Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 07-04-2020 21:04

Radna Łagowska-Cebula spytała co tam z projektem zagospodarowania osiedla centrum. Jaką mamy odpowiedź? Potrzebuję potwierdzenia tłumaczenia na polski.
"W związku z tym, po otrzymaniu wniosków, przeprowadzono postępowanie na zamówienie analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego między ulicami Dominikańską, Sienkiewicza, Wyszyńskiego. Termin złożenia ofert upływa z dniem 11 marca 2020 r. godz. 11:00."
Czy dobrze rozumiem, że ogłosiliśmy postępowanie żeby ktoś zbadał czy powinniśmy w ogóle taki plan robić?

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: encore » 07-04-2020 21:09

Tak. Trzeba powołać fachowca i mu zapłacić. W urzędzie nie ma widocznie osób o takich kwalifikacjach.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: cenzor » 07-04-2020 21:28

Ciekawe kto skleił taką odpowiedz dla pani radnej, rzecznik UM czy ktoś inwestycji?

olekko
Posty: 1779
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 07-04-2020 22:31

admin pisze:
07-04-2020 21:04
Radna Łagowska-Cebula spytała co tam z projektem zagospodarowania osiedla centrum. Jaką mamy odpowiedź? Potrzebuję potwierdzenia tłumaczenia na polski.
"W związku z tym, po otrzymaniu wniosków, przeprowadzono postępowanie na zamówienie analizy zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego między ulicami Dominikańską, Sienkiewicza, Wyszyńskiego. Termin złożenia ofert upływa z dniem 11 marca 2020 r. godz. 11:00."
Czy dobrze rozumiem, że ogłosiliśmy postępowanie żeby ktoś zbadał czy powinniśmy w ogóle taki plan robić?
Ale zaraz, to nie jest ten projekt o którym mowa od jakichś 20 lat i który był na finiszu, albo i nawet uchwalony? Ja nie ogarniam, pani radna czy służby prezydenta? ;)

Tu piszą że to już obowiązuje:
http://leliwa.pl/tarnobrzeg-galeria-zie ... nwestorow/

To o czym mowa?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 07-04-2020 22:40

No właśnie też byłem przekonany, że temat już zakończony.
Link do odpowiedzi na interpelację:
http://umtarnobrzeg.home.pl/ideo/uchwal ... 0.62.1.pdf

Może przyjęty plan to tylko wycinek osiedla pod galerię, a może jeszcze nie był to ostatni etap?

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 685
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 08-04-2020 11:47

Specjalistą nie jestem ani pracownikiem urzędu ale wygląda mi na to, że z obowiązującego planu ma zostać wyjęta część na zachód od sądu. Wszystko prawdopodobnie ma związek z uchyleniem przez marszałka, planu w części dotyczącej narożnej kamienicy (Sienkiewicza 15). Zatem plan obowiązuje ale nie w całości (częściowo go uchylono). Ale od razu zaznaczam, iż to moje przypuszczenia na podstawie dostępnych danych. (Druga możliwa opcja to zmiana planu na południe od przedłużenia ulicy Dominikańskiej - starego bruku. Zastanawiające jest to opiniowanie przez spółdzielnie)

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 685
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 15-04-2020 19:30

Przepraszam za post pod postem.
Zatwierdzony został Fundusz Dróg Samorządowych 2020. Niestety nie jestem wstanie nigdzie znaleźć pełnej listy projektów. Dla nas najważniejsze jest to, iż powiat oraz miasto dostały 3,5 mln przy ponad 10 dla Stalowej oraz ponad 11 dla Niska... Ciekawa co za fragment drogi u nas zrobią za te pieniądze. Chyba ktoś za mało z posłem Weberem rozmawiał skoro nie udało się więcej pozyskać.

