Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
L74
Posty: 90
Rejestracja: 04-10-2018 13:28

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: L74 » 07-05-2019 11:28

marysia67 pisze:
07-05-2019 08:09
Dlatego nie strajkowałam, dzisiaj mam 4 godziny, jutro 3, kto tak ma? Siostra wstaje o 5 i wraca o 17, dojeżdża do pracy godzinę w jedną stronę. Nauczyciele nie powinni strajkować, jak potem uczniom i rodzicom spojrzeć w oczy? Wolałabym zrezygnować z zawodu, nigdy nie będę strajkować, pozdrawiam.
Przez grzeczność zapytam.
Ilu uczniów i klas liczy twoja szkoła @marysia67?
Czy z ekonomicznego punktu widzenia może powinni ją zamknąć, ponieważ tańszy byłyby dowóz uczniów do większej szkoły, gdzie twój czas pracy mógłby być bardziej efektywnie wykorzystany?
Czy strajkowała by @marysia67 wtedy?
I nie pisz proszę takich rzeczy, że masz 3 czy 4 godziny tylko dziennie, bo jako nauczyciel i osoba uważająca się tu na forum za wzór nauczyciela, doskonale wiesz że to w rzeczywistości tak nie wygląda (Kiedy to jechałaś z tymi dziećmi swoim prywatnym samochodem na konkurs?) i 3 czy 4 godziny lekcyjne to tak naprawdę czasami dużo więcej - nie chcę już tego tematu rozwijać ale był tu, na forum, poruszany wielokrotnie.
@marysia67 zastanów się proszę, dwa razy zanim coś napiszesz a potem może jeszcze raz i nie pisz tego. ;)
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie". Winston Churchill

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: karas » 07-05-2019 11:29

marysia67 pisze:
07-05-2019 08:09
Dlatego nie strajkowałam, dzisiaj mam 4 godziny, jutro 3, kto tak ma? Siostra wstaje o 5 i wraca o 17, dojeżdża do pracy godzinę w jedną stronę. Nauczyciele nie powinni strajkować, jak potem uczniom i rodzicom spojrzeć w oczy? Wolałabym zrezygnować z zawodu, nigdy nie będę strajkować, pozdrawiam.
A dolczasz takie rzeczy jak jazda własnym samochodem na konkursy? Pisałaś o ty ostatnio. To przecież też są godziny których nie spędzasz w domu z rodziną.
Karaś

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: orange » 07-05-2019 14:08

Trzy i pół godziny lekcyjnej dziennie, czyli 489 godzin rocznie - tyle tylko pracuje nauczyciel w Polsce.
W Stanach Zjednoczonych w ciągu roku musiałby spędzać przy tablicy aż 1097 godzin.
Takie mamy dane z raportu OECD "Education at a Glance".

Z tego wynika, że Polscy nauczyciele pracują najmniej spośród wszystkich badanych krajów.
I pewnie też dlatego zarabiają bardzo mało w porównaniu z innymi.

bull
Posty: 48
Rejestracja: 12-06-2015 23:12

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: bull » 07-05-2019 14:23

Orange zapomniałeś uzupełnić dane o zarobki: na start amerykańscy nauczyciele zarabiają średnio 39 183 dolara rocznie, co daje około 150 000 zł, łatwo policzyć miesięcznie około 12 500 zł. Myślę, że każdy Polski nauczyciel zgodziłby się pracować więcej za takie pieniądze.

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: marysia67 » 07-05-2019 19:25

18 godzin tygodniowo mam w przydziale czynności:-)

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: Antea » 07-05-2019 20:37

marysia67 pisze:
07-05-2019 19:25
18 godzin tygodniowo mam w przydziale czynności:-)
Marysiu - pachnie mi tu trollingiem, niestety. 18 godzin... W tych 18 godzinach masz wliczone przygotowanie do pracy? Spotkania z rodzicami? Konsultacje w zespołach - wychowawczym, profilaktycznym, rady pedagogiczne, plenarne i szkoleniowe? Opracowanie zadań, sprawdzianów, materiałów dydaktycznych? Opracowanie opinii na potrzeby poradni, indywidualnych programów edukacyjno - terapeutycznych, zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze, korekcyjno - kompensacyjne, przygotowanie apeli, występów, gazetki szkolnej, materiałów do awansu zawodowego... Opiekę nad dziećmi w trakcie wycieczki, dyskotek? Konkursów, apeli, przygotowanie do olimpiad...
NAPRAWDĘ?
Pozdrawiam serdecznie i gratuluję pracy w takim razie. Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia, są i tacy którzy w zawodzie niewiele robią, spędzając w niej minimum i nie angażując się. Zły to ptak co w swoje gniazdo....

