Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
karas
Posty: 1349
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: karas » 01-11-2019 18:58

Może ktoś posiada więcej informacji?

https://echodnia.eu/podkarpackie/tarnob ... B5x97wjFec
Karaś

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19338
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: admin » 01-11-2019 20:08

Widziałem cztery jednostki straży z tego trzy z przyczepkami, wszystkie na sygnale.
Obstawiam że to nic groźnego.

Drugie źródło i zdjęcia:
https://www.korso24.pl/wiadomosci/2022, ... eskim-foto

Mamy w Tarnobrzegu autostradę, jak się okazuje :)

jazet
Posty: 1269
Rejestracja: 13-10-2006 14:26

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: jazet » 02-11-2019 22:06

W końcu kiedyś, ten nigdzie nie sprawdzony projekt - albo się sprawdzi - albo NIE.
W założeniach chyba były elementy ryzyka niepowodzenia.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1349
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: karas » 02-11-2019 22:12

Projekt jeziora? Myślę, że już od kilku lat się sprawdza.
Karaś

jazet
Posty: 1269
Rejestracja: 13-10-2006 14:26

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: jazet » 02-11-2019 22:20

A Piaseczno?
Co o nim myślisz?
Tam trzeba dopiero jakieś polsaty zaprosić!

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19338
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: admin » 04-11-2019 20:02

Komunikat z UM:
Nie ma żadnego zagrożenia dla środowiska, także dla zdrowia i życia ludzi. Taki komunikat przekazał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie w związku z ujawnionym w piątek, 1 listopada, zanieczyszczeniem wód Jeziora Tarnobrzeskiego.

Póki co, wiadomo, że doszło do zanieczyszczenia biologicznego, które nie stwarzało i nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla środowiska. Trwają szczegółowe badania pobranych z jeziora próbek, które powinny wskazać przyczynę zanieczyszczenia. Wyniki znane będą jeszcze w tym tygodniu.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: encore » 04-11-2019 20:24

U Zuckerberga ktoś pisze, że to tylko żabi skrzek.

Tak czy inaczej czekam na bardziej konkretne info.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

dino
Posty: 2000
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: dino » 04-11-2019 20:29

żabi skrzek???
;-)

W listopadzie?!
;-)

Musi być zmutowane żaby ;-)
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: infoludek » 04-11-2019 20:36

No to się zaczęło!!!
Myślę że to była tylko kwestia czasu i tego typu różne informacje będą się nasilać po tym zdarzeniu. Wystarczy tylko przejrzeć niektóre fora, żeby poznać takie czy inne teorie spiskowe. Mam podejrzenia, iż niektórzy będą je dalej rozwijać i powielać znajdując w tym ogromną frajdę. W konsekwencji obniżać tym samym będą prestiż, bezpieczeństwo naszego jeziora.
Do tego przyczynia się także komunikat rzecznika prasowego i inspektoratu, który stwierdza, że nie ma bezpośredniego zagrożenia. Takie stwierdzenie zakłada tym samym, że jednak jakieś zagrożenie jest, może nie bezpośrednie ale jednak jakieś.
Takich komunikatów w ten sposób się nie formułuje. To duży błąd!!!
Konsekwencją takich błędów jest to, że każdy wypadek, a nawet zasłabnięcie będzie od razu kojarzone z możliwym skażeniem. Strach ma wielkie oczy a czyjaś głupota czy bezmyślność będzie tylko to powielać i potwierdzać.
Swoją drogą to ciekaw jestem, jak z tej pułapki wymknie się bajkopisarz miejski, czyli nie tak dawno zatrudniony polonista w urzędzie. Zdanie rzecznika już znamy.
Internet to potężna broń. Można dzięki niej zbudować wiele dobra, ale jeszcze szybciej coś zniszczyć i zniweczyć.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19338
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: admin » 04-11-2019 20:41

A tak wyglądało Jezioro Tarnobrzeskie wczoraj wieczorem.
Powiedziałbym, że nie tylko nie skażone, ale nieskazitelnie piękne.


dino
Posty: 2000
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: dino » 05-11-2019 16:48

Podobno to larwy tych owadów:

W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19338
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: admin » 07-11-2019 17:09

Jesteś dino szybszy od służb.

Jezioro mamy czyste i bezpieczne
Znane są już wyniki szczegółowych badań próbek pobranych z Jeziora Tarnobrzeskiego w piątek, 1 listopada. To maleńka rozwielitka napędziła strachu o czystość Jeziora Tarnobrzeskiego.

Dorosłe osobniki mają do 2 mm wielkości. Ujawnione w próbce wody pobranej z jeziora tzw. formy przetrwane, czyli jaja zimowe są kilkakrotnie mniejsze. Rozwielitki stanowią bardzo ważny składnik planktonu słodkowodnego, są pokarmem dla ryb i zwierząt bezkręgowych. Same są filtratorami, czyli odżywiają się planktonem roślinnym przyczyniając się do samooczyszczania zbiorników wodnych.

Maleńkie, pożyteczne, a postawiły na nogi wojewódzkie służby ochrony środowiska, ratownictwo chemiczno-ekologiczne, gdy w piątek, 1 listopada, spacerujących nad Jeziorem Tarnobrzeskim mieszkańców zaniepokoił czarny kolor wody. Ciemna plama była niemała. Jak później ocenili przybyli na miejsce strażacy, liczyła około 20 na 100 metrów. Do tego woda na brzeg jeziora wyrzucała ciemną pianę. Telefon spacerowiczów do Komendy Miejskiej Policji rozpoczął całą procedurę. Informacja przekazana została do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, kolejny krok to Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Leżajska. Pobrane z jeziora próbki trafiły do laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

- Wyniki badań pobranego do analizy materiału jednoznacznie wskazują, że występujące w wodzie obiekty są pochodzenia naturalnego i nie stwarzają zagrożenia dla wód zbiornika. Badania ogólne wykazały że występujące struktury to formy przetrwane rozwielitek - ephippia/resting eggs (jaja zimowe, jaja spoczynkowe) bytujących w wodzie zbiornika – o wynikach badań informuje Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Ujawnione w badaniu zamknięte w ochronnym pęcherzu jaja zimowe rozwielitek miały wielkość średnio 0,7 mm na 0,4 mm. Nie dziwi więc, ze gołym okiem trudno było stwierdzić, co takiego zasiało tyle niepokoju. Czy więc podjęte działania były na wyrost? - Myślę, że nie. Gdyby okazało się, że budząca niepokój ciemna plama to zagrażające środowisku chemikalia, a nie podjęto by żadnej interwencji, wówczas moglibyśmy zarzucać sobie brak działania. Lepiej podjąć pewne kroki, niż ich zaniechać – tłumaczy prezydenta Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Działania służb, które zaangażowane zostały w sprawie podejrzenia zanieczyszczenia wody w Jeziorze Tarnobrzeskim były działaniami wpisanymi w obowiązki tychże służb. Miasto nie zostanie obciążone kosztami udziału w akcji strażaków, jak też badań przeprowadzonych przez WIOŚ.

jazet
Posty: 1269
Rejestracja: 13-10-2006 14:26

Re: Podejrzenie skażenia Jeziora Tarnobrzeskiego?

Post autor: jazet » 07-11-2019 20:47

Taki mój OT:

Czy wiemy coś o filmie "Siarkobiografia" ?
Być może była tu o nim mowa - ale nie śledzę tego forum.

ODPOWIEDZ