Pamięci Młodzieżowego Ruchu Oporu

Kalendarium nadchodzących wydarzeń
Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Pamięci Młodzieżowego Ruchu Oporu

Post autor: admin » 28-02-2019 19:09

Obrazek

Pierwszego marca przypada kolejny Dzień Żołnierzy Niezłomnych, w Tarnobrzegu zaplanowano z tej okazji kilka wydarzeń, m.in. nadanie nazwy rondu przed wiaduktem.

Od jutra rondo na ul. Sienkiewicza przed wjazdem na wiadukt będzie upamiętniać lokalną tarnobrzeską organizację „Młodzieżowy Ruch Oporu”.
Uroczyste nadanie imienia odbędzie się o godz. 15.30.
Pół godziny później o godz. 16.00 – na Zamku Tarnowskich w Dzikowie odbędzie się spotkanie członków Młodzieżowego Ruchu Oporu i ich rodzin, połączone z wykładem na temat historii tej organizacji.

Historia MRO rzeczywiście jest w Tarnobrzegu niemal zapomniana, a dla młodszego pokolenia zupełnie nieznana. Może czas ją bliżej przypomnieć. Tematowi organizacji był poświęcony czwarty numer Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych z 1992 roku. Warto przeczytać!
https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publi ... t?ref=desc

Obchody Dnia Żołnierzy Niezłomnych organizuje również tarnobrzeski Klub Gazety Polskiej. Na godz. 12:00 na Placu Bartosza Głowackiego zaplanowano:

Pokaz „musztry paradnej” – plac Bartosza Głowackiego.
Przemarsz na plac dr. A. Surowieckiego – pomnik „Zapory”.
Otwarcie uroczystości – Hymn państwowy.
Modlitwa w intencji poległych i zamordowanych.
Wystąpienie przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej.
Wystąpienie Prezydenta Miasta Tarnobrzega.
Wystąpienia zaproszonych gości.
Część artystyczna – Katolickie Liceum Ogólnokształcące.
Wspólne odśpiewanie „Marszu Zaporczyków”.
Apel Pamięci.
Złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy.
Przejście na plac B. Głowackiego – II część „musztry paradnej”.
Zakończenie uroczystości.

Organizatorem uroczystości jest Klub Gazety Polskiej w Tarnobrzegu.
Pokaz „musztry paradnej” jest realizowany przez uczniów Niepublicznego Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ w Kielcach.
Uczestnicy uroczystości mogą skorzystać z poczęstunku ciepłego gulaszu z dziczyzny, ufundowanego przez Polski Związek Łowiecki.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Re: 1 Marca Dzień Żołnierzy Niezłomnych - rondo imienia MRO

Post autor: admin » 20-01-2021 18:50

Zmarł Kazimierz Warchoł–Wilewski pseudonim "Pantera"

Nie żyje Kazimierz Warchoł–Wilewski pseudonim "Pantera". Był ostatnim żyjącym członkiem Młodzieżowego Ruchu Oporu w Tarnobrzegu.

Kazimierz Warchoł–Wilewski urodził się 1 września 1930 roku. Był założycielem i głównym komendantem powstałej w grudniu 1948 roku tajnej organizacji antykomunistycznej o charakterze zbrojnym obejmującej swoim zasięgiem Tarnobrzeg i powiat tarnobrzeski. Jej działalność została rozpracowana i (po zdradzie jednego z członków organizacji przyp. admin) zakończona w listopadzie 1949 roku.

Komendant Warchoł-Wilewski staną przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Rzeszowie oskarżony o gromadzenie broni amunicji i materiałów wybuchowych. Został skazany na 14 lat więzienia, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres pięciu lat oraz przepadek mienia.

Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Warchoł–Wilewskiego odbędą się w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu w najbliższy piątek, 22 stycznia o godzinie 13.00.

historyk IPN

Post autor: historyk IPN » 21-01-2021 07:56

Jest jeszcze jedna bardziej kompletna publikacja dotycząca Młodzieżowego Ruchu Oporu. Wyjaśnia i opisuje kto był zdrajcą w szeregach MRO. Rozumiem, że pewne fakty zostały celowo przemilczane. W tarnobrzeskiej publikacji jest informacja o "zdrajcy X". Pracownik rzeszowskiego IPN Bogusław Wójcik w książce "Niepodległościowe organizacje młodzieżowe na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956 w świetle dokumentów" dokładnie wszystko opisuje konkretnie w rozdziale 8. z materiału wynika,że kluczową rolę w zdradzie odgrywał Eugeniusz Bożek (późniejszy znany tarnobrzeski fotograf, ojciec naszego prezydenta).
Lektura bardzo ciekawa, szczególnie, że opiera się na dokumentach IPN-owskich. Żeby Was zachęcić zamieszczam cytat a link do książki poniżej.

"Natomiast E. Bożek 20 października 1949 r. „został doraźnie pozyskany do współpracy z Organami Bezpieczeństwa i wykorzystywany był pod ps. »Nowak«. Współpracę z nim kontynuowano do września 1950 r.”. W dniu werbunku zobowiązał się do współpracy z UB, pisząc między innymi: „zobowiązuję się wykryć i ustalić miejsce pobytu d-cy MRO Warchoła Kazimierza, który to ma kontakt z organizacją inspirującą naszą organizację młodzieżową MRO”. W następstwie prowokacji, przygotowanej przez UB z pomocą E. Bożka, 17 listopada 1949 r. w zasadzce ujęto K. Warchoła i E. Busza.Okoliczności tej prowokacji opisał K. Warchoł podczas rozprawy w Tarnobrzegu: „Gdyśmy się ukrywali, jednego razu Bożek doniósł nam przez Motykę Tadeusza, że chciałby się ze mną i Buszem zobaczyć i porozmawiać. Myśmy w oznaczonym dniu przyszli na spotkanie i czekaliśmy na Bożka, który miał wyjść ze szkoły. Po jakimś czasie zobaczyłem zbliżającego się Bożka w towarzystwie Motyki. Gdy doszli do nas, Bożek kazał Motyce iść do domu i sam został i mówił nam, że przeczuwa, iż niedługo zostanie aresztowany. Naraz Bożek kazał nam iść naprzód, a sam zaczął się wycofywać w inną stronę. Wtedy oglądnąwszy się, zobaczyliśmy z tyłu latarki elektryczne, więc zrozumieliśmy, że to zasadzka i zaczęliśmy uciekać drogą do dęba. Po przebyciu kilkunastu metrów zostaliśmy oświeceni i zatrzymani okrzykami: Stój! Kto idzie? I naraz posypały się strzały."

https://www.academia.edu/38246156/Niepo ... 4_1956_pdf

leonardo

Post autor: leonardo » 21-01-2021 18:40

Dzieci nie odpowiadają za czyny rodziców, ale na miejscu prezydenta wysłałbym na ten pogrzeb swojego zastępcę.

dino

Post autor: dino » 21-01-2021 18:51

leonardo pisze:
21-01-2021 18:40
Dzieci nie odpowiadają za czyny rodziców, ale na miejscu prezydenta wysłałbym na ten pogrzeb swojego zastępcę.
Tylko, że wielu wypadkach czyny rodzców są dla dzieci przepustką do łatwiejszego startu w dorosłe życie. Coś jak winda w górę. Inni mozolnie wdrapują się po schodach. I jeszcze czasem zostaną popchnięci i spadną kilka stopni w dół.
Dożyłem czasów, kiedy TEN SAM lekarz, który w 1986 roku leczył mnie płynem LUGOLA teraz mnie nie przyjmie ponieważ mogę być chory.
Za to wkrótce chętnie mnie WYSZCZEPI.
I to nie przez telefon.
OSOBIŚCIE.
A ja przecież wciąż mogę być chory.
;-)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 21-01-2021 20:59

Cóż, nie była to wiedza tajemna, chociaż z całą pewnością nie była (ciągle nie jest i pewnie nie będzie) też wiedzą powszechną. I nie musi.

Jakieś 30 lat temu tato opowiadał mi historię MRO po tym jak spotkaliśmy na mieście p. Busza. Ze względów "towarzyskich" nie chciał mi podać personaliów głównego zdrajcy, ale w końcu kiedyś podał jak dopytywałem. Przez ten czas nie czułem się odpowiednią osobą żeby w jakiś sposób to wyciągać, czasem podbiłem temat MRO, czasem wspominałem o tym w rozmowach prywatnych. Zdarzyło mi się zareagować w pewnej redakcji po tekście w którym nazwiska "bohaterów MRO" wymieniano w jednej linii, bez rozróżniania na skazanych po torturach i współpracujących z UB.

