Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: encore » 07-12-2019 18:01

admin pisze:
07-12-2019 17:09
Można wynaleźć całą masę problemów, żeby je później stopniowo rozwiązywać.
[...]
A patronki ulic? Bardzo daleko nam do równości.
Na poważnie piszesz czy też ironizujesz?

Akurat przedszkola bym zostawił w spokoju, niech opieka nad dziećmi zajmują się raczej kobiety. Miałbym jakiś psychiczny dyskomfort gdyby przedszkolaki siadały na nogach pana przedszkolanka (pan przedszkolanek jako męski odpowiednik pani przedszkolanki).

Ale już np w rozmaitych urzędach podległych miastu można by rzeczywiście dokonać przeglądu, weryfikacji i wprowadzić parytety przy zatrudnianiu nowych pracowników. Oczywiście można by pozytywnie dyskryminować (jak to ma miejsce bardzo często z kobietami ) pozytywnie i wypłacać dodatki np. pielęgniarzom czy rejestratorom medycznym w miejskich przychodniach albo panom nauczycielom.

Równouprawnieniem mieszkańcy nie są zbytnio zainteresowani, czego obraz mieliśmy chociażby podczas ostatnich wyborów samorządowych. Na 21 radnych mieliśmy tylko 4 kobiety, z czego 3 objęły mandat no a przy wyborach na prezydenta miasta kobiety zdobyły łącznie mniej niż 3200 głosów od tarnobrzeżan podczas gdy na wszystkich panów głosowało jakieś 13000 mieszkańców. A ponad połowa potencjalnych wyborców to są jakby nie patrzeć kobiety. Kobiety z jednej strony chciałyby mieć swoją władzę ale jak widzimy po wynikach wszelkich politycznych plebiscytów chciały by tę władzę dostać za darmo a nie ją wywalczyć.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: iv » 07-12-2019 19:46

infoludek pisze:
07-12-2019 15:05
Zaciekawiła mnie uwaga w jednym z postów powyzej. A dotyczyła infrastruktury miasta dostosowanej do potrzeb naszych współmieszkanek, a konkretnie to akurat kobiet. Przyznam, że po raz pierwszy się z takim przedstawieniem sprawy spotkałem. O co konkretnie w tym chodzi?
Próbowałem dzisiaj spojrzeć na nasze miasto z perspektywy kobiet. Na razie jedno, co znalazłem to chodniki. Niektóre są wykładane taką kostką, że nasze panie mogą na nich połamać swoje szpilki albo i może buty na wysokim obcasie. jeśli to moje odkrycie jest trafne to cały nasz plac czerwony razem z chodnikiem w pobliżu siedziby naszego prezydenta byłyby jedną wielką barierą. A jakie są inne? Przecież chodzi nie tylko o brak luster-)

Kobiety korzystają z miast inaczej niż mężczyźni. Jeśli ulicą jedzie samochód, a w nim jednak osoba – to statystycznie częściej jest to mężczyzna. Jeśli chodnikiem idzie osoba z wózkiem, z małym dzieckiem na małym rowerku – to statystycznie znacznie częściej jest to kobieta. Jeśli starsza osoba jest prowadzona do lekarza lub na spacer – to statystycznie częściej prowadzi ją kobieta. Dlatego miasto dla kobiet to rzeczywiście równe chodniki (ale nie chodzi tu tylko o obcasy), ale też szerokie, bo dwie osoby z powyższych przyczyn muszą iść osób siebie, to zwykle trud pokonywania zwężeń spoczywa na kobiecie. Jeśli pytasz mężczyzny, co robi dla swojego bezpieczeństwa wracając w nocy do domu, rzadko wie, co odpowiedzieć. Bardzo wiele kobiet od razu odpowie (zapewnia sobie towarzystwo, stara się wybierać oświetlone ulice, dzwoni, żeby po nie wyjść np. do przystanku, nosi coś do obrony – naprawdę zdziwiłoby nas wiele odpowiedzi, zwłaszcza mieszkanek dużych miast). Także równe szerokie chodniki, monitoring, patrole – to pozornie kwestie dla wszystkich, ale dla kobiet bardziej. Podobnie jak stadion i dofinansowanie do piłki nożnej – dla wszystkich, ale dla mężczyzn bardziej.
„Żart”o lustrach litościwie pominę, ale żeby dostać pełną odpowiedź odesłałabym do grup fb np. dziewuchy dziewuchom, seksizmu naszego powszedniego czy mężczyzna spełniony. Wyjaśniłyby 

