Strefy płatnego parkowania.

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
dominik267
Posty: 725
Rejestracja: 04-03-2014 01:20

Strefy płatnego parkowania.

Post autor: dominik267 » 28-05-2019 13:24


Zgodnie z uchwałą w strefie płatnego parkowania ma znaleźć się 18 odcinków ulic, na których będzie rozmieszczonych 35 parkometrów. Łącznie przewidywanych jest około 700 płatnych miejsc parkingowych.

- Pierwsze pół godziny parkowania będzie kosztowało złotówkę, pierwsza godzina – 2 zł, druga i trzecia godzina do 2,80 zł, od czwartej godziny wracamy do opłaty dwuzłotowej (…) Mieszkańcy bloków przy ulicach objętych strefą płatnego parkowania będą mogli wykupić roczny abonament do korzystania z miejsc parkingowych w kwocie 30 zł – wyjaśniał komendant Straży Miejskiej Robert Kędziora. Z kolei prezydent dodał, iż rozważana jest koncepcja wprowadzenia bezpłatnych pierwszych 30 minut.

Koszty wprowadzenia stref płatnego parkowania oscylować będą w granicach 80 tys. zł. Same parkometry, o wartości ok. od 17 do 20 tys. zł każdy, będą wzięte w 24-miesięczny lizing, którego wartość, łącznie z oprogramowaniem wynosić będzie 65 tys. zł miesięcznie. Urządzenia po dwóch latach staną się własnością miasta, które szacuje dochody z tytułu pobierania opłat za parkowanie w granicach 300 tys. zł rocznie – przy 20% obłożeniu wszystkich miejsc parkingowych i po odliczeniu kosztów.
http://nadwisla24.pl/2019/05/27/wprowad ... -video-hd/
http://nadwisla24.pl/2019/05/22/platne- ... uja-radni/


Za parkometry miastu przyjdzie zapłacić do końca okresu leasingu 1 640 000 zł.
Pytanie jaki procent z tej kwoty się zwróci.

Co wy sądzicie o strefach parkowania w TBG?

bull
Posty: 48
Rejestracja: 12-06-2015 23:12

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: bull » 28-05-2019 14:36

Po pierwsze uważam, że są niepotrzebne.
Po drugie: Jeżeli koniecznie mają być, to tylko w ścisłym centrum miasta, w okolicach "placu czerwonego".
I kolejny warunek pierwsza godzina bezpłatna.
Wprowadzenie płatnych stref parkowania jest próbą kolejnego podwyższenia kosztów życia dla mieszkańców Tarnobrzega, po podwyżkach opłat za śmieci oraz wodę i ścieki.
Ostatnio zmieniony 29-05-2019 08:32 przez bull, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: Dzanek » 28-05-2019 15:01

Po pierwsze uważam, że są potrzebne.
Po drugie zgadzam się, że powinny dotyczyć ścisłego centrum i okolic Placu Bartosza Głowackiego z ewentualnym rozszerzeniem o parking przy hali targowej na przeciwko budynku sądu. O ile to by nie łapało się na "ścisłe centrum".
Po trzecie uważa, że nie powinno być darmowej pierwszej godziny. Symboliczna złotówka wg mnie będzie OK.
Po czwarte uważam, że nie powinno być parkingu na Placu Bartosza Głowackiego. Wręcz byłbym za dodaniem tam zieleni kosztem kostki.

P.S.
Jeśli ktoś uważa, że drogo to na parkingu przy stadionie może zostawić samochód za darmo. Ewentualnie na szpitalnym parkingu można zostawić samochód na dłuższy czas i przy wyjeździe zapłacić 2 złote. Do dziś nie jestem w stanie zrozumieć, że szpital nie korzysta z okazji "zarobienia" na tym lepszych pieniędzy.

alek
Posty: 1518
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: alek » 28-05-2019 22:15

