Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Komentarze do aktualności. Podziel się informacją, dodaj temat do dyskusji.
nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: nikanor » 06-02-2014 21:11

"bobby-> zgodze się z Tobą bo troszkę później niż Ty kończyłem w starym systemie i mam podobne osiągnięcia, tylko zepsuł się system oświaty od podstaw i w tym tkwi problem, z podstawówki czy z gimnazjum (przechowalni) w większości przypadków wychodzą półgłówki (nie mówię tu o wszystkich ale o przynajmniej więcej niż 50%). Wychodzą ludzie nie umiejący czytać, pisać itp.
Zmieniła się przez to mentalność uczniów i rodziców, ale to już drugi plan"
Ostatnio zmieniony 06-02-2014 21:11 przez nikanor, łącznie zmieniany 1 raz.

MT
Posty: 983
Rejestracja: 11-02-2013 23:47

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: MT » 06-02-2014 21:17

"
Głównie zależy od programu, nauczycieli i samych uczniów.
Popieram w całości to co napisałeś. Jestem co prawda kilka lat młodszy, ale też chadzałem do tej szkoły na popołudniowe lekcje (od 11 do 17) a w mojej klasie z tego co pamiętam były 34 osoby.

To co z edukacją zrobiono przy reformie wprowadzającej gimnazja, likwidującej zawodówki nadawało by się "do prokuratury".

Nie wiem czy się to gdzieś tutaj pojawiało, ale wrzucam bo może niektórym po przeczytaniu się troszkę pośladki rozluźnią. ;)

Obrazek"
Ostatnio zmieniony 06-02-2014 21:17 przez MT, łącznie zmieniany 1 raz.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: nikanor » 06-02-2014 21:27

"No właśnie, cała prawda."
Ostatnio zmieniony 06-02-2014 21:27 przez nikanor, łącznie zmieniany 1 raz.

msk
Posty: 543
Rejestracja: 20-10-2006 11:11

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: msk » 07-02-2014 08:18

"
nikanor pisze:
msk pisze: To pomiatanie będzie wynikiem prywatnych nauk?
A jakich jak nie prywatnych ?
Ten kogo będzie stać na dobre wykształcenie będzie bosem a reszta podrzędnymi pracownikami.
Aha teraz rozumiem. Jak bauczyciel będzie zarabiał w Polsce 2000Euro to w Polsce zmniejszy się znacząco liczba podrzędbych pracowników, a wzrośie liczba bossów.
nikanor pisze:
msk pisze:Jak to. Nie chcesz troszkę kasy dla swoich dzieci?
Kasy ?
ja chcę by moje dzieci pobierały naukę od kogoś kto jest solidnie wykształcony, opłacony i wie za jakie pieniądze pracuje. Dzięki temu będzie miał i konkurencję większą i większą werwe i psję do przekazania wiedzy

Czy werwa i pasja do przekazywania wiedzy jest skorelowana wprost zz tym, czy nauczyciel wie,czy nie wie za jkie pieniądze pracuje? Zreszta to jakas masakra, że sa nauczyciele, którzy nie wiedzą za jakie pieniądze pracują. Uważasz, że przy obecnym systemie oświatowym nauczycieli jest za mało (za mała konkurencja)?
nikanor pisze:
msk pisze:Jakieś dane na poparcie tej tezy?
Francja - zarobki nauczyciela 3000-5000 E
[...]
Ale ja nie pytałem nigdzie o zarobki nauczycieli, a o tezę:
nikanor pisze:Każdy cywilizowany kraj stawia na naukę i podnosi kasę w budżetach na szkolnictwo, zmniejsza liczebność klas, [...]
Jakieś dane na jej poparcie, czy to tylko taki utarty slogan nie poparty twardymi danymi?

nikanor pisze:
msk pisze:Jak obecnie nauczyciel jest rozliczany? Czy złego nauczyciela można zwolnić i na jego miejsce zatrudnić dobrego? Ile powinien obecnie zarabiać nauczyciel by przyszłym pokoleniom biada nie było?
Z tego co mi wiadomo nauczyciel jest rozliczany jak każdy obywatel w Polsce.
Każdy dyrektor ma prawo zwolnić nauczyciela jak mu nie pasuje (jak każdego w normalnej firmie).
Hehehehe, to się rozbawiłem.
Co do zarobków, myślę że bez wygórowanych zachcianek powinniśmy równać do Czech.
Czyli co, jak nagle kolegów z południa dopadnie jakas bieda i obniżą zarobki nauczycieli do np. 800 EUR to będzie ok? Albo jak Czesi podwyższą u siebie do 3 tys. EUR to też w Polsce mamy podwyższać?



