Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Antea » 30-06-2019 18:56

Stało się. Miasto szuka oszczędności gdzie się da, sięga do kieszeni mieszkańców. Dyrektor Mopr racjonalizowała decyzję o zaprzestaniu realizacji programu Bon 3+. Osobiście nie korzystałam, niemniej jednak było to realne wsparcie dla wielu rodzin, które bonem mogły zapłacić za czynsz lub przedszkole.
Rodzin wielodzietnych w naszym mieście, jak podano, jest 400. Za takim raz wiązaniem głosowało 13 radnych, przeciwko 8.
Czy oszczędności nie powinno się szukać gdzie indziej, np w racjonalizacji systemu oświaty?

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 736
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Jacek » 30-06-2019 22:07

Co rozumiesz pod nazwą "racjonalizacji sytemu oświaty"? Likwidację których szkół czy przedszkoli? Ujawnij! Wywołaj dyskusję!
200 zł na rok wtedy, gdy nie było 500+ , i teraz, gdy jest już na 1. dziecko (niezależnie od dochodu) to, uważam, racjonalna decyzja. Ale rozumiem, że możesz mieć inne zdanie. Jednak uważam, że jeśli te rodziny 3+ dostaną od państwa 1500 zł to chyba nasza (moja, Twoja, i pozostałych mieszkańców Tarnobrzega) pomoc nie będzie już im tak niezbędna.
Ciekaw jestem też, przy okazji, czy płacisz jakiekolwiek podatki, i czy wiesz na co są przeznaczane? A może chciałbyś (chciałabyś) uczestniczyć w ich podziale? Jakie decyzje byś podejmował(a), wiedząc, że nie biorą się z kosmosu?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: admin » 30-06-2019 22:18

Nie tyle jest to sięganie do kieszeni mieszkańców, co oszczędzanie z kieszeni mieszkańców.
Sięganiem do kieszeni mieszkańców jest np. wprowadzanie strefy płatnego parkowania.
Miasto jest zadłużone na 115 mln zł, co daje ponad 3000 zł długu na głowę. W rodzinach wielodzietnych jest to już kilkanaście tysięcy na rodzinę, które spłacać będą musiały właśnie te dzieci, o ile u nas zostaną.

Rozwiązanie trafiło w swój czas, bo podobne wprowadzano w wielu miastach.
Ale rzeczywiście centralne programy przebiły wszystko, przy 500+ na każde dziecko i wyprawce 300+, bon 3+ to drobne. Swoją drogą chyba pierwotna wizja była inna, planowano włączanie do tego również lokalnych firm, co chyba się nieszczególnie udało.

Co do cięć w edukacji, wydaje się, że podobnej okazji jak likwidacja gimnazjów już nie będzie. Jak coś robić, to teraz.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 736
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Jacek » 30-06-2019 22:39

Pełna zgoda Adminie

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Antea » 30-06-2019 23:03

Jacku, jeśli tak mogę napisać, być może źle wyrażam swoje zdanie. Ale i ja zgadzam się z Adminem. Mierzi mnie tylko to, że zabiera się z programu socjalnego de facto by spłacić takie zobowiązania jak np ZUS nauczycieli. Tak, płace tu podatki, chociaż nie pracujemy z mężem w Tbg. Nigdy z pomocy społecznej na szczęście nie korzystałam. Gdyby ogłoszono, że pieniądze zostają przesunięte np na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, na bezpłatną zupę dla każdego dzieciaka w podstawówce - to sens byłby zrozumiały. A tak to zwykły skok na kasę, jak skok na pieniądze z OFE naszego rządu. Co do racjonalizacji oświaty to od lat każda władza mierzy się z tym problemem. Nie dziwi was to, ze u nas nie ma ani jednego psychologa w szkole podczas gdy na pełnym etacie jest np w małej szkole w Pysznicy?

dino
Posty: 2000
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: dino » 30-06-2019 23:22

Nie sądzę, by były dyrektor tarnobrzeskiego LO był w stanie podjąć konieczne decyzje.
Respiracja tarnobrzeskiej oświaty ukraińską młodzieżą do niczego nie prowadzi.
Ktoś się w ogóle pytał tarnobrzeżan co sądzą o sprowadzaniu ukraińskiej młodzieży?
A jak już są ktoś ich uczy NASZEJ historii?
Jakoś ich nie widzę ani 3 Maja ani 11 listopada.