Uważam że są nie potrzebne i będą podnosić koszty życia w mieście. Jeżeli chcemy wprowadzić większą rotację na parkingach zawsze można wprowadzić ograniczony czas parkowania do godziny lub w niektórych miejscach nawet do pół godziny. Takie miejsca bardzo dobrze funkcjonują w Niemczech. Wystarczy wyposażyć kierowców w tekturowe zegary ( mógłby to zrobić nawet odpłatnie UM) na których ustawia się czas przyjazdu i zostawia za przednią szybą. Sposób bardzo prosty ,nic nie kosztuje poza zakupem za grosze wspomnianego zegara i paru znaków z tabliczką . Nikt nie kombinuje bo nikomu się nie chce biegać do samochodu co godzinę i przestawiać zegar. Nie ma kosztów eksploatacyjnych a jedynie wpłaty z mandatów za przekroczenie czasu parkowania . Uważam , że miejsc parkingowych z ograniczonym czasem parkowania wystarczyło by około 100 przy UM i placu czerwonym. Tworzenie 700 miejsc płatnych w tak małym mieście to tylko i wyłącznie próba nałożenia dodatkowej daniny i próba łatania budżetu. Utworzenie płatnych miejsc parkingowych dobije handel i usługi w strefach o czym przekona się zagorzały zwolennik stref radny-zegarmistrz.

alek
Posty: 1518
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: alek » 28-05-2019 22:25

Dzanek pisze:
28-05-2019 15:01

. Ewentualnie na szpitalnym parkingu można zostawić samochód na dłuższy czas i przy wyjeździe zapłacić 2 złote. Do dziś nie jestem w stanie zrozumieć, że szpital nie korzysta z okazji "zarobienia" na tym lepszych pieniędzy.
Ja potrafię to zrozumieć. Jeśli ktoś przyjeżdża do chorego i spędza w szpitalu nie rzadko całe dni to trzeba zedrzeć z niego jeszcze za parkowanie? Czasem liczy się nie tylko kasa. I Stasiak o tym dobrze wie.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: Dzanek » 29-05-2019 09:53

alek pisze:
28-05-2019 22:25
Ja potrafię to zrozumieć. Jeśli ktoś przyjeżdża do chorego i spędza w szpitalu nie rzadko całe dni to trzeba zedrzeć z niego jeszcze za parkowanie? Czasem liczy się nie tylko kasa. I Stasiak o tym dobrze wie.
Zdarzało mi się jeździć po szpitalach w różnych miastach i takiej "perełki" prawie darmowej nie uświadczyłem nigdzie. A też jechałem do osób tam przebywających. Baaaa niektóre cenniki parkingów były takie, że można było i 50zł za dzień pobytu zapłacić a i o miejsce tam trudno.

Lubię Pana Wiktora ale tu chodzi o rachunek ekonomiczny. Szpital ma teren z którego mógłby zyskać kilka złotych i tego nie robi. Serio w okolicy jest (albo było jak wejdą strefy) pełno miejsc darmowych. Po za tym mam nieodparte wrażenie, że i tak większość ludzi szuka darmowego postoju jeżdżąc dookoła żeby tych 2 złotych nie płacić.

A wracając do tematu parkingów i stref parkowania to dlaczego tylko mieszkaniec ulicy przy której jest parking miałby mieć opcję "karty parkingowej mieszkańca". Dlaczego nie miałby mieć takiej możliwości każdy mieszkaniec Tarnobrzega ??

Ktoś dojeżdża do pracy z poza centrum (Wielowieś, Sielec, Zakrzów lub choćby z Siarkowca albo Przywiśla itd). Dlaczego jako mieszkaniec płacący tu podatki, tu robiący zakupy nie mógłby mieć możliwości zakupu karty mieszkańca powiedzmy za 30-50zł na rok. Ciekawe ile takich ludzi by było ?

