Co się w mieście buduje

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 11-07-2022 15:35

Z plot problem nie był z miastem, a jedynie decyzją inwestora.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 11-07-2022 15:41

Kontekst tego jest dużo szerszy Admin. I to sporo.

marazel
Posty: 31
Rejestracja: 23-01-2019 11:46

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: marazel » 11-07-2022 16:16

Oj żeby się nie skończyło jak z TESCO na polmozbycie...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 14-07-2022 08:05

Już za parę godzin chwila prawdy, czyli na ile tych milionów z pierwszego Polskiego Ładu mamy szanse i ile musimy dorzucić z naszej skarbonki.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 14-07-2022 16:56

PIERWSZA EDYCJA POLSKIEGO ŁADU – WKŁAD WŁASNY Z PLANOWANEGO 1,9 MLN ZŁ WZRASTA DO 31,8 MLN ZŁ

Obrazek

Z pierwszej edycji Polskiego Ładu Tarnobrzeg otrzymał wsparcie w wysokości 35 mln zł, co miało wówczas stanowić 95% planowanych kosztów remontów ulic w centrum i na strefie. W pierwszym podejściu do przetargu złożona została tylko jedna oferta, w dodatku na tylko jedną z pięciu części. Oferta znacznie przekroczyła zakładane przez miasto koszty, w dodatku do uzyskania wsparcia z centrali musimy podpisać umowy na wszystkie zadania. Na pierwsze zadanie, czyli remont ulic Curie-Skłodowskiej, Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzynieckiej i Dąbrowskiej, planowaliśmy wydać ponad 16 mln zł, a oferta opiewała na 20.768.681,63 czyli blisko 5 mln zł więcej. Mimo wszystko podpisaliśmy umowę z PBI.

Dzisiaj miasto ogłosiło planowane kwoty na kolejne 4 zadania, czyli:
Zadanie 1 – 4.527.502,63 PLN brutto
Zadanie 2 – 5.757.191,32 PLN brutto
Zadanie 3 – 3.573.707,07 PLN brutto
Zadanie 4 – 12.978.405,70 PLN brutto
Co daje łącznie 26.836.806,72 PLN brutto

Oferty od potencjalnych wykonawców okazały się jednak znacznie wyższe.

Konsorcjum PBI wystartowało we wszystkich zadaniach, Strabag z pierwszych trzech, w dodatku z cenami jeszcze wyższymi niż PBI.

Jak konsorcjum PBI wyceniło poszczególne zadania?
Zadanie 1 – 9.123.815,55 zł brutto
Zadanie 2 – 7.121 854,71 zł brutto
Zadanie 3 – 7.218 586,40 zł brutto
Zadanie 4 – 23.230.099,16 zł brutto
Co daje łącznie 46.694.355,82 zł brutto

W ten sposób dochodzimy do kwoty blisko 20 mln zł (dokładnie 19.857.549,10 zł) wyższej niż zakładana dzisiaj dla czterech nierozstrzygniętych zadań.
Patrząc na wszystkie 5 zadań, zamiast planowanych 42.923.687 zł mamy wydać 67.463.037,45 zł, czyli o 24.539.350,45 zł więcej.
Należy jednak zaznaczyć, że pierwotna wycena zadań jesienią zeszłego roku wynosiła 37.500.00 zł, przy 35.625.000 zł dofinansowania i raptem 1.875.000 zł wkładu własnego.

Dotacja z Polskiego Ładu w wysokości 35,6 mln zł, która miała pierwotnie stanowić nawet 95% dofinansowania, stanowi obecnie raptem 51,8% końcowej kwoty, a wkład własny miasta zamiast planowanych początkowo 1,875 mln. zł, musiałby wynieść blisko 31,8 mln zł. Ale jakie mamy inne wyjście? Zrezygnować z dofinansowania?

Łatwo mówić po fakcie, ale czy nie lepiej byśmy wyszli na przyjęciu 8 mln zł na częściowo te same inwestycje drogowe w zeszłym roku, zamiast oddawać przyznane nam środki? Złożenie wniosku na te same drogi uzasadniano wówczas wyższym poziomem oczekiwanego dofinansowania w ramach Polskiego Ładu. Teraz dofinansowanie spada do bardzo zbliżonego poziomu procentowego, bo znacząco wzrosły ceny materiałów i usług.

Jeśli gdzieś się pomyliłem w obliczeniach, to napiszcie.