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: infoludek » 07-12-2019 19:49

Dzięki za Wasze posty, ale trochę odbiegają od tego, co mnie najbardziej zaciekawiło.
Chciałem się tylko dowiedzieć, o tę specjalną infrastrukturę dostosowaną dla kobiet w naszym mieście.
Jeden możliwy przykład znalazłem i podałem, jest to niedopasowana kostka chodnikowa do butów na wysokim obcasie i szpilek. Ale innych jakoś mi trudno określić i dlatego mnie to zaciekawiło.W końcu rzadko się o tym mówi słucha kobiet w tej sprawie.
.
A jeśli chodzi o parytety to, jak już ktoś wspomniał, jest książka "kobiety Tarnobrzega". O facetach mówi się dużo a znacznie mniej o działaniach kobiet.Tak jakoś się dzieje, że dobre rzeczy bronią się same, a o innych trzeba głośno mówić. No i jeszcze jeden kamyk do tego ogródka. Mam tu na myśli samo forum. Czy wiadomo ile kobiet zabiera głos w tych dyskusjach? Ja potrafię wskazać zaledwie trzy, w porywach do czterech, a reszta to sami faceci. Czy w takim razie na forum też potrzeba robić parytety? To tylko tak na marginesie tylko wspomniałem.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: iv » 07-12-2019 20:15

infoludek pisze:
07-12-2019 19:49
Dzięki za Wasze posty, ale trochę odbiegają od tego, co mnie najbardziej zaciekawiło.
Chciałem się tylko dowiedzieć, o tę specjalną infrastrukturę dostosowaną dla kobiet w naszym mieście.
Odpowiedź z przykładami napisałam powyżej. Nie odnosi się stricte do naszego miasta, ale powiedzmy, że to już rola Rady Kobiet.
admin pisze:
07-12-2019 17:09
Czy mamy w Tarnobrzegu jakiś miejski pomnik kobiety? […]
A patronki ulic? Bardzo daleko nam do równości.
Jest takie pojęcie „herstoria”. Stworzone jako opozycja do HIStorii (angielska gra słów). Niezależnie od tego, że przez większość naszej spisanej historii panie miały znacznie mniejsze szanse i możliwości odegrania istotnej roli poza domem, to te, którym to się udało, są przez historię zapominane. Dlatego brakuje wzorców kobiet – przywódczyń czy naukowczyń. Nie mają ich dziewczynki, nie mają dziewczynek rodzice, nauczyciele i koledzy.

Obecnym tu rodzicom dziewczynek polecam zwrócić uwagę na dość liczne ostatnio książki, które opowiadają o kobietach z osiągnięciami w różnych dziedzinach. Te które znam, przeznaczone są dla dziewczynek 8-13 lat i naprawdę zaciekawiają dzieci.
Nie pokazując naszym córkom, że mogą - marnujemy potencjał połowy populacji. Były badania, że procent dziewczynek zainteresowanych matematyką w pierwszych klasach podstawówki był wielokrotnie mniejszy niż w szkołach średnich – bo świat mówił im, że to nie jest dla dziewczyn. Stąd liczne kampanie np. dziewczyny na politechniki itp.

A wracając do herstorii/przywracania kobiet historii, to tegoroczny tydzień historyczny rozpoczął bardzo ciekawy wykład właśnie herstoryczny o niezwykłej postaci, Marii Tarnowskiej. Nawet prowadzący wśród przyczyn, dla których nie jest to postać powszechnie znana, wskazał jej płeć. Choć tak wiele mówi się o powstaniu warszawskim, ją się pomija, choć właśnie jej kilkanaście tysięcy cywili zawdzięcza możliwość opuszczania miasta. Miała też kilka innych osiągnięć, np. odznaczenie za męstwo w bitwie warszawskiej, założenie kilkuset ośrodków zdrowia na biednych terenach czy wreszcie kluczowa rola w negocjacjach kapitulacji stolicy po powstaniu. Ktoś o niej słyszał?
Są kraje, gdzie niezwykła biografia Marii Słodowskiej –Curie jest lekturą szkolną. U nas większość modli się do kobiety, ale tak naprawdę o osiągnięciach kobiet zapominamy.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: iv » 07-12-2019 20:39