L74
Posty: 90
Rejestracja: 04-10-2018 13:28

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: L74 » 29-05-2019 09:54

alek pisze:
28-05-2019 22:15
Utworzenie płatnych miejsc parkingowych dobije handel i usługi w strefach o czym przekona się zagorzały zwolennik stref radny-zegarmistrz.
A mi wydaje się że niekoniecznie dobije handel i usługi w strefach. Patrząc na przykładzie wywołanego Pana radnego-zegarmistrza. W tym momencie jak chcę zanieść zegarek do zegarmistrza to krążę dookoła "placu czerwonego" żeby znaleźć miejsce do zaparkowania i po trzecim razie stwierdzam że już mi się nie chce, natomiast jakby była większa rotacja na miejscach parkingowych to pewnie bym znalazł gdzieś miejsce od razu, zaparkował i załatwił sprawę. Warunek aby pierwsza godzina była bezpłatna.
alek pisze:
28-05-2019 22:15
Wystarczy wyposażyć kierowców w tekturowe zegary (mógłby to zrobić nawet odpłatnie UM) na których ustawia się czas przyjazdu i zostawia za przednią szybą. Sposób bardzo prosty ,nic nie kosztuje poza zakupem za grosze wspomnianego zegara i paru znaków z tabliczką . Nikt nie kombinuje bo nikomu się nie chce biegać do samochodu co godzinę i przestawiać zegar.
Znając polską naturę kombinowania, wydaje mi się że ten system się u nas nie sprawdzi. Mielibyśmy tylko co godzinę pielgrzymki pracowników okolicznych instytucji, aby przestawić tekturowe zegarki, albo jeszcze lepiej, jeden zbierałby kluczki od kolegów i szedł przestawić zegary. To tylko Polska nie Niemcy.
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie". Winston Churchill

marabut
Posty: 81
Rejestracja: 17-03-2016 16:08

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: marabut » 29-05-2019 10:16

Ja mam kilka uwag do tego płatnego parkowania.
1. Też uważam, że np pierwsze pół godziny powinno być bezpłatne
2. Ten obszar jest za duży... I nikt nie porusza np parkingu przy poczcie. Często jestem na Sokolej i wysyłam paczki. I nie wyobrażam sobie, żeby co kila płacić nawet po 1zł bo w ciągu miesiąca to są ogromne koszty niestety. Jeśli ktoś raz przyjeżdża załatwić sprawę to ok, ale dla mnie proponowana strefa jest zbyt duża
3. Prowadzę działalność w centrum, nikt mnie nie pytał czy mi się to podoba czy nie. A karnet 100zł za miesiąc za samochód... hmmm dla mnie to dużo bo nie zarabiam po kila tysięcy jak niektórzy urzędnicy. Boję się też, że niektórzy przez to do mnie nie przyjadą.
4. Wiem że różnie to funkcjonuje, byłam w tamtym roku w starostwie w Sandomierzu i trach 5 min mi zajęło załatwienie sprawy, ale za parking i tak musiałam zapłacić. Musiałam też iść na Stare Miasto. Stwierdziłam że już tam płacić nie będę, postawiłam auto dalej.
5. Przede wszystkim uważam, że godzina 18 to stanowczo za długo! Wszyscy mówią o rotacji o urzędach itp. to zróbmy tą strefę do 16 max 17. Bo wtedy największe obłożenie w centrum jest. U nas i tak większość sklepów do 17 czy 18 czynna jest. To jest dla mnie największa porażka.
6. Na konferencji p. Prezydent nie odpowiedział na uważam ważne pytanie dot. karty mieszkańca. Dla kogo ta karta, tylko dla zameldowanych? właścicieli? a najemca mieszkania? Po czym to będzie weryfikowane i na jakiej podstawie takie karty wydawane

jamWilhelm
Posty: 1139
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: jamWilhelm » 29-05-2019 12:56

marabut pisze:
29-05-2019 10:16
3. Prowadzę działalność w centrum, nikt mnie nie pytał czy mi się to podoba czy nie
Prezydent na konferencji powiadał, że to właśnie na prośbę przedsiębiorców z centrum :)
Jestem ciekaw których :)

alek
Posty: 1518
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: alek » 29-05-2019 13:08