Bardzo dziękuję "historyku IPN" za podane źródło, warto się zapoznać. Do tej pory czytałem tylko TZH o MRO, gdzie całość prezentowała się trochę inaczej, zresztą mniej więcej jak z opowieści taty. Z jednej strony nie dziwię się, że lokalni historycy wymazali nazwisko osoby, która bezpośrednio wystawiła dowództwo. Ale nawet tam, uważnie czytając, można było wydedukować nazwisko "X". Z drugiej strony historia z TZH wyglądała dosyć romantycznie. Tymczasem w linkowanej broszurce, z perspektywy czasu, to trochę dzieci we mgle żrące się między sobą o przywództwo. Romantyczna pozostała scena finałowa, gdzie możemy odnaleźć namiastkę pasji: ofiary skazane na cierpienie, oprawców, dość przypadkowego Szymona Cyrenejczyka i Judasza, który umówił się z oprawcami na wystawienie im ofiary. I jeszcze ten wybuchający w ręce granat.
Trochę inaczej wygląda też tło, czyli że nie tylko Eugeniusz Bożek współpracował z UB, że pewnych informacji w zeznaniach nie ujawnił, że rozpracowanie grupy zaczęło się od pojmania jednego ze sprawców napadu rabunkowego, a nie jak było w wersji E.Busza, że zdrajca od początku działania organizacji był podstawiony jako wtyczka UB itd.

Wydaje się, że prezydent ma bardzo dobrze przepracowany ten temat z całym środowiskiem potomków MRO, że środowisko nie ma do niego uprzedzeń, mało tego - prezydent sam pisał publikację na temat Młodzieżowego Ruchu Oporu. Nie czytałem, nie wiem czy to anonimizowana wersja historii, pewnie nie. Odkąd kojarzę pojawiał się na uroczystościach tematycznych, otwierał rondo, wręczał tytuły itd. Nie widzę zatem żadnej niestosowności żeby pojawił się na pogrzebie szefa i ostatniego bojownika MRO, jak to zwrócił uwagę Leonardo.

Chciałbym przy tej okazji zwrócić uwagę na wysoki poziom kultury politycznej w Tarnobrzegu, bo nic mi nie wiadomo o tym, żeby próbowano informacje o ojcu prezydenta wykorzystywać w walce politycznej przeciwko niemu, chociażby publicznie w kampanii wyborczej. Szacun dla przeciwników politycznych! Chyba że to bardziej wynikało z nieznajomości historii miasta ;)
Liczę na to, że temat nadal nie będzie się pojawiał w rozgrywkach politycznych.

Zerknąłem w statystyki i widzę, że mimo braku jakiegokolwiek promowania, temat cieszy się dzisiaj dużą popularnością.

Awatar użytkownika
encore

Post autor: encore » 22-01-2021 08:12

To możemy już się próbować domyślać z jakich powodów mamy takiego a nie innego miejskiego fotografa. Wiem, że był on wcześniej w UM zatrudniony. Ale przy innych roszadach na różnych stanowiskach mamy prawo zastanawiać się.
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

leonardo

Post autor: leonardo » 22-01-2021 10:03

Nie widzę zatem żadnej niestosowności żeby pojawił się na pogrzebie szefa i ostatniego bojownika MRO, jak to zwrócił uwagę Leonardo.

Nie wiem czy taką sytuację można nazwać niestosowną, ale z całą pewnością mocno niekomfortową dla prezydenta.

Ale powtarzam jeszcze raz - prezydent, którego jeszcze wtedy nie było na świecie nie ponosi żadnej odpowiedzialności moralnej za czyny ojca, ale znając polskie piekiełko i wiedząc, jak PiS-owcy niszczą ludzi pseudolustracją, dziadkami z Wehrmachtu, to z pewnością skorzystają z okazji.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 22-01-2021 18:36

Gdyby ktoś chciał i uznał, że taki atak mu się opłaca (a to całkiem co innego), to już by do niego doszło przy okazji wyborów prezydenckich. Prezydent Bożek jest jednak postacią na tyle w mieście rozpoznawalną i posiadającą własny dorobek, że tego typu ataki mogłyby mu w ogóle nie zaszkodzić, a wręcz przeciwnie - mogłyby zaszkodzić osobie podnoszącej temat. Zrozumiałe jednak, że ani prezydent, ani jego środowisko, sami takich tematów nie poruszali.