Ach, i jeszcze jedno. Nie wiem, czy będę startować do Rady Kobiet, ale poczułam misję edukacyjną ;-)
encore pisze:
07-12-2019 18:01
Kobiety z jednej strony chciałyby mieć swoją władzę ale jak widzimy po wynikach wszelkich politycznych plebiscytów chciały by tę władzę dostać za darmo a nie ją wywalczyć.
Mam sporo znajomych polityków, z całego kraju i bardzo różnych opcji. Widziałam politykę, którą robi się przy wódce – w męskim gronie. Widziałam plany list wyborczych, na których nie było ŻADNEJ pani. Słyszałam o miejscach, w których tuż po wprowadzeniu kwot na listach (tzw. parytetów) panie dostawały się głównie z komitetów ugrupowań konserwatywnych - bo wśród pań znanych szerszemu gronu były głównie działaczki przykościelne, a ugrupowania „jasnogrodu” nie dopuszczały pań do żadnych funkcji.

Skoro politykę w obecnej formie stworzyli mężczyźni, aby to zmienić, trzeba czasowo wprowadzić parytety. Ale to rozwiązanie nie oznacza, że kobiety dostają coś za darmo – kwoty dotyczą list kandydatów (każdy ma szanse), a nie wyników. Na wyniki trzeba trochę poczekać, bo skoro przez lata panie były pomijane, liderki muszą dopiero zapracować na swoją pozycję.

A jeśli panie wolą oglądać głupawe seriale, a nie działać dla innych - w takim razie dlaczego trzeci sektor jest tak sfeminizowany?

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: A1313 » 07-12-2019 20:51

Zajeżdża to nazi-faszyzmem, nikt nikomu nic nie zabrania ,ani niczego nie zakazuje.Pozostawmy świadomy wybór, parytetami nic nie wskóra. Dlaczego mamy na sile tworzyć parytety i zachęcać (zmuszac) kogokolwiek do wyboru drogi życiowej.

zmienił się udziela kobiet kobiet na uczelniach technicznych w ostatnich latach-nie. Stworzono kierunki okupowane prze panie , statystycznie może ładnie to wygląda ale zmiana nie jest w żaden sposób drastyczna.
Najlepszy przykład Skandynawii -Szwecja mamy parytety i mamy problem w policji i straży pożarnej.
Dania -brak parytetów i każdy wybiera tak ja chce i lubi.I właśnie tam feminazistki dostały biegunki

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: A1313 » 07-12-2019 20:59

Infrastruktura miejska ,jest przystosowana dla pieszych ,rowerzystów, niepełnosprawnych,i teraz dla kobiet. Ja bym wolał przystosowana dla wszystkich.

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: Antea » 07-12-2019 21:54

Moim zaś marzeniem jest to, aby kobiety w Tarnobrzegu były wobec siebie życzliwe. Bo często nie są. Wystarczy posłuchać co dzieje się w sfeminizowanym Mopr na korytarzach, ale plotkować nie będę. Jak się coś kobiecie uda w naszym mieście spotyka ja hejt. Przykład? EMK w wyborach na prezydenta miasta (nie była moja kandydatka ale to jak ja traktowano w trakcie kampanii i potem po kampanii oraz jak ja potraktował koleżanki z pracy było nieładne).
Ostatni przykład? - Dominika Kliza jako zastępca byłego prezydenta w Radzie. Prawda, miała jedyne 70 głosów ale nie zmienia to faktu że ma mandat, po co ja
dodatkowo hejtowac? Nikogo nie wygryzła.

Kobiety powinny się wspierać ale tego nie wyregulujemy prawami, analizami, zaleceniami. Nieprawda że jesteśmy słabsza płcią, stworzona do lojalności, milosci. Jesteśmy tak samo merytoryczne jak mężczyzni, wystarczy spojrzeć na Katarzyne Lubnauer i jej przygotowanie do pracy.

IV ma rację pisząc że kobiet w polityce jest coraz więcej, także tej lokalnej.
Można nie lubić Bożeny Kapuściak ale robi dla.nas więcej niż radni będący mężczyznami. Jest obecna, zaangażowana. Nie jest paprotka, a jedna z liderek Rady.