A tymczasem szybko zbliża się 11 lipca kolejna rocznica Rzezi Wołyńskiej.
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 736
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Jacek » 30-06-2019 23:30

Dzięki za merytoryczną odpowiedź Antea. Nie na wszystko umiem Ci odpowiedzieć, ale myślę np., że mamy w Tbg-u poradnię psychologiczno-pedagogiczną zatrudniającą kilkanaście osób i nie ma potrzeby mnożyć bytów w naszym mieście. Nota bene było ich kiedyś dwie (nie mam pojęcia czemu) i kiedy ówczesny prezydent (wice - W. Stasiak)) chciał jedną zlikwidować, to wszystkie panie psycholożki przyszły na sesję Rady i tak to onieśmieliło radnych, że uwalili uchwałę (wiem, bo byłem). To się nazywa "wywieranie wpływu na ludzi" (chyba znasz tę książkę R. Cialdiniego, jeśli nie to polecam).

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 736
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Jacek » 30-06-2019 23:42

dino pisze:
30-06-2019 23:22
Ktoś się w ogóle pytał tarnobrzeżan co sądzą o sprowadzaniu ukraińskiej młodzieży?
A jak już są ktoś ich uczy NASZEJ historii?
Jakoś ich nie widzę ani 3 Maja ani 11 listopada.

A tymczasem szybko zbliża się 11 lipca kolejna rocznica Rzezi Wołyńskiej.
Masz rację. Jestem tarnobrzeżaninem i nikt mnie nie pytał. Skandal! Gówno mnie interesuje, że dzięki temu tarnobrzescy nauczyciele mają pracę (z powodu niżu demograficznego). Gówno mnie interesuje, że oni mają po 16-18 lat i pochodzą z terenów, gdzie rzeż nie występowała. Gówno mnie obchodzi, że poznają nasz punkt widzenia na naszą historię i kulturę. W doopie mam, że my, Polacy, powinniśmy mieć na Ukrainie jak najwięcej przyjaciół, bo oni oddzielają nas od Rosji! Nie lubię Ukraińców, mimo, że są takimi samymi Słowianami jak my, bo wolę Żabojadów i Angoli, którzy w 1939 niechcący nie przyszli nam z pomocą, bo nie mieli zamiaru umierać za Gdańsk. Ja ich rozumiem. Ech... Długo by Ci pisać, ale już mi się nie chce...

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Antea » 01-07-2019 10:00

Jacek pisze:
30-06-2019 23:30
Dzięki za merytoryczną odpowiedź Antea. Nie na wszystko umiem Ci odpowiedzieć, ale myślę np., że mamy w Tbg-u poradnię psychologiczno-pedagogiczną zatrudniającą kilkanaście osób i nie ma potrzeby mnożyć bytów w naszym mieście.

Tak, PPP jest, ale jej podstawowym zadaniem jest diagnoza psychologiczno - pedagogiczna, wydawanie opinii i orzeczeń o kształceniu specjalnym. Sporadycznie w niektórych szkołach prowadzą prelekcje. Tymczasem nie ma szkoły w której nie byłoby dzieci z autyzmem, zespołem aspergera, z niepełnosprawnościami, zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Historyk czy chemiczka najczęściej pojęcia o metodyce pracy z takim dzieckiem nie ma. A i rodziców mamy coraz gorszych.
W szkole mojej córki, celowo nie powiem o którą szkole chodzi, ostatnio była zbiórka na... Kserokopiarkę. Parę lat temu skladalismy się na... Kosiarkę.
Jak zerknelam w sprawozdanie z wykonania budżetu to wydatki na oświatę mnie przeraziły. A patrząc obiektywnie nie mamy super innowacyjnych szkół. Zjadamy własny ogon, bo to wydatki na wynagrodzenia głównie.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: encore » 01-07-2019 11:28

admin pisze:
30-06-2019 22:18
Sięganiem do kieszeni mieszkańców jest np. wprowadzanie strefy płatnego parkowania.
To o czym piszesz jest tylko skutkiem, efektem wtórnym i to nieobowiązkowym. Opłata za parkowanie nie jest jakimkolwiek haraczem pobieranym od każdego mieszkańca. To świadczenie wzajemne. Coś jak usługa, opłata za skorzystanie z przywileju.

O jej zapłaceniu decyduje sam parkujący. Może zaparkować pojazd kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów dalej - całkowicie za darmo.

