Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 731
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: Jacek » 04-03-2021 22:43

To doprawdy zaskakująca informacja. Ratownicy medyczni to oczywiście fachowcy. Ale czasem czułbym się bezpieczniej nie czekając na karetkę ze Stalowej Woli lub Niska:
https://tyna.info.pl/w-tarnobrzegu-na-k ... -doczekac/

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: Dzanek » 05-03-2021 13:28

A ja mając w rodzinie Ratownika Medycznego wolałbym żeby przyjechali ratownicy w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia niż lekarze. Ratownicy jak sama nazwa wskazuje RATUJĄ :) Lekarz może potem Nas leczyć jak już będziemy uratowani :)

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 731
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: Jacek » 05-03-2021 19:58

Może i racja. Starzy ludzie (jak ja) większą wagę przywiązują do Lekarza. Może niesłusznie.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: A1313 » 05-03-2021 20:50

miałem okazję być jako świadkiem przy kilkunastu wypadach samochodowych i powiem- chroń panie Boże od obsady karetki z lekarzem. a czy pójdziemy do systemu stosowanego w innych państwach, że lekarz i kierowca ratownik jeżdżą osobnym (szybszym samochodem) to zobaczymy.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: admin » 16-03-2021 19:09

Wyjaśnienia z Mielca


Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: encore » 16-03-2021 19:57

Ktoś usiłuje wciskać nam kit, że ratownik medyczny jest lepiej wykwalifikowany niż lekarz ze specjalizacją medycyny ratunkowej.

Program dla lekarza:
https://cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/ ... st1999.pdf
Czas trwania specjalizacji 5 lat.

Ratownikiem medycznym można zostać po 3 letnich studiach zaocznych.

Nie jestem wrogiem ratowników, pewnie poradzą sobie w 99% przypadków. Nie chciałbym jednak doświadczyć 1% kiedy kwalifikacje ratownika nie pozwolą utrzymać kogoś przy życiu.

To co robi nam Rzeszów na spółkę z Mielcem to plucie nam twarz i wmawianie, że to przyjemna morska bryza.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: alek » 16-03-2021 20:21

Szczytem jest propozycja by Tarnobrzeg zafundował im nową karetkę. Wygrali niby przetarg to niech sami kupują. W końcu dostają kasę z NFZ a nie cięcie kosztów poprzez ograniczenia.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: A1313 » 16-03-2021 20:32

encore pisze:
16-03-2021 19:57
Ktoś usiłuje wciskać nam kit, że ratownik medyczny jest lepiej wykwalifikowany niż lekarz ze specjalizacją medycyny ratunkowej.

Program dla lekarza:
https://cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/ ... st1999.pdf
Czas trwania specjalizacji 5 lat.

Ratownikiem medycznym można zostać po 3 letnich studiach zaocznych.

Nie jestem wrogiem ratowników, pewnie poradzą sobie w 99% przypadków. Nie chciałbym jednak doświadczyć 1% kiedy kwalifikacje ratownika nie pozwolą utrzymać kogoś przy życiu.

To co robi nam Rzeszów na spółkę z Mielcem to plucie nam twarz i wmawianie, że to przyjemna morska bryza.
oczywiście że lepiej, nie wiem jak obecnie ale kilkanaście lat temu rozmawiałem że znajoma która pracowała w szpitalu i znała wszystkich lekarzy, a ze mieszkała w takim punkcie że często tam dochodziło do wypadków to statystyka była tragiczna. obsada lekarska była, tylko ze z przypadku-internista, pediatra, ginekolog, geriatra i tak dalej. Brak chętnych plus praca na kilku etatach, to już lepiej mieć wyspecjalizowanego ratownika.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1559
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: encore » 16-03-2021 21:41

Ale ksiądz na etacie szpitalnym to już jest obowiązkowy.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

olekko
Posty: 1710
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: olekko » 16-03-2021 23:16

