Czego się w mieście nie buduje?

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
olekko
Posty: 1272
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: olekko » 21-11-2020 01:01

Temat dworca PKP poruszony był już w kilku wątkach na Forum, ale w tym tylko wzmiankowo.
Tymczasem pełny materiał w temacie wyprodukowała iTV Wisła. Swoje punkty widzenia przedstawiają: Małgorzata Zych z Konfederacji oraz prezydent Dariusz Bożek.


Swoje stanowisko na ten temat przedstawiłem tutaj:
viewtopic.php?p=205244#p205244
a teraz jeszcze słowo mojego komentarza co do wypowiedzi rozmówców - szkoda że nie było bezpośredniej debaty :>
Cytaty są przerobionymi fragmentami z materiału, nie są 1:1, ale starałem się oddać wymowę wypowiedzi:
Małgorzata Zych pisze:Tarnobrzeg dumnym miastem, zabytkowy dworzec niszczeje i to wstyd. Władze miasta powinny wykazać inicjatywę i przejąć dworzec wraz z otoczeniem. Dworzec to serce miasta, jeden z najważniejszych organów. Zły Kalinka obiecał, ale nie wypełnił obietnicy, że dworzec zostanie wyremontowany przez PKP. Miasto nie ma dworca z prawdziwego zdarzenia, bo ten autobusowy nie ma napisu Tarnobrzeg. Jeśli prezydent Bożek nic nie zrobi, będą pikiety pod UM, do skutku. To tak jak z wodami siarczkowymi.
Prezydent Dariusz Bożek pisze:Warunki przejęcia dworca przez miasto są proste: miasto może przejąć za "złotówkę" wyremontowany przez PKP dworzec, oraz pojawi się pomysł na jego użytkowanie. Wyślę pismo, jako kolejny prezydent. Mamy świadomość, ile pociągów jeździ przez Tarnobrzeg. Walczymy o kolej dużych prędkości! Może Konfederacja ma pomysł na wykorzystanie dworca? Chętnie damy go Konfederacji, jeśli go utrzymają. Miasto ma ważniejsze potrzeby, np. remont Moniuszki czy Kochanowskiego. Kto będzie chodził do centrum komunikacyjnego oddalonego od centrum? Zrzucić na cudze barki jest najłatwiej.
Inicjatywa Miasta jest potrzebna. Ale tą inicjatywą powinno być, jak mawiał prezydent Mastalerz, zapukanie do każdych drzwi, a nie tylko planowanie wysłania pisma do PKP. Miasta na remont i utrzymanie dworca nie stać, ale nie można uciekać od tematu i nic w nim nie robić, argumentując to niewielką liczbą OBECNIE przejeżdżających przez miasto pociągów (odsyłam do swojego wpisu zalinkowanego wyżej - mam wrażenie że jakaś plaga niewiedzy w temacie rozwoju kolei w okolicy). Kto będzie tam chodził? Wcale nie jest tak daleko, dla wielu dużo bliżej niż na PKS, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że z komunikacji lokalnej w dużej mierze korzystają uczniowie. Będą mieli bliżej do wielu szkół :) Co do urzędów, pomoże sprawna komunikacja miejska, którą chcemy chyba rozwijać, a pętla i tak już tam jest. W temacie KDP - jest w zalinkowanym wpisie, gdzieś w jeszcze innym wątku pisał też BritneyKiller... Szkoda gadać.

Czy prezydent Kalinka coś obiecał? Nie przypominam sobie. Przypominam sobie, że stwierdził, że jeśli jest szansa, że to PKP dworzec wyremontuje, to nie ma sensu go przejmować i brać odpowiedzialność na Miasto. I tak właśnie powinno się postąpić. Z jedną różnicą - skutecznie :> Podobnie skutecznie powinno się miasto zachowywać w stosunku właścicieli dworca i PKSu, jeśli są oni "wypięci" na mieszkańców, swoich (nawet potencjalnych) klientów i miasto.

Przyznam się, że wybuchnąłem śmiechem jak usłyszałem o wodach siarczkowych ;)

Chciałbym to podsumować jakoś w skrócie, ale oprócz słów: populizm, demagogia, dyletanctwo i argumenty "od czapy" to jakoś mi nic nie przychodzi do głowy i nie będę konkretnym stronom tych pojęć przypisywał, bo się jakoś tak przenikają...
Na plus, że temat jest żywy. Bo właśnie taki powinien być ten dworzec.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1080
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: encore » 21-11-2020 09:09

admin: czytałeś może raport NIK z przeprowadzonej kontroli w sprawie ppp związanego z wodami i kompleksem balneoterapeutycznym?
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16589
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: admin » 21-11-2020 10:11

@encore: o nie, nie kojarzę.

@olekko: ten dworzec to dla mnie miejsce sentymentalne, bo tam pracował od połowy lat 30-tych do połowy 60-tych mój dziadek, tam też, dokładnie na dworcu, wychował się mój Tato. Z drugiej strony pociągami jeździłem sporo 20-30 lat temu, a ostatnio pewnie ze 20 lat temu. Moje dzieci jechały pociągiem ze 2-3 razy w życiu, wliczając kolejkę widokową. Zdaję sobie sprawę, że pociągi to nie przeżytek, że wielu ludzi jeździ pociągami, mam kilka osób, które regularnie odbieram z naszego dworca lub na niego zawożę. Ale nie umiem ocenić przydatności tarnobrzeskiego dworca w obecnej wielkości i formie, bo trochę jestem odcięty od bezpośredniego doświadczenia.