Mam wrażenie, że zapominasz o tym czemu ma służyć strefa płatnego parkowania.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: cenzor » 01-07-2019 14:27

Ale zwiększono dodatki dla nauczycieli. Czyli radni przy 15 głosach za 3 przeciw i 3 wstrzymujących przyznali 2 miliony 400 tyś złotych dodatkowo na zwiększenie dodatku motywacyjnego który przyznaje się na czas nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy w wysokości maksymalnej do 50 procent otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego i nasuwa sie pytanie czy nie jest to jakaś forma zapłaty za niedawny strajk. Funduszem tym zarządzają dyrektorzy. I czy nie lepiej przeznaczyć tej kwoty na inwestycje drogi. obwodnicę itp a ponoć kasa pusta?

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Innn » 01-07-2019 16:24

Jacek pisze:
30-06-2019 23:42
Masz rację. Jestem tarnobrzeżaninem i nikt mnie nie pytał. Skandal! Gówno mnie interesuje, że dzięki temu tarnobrzescy nauczyciele mają pracę (z powodu niżu demograficznego). Gówno mnie interesuje, że oni mają po 16-18 lat i pochodzą z terenów, gdzie rzeż nie występowała. Gówno mnie obchodzi, że poznają nasz punkt widzenia na naszą historię i kulturę. W doopie mam, że my, Polacy, powinniśmy mieć na Ukrainie jak najwięcej przyjaciół, bo oni oddzielają nas od Rosji! Nie lubię Ukraińców, mimo, że są takimi samymi Słowianami jak my, bo wolę Żabojadów i Angoli, którzy w 1939 niechcący nie przyszli nam z pomocą, bo nie mieli zamiaru umierać za Gdańsk. Ja ich rozumiem. Ech... Długo by Ci pisać, ale już mi się nie chce...
Wydaje się, że gówno i doopa zdominowały twój sposób myślenia - z czymś takim nie da się dyskutować
Mogę tylko życzyć satysfakcjonujących wypróżnień

zbyry
Posty: 1040
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: zbyry » 01-07-2019 19:00

Taka smutna story. Niedawno byłem w sklepie, gdzie koleżanka żaliła się na to głosowanie, 400 zł za dwójkę dzieci i w mojej i Jej ocenie to dużo. Straciła te pieniądze, z czego opłaca przedszkole dzieciom. A co to kogo, prawda? Mnie ujęło bardzo za serce, bo wiem, że Ci ludzie wychowują swoje dzieci godnie i dobrze.

Teraz 500 zł na 1 dziecko bez kryterium dochodowego. Pompa pieniędzy w rynek bez rozumu. Obliczę, wrzucę tutaj, bo jak narzazie mam ochotę wziąć to https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_maszynowy_MG_42 do ręki. Ale nigdy tego nie obsługiwałem, choć szybko się uczę.

Innn
Posty: 151
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Innn » 01-07-2019 19:15

zbyry pisze:
01-07-2019 19:00
Taka smutna story. Niedawno byłem w sklepie, gdzie koleżanka żaliła się na to głosowanie, 400 zł za dwójkę dzieci i w mojej i Jej ocenie to dużo. Straciła te pieniądze, z czego opłaca przedszkole dzieciom. A co to kogo, prawda? Mnie ujęło bardzo za serce, bo wiem, że Ci ludzie wychowują swoje dzieci godnie i dobrze.
Teraz 500 zł na 1 dziecko bez kryterium dochodowego. Pompa pieniędzy w rynek bez rozumu. Obliczę, wrzucę tutaj, bo jak narzazie mam ochotę wziąć to https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_maszynowy_MG_42 do ręki. Ale nigdy tego nie obsługiwałem, choć szybko się uczę.
A nie rozumiem - jak miasto cofa pomoc to źle, jak państwo hojnie daje to pompa bez rozumu???
Wg mnie jak na dwójkę dzieci pójdzie co miesiąc 1000 zł, jednorazowo na wyprawkę szkolna 600 i wszystkie podręczniki i ćwiczeniówki za darmo to dość
Można też nadal starać się w MOPSIE o inne zapomogi
A tu ciekawa analiza
https://www.money.pl/gospodarka/poziom- ... 2833a.html

zbyry
Posty: 1040
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: zbyry » 01-07-2019 19:35

Bez rozumu na 1 dziecko - państwo. Nie samorząd. Skąd samorząd bierze pieniądze? Z nieba mu nie kapie. Czyli z naszych opłat i podatków.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: Dzanek » 01-07-2019 21:47

Wiadomo że szkoda każdej złotówki w rodzinie ale chyba nie o to chodzi w tym wszystkim. Szkoda że pieniądze nie zostają w MOPR.