L74 pisze:
29-05-2019 09:54

Mielibyśmy tylko co godzinę pielgrzymki pracowników okolicznych instytucji, aby przestawić tekturowe zegarki, albo jeszcze lepiej, jeden zbierałby kluczki od kolegów i szedł przestawić zegary. To tylko Polska nie Niemcy.
Nie wyobrażam sobie żeby ktoś chodził co godzinę przestawiać zegar. Zbiorczo tez odpada , bo kto będzie szukał samochodów kolegów ? Nie zawsze da się zaparkować w tym samym miejscu. Mozna chodzić dzień ale nie stale.
jamWilhelm pisze:
29-05-2019 12:56

Prezydent na konferencji powiadał, że to właśnie na prośbę przedsiębiorców z centrum :)
Jestem ciekaw których :)
Zegarmistrza :)

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: 1967 » 29-05-2019 15:44

Osobiście nie mam zdania czy Tarnobrzeg wymaga wprowadzenia stref płatnego parkowania czy nie. Jest to dla mnie wielka niewiadoma czy system się sprawdzi i przyniesie korzyści dla wszystkich zainteresowanych tj. petentów załatwiających sprawy w urzędach, lokalnych kupców, klientów sklepów, mieszkańców bloków i jednocześnie będzie się samofinansował. Wobec tylu niewiadomych zastanawia mnie skala przedsięwzięcia. 700 miejsc postojowych z 35 parkometrami to bardzo dużo. Czy nie było zasadnym podzielnie zadania na kilka etapów. np. w pierwszej kolejności zacząć jak pisali moi przedmówcy od ścisłego centrum przy urzędzie miasta i Pl. Bartosza Głowackiego. Przez kwartał zebrać informację jak sprawuje się system. Jakie mamy korzyści, a jakie skutki uboczne. Na podstawie kilkumiesięcznej obserwacji można by było podejmować dalsze decyzje o ilości i kierunkach rozszerzania stref lub o wycofaniu się z dalszego poszerzania. Co będzie jak system się nie sprawdzi i wydamy niemałe pieniądze, których nie mamy.
Czy ktoś ma może informację jakie jest wykorzystania rowerów miejskich?. Ostatnio jechałem do ZUS i na rogu ul. Kopernika i Dworcowej stały częściowo w wysokiej trawie. Ile miasto dokłada do systemu ?.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: admin » 29-05-2019 22:55

Czyli po autopoprawce prezydenta miało być pierwsze pół godziny bezpłatnie, ale w uchwale znaleziono wady prawne.
Jedno i drugie pewnie dobre. Dzięki 30 minutom bezpłatnym, praktycznie nigdy nie będę płacił za korzystanie ze stref.
A dzięki problemom może uda się jeszcze parę kwestii poprawić, albo przynajmniej opóźnić.

http://nadwisla24.pl/2019/05/29/uchwala ... rezydenta/

jamWilhelm
Posty: 1139
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: jamWilhelm » 30-05-2019 17:01

radni Nowak i Kalinka (przy całej sympatii do szczególnie jednego ;)) wnieśli, wg mnie, słuszne uwagi co do zmniejszenia ilości stref i parkomatów.
W przypadku pierwotniej wersji, urzędujący prezydent będzie odpowiedzialny za wprowadzenie szlabanów przy blokach, wojny blokowe o parkingi i konflikty międzyludzkie, jeszcze doszło by do tego, że jakiś pan janusz, będzie wypatrywał w oknie i wyganiał "pod swój blok"
Prezydencie, nie idź tą drogą, nie idź w zaparte, pomniejsz strefy jak podpowiadają.

Awatar użytkownika
śpiku
Posty: 2191
Rejestracja: 31-03-2005 20:30

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: śpiku » 30-05-2019 17:04

Dzanek pisze:
28-05-2019 15:01
P.S.
Jeśli ktoś uważa, że drogo to na parkingu przy stadionie może zostawić samochód za darmo. Ewentualnie na szpitalnym parkingu można zostawić samochód na dłuższy czas i przy wyjeździe zapłacić 2 złote. Do dziś nie jestem w stanie zrozumieć, że szpital nie korzysta z okazji "zarobienia" na tym lepszych pieniędzy.
Dzanek, chciałem się zgodzić z Tobą we wszystkim co napisałeś w tym poście... ale, parking przy szpitalu jest źle zorganizowany, ot prosta sprawa, w momencie, gdzie wszystkie dostępne miejsca parkingowe są zajęte, szlaban nie powinien wpuszczać następnych kierowców.
Niestety miałem taki przypadek, że przejeździłem cały parking w poszukiwaniu miejsca parkingowego, mogłem stanąć jak ostatni wół, blokując inne auta, albo przejazd i wyjechałem, płacąc 2 złote...