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 379
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: cenzor » 15-04-2020 19:43

Ale spotkanie na foto uwiecznione i podzięki też, nie ważne z jakim skutkiem

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 17-04-2020 22:00

Prezydent komentuje dofinansowanie na Strefową. Orląt Lwowskich i Mickiewicza na liście rezerwowej.

http://leliwa.pl/jest-dofinansowanie-na ... ezerwowej/

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 19-04-2020 13:03

Która to już planowana elektrownia słoneczna?
Tym razem planowana moc 1MW, os Sobów, wniosek Sovareto sp. z o.o.

http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/_gAllery ... czenie.pdf

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 685
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 20-04-2020 11:41

Wyrastanie jak grzybów po deszczu kolejnych elektrowni zupełnie mnie nie dziwi, zwłaszcza przy tym co dzieje się na rynku energii. Więc zapewne za kilka lat, praktycznie wszędzie będą elektrownie słoneczne. Tym bardziej na naszych jałowych ziemiach. A w naszej najbliższej okolicy (gmina Grębów) to nawet całe farmy. Oczywiście o ile ze względu na obecną sytuację inwestorzy się nie wycofają - w przypadku tych dużych instalacji to raczej pewne, iż nie bo to gracze z ogromnym kapitałem.
Co do dróg. To cieszy, ten optymizm odnośnie możliwości załapania się kolejnych dróg i mam nadzieję, iż na optymizmie się nie skończy. Wtedy już tak bidnie dla miasta by nie było bo łączne dofinansowanie osiągnęłoby coś koło 5 mln. A akurat skoro robimy Mickiewicza to faktycznie już pasuje Orląt Lwowskich również zrobić tak aby jakoś logicznie się to łączyło. Niestety myślę, że żadnych przesunięć w tym zakresie może nie być. Swoją drogą nadal nie zostały opublikowane listy zadań (zarówno tych z dofinansowaniem jak i rezerwowych).
Inna sprawa czy w tym roku ogłaszany będzie kolejny konkurs Dróg Samorządowych i co nasze władze zamierzają ewentualnie tam zgłosić?

zbyry
Posty: 1066
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 20-04-2020 13:53

Swoją drogą nadal nie zostały opublikowane listy zadań (zarówno tych z dofinansowaniem jak i rezerwowych).
https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/d ... rzadowych/ o te chodzi, czy jeszcze co innego?

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 685
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 20-04-2020 14:24

Dziękuję bardzo! Dokładnie o to mi chodziło. Dziwne jest to, że mimo wpisywania frazy i szukania po stronach, m.in. po tej, nie znalazło mi tej informacji.

Dawid_tbg
Posty: 625
Rejestracja: 13-06-2004 02:07

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Dawid_tbg » 20-04-2020 14:47

Żal na to patrzeć jak są podzielone te środku na drogi, nasze miasto zostało zdegradowane do podrzędnej Podlaskiej wsi (nie urażając mieszkańców Podlasia). Już nie wspominając Stalowej gdzie kwoty dofinansowań jak i procentowe partycypację w środkach sięgają 80 % a nasze miasto ledwo 1 mln zł i 50 % dofinansowania inwestycji. A nasz celebryta DB wierzy że coś skapnie z puli rezerwowej.
Myślę że prezydent powinien robić więcej zdjęć w lokalnych mediach, bo jak widać to co jest dotychczas jak np. przekazanie lodowki przez firmę Amica dla szpitala, lub przyłbicy jednemu sklepikarzowi nie wystarczy. Nie wiem czy to tylko moje negatywne odczucia, ale poraża mnie jego brak wizji o kompetencjach już nie wspomnę.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 685
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 20-04-2020 15:20

Dlatego chciałem spojrzeć na tą listę. I już nie mam żadnych złudzeń, że dostaniemy cokolwiek więcej. To jest niemożliwe. Zagadką pozostaje dla mnie dlaczego złożono tylko jedno zdanie w ramach dróg gminnych. A z dodatkowych środków na powiatowe (Orląt oraz Mickiewicza) nic nie wyjdzie bowiem przed nami jest Łańcut z drogą i dofinansowaniem na 7 mln. Więc o ile inne samorządy miały jeszcze niewielkie kwoty o tyle ten jeden powoduje, że w razie przesunięć my i tak nic nie mamy.
Powyższe porównanie jest jak najbardziej właściwe. Zostaliśmy zdegradowani i nawet przy minimalnym wkładzie jaki deklarujemy (czyli 50%) mają nas gdzieś. Po co tworzone są opracowania o miastach podlegających degradacji skoro i tak nikt na to nie patrzy. Taka Stalowa ma ogromne środki z elektrowni plus swojej strefy przemysłowej a i tak dostaje 80%. Kpina z logiki.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 20-04-2020 17:31