Program dawał 200zł na każdego członka rodziny więc przykładowo rodzina 5 osobowa miała 1000zł rocznie na czynsz, przedszkole i inne usługi ekstra.

Korzystało około 400 rodzin i wydatki rzędu 400 000. Czy to dużo czy mało ?

P.S.
Ta sama rodzina dostając 500zł na pierwsze dziecko zyska 6000zł rocznie.

Wielu radnych "nie lubi" PiS ale argumentują uchwałę pieniędzmi od PiS. Dość pokrętnie.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: iv » 01-07-2019 23:32

Jacek pisze:
30-06-2019 22:07
Ciekaw jestem też, przy okazji, czy płacisz jakiekolwiek podatki, i czy wiesz na co są przeznaczane?
Wszyscy płacą podatki. Może gdzieś w Polsce znajdziesz kilka osób, które ich nie płaci, ale na pewno nie w Tarnobrzegu.
admin pisze:
30-06-2019 22:18
Swoją drogą chyba pierwotna wizja była inna, planowano włączanie do tego również lokalnych firm, co chyba się nieszczególnie udało.
Nie było ich wiele, ale jeśli ktoś się uparł, żeby bonami nie płacić czynszu, wody, przedszkola, śmiecie, żłobka, basenu czy zajęć w domu kultury, to 200 zł na dziecko rocznie mógł puścić w Kontakcie, taka całoroczna wyprawka szkolna.
admin pisze:
30-06-2019 22:18
Co do cięć w edukacji, wydaje się, że podobnej okazji jak likwidacja gimnazjów już nie będzie. Jak coś robić, to teraz.
Ostawiam, że nie zrobią, choć primo - powinni, secundo - zgadzam się w pełni, że to unikalna szansa, żeby zrobić reformę i zrzucić wszystko na tzw. deformę. Choć oczywiście potrzeba restrukturyzacji tarnobrzeskiej oświaty nie wynika ze zmian ogólnopolskich, ale ze zmniejszenia ilości uczniów.
Dzanek pisze:
01-07-2019 21:47
Ta sama rodzina dostając 500zł na pierwsze dziecko zyska 6000zł rocznie.
W zasadzie powinnam się nie zgodzić, wychodząc z założenia, że znacząca ilość rodzin wielodzietnych już miała 500 na pierwsze dziecko, spełniając kryterium dochodowe. Jednak spoglądając na moje otoczenie muszę przyznać Ci rację, rzeczywiście chyba wszystkie znane mi rodziny wielodzietne nie korzystały z 500 + na pierwsze dziecko. Jak zwykle stracą najbiedniejsi.

Choć osobiście liczyłam, że moje bony pójdą na śmiecie - z niewielką dopłatą, bo płacę więcej niż 1000 rocznie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: admin » 02-07-2019 00:47

cenzor pisze:
01-07-2019 14:27
Ale zwiększono dodatki dla nauczycieli. Czyli radni przy 15 głosach za 3 przeciw i 3 wstrzymujących przyznali 2 miliony 400 tyś złotych dodatkowo na zwiększenie dodatku motywacyjnego który przyznaje się na czas nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 6 miesięcy w wysokości maksymalnej do 50 procent otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego i nasuwa sie pytanie czy nie jest to jakaś forma zapłaty za niedawny strajk. Funduszem tym zarządzają dyrektorzy. I czy nie lepiej przeznaczyć tej kwoty na inwestycje drogi. obwodnicę itp a ponoć kasa pusta?
Trochę nam się miesza w wątku, ale to rzeczywiście interesująca informacja.
Generalnie, jeśli pieniądze byłyby wydawane zgodnie z uzasadnieniem do uchwały, to jestem za, bo zróżnicowanie wysokości pensji zależnie od zapotrzebowania rynku, wyjątkowych predyspozycji czy starań konkretnych nauczycieli, to dobry postulat. Ale czy praktyka będzie taka jak uzasadnienie, czy rzeczywiście chodzi o dopłaty dla wszystkich nauczycieli, jeszcze po równo?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: encore » 02-07-2019 13:49

Budżet zawsze można podreperować w taki sposób: kupić parę świnek i co roku brać po 612zł od sztuki. Po odjęciu kosztów paszy i opieki medycznej co najmniej połowa zostanie w portfelu. Ale to rozwiązanie niestety tylko dla tych mieszkających na osiedlach wiejskich i płacących podatek rolny. Dodatkowym plusem jest swojski schabowy, kiełbasa i inne dobroci, które po świniobiciu powstają. Jak ktoś ma trochę więcej miejsca to kilka krówek też postawi i rocznie skapnie za jedną 595zł.