Fot. UM

olekko
Posty: 1729
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: olekko » 14-07-2022 17:21

Rozbudować zamierza się PUZ (d. PWSZ).

https://leliwa.pl/tarnobrzeg-uczelnia-z ... zbudowana/

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: TSS » 14-07-2022 18:32

PUZ powinien dostać od miasta teren z budynkiem dawnej SP5 na cele rozwojowe tej instytucji.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 15-07-2022 08:07

Admin nie sprawdzałem dokładnie, ale zdaje się, że się nie popełniłeś błędu.

Problem jest gdzie indziej. Firmy od lat pokapowały się, że są dotacje i dlatego mamy takie a nie inne ceny. Do tego wiedzą, że wybory niebawem więc koszą jak się da. W tamtym roku PARP ogłosił konkurs na INDUSTRY 4.0, pisałem trochę tego pod ten konkurs włącznie w wykonaniem tzw mapy drogowej. Robot spawalniczy dla przykładu kosztował 400 tys zł danej firmy, w ciągu kilku dni kosztował już 800 tys zł, bo się dowiedzieli, że konkurs jest i granty. Dokładnie ten sam, wyprodukowany w 2021 roku, w marcu i jego cena się podwaja. Inflacja? Nie. Dotacje. A jak patrzę na rozdawnictwo (chyba nawet sam Chrystus jak rozmnożył chleb i ryby nie był w stanie przewidzieć tego, co się teraz dokonuje), to wiem jedno, matryce do banknotów nie nadążają wybijać.

Może mi umknęło, lecz które tarnobrzeskie medium pisało o akcjach, ale pisałem już o tym
https://gpwcatalyst.pl/relacje-z-debiut ... TARNOBRZEG przecież mamy wiec jeszcze akcje, długi, o Wodociągach to już nawet nie wspomnę. Kto to do k.... nędzy spłaci. Proszę darować zwrot, ale to się tak dłużej nie da funkcjonować.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 15-07-2022 08:48

O miejskich obligacjach wspominałem parę razy, ale z tego co kojarzę po ostatnim przeglądaniu WPF, to one się wliczały do zadłużenia miasta, w przeciwieństwie do zastawu na Wodociągach. Dobrze myślę? To było tylko przesunięcie części długu na lepsze warunki i nadal mam te jakieś 118 mln do spłaty, czy nie tylko? Z tego co pamiętam część to były obligacje covidowe, a reszta dodatkowe.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 15-07-2022 11:04

Admin zaksięgować można wszystko. Dług to dług i tyle w temacie. To jest tylko kapitał, a gdzie odsetki? 😉

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1348
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: karas » 15-07-2022 14:20

zbyry pisze:
15-07-2022 08:07
Problem jest gdzie indziej. Firmy od lat pokapowały się, że są dotacje i dlatego mamy takie a nie inne ceny. Do tego wiedzą, że wybory niebawem więc koszą jak się da. W tamtym roku PARP ogłosił konkurs na INDUSTRY 4.0, pisałem trochę tego pod ten konkurs włącznie w wykonaniem tzw mapy drogowej. Robot spawalniczy dla przykładu kosztował 400 tys zł danej firmy, w ciągu kilku dni kosztował już 800 tys zł, bo się dowiedzieli, że konkurs jest i granty. Dokładnie ten sam, wyprodukowany w 2021 roku, w marcu i jego cena się podwaja. Inflacja? Nie. Dotacje. A jak patrzę na rozdawnictwo (chyba nawet sam Chrystus jak rozmnożył chleb i ryby nie był w stanie przewidzieć tego, co się teraz dokonuje), to wiem jedno, matryce do banknotów nie nadążają wybijać.
Na ekonomii znam się nic, ale jestem dokładnie tego samego zdania. Miasta się stały zakładnikami firm. U nas est jeszcze mało komfortowa sytuacja, bo jeden przetarg jest podpisany, więc startujący wiedzą, że bierzemy co dadzą, lub jedno zadanie robimy z własnej kasy.

Zastanawiam się tylko kto w mieście wpadł na pomysł, żeby w pierwszym przetargu nie doszacować wycen. Wiadomo było, że kredyt idzie w górę, inflacja się rozpędza a my dajemy ceny z projektu do nowego ładu? I sytuacja jest taka, że teraz oferty spłynęły, bo firmy wiedza, że miasto jest w kropce. Ceny wysokie, bo wszystko drogie, ale taki obrót sprawy pozwolił firmą zabezpieczyć ceną ryzyko.
Karaś

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 15-07-2022 22:17

Informacja o przeznaczonej kwocie dawała już ceny mocno zwaloryzowane względem wycen z września-października 2021.
Wyceny z jesieni przewidywały wkład własny na poziomie 1,875 mln zł, a obecne już jakieś 7,5 mln zł.
Bardzo możliwe, że ceny z jesieni były dobrze wyliczone. Trudno było wtedy przewidywać, że sytuacja zmieni się aż tak bardzo, bo nikt u nas nie zakładał wojny między naszymi dwoma sąsiadami, ze wszystkimi konsekwencjami gospodarczymi dla świata całego.