Edytowany przez msk o 07-02-2014 - 07:20."
Ostatnio zmieniony 07-02-2014 08:18 przez msk, łącznie zmieniany 1 raz.

czescmateusz
Posty: 89
Rejestracja: 03-02-2012 09:18

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: czescmateusz » 07-02-2014 11:39

"
msk pisze:Aha teraz rozumiem. Jak bauczyciel będzie zarabiał w Polsce 2000Euro to w Polsce zmniejszy się znacząco liczba podrzędbych pracowników, a wzrośie liczba bossów.
Nauczyciel w Polsce zarabia przyzwoite pieniądze, ale nie na tyle dobre żeby były atrakcyjne dla najlepszych studentów. Pedagogika jest w u nas kompletnie podrzędnym, zmarginalizowanym kierunkiem, na który dostają się najgorsi studenci. W krótkiej perspektywie to niekoniecznie musi być niepokojące, ale w długiej stanowi istotny problem. Dawniej, kiedy płace nie były tak rozstrzelone jak obecnie, zawód nauczyciela był atrakcyjny dla absolwentów najlepszych uniwerków. Jagielloński, Warszawski, Lublin - to była elita nauczycieli w naszych szkołach. Obecnie, trudno jest znaleźć nauczyciela z najlepszych szkół. Zgaduję, że rekrutują się głównie z Rzeszowa i, o zgrozo, okolicznych kolegiów.

Moim zdaniem dobry nauczyciel jest wart i 3000 ojro. Choćby legendarna p. Skulska z SP5 i gimnazjum nr 3 uczyła i wychowywała w taki sposób, że ta inwestycja zwracała się 1000-krotnie w różnej formie. Pytanie jak oceniać najlepszych nauczycieli to już bardzo skomplikowana kwestia, ale na pewno nie wyczerpuje jej ścieżka awansu nauczyciela (zwykle ok 35-40 l. już nie ma gdzie awansować, a tytuł "profesora oświaty" ma niewiele osób).

Co do finansowania oświaty w Tarnobrzegu, to nie znam i nie mogę znaleźć aktualnych statystyk pochodzących od miasta. Te na stronie GUSu najczęściej są fałszywe, nie wiem nawet czy zgadza się liczba szkół w mieście."
Ostatnio zmieniony 07-02-2014 11:39 przez czescmateusz, łącznie zmieniany 1 raz.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: nikanor » 07-02-2014 15:11

"msk-> rozmowa z Tobą to jak z prezesem pisu, klapki na oczy i do przodu. Być może czerpiesz swoją wiedzę z portali internetowych czy forów i komentarzy. Nie chce mi się wypisywać więcej odpowiedzi na twoje wywody, bo przekonać się nie da. Co do moich odpowiedzi, nie są wyssane z palca tylko poparte faktami (wystarczy troszkę chęci i poczytać jak jest i co jest). Nie będę tu śmiecił linkami i kopiami tego co jest ogólnie dostępne. Jak coś się orientujesz co się dzieje na świecie i zainteresuje Cię temat edukacji w innych państwach to być może dojdziesz do wniosku, że jesteśmy na coraz gorszym poziomie jeśli chodzi o całą sferę edukacji, a inne kraje nam uciekają.
Tak a propos. Dlaczego nauczyciel nie może zarabiać 2-3 tys. E, a lekarz i prawnik może i zarabia w Polsce nawet więcej?
Wiele sfer życia publicznego w Polsce to temat rzeka i można się rozwodzić na każdy z nich. Każdy ma swoje za i przeciw. (mundurówki, służba zdrowia, prawnicy, górnicy itp.)
Wniosek w/g mnie jest jeden.
Jak nie postawimy na solidne wykształcenie, opłacenie oświaty itp., to nie dziwmy się, że po ulicach będą biegać "bezmózgie yeti", człowiek się będzie bał wyjść na ulicę. Już od paru ładnych lat zaczęło się to dziać (a będzie coraz gorzej). Będzie nami rządziła elita w czarnych kostiumach, bo przecież głupim narodem się lepiej rządzi.

Tak na zakończenie, moja śp. babcia (nauczycielka) powtarzała starą prawdę dla tych, którym trzeba było uzmysłowić z czym mogą mieć do czynienia stając się nauczycielem lub chcąc pożyczyć (psioczącym na ten zawód) czegoś niedobrego "obyś cudze dzieci uczył".
Jakże prawdziwe od wielu lat, a wydźwięk coraz bardziej słyszalny w obecnych czasach.