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: marysia67 » 07-05-2019 20:49

Mam pewne zasady w życiu i nie tłumaczę się, gdy nie poczuwam się do winy.

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: Antea » 07-05-2019 21:01

bull pisze:
07-05-2019 14:23
Orange zapomniałeś uzupełnić dane o zarobki: na start amerykańscy nauczyciele zarabiają średnio 39 183 dolara rocznie, co daje około 150 000 zł, łatwo policzyć miesięcznie około 12 500 zł. Myślę, że każdy Polski nauczyciel zgodziłby się pracować więcej za takie pieniądze.
Nauczyciele pracują więcej. 18 czy 20 godzin (dla pedagoga, psychologa) to tylko wymiar czasu pracy przy tak zwanej tablicy. W szkołach nie ma ani miejsca ani sprzętu żeby każdy nauczyciel miał swoje stanowisko pracy i spędzał tam 8 godzin, z czego tylko 1/4 czy 1/3 przy tablicy (telefon służbowy, biurko, metariały i środki dydaktyczne, komputer na przykład)
Owszem nie każdy ma takie samo obciążenie czy nakład pracy, ale tak jest w każdym zawodzie. W Tarnobrzegu wielu nauczycielom brak kultury czy to osobistej czy to pracy ale wynika to z głównie z otrzymania pracy po znajomości i z tego że ktoś może mieć na twoje miejsce innego znajomego. Stąd brak życzliwości i empatii oraz postawa roszczeniowa, ewentualnie bierna ale wierna. Niemniej jednak sama profesja wymaga gruntowych zmian w systemie, tak żeby ograniczyć patologie. Niech nauczyciel wf, który nie przygotowuje do matur po swoich 18 godzinach prowadzi klub sportowy z prawdziwego zdarzenia, profilaktykę czy korekcję wad postawy, otyłości. Niech zrobi podyplomowe integrację sensoryczna. Niech pani od muzyki będzie rozliczana nie z 18 godzin ale z dodatkowego chóru szkolnego, który reprezentowałby szkołę, miasto, Pani od plastyki niech prowadzi koła plastyczne, robi wystawy. Rodzice nie musieliby uciekać z dzieciakami do Hetmana czy Małego Księcia po to, żeby miały dodatkowy język, naukę programowania, zajęcia z coachingu i tak dalej j tak dalej. Niech do zawodu przychodzą najlepsi i niech najlepiej zarabiają. Co z tego że każdy ma kilka podyplomowek jak to tylko papiery nie potwierdzające kompetencji? Szanuje zawód nauczyciela zresztą sama nim jestem, reforma jest niezbędna, bo biurokracja i upodlenie zawodu powodują że nijak mamy się dziś do przedwojennych profesorów. Stad rozumiem i popieram strajk. Nauczyciele powinni stworzyć własny, niezależny samorząd - inaczej zawsze będą posadzani o upolitycznienie (związki zawodowe są w Polsce upolitycznione, a ustawa pozwala walczyć tylko o sprawy bytowe).

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: encore » 07-05-2019 21:36

Nikt jeszcze tych "godzin" nie sprecyzował. Zapytam wprost - czy chodzi o prawdziwe godziny pracy czy o te lekcyjne, to jest 45 minut?
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: Antea » 07-05-2019 21:59