Im dłużej oglądałem tę konferencję, tym bardziej rosło mi ciśnienie, pan dyrektor, oprócz tego, że gada, gada i gada, to gada... głupoty:
- z tego co wiem nie jest prawdą, że ratownik = lekarz, choćby dlatego, że nie może podać niektórych leków
- nie jest prawdą, że nigdy w Tarnobrzegu nie było dyspozytorni - oczywiście że była, straciliśmy ją na rzecz Mielca, teraz Mielec stracił na rzecz Rzeszowa
- lekarz pewnie rzeczywiście bardziej przyda się na SORze i w szpitalu, z tym że brak karetki z lekarzem nie sprawi, że zostanie on przeniesiony na SOR
- a skoro ma być nowa karetka, to może Radni sfinansowaliby nie kolejną, a lekarza? ;) zarzucanie braku wiedzy jest słabe
- "odchodzi się od karetek specjalistycznych, tam gdzie jest możliwy do obsady, tam lekarz jeszcze funkcjonuje, ale już lekarzy brakuje, jeżdżą ci lekarze którzy przeszli na emeryturę, albo ci którzy nie przeszli" :D :D :D
- "chciałbym żeby przyjechał do mnie specjalistyczny ZRM z ratownikami" - jak specjalistyczny, to z lekarzem...
- jakaś nieduża uroczystość patriotyczna musi być imprezą masową? ależ bzdura
- rzeczywiście, fajnie mieć wyszkolonych ratowników, ale jeszcze lepiej wyszkolonego lekarza!

Ciekawe, jak długo w Tarnobrzegu utrzyma się SOR - nie mamy lądowiska i o nim cisza.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 676
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: norweski_leśny » 17-03-2021 09:16

Mówiąc wprost. Cały ten system 112 jest oparty na jednym wielkim kłamstwie. Wydłuża to wszystkie procedury o niezbędny czas. Bo to co opowiadamy dyspozytorowi w Rzeszowie, dyspozytor musi skrótowo przekazać danej jednostce. Zatem jeżeli dzwoniłem pod 999 to od razu łączyło mnie ze stacją pogotowia najbliżej mojej lokalizacji i praktycznie od razu załoga siadała do karetki i jechała. Od wprowadzenia 112 jest dodatkowo stopień w przekazywaniu informacji. Zatem po zakończeniu mojego telefonu karetka nie wyjeżdża od razu, tylko wykonywane jest kolejne połączenie, do właściwej jednostki pogotowia i dopiero po przekazaniu informacji karetka rusza. Zatem mamy minimum 1-2 minuty dodatkowego czasu. Najgorsze, że sytuacja ta dotyczy pogotowia, policji jak i straży. Nie tak powinno to funkcjonować. Dzwoniąc pod danym numer, bardzo dobrze wiem czego i kogo potrzebuje. Na pewno nie jakiegoś dyspozytora w Mielcu czy Rzeszowie, który nawet nie ma pojęcia o jakiej lokalizacji mówię! I to tłumaczenie gdzie znajduje się dane miejsce. Miałem taką sytuację i cały ten system wy... bym do kosza. Każdy telefon ma lokalizację więc powinno automatycznie łączyć z lokalnymi służbami a nie kimś kto sobie siedzi w Rzeszowie!

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: A1313 » 17-03-2021 09:54

nie wiem jak obecnie dziala telefon 112,ale przed wprowadzeniem dzwonienie na alarmowe z Wielowsi, Trzesnia i innych miejscowości granicznych powodowało że łączyłeś się z przekaźnikiem w Sandomierzu.

Boski
Posty: 49
Rejestracja: 23-09-2020 14:09

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: Boski » 17-03-2021 10:16

norweski_leśny pisze:
17-03-2021 09:16
Mówiąc wprost. Cały ten system 112 jest oparty na jednym wielkim kłamstwie. Wydłuża to wszystkie procedury o niezbędny czas. Bo to co opowiadamy dyspozytorowi w Rzeszowie, dyspozytor musi skrótowo przekazać danej jednostce. Zatem jeżeli dzwoniłem pod 999 to od razu łączyło mnie ze stacją pogotowia najbliżej mojej lokalizacji i praktycznie od razu załoga siadała do karetki i jechała. Od wprowadzenia 112 jest dodatkowo stopień w przekazywaniu informacji. Zatem po zakończeniu mojego telefonu karetka nie wyjeżdża od razu, tylko wykonywane jest kolejne połączenie, do właściwej jednostki pogotowia i dopiero po przekazaniu informacji karetka rusza. Zatem mamy minimum 1-2 minuty dodatkowego czasu. Najgorsze, że sytuacja ta dotyczy pogotowia, policji jak i straży. Nie tak powinno to funkcjonować. Dzwoniąc pod danym numer, bardzo dobrze wiem czego i kogo potrzebuje. Na pewno nie jakiegoś dyspozytora w Mielcu czy Rzeszowie, który nawet nie ma pojęcia o jakiej lokalizacji mówię! I to tłumaczenie gdzie znajduje się dane miejsce. Miałem taką sytuację i cały ten system wy... bym do kosza. Każdy telefon ma lokalizację więc powinno automatycznie łączyć z lokalnymi służbami a nie kimś kto sobie siedzi w Rzeszowie!
Miałem dokładnie to samo napisać...
W moim przypadku jak dzwoniłem na 112 z Placu Czerwonego ... odebrał chyba gościu z Mielca ... nie rozumiał jak tłumaczylem mu o jaką ulicę chodzi. (i wcale się nie dziwię) ... poza tym interwencji nie było ... i po trzecim telefonie dopiero bezpośrednio przełączono mnie na policję w Tbg...
... na marginesie policja przyjechała po 40min !
... i poza wylegitymowaniem osoby zgłaszającej nic nie zrobiła ... a zaczepiejący świr chodzacy z butelką złapaną za szyjkę grożący różnym osobą m.in. kobietom wyzywając ich od k*rw chodził sobie dalej w okolicy