Edytowany przez nikanor o 07-02-2014 - 14:23. "
Ostatnio zmieniony 07-02-2014 15:11 przez nikanor, łącznie zmieniany 1 raz.

msk
Posty: 543
Rejestracja: 20-10-2006 11:11

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: msk » 07-02-2014 21:23

"
nikanor pisze:msk-> rozmowa z Tobą to jak z prezesem pisu, klapki na oczy i do przodu.
Z przykrością muszę przyznać rację. Niestety, stawiasz tezy niepoparte faktami i ślepo ich bronisz. Jeśli fakty im przeczą tym gorzej dla faktów. Tu pozostaje tylko wycieranie sobie gęby prezesem PiSu i "czarnymi".
nikanor pisze:Każdy cywilizowany kraj stawia na naukę [...], zmniejsza liczebność klas, [...] i co ??? I biją nas na głowę.
No cóż. Wychodzi na to, że jesteśmy bardziej cywilizowanym krajem niż m.in.: Belgia, Niemcy, Holandia, Szwecja, czy USA. M. in. w tych krajach, między 2005 r., a 2010 r. zmniejszyła się średnia ilość uczniów w klasach (na poziomie edukacji podstawowej) o wartość mniejszą niż w przypadku Polski. Irlandia, Francja, Anglia, Włochy, czy Hiszpania, to przykłady krajów, w których średnia ilość uczniów w klasach (na poziomie edukacji podstawowej) zwiększyła się między 2005, a 2010 r.
W przypadku "lower-secondary education również jest wiele krajów uznawanych za cywilizowany w których spadek średniej liczby uczniów w klasach jest mniejszy niż wprzypadku Polski. W niektórych (oczywiście nieucywilizowanych) - np. Danii, Japonii ta ilość nawet wzrosła...
No ale wiadomo. Eurostat to pisowsko-kościelna instytucja. Wierzyć im nie można. Pan Nikanor swoje wie. A fakty? a jakie to ma znaczenie...

źródło: Eurostat
Obrazek
Jak się komuś chce te dane porównać np. z danymi OECD to proszę:
Trends in average class size in primary education (2000, 2010)
Obrazek
nikanor pisze: Być może czerpiesz swoją wiedzę z portali internetowych czy forów i komentarzy.
Niektóre źródła mojej wiedzy przedstawiłem wyżej.
nikanor pisze:Nie chce mi się wypisywać więcej odpowiedzi na twoje wywody, bo przekonać się nie da.
Fakt, trudno mnie przekonać do głupot i nieprawdziwych tez, któym przeczą fakty.
nikanor pisze: Co do moich odpowiedzi, nie są wyssane z palca tylko poparte faktami
Zaprezentuj jakieś źródło potwierdzające, że każdy cywilizowany kraj zmniejsza liczebność klas. Nie mogę się doczekać.
nikanor pisze:Nie będę tu śmiecił linkami i kopiami tego co jest ogólnie dostępne.
Znając Admina wybaczy małe zaśmiecanko konkretnymi danymi. Zaśmieć, proszę. Udowodnij, że każdy cywilizowany kraj zmniejsza liczebność klas.
nikanor pisze:k a propos. Dlaczego nauczyciel nie może zarabiać 2-3 tys. E,
A napisałem gdzieś, że nie może?
nikanor pisze:Będzie nami rządziła elita w czarnych kostiumach, bo przecież głupim narodem się lepiej rządzi.
Cholera, coś mi spostrzegawczość spadła. Od 6 lat na każdym poziomie władz, praktycznie w całym kraju rządzą panowie i panie z PO, a ja nie zauważyłe dominacji koloru czarnego w ich odzieniu...
nikanor pisze: [...] moja śp. babcia (nauczycielka) [...]
Zakładam, że śp. Babcia była dobrą nauczielką. Czy uwzględniając inflację zarabiała 3 tys. euro? Jeśli nie zarabiała to jak to możliwe, że była dobrą nauczycielką?