W całej inicjatywie razi mnie tylko to, że odtrąbiamy kolejne sukcesy typu spełniam obietnice wyborcze, bedzie Rada Kobiet a prawda jest taka że nasze miasto robi się.coraz smutniejsze i biedniejsze. Osobiście - żadnego problemu ta Rada nie rozwiąże jak nie rozwiąże żadnego problemu Rada seniorów czy niepełnosprawnych.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: iv » 07-12-2019 23:58

A1313 pisze:
07-12-2019 20:51
Zajeżdża to nazi-faszyzmem
Hmm... nazi-faszyzmem :shock: Historii doktryn polityczno-prawnych uczyłam się jeszcze w ubiegłym milenium, więc coś mi najwyraźniej umknęło. Może rozwiń, w którym miejscu "zajeżdża"? :lol:
A1313 pisze:
07-12-2019 20:59
Infrastruktura miejska ,jest przystosowana dla pieszych ,rowerzystów, niepełnosprawnych,i teraz dla kobiet. Ja bym wolał przystosowana dla wszystkich.
Każdy by wolał. Niestety trzeba to monitorować.

Przykład:
Czesne za pobyt dziecka w przedszkolu pokrywa najwyżej opłaty stałe. Żeby zrobić remont, przedszkole musi dostać extra kasę na ten cel. Pytanie: ile w ciągu ostatniej dekady wydano z miejskiej kasy łącznie dla wszystkich przedszkoli miejskich na remonty placów zabaw przy przedszkolach? Może powstająca Rada Kobiet w trybie dostępu do I.P. łaskawie zada to pytanie. Wraz z pytaniem, ile w analogicznym czasie przekazano na sport zawodowy. Żeby okazało się, czy rzeczywiście miasto "dla wszystkich" finansuje zabawę.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: A1313 » 08-12-2019 11:45

nazi-feminizm - Google i jego poprawność polityczna.

https://www.infokatowice.pl/2019/12/08/ ... FdefGZZFZ4

Katowice maja 29 radnych, w tym 8 kobiet. Przyklepią projekt?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: admin » 08-12-2019 18:09

encore pisze:
07-12-2019 18:01
Na poważnie piszesz czy też ironizujesz?
W dużej mierze poważnie. Z toaletami np. Naprawdę myślę, że takie powinny być proporcje, przy czym dotyczy to kabin, które w męskiej powinny być uzupełnione pisuarami.

Z pomnikami i ulicami również piszę serio.

O wyborze na stanowiska powinny decydować oczywiście kompetencje, ale jeśli ktoś uważa że powinna decydować również płeć, a tego nie wdraża, to jest hipokrytą.

Awatar użytkownika
eston
Posty: 168
Rejestracja: 21-04-2005 16:14

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: eston » 09-12-2019 09:18

A1313 pisze:
07-12-2019 20:51
Zajeżdża to nazi-faszyzmem
Albo nazizmem albo faszyzmem. Mają ze sobą wspólnego tyle co bóbr z żubrem.
Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: A1313 » 09-12-2019 11:04

Obudziłeś się ze snu zimowego i oczy jeszcze mchem zarośnięte, czy czytasz co drugi post?

Napisałem- nazifeminizm - Google i jego poprawność polityczna.

Czy poczułeś się wywołany do tablicy i chciałeś zaprezentować flagę Estonii?

infoludek
Posty: 84
Rejestracja: 07-01-2019 20:24

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: infoludek » 09-12-2019 11:53

Jakbym wiedział, że tak dalej potoczy się ta dyskusja, to bym jej nie wznawiał pytając o tę infrastrukturę. Dzięki za te parę uwag. Ale sama nazwa kobiecej ulicy to jeszcze nie infrastruktura podobnie zresztą jak pomniki. Toalety to już inna i poważna sprawa.
Co do parytetów wyborczych to nie będę się odnosił, bo startuje w nich ten lub ta, którym to się podoba.Byle się tylko nie ośmieszyć, jak ktoś przywołał tu powyżej przykład EMK..
Ale wtym kobtekście przypomniał mi się inny przykład. \Nie wiem czy wiecie, ale jeśli jakaś grupa terrorystyczna z parytetem udziału kobiet dokona jakiegoś napadu to pierwsze co robią antyterroryści , to eliminują kobiety w pierwszej kolejności. Zaskakujące nieprawdaż?
A jak ma się to do udziału kobiet w gremiach radnych, sejmu czy senatu. Kobiety ponoć łagodzą i tonizują konflikty, czy aby na pewno?