Na dworcu autobusowym mamy malutką poczekalnię i czy większa jest potrzebna? U nas na PKP pewnie też by wystarczyła, nawet po rozwoju linii średnia poczekalnia, czyli środek parteru, jak było przed laty. Ale jak wykorzystać to co po bokach i całe piętro? Gastronomia, handel, biura? Ciężko mi to sobie wyobrazić. Dr Zych też nie daje jasnych odpowiedzi. Szkoda mi niszczejącego budynku-tradycji, tak jak każdego w mieście.

Awatar użytkownika
XYZ
Posty: 148
Rejestracja: 23-07-2019 12:29

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: XYZ » 21-11-2020 10:42

Dziwne że Dębica potrafiła się dogadać z PKP i wyremontowali dworzec a Tarnobrzeg nie może.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16589
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: admin » 21-11-2020 19:22

Encore, a propos Twojego wpisu, podaję linka:
https://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki- ... typ,kj.pdf

Poczytam w wolnej chwili.

Innn
Posty: 101
Rejestracja: 04-01-2019 20:19

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: Innn » 21-11-2020 19:30

Planowana pseudoobwodnica odetnie dworzec - czy już wiadomo jak się będzie do niego docierać?
Stara dobra "zebra" na asfalcie?
I chyba miejsca na jakieś centrum komunikacyjne to już za wiele nie zostanie - chyba że pseudocentrum

Dawid_tbg
Posty: 289
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: Dawid_tbg » 21-11-2020 19:56

Innn pisze:
21-11-2020 19:30
Planowana pseudoobwodnica odetnie dworzec - czy już wiadomo jak się będzie do niego docierać?
Stara dobra "zebra" na asfalcie?
I chyba miejsca na jakieś centrum komunikacyjne to już za wiele nie zostanie - chyba że pseudocentrum
Obwodnica to zbyt duże słowo, droga obwodowa to raczej odpowiednie określenie. Ale odnośnie Twojego pytania, jak by ktoś z planujących/rządzących myślał i wybiegał trochę w przyszłość to pod tą drogą powinie być tunel z wyjściem, po pierwsze między istniejące perony, po drugie obok ewentualnie już w budynku dworca i po trzecie wyjście/wejście w miejscu przed drogą obwodowa lub tam gdzie miało by się znajdować centrum komunikacyjne. Ale pomarzyć każdy może ☺️
XYZ pisze:
21-11-2020 10:42
Dziwne że Dębica potrafiła się dogadać z PKP i wyremontowali dworzec a Tarnobrzeg nie może.

Dębica i jej położenie przy jednym z głównych szlaków kolejowych, to zupełnie inna historia, niż nasze peryferyjne miasteczko.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 357
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: norweski_leśny » 21-11-2020 20:23

Jedyna możliwość dotarcia do dworca, będzie po przebiegu obecnie istniejącej drogi biegnącej od ronda przed wiaduktem do drogi przebiegającej wzdłuż dworca. Oczywiście tak mniej więcej w środku tej odległości, powstanie kolejne rondo.
Tunel powinien powstać jako przedłużenie ulicy Kopernika z chodnikiem i wyjściem na peron oraz przejazdem pod całymi torami i wyjazdem z drugiej strony, tak aby uruchomić tereny pod budownictwo wielorodzinne tam się znajdujące. To jest dopiero marzenie i inwestycja, która powinna powstać.
Natomiast co do centrum komunikacyjnego, to miejsca zostanie wystarczająco na nie.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 16589
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: admin » 21-11-2020 21:06

Dawid_tbg pisze:
21-11-2020 19:56
jak by ktoś z planujących/rządzących myślał i wybiegał trochę w przyszłość to pod tą drogą powinie być tunel z wyjściem, po pierwsze między istniejące perony, po drugie obok ewentualnie już w budynku dworca i po trzecie wyjście/wejście w miejscu przed drogą obwodowa lub tam gdzie miało by się znajdować centrum komunikacyjne. Ale pomarzyć każdy może
Przejścia miały być dodane, ale później ze względu na oszczędności się z nich wycofano. Akurat teraz, gdy okazało się, że może być taniej niż planowano, radny Łukasz Nowak zgłosił interpelację, żeby przejścia jednak zrobić:

http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwal ... 20.175.pdf

George_WW
Posty: 33
Rejestracja: 26-12-2019 09:06

Re: Czego się w mieście nie buduje?

Post autor: George_WW » 21-11-2020 21:56

Teraz znów tą interpelacje i pomysł przez który było tyle problemów. Jak sobie radny wyobraża proces przeprojektowania. Mam wrażenie że radni PIS są coraz bardziej oderwani od rzeczywistości. Było by chyba lepiej jakby po prostu byli w tej naszej radzie miasta i najlepiej nie zabierali głosu.

ODPOWIEDZ