Są sprecyzowane. Pensum to godziny obowiązkowe przeznaczone na zajęcia dydaktyczne, czyli "przy tablicy". Ich liczba waha się od 18 w przypadku nauczycieli w SP i ponadgimnazjalnych i tu mamy lekcje 45 minut, których czas określa ustawa, do bodajże 26 godzin dla nauczyciela - bibliotekarza. Psycholog, pedagog również ma więcej niż 18 w etacie. Ale to tylko wymiar obowiązkowych zajęć przy tablicy, bezpośrednio z dzieckiem/klasa. Czas pracy wyznaczony jest obowiązkami, których jest znacznie więcej, ale jak pisałam nie są liczone do pensum. Nie każdy jest też wychowawcą, więc i nie każdy ma takie obowiązki. Nie każdy prowadzi koła przedmiotowe. Ale już każdy jest członkiem rady pedagogicznej więc bierze udział w jej posiedzeniach. Nikt też nie pisze o tym, że w szkołach mamy zespoły ds dziecka które np opracowują plany pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością, plany i programy terapii, czyli rewalidacji. Do tego mamy w obowiązkach diagnozę potrzeb i możliwości dziecka, ewaluacje podjętych z nim działań. Mamy też obecnie zindywidualizowane ścieżki kształcenia i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Bywa trudno, uwierz mi, szczególnie przy dzieciach z zaburzeniami zachowania których jest sporo. Znam szkoły w których nauczyciele maja na to "wywalone" i kopiuja co się da nawet z internetu, znam i takich którzy niebywale się poswięcaja. Część, jak Marysia, zostaje przy 18 godzinach i tyle, ale takich osób jest niewiele, bo dzisiaj nauczyciel musi być specjalista od wielu spraw, w tym pracy z całą rodziną. Również mityczne wakacje nie są dla wszystkich, nauczyciele przedszkola ich nie mają, nauczyciele przedmiotu też - to nie jest ich wolne, ale urlop który się należy. Nie wezmą tygodnia urlopu we wrześniu, nie pojadą na wakacje. Ich urlop jest wykorzystywany w przerwie między końcem a początkiem roku. Tu też mogłaby być zmiana, miesiąc wakacji w lecie i miesiąc w zimie, ale to nie zależy od nauczycieli ale od ustawodawcy a jakich mamy ministrów MEN to widać. Od 1989 to politycy i tyle.

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: marysia67 » 07-05-2019 22:33

Oczerniasz mnie, dlatego już odchodzę z tego wątku. Nie będę się z Tobą boksować.

L74
Posty: 90
Rejestracja: 04-10-2018 13:28

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: L74 » 08-05-2019 09:32

marysia67 pisze:
07-05-2019 22:33
Oczerniasz mnie, dlatego już odchodzę z tego wątku. Nie będę się z Tobą boksować.
Hahaha @marysia67 strzeliła focha :)
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie". Winston Churchill

orange
Posty: 845
Rejestracja: 04-01-2019 11:38

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: orange » 08-05-2019 10:28

Kto w dzisiejszych czasach ma gwarancję pracy?
Ale najlepiej mówić, że jest źle i ciągle strajkować.

Inni ludzi też żyją w Polsce, posiadają porównywalne i lepsze wykształcenie i często pracują po 10 godzin dziennie, aby moc zarobić pieniądze na życie za mniejszą stawkę od was.
Nie strajkują tylko sumiennie wykonują swoją pracę a jak im jest źle to po prostu szukają innej pracy.

Na stażu obecnie się zarabia 997,40zł - dla porównania nauczyciel stażysta zarabia 2.294 zł - więc chyba jest różnica?

Szkoła jest po to żeby uczyć dzieci, a nie po to żeby nauczyciele mieli gdzie pracować.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: nikanor » 08-05-2019 19:51

karas pisze:
07-05-2019 00:36
admin pisze:
06-05-2019 17:35
Jak dla mnie - podobne maile traktować jak spam. Liczę, że sprawca zostanie namierzony i bardzo dotkliwie ukarany.
Nie wiem czy można taką informację uznać za spam. Dyrektorzy nie zaryzykują i się im wcale nie dziwę.

Tych co dzwonili i pisali złapią, nie takich łapią. Za akcje straży i policji powinni się nie wypłacić do końca życia.
Zartujesz chyba, polska policja razem z brudzińskim to może sobie łapać bezbronne kobiety, bo sypnęły aureolkę w kolorze tęczy. Z "darkiem" sobie służby na całym świecie nie radzą. Chyba, ze to prowokacja i zlapia sobie jakieś dzieciaki z neta i opowiedzą, że to przestępcy koalicji.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: nikanor » 08-05-2019 19:55

orange pisze:
07-05-2019 14:08
Trzy i pół godziny lekcyjnej dziennie, czyli 489 godzin rocznie - tyle tylko pracuje nauczyciel w Polsce.
W Stanach Zjednoczonych w ciągu roku musiałby spędzać przy tablicy aż 1097 godzin.
Takie mamy dane z raportu OECD "Education at a Glance".