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/zamia ... -DWzx.html
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

zbyry
Posty: 1040
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Rezygnacja z Bonu rodzinnego 3+

Post autor: zbyry » 03-07-2019 11:30

Nie wiem, czy to pisać czy nie bo kwoty zwalają z nóg. Nie liczyłem tego od momentu wejścia 500+ na każde dziecko. Nie mam czasu przytaczać dokładnie zapisów ustawy o 500+, ale według niej, każdego roku dzięki temu programowi ma przybywać ok 30 tys dzieci przy założeniu sfinansowania w wysokości ok 30 miliardów zł. Cześć tych pieniędzy wróci w formie podatków, danin i innych.

Proszę sprawdźcie np rachunek z PGE, mi przyszedł za 2 mc i choć u mnie w domu same LED,y, energooszczędne urządzenia i ogólna oszczędność energii, instalacja w miedzi, no to przyszło mi zapłacić, że nie wspomnę o opłatach typu abonament i inne, a przecież ustawowo Polska jest podzielona na dostawców energii. . W chwili obecnej już myślę o instalacji PV, ale dofinansowania nie dostanę bo KE zabrała nam kupę pieniędzy https://businessinsider.com.pl/finanse/ ... dy/yls0vzs no przynajmniej póki co, może się dogadają :-) Idąc dalej, te założenia były do zmiany programu. Dawało nam to "na czysto" koszt ok 20 miliardów zł. To każde urodzenie kosztuje nas bagatela jedyne 700 tys zł. Rząd tych pieniędzy nie ma, no to co robi, a no własnie nie bez kozery podałem przykład rachunku z PGE, plus emituje obligacje skarbu państwa z okresem zapadalności 10 lat na 3% rocznie (wiadomo, że trzeba emitować co 10 lat na serie razy 3 co daje nam 30 lat, bo też trzeba to obsłużyć i każdy chce zarobić). Ile zatem kosztuje "wyprodukowanie" jednostki i jeszcze spłata zadłużenia dla Obligatariusza, no to wyniesie nam ok, 1,3 mln zł. A zakładam, że RPP nie podniesie stóp, co jest niemożliwe, bo już są sygnały, że pójdą do góry. I teraz czy ta "jednostka" jest w stanie spłacić dług za swoje istnienie? Nie, bo płacimy ok 500 tys podatków biorąc pod uwagę statystycznego Polaka. Nie wspomnę już o kredytach na dom, auto i inne.

Teraz wyizolowałem dane z GUS, obecnie jest 3,5 mln dzieci pobierających to świadczenie co daje nam 21 mld zł. Teraz po zmianach od 0-18 lat na pierwsze bez względu na kryterium dochodowe wiecie ile wychodzi? Jest prawie 7 milionów dzieci. Już mi się nie chciało izolować ile bierze na jedno dziecko po starych warunkach biorąc pod uwagę kryterium dochodowe (ojcowie czy matki samotnie wychowujące dziecko albo inne), więc przyjąłem odchylenie na poziomie 10% a jak będę miał ochotę to i to dokładnie wyliczę. Koszt programu w stosunku rocznym na nowych zasadach to 37,5 mld zł....jak doliczymy powiedzmy ok 3 mln dzieci ze starych warunków, to wyjdzie nam grubo ponad 50 mld zł. Dokonałem też analizy PV (present value) wartość obecna pieniądza i FV (future value) wartość przyszła. FV wychodzi na poziomie ok 80 mld zł w okresie 0-18 lat (wariant optymistyczny z uwzględnieniem procentu prostego obligacji i inflacji na poziomie życząc pobożnie na poziomie pełzającym, nie przekraczającym 0,5 % - ale ze mnie optymista :-) wierzący w deflację). Czyli to, co nasza RM sciagnęła z MOPR to pikuś. I teraz to się można za głowę k*****a złapać, ile nas kosztuje "wyprodukowanie" nowej jednostki.

Przepraszam, musiałem edytować (słownik czasem mln, czasem mld).
Może taniej by było produkować replikantów jak Niander Wallace (grany przez Jareda Leto) w filmie Blade Runner 2049? :-)

Obecnie przyglądam się sytuacji w której ojciec płaci alimenty matce i ona pobiera 500+. Konkluzje jak do czegos sensownego dojdę

ODPOWIEDZ