Zakładam że temat przewinął się przez ten wątek i nie będzie miał większej przyszłości. Chyba że wróci kiedyś wydawnictwo w stylu "Niecodziennika".

dino

Post autor: dino » 22-01-2021 18:42

admin pisze:
22-01-2021 18:36
Zakładam że temat przewinął się przez ten wątek i nie będzie miał większej przyszłości. Chyba że wróci kiedyś wydawnictwo w stylu "Niecodziennika".
Dyrektor muzeum zaprasza rzeszowskich historyków z IPNu. Sądzę, że warto byłoby zrobić jakiś wykład lub prelekcję na ten temat. Choćby w wersji on-line. Chciałbym jednak żeby była również możliwość zadawania pytań. I to wcale nie incognito.
Temat jest ciekawy, gdyż dotyczy czołowej postaci Tarnobrzega a jak widać są jednak nieścisłości w poszczególnych wersjach historii.
Dożyłem czasów, kiedy TEN SAM lekarz, który w 1986 roku leczył mnie płynem LUGOLA teraz mnie nie przyjmie ponieważ mogę być chory.
Za to wkrótce chętnie mnie WYSZCZEPI.
I to nie przez telefon.
OSOBIŚCIE.
A ja przecież wciąż mogę być chory.
;-)

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 22-01-2021 19:03

Kojarzy mi się, że był wykład w MHMT na temat MRO. A rozglądając się teraz znalazłem m.in. tekst na GN z dodatkowymi materiałami dźwiękowymi z trzech przemówień z niedawnego nadania imienia rondu.

https://sandomierz.gosc.pl/doc/5368785. ... uchu-Oporu

Benito

Post autor: Benito » 22-01-2021 21:53

admin pisze:
21-01-2021 20:59
Cóż, nie była to wiedza tajemna, chociaż z całą pewnością nie była (ciągle nie jest i pewnie nie będzie) też wiedzą powszechną. I nie musi.

Jakieś 30 lat temu tato opowiadał mi historię MRO po tym jak spotkaliśmy na mieście p. Busza. Ze względów "towarzyskich" nie chciał mi podać personaliów głównego zdrajcy, ale w końcu kiedyś podał jak dopytywałem. Przez ten czas nie czułem się odpowiednią osobą żeby w jakiś sposób to wyciągać, czasem podbiłem temat MRO, czasem wspominałem o tym w rozmowach prywatnych. Zdarzyło mi się zareagować w pewnej redakcji po tekście w którym nazwiska "bohaterów MRO" wymieniano w jednej linii, bez rozróżniania na skazanych po torturach i współpracujących z UB.

Bardzo dziękuję "historyku IPN" za podane źródło, warto się zapoznać. Do tej pory czytałem tylko TZH o MRO, gdzie całość prezentowała się trochę inaczej, zresztą mniej więcej jak z opowieści taty. Z jednej strony nie dziwię się, że lokalni historycy wymazali nazwisko osoby, która bezpośrednio wystawiła dowództwo. Ale nawet tam, uważnie czytając, można było wydedukować nazwisko "X". Z drugiej strony historia z TZH wyglądała dosyć romantycznie. Tymczasem w linkowanej broszurce, z perspektywy czasu, to trochę dzieci we mgle żrące się między sobą o przywództwo. Romantyczna pozostała scena finałowa, gdzie możemy odnaleźć namiastkę pasji: ofiary skazane na cierpienie, oprawców, dość przypadkowego Szymona Cyrenejczyka i Judasza, który umówił się z oprawcami na wystawienie im ofiary. I jeszcze ten wybuchający w ręce granat.
Trochę inaczej wygląda też tło, czyli że nie tylko Eugeniusz Bożek współpracował z UB, że pewnych informacji w zeznaniach nie ujawnił, że rozpracowanie grupy zaczęło się od pojmania jednego ze sprawców napadu rabunkowego, a nie jak było w wersji E.Busza, że zdrajca od początku działania organizacji był podstawiony jako wtyczka UB itd.
Wydaje się, że prezydent ma bardzo dobrze przepracowany ten temat z całym środowiskiem potomków MRO, że środowisko nie ma do niego uprzedzeń
, mało tego - prezydent sam pisał publikację na temat Młodzieżowego Ruchu Oporu. Nie czytałem, nie wiem czy to anonimizowana wersja historii, pewnie nie. Odkąd kojarzę pojawiał się na uroczystościach tematycznych, otwierał rondo, wręczał tytuły itd. Nie widzę zatem żadnej niestosowności żeby pojawił się na pogrzebie szefa i ostatniego bojownika MRO, jak to zwrócił uwagę Leonardo.