A na koniec jeszcze jeden wykres z OECD.
Percentage of teachers' working time spent teaching, 2010. This figure shows the amount of their working time that teachers spend teaching.
Obrazek"
Ostatnio zmieniony 07-02-2014 21:23 przez msk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gjt
Posty: 386
Rejestracja: 03-06-2004 11:08

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: gjt » 08-02-2014 07:06

"
czescmateusz pisze:Moim zdaniem dobry nauczyciel jest wart i 3000 ojro. Choćby legendarna p. Skulska z SP5 i gimnazjum nr 3 uczyła i wychowywała w taki sposób, że ta inwestycja zwracała się 1000-krotnie w różnej formie.
Święta prawda! To bez wątpienia jeden z najlepszych nauczycieli Tarnobrzega ostatnich lat. Tyle miałem do powiedzenia w tym temacie :-)"
Ostatnio zmieniony 08-02-2014 07:06 przez gjt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: kermit » 08-02-2014 11:47

"msk - wydaje mi się, że rozmowa z nikanor na jakiekolwiek tematy mija sie z celem.
Zawsze kto się z nim nie zgadza to jest z PiSu :) Widzę tutaj pewne zaburzenia. Kolega wszędzie szuka agentów z PiSu :)

Nikanor bredzi jak zawsze. Kolego o czym ty piszesz? Że każdy kraj zwiększa wydatki na edukacje? Wyjedź z tego Tarnobrzega. Zwiedź troche świata. Tylko niech to nie będzie zmywak w Londynie. Pogadaj z ludźmi, poczytaj a potem pisz takie głupoty. Pisząc ewidentne głupoty jeszcze zgrywasz cwaniaka, który wie wszystko a inni to ciemny naród który wie o świecie z kazań w kościele.
W jednym masz racje. Nauczyciele powinni nauczyć ludzi myśleć i analizować fakty. Niestety nie miałeś dobrych nauczycieli z tego co widzę, albo za mało zarabiali."
Ostatnio zmieniony 08-02-2014 11:47 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: nikanor » 08-02-2014 14:41

"http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... iqGddKHwVg
Z tego samego źródła, dużo czytania, około połowy wydatki na oświatę, w Polsce wzrosły ale nie tak jak w UE.

Roczne wydatki instytucji sektora publicznego na ucznia/studenta z podziałem na poziomy kształcenia (ISCED 1, 2-4 i 5-6) w PPS EUR
Jedna ze statystyk. str. 92
Opasły dokument, ale można dla ciekawości popatrzeć.

kermit-> co do Ciebie nawet się nie wypowiadam bo szkoda pisać.
Zbawco świata i wszechwiedzący guru. Jak nie masz o czymś pojęcia to nei zabieraj głosu w dyskusji.
Ja specjalnie podjudzam na ten temat bo z "mądrych wypowiedzi", "mądrych polityków" ze wszystkich stron od TR po Pis można się pośmiać i poubolewać, że ktoś taki piastuje stanowiska w państwie. A ze wszystkich stron akurat mnie najbardziej bawią wypowiedzi polityków, akurat tej partii. Zachowuję się dokładnie jak oni, wszystko źle i wina wszystkich w koło i oni zrobią wszystko lepiej niż inni. Lubię się "droczyć". Ciebie może bawi kto inny.
Nie pozostaje nam nic innego żeby się pośmiać.
Już dyskutowaliśmy na jakiś tam temat i ani Ty nie przekonasz mnie, ani ja Ciebie = remis :d



Edytowany przez nikanor o 08-02-2014 - 14:40. "
Ostatnio zmieniony 08-02-2014 14:41 przez nikanor, łącznie zmieniany 1 raz.

inn
Posty: 685
Rejestracja: 22-03-2013 17:07

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: inn » 10-02-2014 21:41

"I konferencja się odbyła, krótka zajawka tu
http://tvl.tarnobrzeg.pl/o-oswiacie-na- ... rnobrzegu/
miejska tv nagrywała całość, może dadzą bez skrótów"
Ostatnio zmieniony 10-02-2014 21:41 przez inn, łącznie zmieniany 1 raz.

komentatol
Posty: 238
Rejestracja: 19-02-2011 22:41

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: komentatol » 20-02-2014 12:36

"Doszły mnie słuchy, że na nowego dyrektora gimnazjum nr 1 szykowany jest radny Partyka. Ciekawe zatem kiedy oficjalny "konkurs" i jego wyniki..."
Ostatnio zmieniony 20-02-2014 12:36 przez komentatol, łącznie zmieniany 1 raz.

sarmacja
Posty: 426
Rejestracja: 26-11-2009 15:49

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: sarmacja » 20-02-2014 14:14

"
komentatol pisze:Doszły mnie słuchy, że na nowego dyrektora gimnazjum nr 1 szykowany jest radny Partyka. Ciekawe zatem kiedy oficjalny "konkurs" i jego wyniki...
To masz złe informacje. Była pani dyrektor Gimnazjum nr 1 jako wierny Pis-uar :) dostała stołeczek w kuratorium oświaty."
Ostatnio zmieniony 20-02-2014 14:14 przez sarmacja, łącznie zmieniany 1 raz.