Z tego wynika, że Polscy nauczyciele pracują najmniej spośród wszystkich badanych krajów.
I pewnie też dlatego zarabiają bardzo mało w porównaniu z innymi.
Nie wypisuj takich kłamstw i bzdur, bo jeszcze ktos bedzie w stanie w to uwierzyć

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: nikanor » 08-05-2019 20:04

orange pisze:
08-05-2019 10:28
Kto w dzisiejszych czasach ma gwarancję pracy?
Ale najlepiej mówić, że jest źle i ciągle strajkować.

Inni ludzi też żyją w Polsce, posiadają porównywalne i lepsze wykształcenie i często pracują po 10 godzin dziennie, aby moc zarobić pieniądze na życie za mniejszą stawkę od was.
Nie strajkują tylko sumiennie wykonują swoją pracę a jak im jest źle to po prostu szukają innej pracy.

Na stażu obecnie się zarabia 997,40zł - dla porównania nauczyciel stażysta zarabia 2.294 zł - więc chyba jest różnica?

Szkoła jest po to żeby uczyć dzieci, a nie po to żeby nauczyciele mieli gdzie pracować.
Nie porównuj staży z urzędu do etatu na stanowisku pracy. Jak chcesz porównania proszę:
Poczatkujacy w lidlu na 3/4 etatu 1980 zł netto
Nauczyciel poczatkujacy 1751 zł netto

Awatar użytkownika
mensir67
Posty: 279
Rejestracja: 23-05-2004 08:52

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: mensir67 » 08-05-2019 21:55

Nie porównuj staży z urzędu do etatu na stanowisku pracy. Jak chcesz porównania proszę:
Poczatkujacy w lidlu na 3/4 etatu 1980 zł netto
Nauczyciel poczatkujacy 1751 zł netto
Już dajcie spokój pracownikom marketów ... na którzy się tak mocno powołują .. bo tam tyle

jakoś nie wiedzie nauczycieli pracujących w marketach a jak coś to aplikować możne się uda dostać prace ...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: admin » 09-05-2019 06:53

Wiem, że żadne problemy nie zostały jeszcze rozwiązane (oprócz może podwyżki 15%, która nauczycieli nie satysfakcjonuje, bo była uzgodniona jeszcze przed strajkiem), ale może czas trochę to wyciszyć, a nie nakręcać?
Mam wrażenie, że tak właśnie było na wczorajszych wywiadówkach. Nikt ani słowem nie komentował strajku. Obawiałem się, że może wyjść przypadkiem, a później się rozkręci. Rodzice byli bardzo powściągliwi, prawie się nie odzywali, nauczyciele to co musieli i tyle, a zawsze wszyscy byli gadatliwi. Taka różnica, że ze strony dyrektora padło, że bardzo się cieszy, że egzaminy odbyły się bez zakłóceń, podczas gdy niektórzy dyrektorzy ubolewają, że niestety się odbyły :)

Dajce spokój Marysi. Mało kto pisze tak szczerze, a odpowiedzi na wątpliwości pojawiały się już w tym wątku lub w sąsiednich. Gdzież ją posądzać o trolling, albo fochy!

marysia67
Posty: 274
Rejestracja: 09-03-2019 18:41

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: marysia67 » 09-05-2019 07:55

Dzięki, Adminie, pozdrawiam.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Re: Strajk nauczycieli – sytuacja w Tarnobrzegu

Post autor: nikanor » 09-05-2019 07:59

mensir67 pisze:
08-05-2019 21:55
Nie porównuj staży z urzędu do etatu na stanowisku pracy. Jak chcesz porównania proszę:
Poczatkujacy w lidlu na 3/4 etatu 1980 zł netto
Nauczyciel poczatkujacy 1751 zł netto
Już dajcie spokój pracownikom marketów ... na którzy się tak mocno powołują .. bo tam tyle

jakoś nie wiedzie nauczycieli pracujących w marketach a jak coś to aplikować możne się uda dostać prace ...
Zobacz czego tyczy porownanie. Po dalem znany mi przyklad. Nie mam nic do pracownikow marketu. Pokazuję tylko rozbieżności finansowe miedzy ludzmi bez kwalifikacji a tymi co takie kwalifikacje maja.
Ps. Kogoś po studiach nie bardzo chca do marketu bo za wysokie kwalifikacje ma

ODPOWIEDZ