Chciałbym przy tej okazji zwrócić uwagę na wysoki poziom kultury politycznej w Tarnobrzegu, bo nic mi nie wiadomo o tym, żeby próbowano informacje o ojcu prezydenta wykorzystywać w walce politycznej przeciwko niemu, chociażby publicznie w kampanii wyborczej. Szacun dla przeciwników politycznych! Chyba że to bardziej wynikało z nieznajomości historii miasta ;)
Liczę na to, że temat nadal nie będzie się pojawiał w rozgrywkach politycznych.

Zerknąłem w statystyki i widzę, że mimo braku jakiegokolwiek promowania, temat cieszy się dzisiaj dużą popularnością.
Pozostaje wiele pytań/niedomówień w sprawie zdrady w szeregach MRO. Wszyscy zaintersowani powinni dołożyć wszelkich starań by ogłosić rzetelną prawdę. Należy się to nam, mieszkańcom Tarnobrzega.
Ostatnio zmieniony 23-01-2021 09:31 przez Benito, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 22-01-2021 22:42

Ok, nie wiem, nie uogólniam zatem.

Info i kilka zdjęć z pogrzebu kpt. Kazimierza Warchoła-Wilewskiego poniżej.

Dowódca odszedł ostatni…

W piątek 22 stycznia 2021 roku został odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku kpt. Kazimierz Warchoł-Wilewski, komendant, założyciel i ostatni żołnierz Młodzieżowego Ruchu Oporu w Tarnobrzegu.

Kpt. Kazimierz Warchoł–Wilewski urodził się 1 września 1930 roku. Był założycielem i głównym komendantem powstałej w grudniu 1948 roku tajnej organizacji antykomunistycznej o charakterze zbrojnym, którą założyli uczniowie tarnobrzeskiego Państwowego Gimnazjum i Liceum imienia Hetmana Jana Tarnowskiego pod opieką profesor Heleny Zaleskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Działalność Młodzieżowego Ruchu Oporu została rozpracowana i zakończona w listopadzie 1949 roku, a jej młodzi uczestnicy skazani na kary więzienia.

Komendant Warchoł-Wilewski stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Rzeszowie oskarżony o gromadzenie broni amunicji i materiałów wybuchowych. Został skazany na 14 lat więzienia, utratę praw publicznych i obywatelskich, praw honorowych na okres pięciu lat oraz przepadek mienia. Po odzyskaniu wolności w 1956 roku na krótko wrócił do Tarnobrzega. Po zdaniu matury zmienił miejsce zamieszkania oraz nazwisko na Wilewski, aby nie narażać rodziny na szykany komunistycznych władz.

Wyrazem hołdu dla uczestników Młodzieżowego Ruchu Oporu było nadanie w 2019 roku rondu przy ulicy Sienkiewicza nazwy organizacji. Z powodu złego stanu zdrowia Kazimierz Warchoł – Wilewski nie przyjechał wówczas do Tarnobrzega, reprezentowała go córka Beata Wilewska, która przeczytała pełen wdzięczności list wystosowany do organizatorów.

Msza św. pogrzebowa sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu, skąd kondukt pogrzebowy udał się na tarnobrzeski cmentarz, przy dworcu PKS, gdzie doczesne szczątki Kapitana spoczęły w rodzinnym grobowcu. Poczet sztandarowy ze sztandarem AK Tarnobrzeg wystawił 32. Batalion Lekkiej Piechoty WOT z Niska.

ODPOWIEDZ