Awatar użytkownika
eston
Posty: 168
Rejestracja: 21-04-2005 16:14

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: eston » 09-12-2019 15:24

A1313 pisze:
09-12-2019 11:04
Obudziłeś się ze snu zimowego i oczy jeszcze mchem zarośnięte, czy czytasz co drugi post?
Napisałem- nazifeminizm - Google i jego poprawność polityczna.
Czy poczułeś się wywołany do tablicy i chciałeś zaprezentować flagę Estonii?
Za ciasne majtki masz, że się tak spinasz?
Słowotwórstwo należy uprawiać z głową a połączenie przedrostka nazi- z feminizmem jest po prostu głupie (podobnie jak z faszyzmem ;-). W języku polskim można na wiele sposobów wyrazić Twoją myśl, nie trzeba go zaśmiecać nowomową. Osobiście używam określenia "wojujący feminizm".

PS: Bardzo ładna ta flaga, prawda?
Skoro nie można się cofnąć, trzeba znaleźć najlepszy sposób, by pójść naprzód

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: A1313 » 09-12-2019 17:04

eston pisze:
09-12-2019 15:24

Za ciasne majtki masz, że się tak spinasz?
To jak z Radiem Maryja - Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed, nam tutaj w tej chwili słuchaczom, przed tymi milionami słuchaczy.

Każdy język ewoluuje ,prym wiedzie język angielski,ale nasz również daje rade. Mieliśmy sufrażystki ,emancypantki i feministki ,oczywiście można nazwać obecne działania-wojującym feminizmem,ale wedle mojego odczucia niestety jest to mało precyzyjne.
Oczywiście ubolewam ze nie powstało oddzielne określenie na niektóre działania feminizmu, spuścizna 2WW wpłynęło na powstanie zlepku który określić możemy jako nazi-feminizm,a określenie to już zagościło na stale w naszym słowniku. Oczywiście nikomu nie zabraniam sarkać z tego powodu.

I nasze rady albo pójdą w kierunku duńskiego feminizmu lub wybiorą drogę szwedzkiego nazi-feminizmu. Szukałem w sieci i co można znaleźć to ,ze takie rady powstały. Na pomysły ,a w szczególności pomysły z argumentacja nie natrafiłem.

Argumentacja iv z chodnikami do mnie nie trafia. Wduńskiej miejskiej terminologii pieszy to osoba, która zgubiła kartę komunikacji miejskiej, nie posiada samochodu a rower się jej popsuł, dlatego ścieżki rowerowe są trzy razy szersze od chodnikow a na chodniku ciężko się minąć.

Flaga ładna, taka w paski.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: admin » 10-12-2019 18:21

A1313 pisze:
09-12-2019 17:04
I nasze rady albo pójdą w kierunku duńskiego feminizmu lub wybiorą drogę szwedzkiego nazi-feminizmu.
Obejrzałem kawałek dzisiejszej relacji z tej niby postępowej Szwecji, a tam po pierwsze jakiś król (XXI wiek, Europa!), a po drugie znaczna dominacja białych starych mężczyzn. Jeszcze przez lata będzie z czym wojować ;)

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Re: Ruszył nabór do Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Post autor: iv » 13-12-2019 00:26

A1313 pisze:
09-12-2019 11:04
Obudziłeś się ze snu zimowego i oczy jeszcze mchem zarośnięte, czy czytasz co drugi post?

Napisałem- nazifeminizm - Google i jego poprawność polityczna.
Napisałeś, że coś ci zajeżdża nazifaszyzmem.
Choć trzeba przyznać, że "nazi feminiźmie" też pisałeś. Określenie sugeruje, że jest to odłam nazizmu. Uczestniczyłam w serii wykładów na temat feminizmu (w zasadzie był to fakultet, ale mnie to zaliczyli na studiach doktoranckich na ... KUL) i tam nic nie wspominano o jakichkolwiek związkach feminizmu z nazistami. Więc jest to określenie błędne, a na dodatek obrażające. I po co takie rzeczy pisać? Żeby sączyć jednocześnie własną ignorancję i jad?

Ostatnio słyszałam też określenie "ekonaziści". Cóż, dla niektórych ten nazizm jest chyba bardzo ważny, skoro wszędzie go widzą.
To może jeszcze proszę pięć piw?

ODPOWIEDZ