Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19349
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: admin » 24-08-2020 18:07

Obrazek

Pamiętacie jak 2 lata temu płaciliśmy 9,43 zł za 1m³ wody?
Co powiecie na cenę 14,68 zł już za 2 lata?
Na wniosek Tarnobrzeskich Wodociągów nie dotrwaliśmy do końca trzyletnich taryf, który zakładał wzrost cen wody o 30%. Przed zakończeniem trzeciego roku wystąpiono o wzrost stawek.

Po dłuższej wymianie pism, Wody Polskie zatwierdziły cenę na dostarczenie wody i odbiór ścieków w wysokości 13,12 zł brutto za 1m³ już od 1 września 2020 na rok. W kolejnym roku cena wzrośnie do 14,19 zł, a w następnym do 14,68 zł. Oznacza to wzrost ceny o ponad 55% w ciągu raptem 5 lat! Na pociechę można dodać, że opłata abonamentowa zmienia się tylko nieznacznie.

Jak wynika z wyjaśnień w decyzji Wód Polskich, to na ich wniosek udało się w maju 2020 roku ponownie przeliczyć stawki i je obniżyć względem proponowanych. Kolejną obniżkę proponowanych cen udało się uzyskać w czerwcu, dzięki dokapitalizowaniu Tarnobrzeskich Wodociągów kwotą 500.000 zł. Bez tych uzgodnień i decyzji ceny wody byłyby jeszcze wyższe.
Organ regulacyjny uzyskał również wyjaśnienia odnośnie ewentualnego negatywnego wpływu umowy z Funduszem Inwestycji Samorządowych na wysokość cen taryfowych. Oczywiście po raz kolejny usłyszeliśmy i jeszcze wiele razy usłyszymy, że takiego wpływu nie ma.

To już kolejna z serii naszych lokalnych podwyżek po gwałtownym podniesieniu cen odbioru odpadów, wcześniejszych podwyżkach cen wody, zeszłorocznej podwyżce podatku od nieruchomości, nie wspominając o podwyżce za usługi na miejskim cmentarzu, czy o wprowadzeniu planowanego podatku od parkowania w centrum.

dino
Posty: 2000
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: dino » 24-08-2020 19:06

Wody Polskie zatwierdziły cenę na dostarczenie wody i odbiór ścieków w wysokości 13,12 zł brutto za 1m³ już od 1 września 2020 na rok.

Obecnie stawka wynosi 12,28 za m3. Szybkie przeliczenie wykazuje, że będzie drożej o kolejne 7 złotych miesięcznie.
Tym samym podwyżka opłat za mieszkanie od grudnia ubiegłego roku chyba przekroczy 80 zł.
Sprawdziłem pisma ze Spółdzielni z ostatnich kilku lat. Takiego tempa podwyżek w skali zaledwie jednego roku jeszcze nie było!

W październiku wchodzi opłata mocowa.
Natomiast w listopadzie rozstrzygnie się kolejny przetarg na śmieci. Zobaczymy jak zmiana przepisów wpłynie na ofertę ze Stalowej Woli. Jak znowu pójdzie choćby o kilka złotych w górę to jest duża szansa, że wzrost opłat za mieszkanie przebije sto złotych rok do roku.
I to tylko w kasie Spółdzielni ;-)
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: encore » 25-08-2020 15:27

Ktoś na głowę upadł i chyba nie miał do czynienia z naszą wodą.

Syf jaki leci z kranu może i spełnia normy w punktach badań. Ale po toalecie, pralce, czajniku czy garnkach widzimy co nam serwują.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19349
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: admin » 25-08-2020 18:36

dino pisze:
24-08-2020 19:06
Natomiast w listopadzie rozstrzygnie się kolejny przetarg na śmieci.
Rozstrzygnie się, albo nie rozstrzygnie. Ostatnio wyłonienie odbiorcy śmieci zajęło dużo czasu.

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: zbyry » 25-08-2020 20:24

@encore nikt na głowę nie upadł. Chyba to już tłumaczyłem na forum no ale, jak dostaliśmy pieniądze, to analitycy po drugiej stronie widzieli CF, to w czym znaleźli zysk? W sprzedaży OT, nabyciu akcji czy względnie amortyzacji? Nie. Żywa gotówka płynie poprzez active based costing, czyli rachunek ABC co oznacza podwyżkę cen wody poprzez podmioty powiązane vide Wody Polskie i PFR. Analitycy naprawdę po drugiej stronie widzą BEP oraz ROS, ROE, ROA, ROI, aczkolwiek pamiętać należy o prawidłowej interpretacji tych wskaźników w zakresie angażowania 1 zł na inwestycje. I teraz pytanie do akcjonariusza, czyli władz miasta, czy została zachowana złota reguła harmonizacji źródeł finansowania? Moim zdaniem nie, ale nie mogę wypowiedzieć się na 100% nie znając RZiS, Bilansu i rachunku CF.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: encore » 25-08-2020 20:44

No czyli wskaźniki mają decydować o cenie wody. Rok temu kalkulowało się ją sprzedawać dajmy na to za 10 zł a teraz za 13 zł. Mamy więc wskaźnik 30%, który możemy traktować jako inflację narzuconą nam przez rządową agencję. Dziękuję PiS, do widzenia. 🙂
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

zbyry
Posty: 1045
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: zbyry » 25-08-2020 21:29

I decydują, mnie to nie dziwi z punktu widzenia analizy, natomiast nie wiem, jaką wiedzą dysponowali decydenci podejmując decyzję, jeśli ją mieli i w ogóle rozumieli :-)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19349
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: admin » 25-08-2020 22:29

encore pisze:
25-08-2020 20:44
Mamy więc wskaźnik 30%, który możemy traktować jako inflację narzuconą nam przez rządową agencję.
Z treści decyzji wynika przeciwnie, że ta właśnie rządowa agencja dwukrotnie skłoniła Wodociągi do obniżki ceny wody z którą pierwotnie występowali. Bez interwencji Wód Polskich woda byłaby jeszcze droższa. Gdyby, jak jeszcze parę lat temu, cenę wody uchwalali radni, to pewnie już byśmy mieli 15zł/m³.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Wody Polskie zatwierdziły nową taryfę. Podwyżka cen wody już od września

Post autor: encore » 26-08-2020 07:27

Uspokoiłeś mnie. W takim razie trzeba dziękować wodom za podwyżki.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