Przed wyborami samorządowymi PiS nie ukrywał jakie będą konsekwencje głosowania przeciw nim na poszczególnych szczeblach. Wspominano o potrzebie "dobrej współpracy" między szczeblami. A my mieliśmy 100% pisowskie władze województwa, pisowski sejm, senat, prezydenta z bardzo dużymi szansami na podtrzymanie układu. Nie przypuszczam, że stalibyśmy się pisowskim pupilkiem w równym stopniu co Stalowa nawet gdybyśmy podobnie równali do poziomu podkarpackiego, ale na pewno mogło być lepiej.

Co z tego że prezydent chce współpracować ze wszystkimi? Trzeba dwojga.

A tu materiał o remoncie ul. Mickiewicza, chociaż nie wiem czy akurat ten fragment jest tak długo wyczekiwany.


zbyry
Posty: 1066
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 20-04-2020 22:47

@ norweski_leśny nie ma problemu, gdzieś przegapiłem jeden z Twoich postów w tej sprawie.
Zagadką pozostaje dla mnie dlaczego złożono tylko jedno zdanie w ramach dróg gminnych
Miasta na prawach powiatu, a takim jesteśmy, mogą zgłaszać maks 2 zadania, a powiaty ziemskie 3, więc już na starcie jesteśmy w plecy. Dla mnie zagadką to jest co innego, a mianowicie listy z wynikami, gdyż brak w nich punktacji. W Programie Przebudowy Dróg 2016-2019 https://rzeszow.uw.gov.pl/nppdl/ jak spojrzymy na wyniki, to widzimy punktację i metodologię podane do wiadomości publicznej. W FDS tego nie ma.
Po co tworzone są opracowania o miastach podlegających degradacji skoro i tak nikt na to nie patrzy
Patrzą, tylko trzeba jasno określić kierunki/bieguny rozwoju i nie tylko na papierze. Siadając do rozmów należy określić rachunek zysków i strat oraz kosztów samorządowych a tego jak widzę nie było i nie ma.
Co z tego że prezydent chce współpracować ze wszystkimi? Trzeba dwojga.
Są siły, które pewnie blokują i jest to niestety czynnik ludzki, ale są też takie, które chcą pomóc. Dodatkowe pieniądze na obwodnicę zostały nam przyznane, może należy iść tym śladem?

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 685
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 21-04-2020 10:29

Czyli kolejny raz się okazuje, że bycie powiatem nic nam nie daje, tylko jeszcze dodatkowo utrudnia sprawę.
Mimo wszystko jeżeli możemy złożyć 2 zadania na drogi gminne to dlaczego tego nie zrobiliśmy? Nie widzę na liście rezerwowej drugiej drogi z naszego miasta. To oznacza, że nie ma żadnej drogi gminnej w mieście, która nie wymagałby remontu? Bo jakoś tego nie rozumiem.
Tym bardziej, że na liście zadań rezerwowych są dwie nasze drogi. Czyli to oznacza, że dwie złożyliśmy na powiat, oraz jedną na gminę. Zatem o ile dobrze rozumuje to mogliśmy złożyć 2 na gminne, 2 na powiat? Czy się mylę w tej kwestii i łącznie mogliśmy złożyć jako powiat oraz gmina jedynie 3 drogi.
A te opracowania nie są brane pod uwagę, bo o ile i Tarnobrzeg i Stalową dotyczą podobne problemy - są miastami tracącymi swoje funkcje, to w przypadku naszego miasta, dofinansowanie osiąga 50% (i to z wielką łaską) a w przypadku drugiego 80% (z automatu). Czyli mówiąc skrótowo, jedna wielka ściema a papier leży w szafie.

