na pytania jest olaniem dziennikarzy, ale przede wszystkim odbiorców ich treści (czytelników, internautów).

Jeśli pan prezydent chciał tylko zapoznać media ze swoim oświadczeniem należało je przesłać redakcjom mailem, a nie zapraszać do UM.

To jest elementarz. Nie PR, tylko elementarnej kultury.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1257
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Skandal na Komisji Tech-Inwest o TTBS

Post autor: karas » 25-02-2019 17:11

leonardo pisze:
25-02-2019 17:03
Odwiedź zatem dobrego okulistę.

Zaproszenie dziennikarzy na konferencję prasową do UM i odmowa odpowiedzi na pytania jest olaniem dziennikarzy, ale przede wszystkim odbiorców ich treści (czytelników, internautów).

Jeśli pan prezydent chciał tylko zapoznać media ze swoim oświadczeniem należało je przesłać redakcjom mailem, a nie zapraszać do UM.

To jest elementarz. Nie PR, tylko elementarnej kultury.
Napiszę jeszcze raz. To jest Twoja opinia, do której masz prawo. Ja nie czuję się urażony. Uważam, że powiedziane zostało wszystko co zainteresowani chcieli by usłyszeć. Za dwa dni Sesja Rady Miasta. Jeszcze sobie posłuchamy, bo raczej będzie gorąco.

Jeżeli czujesz się olany to masz do tego prawo. Jeżeli media czują się olane to mogą poinformować o Tym prezydenta, rzecznika.
Karaś

ODPOWIEDZ