Wydaje się, że prezydent nie ma obecnie dobrego wyjścia. Rezygnacja z dotacji wyglądałaby słabo, bo po oddanych 8 mln zł mielibyśmy teraz oddane 35 mln zł. W dodatku oddaliśmy osiem, bo przecież dostaniemy więcej i na lepszych zasadach - taki był główny argument.
Z drugiej strony nie bardzo mamy wolne 32 mln zł na wkład własny, chociaż pewnie mamy wystarczającą zdolność kredytową. Jeśli nasz budżet na ten rok to jakieś 350 mln zło, to 118 mln zł zadłużenia to raptem 30%, czyli daleko nawet do połowy.

Umowa na część pierwszą podpisana, ale z tego co kojarzę, była mowa, że jeśli kwota za 5 części okazałaby się nie do udźwignięcia, to rezygnujemy z całości, nie tylko z tych 4 części. Nie wnikałem w zapisy umowy.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 16-07-2022 01:07

Nie masz racji Admin. W UM, o czym mówię od lat, nie ma analityka finansowego. Analityk to nie księgowy, to zupełnie inna funkcja. I dlatego mamy, jak mamy. Tyle czy tyle dofinansowania to dla Ciebie sytuacja bezkrytyczna? Nie. To trzeba siaść i przemyśleć. Ale stosunek do tego już znam. Brać, nawet za cenę taką, jaka jest. Wybory Panie Kolego. Spłacimy my, mieszkańcy i każdy będzie miał to za przeproszeniem gdzieś, w sensie tych co rządzą. Nazywaj rzeczy po imieniu, kurtuazja nie ma tu nic do rzeczy.

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 16-07-2022 16:00

Przepraszam @karaś, że Ci nie odpisałem. Może wielkim znawcą nie jestem, coś tam jednak w głowie jest 😀 masz rację, miasta stały się zakładnikami firm. Jest to przykre, ale prawdziwe.

15 bodajże lat temu, prof. Hausner, lubię go słuchać, powiedział, że wykorzystanie dotacji w niewłaściwy sposób spowoduje wzrost kosztów ogółem. I niestety miał rację. Skutki obserwujemy, a nasze towarzystwo czyli "elita" rządząca na takim czy innym szczeblu, w jakiejkolwiek instytucji czy danym samorządzie nie wyciągnęły wniosków. Celowo? Tego nie wiem ale z czasem i na to znajdę odpowiedź.

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Antea » 16-07-2022 16:39

zbyry pisze:
16-07-2022 01:07
Nie masz racji Admin. W UM, o czym mówię od lat, nie ma analityka finansowego. Analityk to nie księgowy, to zupełnie inna funkcja. I dlatego mamy, jak mamy. Tyle czy tyle dofinansowania to dla Ciebie sytuacja bezkrytyczna? Nie. To trzeba siaść i przemyśleć. Ale stosunek do tego już znam. Brać, nawet za cenę taką, jaka jest. Wybory Panie Kolego. Spłacimy my, mieszkańcy i każdy będzie miał to za przeproszeniem gdzieś, w sensie tych co rządzą. Nazywaj rzeczy po imieniu, kurtuazja nie ma tu nic do rzeczy.
Czytając mam ochotę się "wyzłośliwić" .
Mamy analityka pracy nad jeziorem, może go potem zatrudnia w UM. Niestety tak to u nas wygląda i moim zdaniem wiele problemów z tego powodu. A odpowiedzialności nikt nie ponosi.

Ps. Jeżdżąc ostatnio po mieście zauważyłam stan naszych cudownych nasadzeń. I wzdłuż Sikorskiego i na Wisła... Tragedia!

zbyry
Posty: 1032
Rejestracja: 13-06-2019 20:49

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: zbyry » 16-07-2022 17:42

Patrz Antea, o tym zapomniałem :lol:

Jednak taki zawód istnieje, nawet ma kod https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/ba ... e%3Dpop_up