Jedno teraz wiem ... że jak jesteś atakowany to albo się bronić albo spierdalać. a nie liczyć na policję.

Druga sytuacja jak wzywałem pogotowie do babci.... mimo, że dzwoniłem z Tarnobrzega gościu mnie o to dokładnie wypytywał czy dzwonię z ulicy Sienkiewicza w Tarnobrzegu czy może w Pcimu :)... i dokładnie jest tak jak piszesz strata bardzo cennego czasu na przekazywanie informacji.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: zbyry » 17-03-2021 12:43

W nawiązaniu do 112 to parę razy się dzowniło pod ten numer i przyznaje, że nie odnotowałem żadnej problematycznej sytuacji co nie oznacza, że pewnie ich nie ma.

Co do Policji, to też należy zrozumieć, że jak są na interwencji to od razu się nie pojawią. Efektu bilokacji ta służba jeszcze nie ma.

@Boski były jeszcze maks 3-4 lata temu trochę niespokojne wieczory, zdarzały się jakieś lekkie dymy. Ale dziś? Nawet jak jestem na rowerze to batona od 2 lat nie biorę. Na to co jest w naszym mieście i w sumie dobrze, wystarczy pompka rowerowa :-)

TSS
Posty: 912
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: TSS » 17-03-2021 14:45

admin pisze:
16-03-2021 19:09
Wyjaśnienia z Mielca



to jest ta interwencja władz miasta w sprawie karetki?

nic nie powiem, bo musiałbym przeklinać

nikto
Posty: 116
Rejestracja: 04-01-2018 10:01

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: nikto » 25-03-2021 23:54

No to mamy już pierwsze ofiary braku karetek w Tarnobrzegu. Wczoraj mężczyzna a dzisiaj kobieta (karetka jechała z Gorzyc)

olekko
Posty: 1710
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: olekko » 26-03-2021 00:31

Liczba karetek nie uległa od marca zmianie - były i są dwie. Z tym że teoretycznie do lutego jedna powinna mieć w swoim składzie lekarza, teraz obie są z ratownikami.

TSS
Posty: 912
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: TSS » 26-03-2021 16:06

Dzisiaj, żeby było śmieszniej do chorego mieszkańca Tarnobrzega przyleciał śmigłowiec LPR z Kielc - bo nie było wolnej karetki - krążył nad Tarnobrzegiem 15 minut bo nie miał gdzie wylądować. Pozorne oszczędności wojewody i marszałka wychodzą na jaw, a o ilu rzeczach nie wiemy i nie będziemy wiedzieć - przecież to igranie z życiem ludzi. Oszczędności kosztem zdrowia i życia ludzi, naprawdę niepojęte.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19251
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: admin » 26-03-2021 17:18

Była dziś w mediach ogólnopolskich informacja, że panią z udarem wieźli w kombi w bagażniku, bo przez kursy z covidem bardzo ciężko o wolną karetkę.

lutek
Posty: 161
Rejestracja: 24-03-2016 14:08

Re: Pogotowie w Tbg-u przyjedzie bez lekarza

Post autor: lutek » 27-03-2021 20:14

czasem może to i lepiej niż miałby przyjechać byle jaki lekarz a taki przecież mógłby się pojawić .

ODPOWIEDZ