Rasputin
Posty: 175
Rejestracja: 21-12-2006 15:50

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: Rasputin » 20-02-2014 14:41

"
komentatol pisze:Doszły mnie słuchy, że na nowego dyrektora gimnazjum nr 1 szykowany jest radny Partyka. Ciekawe zatem kiedy oficjalny "konkurs" i jego wyniki...
Gdzie te czasy, kiedy "dyrektor" nalewał browarka nauczycielom imprezującym w Zig-Zaku..."
Ostatnio zmieniony 20-02-2014 14:41 przez Rasputin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: admin » 20-02-2014 17:27

"
sarmacja pisze:To masz złe informacje. Była pani dyrektor Gimnazjum nr 1 jako wierny Pis-uar :) dostała stołeczek w kuratorium oświaty.
Jedno chyba nie wyklucza drugiego? Wręcz przeciwnie.

Pamiętam taki wątek na gazforum:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,329,1355 ... y.html?v=2

Konkurs tak przejrzysty, że wynik można "przejrzeć" na długo przed ogłoszeniem :-)"
Ostatnio zmieniony 20-02-2014 17:27 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

jazet
Posty: 1269
Rejestracja: 13-10-2006 14:26

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: jazet » 20-02-2014 18:25

"Jest rok "wyborczy" .
Jeżeli nie byłeś na wyborach - nie narzekaj .
A nie była większość ."
Ostatnio zmieniony 20-02-2014 18:25 przez jazet, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: A1313 » 19-06-2015 20:18

Ostatnio zmieniony 19-06-2015 20:18 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: nikanor » 19-06-2015 21:44

"Niestety starostwa i miasta wolą mieć "przepchane klasy" (powyżej 30 osób) niż zrobić klasy 20 osobowe i dać zajęcie dobrym nauczycielom, lepiej ich zwolnić lub ograniczyć etat, bo tak prościej. Subwencję oświatową przejeść lub rozłożyć według własnych uznań, a część trafi dopiero do szkół. Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać, w jakiejkolwiek szkole by nie było, wasze dziecko to i tak "system" zaczyna zmuszać ich do rozwiązywanie testów oraz braku samologicznego myślenia, klasy są przeludnione, wielozawodowe. NIc to dobrego nie przynosi, tylko zyski dla miasta, a nie dla dzieci.
Nauczyciele "spowiadają się" z papierologii a nie z tego jak uczą i jakie są tego efekty. Do tego doszło, że jest biurokracja zamiast uczenia. Poziom podstawówek i gimnazjów upadł na "mordę". Wychodzą ztamtąd bezmózgie yeti pozbawione samodzielnego myślenia. (mistrzowie w strzelaniu w testach). Tak być nie może. Nauczyciel stał się maszynką do produkowania papierów (bez żadnego szacunku), a nie człowiekiem prowadzącym młodego człowieka przez część życia.
Czas najwyższy z tym skończyć.
Chyba najlepsze rozwiązanie prowadzi do "starego" systemu oświaty ( 8 klas podstawówki, 5 technikum i 4 liceum). W tamtych czasach kończyli szkołę dość mądrzy i rozwinięci ludzie, teraz ....szkoda gadać....ofiary nieudacznego systemu edukacji."
Ostatnio zmieniony 19-06-2015 21:44 przez nikanor, łącznie zmieniany 1 raz.

zenuś
Posty: 139
Rejestracja: 15-12-2014 14:52

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: zenuś » 19-06-2015 22:09

"
nikanor pisze:Niestety (..............) edukacji.

ze wszystkim się z Tobą zgadzam... za wyjątkiem kilku błędów ortograficznych ;-)"
Ostatnio zmieniony 19-06-2015 22:09 przez zenuś, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Reforma oświaty w Tarnobrzegu czyli jak rezydent mydli nam oczy...

Post autor: admin » 19-06-2015 22:52

"
nikanor pisze:Poziom podstawówek i gimnazjów upadł na "mordę". Wychodzą ztamtąd bezmózgie yeti pozbawione samodzielnego myślenia. (mistrzowie w strzelaniu w testach).
Na teście gimnazjalnym było zadanie, w którym należało uporządkować chronologicznie powstawanie religii monoteistycznych (judaizm, chrześcijaństwo, islam). Właściwą odpowiedź ustrzeliło 40% zdających.
nikanor pisze:NIc to dobrego nie przynosi, tylko zyski dla miasta, a nie dla dzieci.
Nie tyle zyski, co mniejsze straty. Nie wiem czy są gminy, które obecnie są do przodu na edukacji."
Ostatnio zmieniony 19-06-2015 22:52 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