zbyry
Posty: 1066
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 21-04-2020 15:14

Czyli kolejny raz się okazuje, że bycie powiatem nic nam nie daje, tylko jeszcze dodatkowo utrudnia sprawę.
Niestety tak.
Mimo wszystko jeżeli możemy złożyć 2 zadania na drogi gminne to dlaczego tego nie zrobiliśmy?
Składając wniosek, trzeba mieć pełną dokumentację techniczną i projektową wraz z projektem stałej organizacji ruchu, aktualne zgłoszenie, pozwolenie na budowę lub zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i inne prawem przypisane. Do tego dana droga musi wpisywać w kryteria wyboru a z tym już ciężej i jeżeli się nie wpisuje, to szkoda roboty. Ile miasto ma "gotowców" nie wiem. Poza tym my jesteśmy porozrzucani osiedlami w sposób przede wszystkim pośredni a nie bezpośredni i trudno wysublimować we wniosku dany szlak komunikacyjny.
Czyli to oznacza, że dwie złożyliśmy na powiat, oraz jedną na gminę. Zatem o ile dobrze rozumuje to mogliśmy złożyć 2 na gminne, 2 na powiat? Czy się mylę w tej kwestii i łącznie mogliśmy złożyć jako powiat oraz gmina jedynie 3 drogi
Tarnobrzeg jako miasto jest powiatem sam w sobie. Powiat to u nas budynek przy ul 1-go Maja i administracyjnie oraz terytorialnie działa on poza granicami naszego miasta. Prezydent Miasta Tarnobrzega jako urząd jest niestety w takim mieście jak nasze zarządczą wszystkich dróg, w naszym obrębie administracyjnym, czyli dróg według kategorii: gminnych, powiatowych, wojewódzkich. I to jest nieszczęście, bowiem musimy łożyć na utrzymanie tychże przy stosunkowo niewielkiej pomocy zewnętrznej. Możemy składać tylko dwa wnioski, np dwa na gminne lub dwa na powiatowe, lub jeden na gminą i jeden na powiatówkę. Powtórzę się, opracowania są brane pod uwagę, tylko trzeba to trochę popchnąć do przodu i nie w trakcie, a przed :-)

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 685
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: norweski_leśny » 22-04-2020 08:50

zbyry pisze:
21-04-2020 15:14
Tarnobrzeg jako miasto jest powiatem sam w sobie. Powiat to u nas budynek przy ul 1-go Maja i administracyjnie oraz terytorialnie działa on poza granicami naszego miasta. Prezydent Miasta Tarnobrzega jako urząd jest niestety w takim mieście jak nasze zarządczą wszystkich dróg, w naszym obrębie administracyjnym, czyli dróg według kategorii: gminnych, powiatowych, wojewódzkich. I to jest nieszczęście, bowiem musimy łożyć na utrzymanie tychże przy stosunkowo niewielkiej pomocy zewnętrznej. Możemy składać tylko dwa wnioski, np dwa na gminne lub dwa na powiatowe, lub jeden na gminą i jeden na powiatówkę. Powtórzę się, opracowania są brane pod uwagę, tylko trzeba to trochę popchnąć do przodu i nie w trakcie, a przed :-)
Jak wygląda struktura terytorialna i podział kompetencji JST to akurat mam pełną świadomość ;)
Wybacz jeśli się mylę ale wygląda na to, że nie masz tutaj racji. Zobacz sobie na listy rankingowe. Wyraźnie jest tam pokazane, iż to miasto (czyli powiat grodzki) złożyło 1 wniosek na drogę gminną, który przeszedł, oraz 2 wnioski na drogi powiatowe, które nie przeszły i są w rezerwie. Zatem to nie był wybór na zasadzie: macie 2 możliwości i sami decydujcie na co. Bardziej był to wybór na zasadzie macie 4 (a może 3? jak powiat ziemski) możliwości w tym 2 gminne, 2 powiatowe.

ODPOWIEDZ