Tylko niech mnie ktoś oświeci, po co analityk pracy nad zalewem, bo no z całym szacunkiem, po jakiego....(tu niech sobie wpisze każdy co chce), tam tego typu zadaniowiec jest potrzebny. Nie wiem, może pójdzie do jadłodajni i powie, ile ma być ketchupu na zapiekance. Jakie procesy zachodzą nad jeziorem, aby ich analitykować? Piach rozsypać wiosną, śmieci pozbierać, spojrzeć czy się lampa Led nie przepaliła, policje wzywać? Choć zgodnie z koncepcją ma tam powstać posterunek. Na litość boską...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: admin » 16-07-2022 19:26

Antea pisze:
16-07-2022 16:39
Ps. Jeżdżąc ostatnio po mieście zauważyłam stan naszych cudownych nasadzeń. I wzdłuż Sikorskiego i na Wisła... Tragedia!
Ale jednak nie wszędzie tak jest. Miejscami przeżyło, wyraźnie podrosło i wygląda coraz lepiej. Aczkolwiek to pewnie nie koniec zabiegów pielęgnacyjnych i jeszcze trochę z tym będzie roboty.

Antea
Posty: 138
Rejestracja: 20-03-2019 21:16

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Antea » 16-07-2022 22:22

admin pisze:
16-07-2022 19:26
Antea pisze:
16-07-2022 16:39
Ps. Jeżdżąc ostatnio po mieście zauważyłam stan naszych cudownych nasadzeń. I wzdłuż Sikorskiego i na Wisła... Tragedia!
Ale jednak nie wszędzie tak jest. Miejscami przeżyło, wyraźnie podrosło i wygląda coraz lepiej. Aczkolwiek to pewnie nie koniec zabiegów pielęgnacyjnych i jeszcze trochę z tym będzie roboty.
Tak, miejscami przeżyło, podrosło i ma się dobrze.
A miejscami łyse place.
Wydaje się, że jeśli ktoś wziął za projekt grube pieniądze, to efekt powinien być lepszy.
To trochę tak jak z targiem na kwiatkowskiego.
Niby coś robimy, ktoś bierze za projekt i realizację pieniądze, a końcowo zarzuca się mieszkańcom że się nie cieszą z tego co mają.
Ja się nie cieszę.
Spacerując nas Wisłą widziałam stan nasadzeń. Mniej więcej tak pięknie to wygląda jak pusta pojedyncza zjeżdżalnia na tych terenach.

Mnie taka opcja pt miejscami przeżyło nie satysfakcjonuje, jest mi po prostu smutno że ktoś mnie jako mieszkańca robi w "jajo". Wystarczyłoby gdyby ktoś powiedział prawdę, jak w bajce, że król jest nagi. Takie realizacje to pieniądze w błoto, tak jak fantasmagorie dotyczące jeziora.

Ps. Jeśli miasta nie stać na inwestycje to chociaż mogłoby być czysto. Na Serbinowie spod kostki chodnikowej wyrastają chwasty na potęgę.
Ps 2. W sprawie autobusu jadącego przez Borów, obecnie zawieszonego od bardzo długiego czasu, autobusu z którego korzystali też działkowcy powiedziano mi tak: bodajże polkar: my chcemy aby wrócił, decyzja nie nasza, dzwonić do um. Dzwonię do UM, decyzja nie nasza, zawiesił polkar, bo nikt nie jeździł. Po prośbach rozmowa z naczelnikiem - nic nie wiedziałem, jest pani pierwsza i jedyna która informuje, przewodniczący osiedla, radny: cyt nie mam już siły, wielokrotnie prosiłem, pytałem.
Wszyscy sąsiedzi, z którymi rozmawiałam, z ul Borów, Jasminowej, Tarninowej a także działkowcy chcą aby autobus wrócił.

Trochę to wszystko nie w porządku.
Jak analityk będzie szedł z kijkami w pobliżu zapytam, może ma takie plecy, że pomoże ;)

Mieszczanin1
Posty: 16
Rejestracja: 09-03-2022 15:47

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: Mieszczanin1 » 17-07-2022 00:33

TSS pisze:
14-07-2022 18:32
PUZ powinien dostać od miasta teren z budynkiem dawnej SP5 na cele rozwojowe tej instytucji.
Bardzo dobry pomysł. Uczelnia się rozwija a budynek jest w centrum miasta i w dodatku po remoncie.

Awatar użytkownika
encore
Posty: 1558
Rejestracja: 11-12-2018 11:39

Re: Co się w mieście buduje

Post autor: encore » 19-07-2022 12:55

Otwarto przetarg dot. ul. Wiślnej. Tym razem niedoszacowanie kosztu na symbolicznym poziomie niecałych 10%.
"Państwa i narody, które na podstawie kłamstwa, na podstawie negowania prawdy podają myśl polityczną, dążą do zguby."

ODPOWIEDZ