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: Dzanek » 31-05-2019 11:03

śpiku pisze:
30-05-2019 17:04
Dzanek pisze:
28-05-2019 15:01
P.S.
Jeśli ktoś uważa, że drogo to na parkingu przy stadionie może zostawić samochód za darmo. Ewentualnie na szpitalnym parkingu można zostawić samochód na dłuższy czas i przy wyjeździe zapłacić 2 złote. Do dziś nie jestem w stanie zrozumieć, że szpital nie korzysta z okazji "zarobienia" na tym lepszych pieniędzy.
Dzanek, chciałem się zgodzić z Tobą we wszystkim co napisałeś w tym poście... ale, parking przy szpitalu jest źle zorganizowany, ot prosta sprawa, w momencie, gdzie wszystkie dostępne miejsca parkingowe są zajęte, szlaban nie powinien wpuszczać następnych kierowców.
Niestety miałem taki przypadek, że przejeździłem cały parking w poszukiwaniu miejsca parkingowego, mogłem stanąć jak ostatni wół, blokując inne auta, albo przejazd i wyjechałem, płacąc 2 złote...
Jasna sprawa, że system do wymiany. Potencjał miejsca spory i szkoda z niego nie skorzystać.

A co do płatnych parkingów to widzę, że pojawiło się ogłoszenie na parkingowego dotyczące zapewne placu przy Biedronce: http://www.ogloszenia.tarnobrzeg.info/k ... 01822.html

Strona producenta, któremu zaufała np. Biedronka: http://tdsystem.com.pl/

Może miasto albo szpital skorzysta z ich oferty :)

bzyczek
Posty: 758
Rejestracja: 23-08-2004 22:57

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: bzyczek » 31-05-2019 12:52

Niektóre miasta idą w drugą stronę i likwidują strefy płatnego parkowania. Ostatnio w tv usłyszałem o tym wzmiankę i był podany przykład miasta które rezygnuje z takiej strefy. Niestety nazwa miasta wyleciała mi z głowy.
Tym bardziej że koszt zakupu i montażu urządzeń jest spory.
bzyczek

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: Dzanek » 31-05-2019 15:33

Co do Biedronki to tak to wygląda w Kielcach:

Obrazek

td
Posty: 496
Rejestracja: 20-12-2010 17:37

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: td » 31-05-2019 22:47

Przy Biedrze na Przywiślu też jest parkomat

andriu81
Posty: 1797
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: andriu81 » 01-06-2019 00:12

Bardzo dobry wzór, wreszcie coś podpatrzone,ale czy radni to widzieli,to ja nie wiem. Obawiam się że mogą zrobić jak z rowerami miejskimi-poprzez aplikację internetową, obym się mylił, czas pokaże

globoo
Posty: 180
Rejestracja: 08-03-2019 08:45

Re: Strefy płatnego parkowania.

Post autor: globoo » 01-06-2019 08:35

Czy zostanie wprowadzona płatna strefa parkowania przy targu w Stalowej Woli.?Jak widac to nie tylko nasz problem.
Urzędnicy ze stalowowolskiego magistratu przeanalizowali opłacalność wykonania strefy płatnego parkowania w rejonie Hali Targowej. Czy wkrótce trzeba będzie płacić za postój?
http://stalowemiasto.pl/artykuly/artyku ... z&id=46588

Także na Rynku w Kolbuszowej powstaną strefy płatnego parkowania .Jak widac to nie tylko problem Tarnobrzega.
http://supernowosci24.pl/na-rynku-powst ... arkowania/

ODPOWIEDZ