Kolejna Podwyżka Cen Wody

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
dino

Re: Kolejna Podwyżka Cen Wody

Post autor: dino » 05-09-2020 21:10

Na koniec sam prowadzący przyznał, że nieco się chyba pogubił w wywodzie prezesa i dyplomatycznie kończącym się czasem zakończył rozmowę.
A co do zużycia wody.
Bedę się powtarzał ale przypomnę.
Na blokach zaczyna robić się pusto. W mieszkaniach średnio pewnie po 2 osoby. A coraz więcej mieszkań po 1 osobie. A nawet jak u nas są również mieszkania zamknięte na cztery spusty i po doświadczeniach z "wynajmowaniem" min. studentom i Ukraińcom wlaściciel woli mieć spokój. Podłacza się kolejne domki do sieci horrendalnym kosztem podczas gdy 1 blok to 80 numerów i wymaga rury o długości 100 metrów. Z kolei 80 domków będzie wymagało rur o długości co najmniej kilometra.
Pomysłem na zapewnienie zbytu wody było puszczenie sieci na działkach. Nie wypaliło. Naocznie widziałem działkowiczów podlewających roślinki garnuszkiem. Wcześniej było podłączenie do Mokrzyszowianki i w czasie lata działkowicze lali wodę hektolitrami - kładli węża na grządki i woda się lała.
Nie wiem czy są jeszcze dopłaty do czynszów ale na napełnienie wanny wodą stać pewnie tylko osoby mające dopłaty. Pozostali biorą 3 minutowy prysznic.
Reasumując:
skoro sam naczelnik stwierdza, że w Tarnobrzegu nie mieszka nawet 40 tysięcy ludzi to jedyny wzrost zuzycia mogą zapewnić domki pod miastem. Ale na to trzeba mieć miliony na kładzenie kilometrów rur.
Dożyliśmy czasów, kiedy lekarz nas nie przyjmie, ponieważ możemy być chorzy,

Awatar użytkownika
encore

Post autor: encore » 05-09-2020 22:04

dino pisze:
05-09-2020 21:10
Na blokach zaczyna robić się pusto. W mieszkaniach średnio pewnie po 2 osoby.
To chyba dane według deklaracji dotyczących śmieci. Patrząc po 2 sąsiednich blokach nie jest to prawda. Niewiele jest mieszkań w których są 1 lub 2 osoby. W większości 3-4 a są tak samo jak mieszkania jednoosobowe i takie gdzie mieszka 5+. Sam osobiście znajomych w moim wieku nie mam takich aby mieszkali w blokach poniżej 3 osób, większość 2+2 dzieci lub rodzice plus małżonek.
"Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy. "

Awatar użytkownika
Jacek

Post autor: Jacek » 05-09-2020 22:18

Encore - no to po konkretach. Mieszkam na Serbinowie. W mojej klatce jest 10 mieszkań. Parter - dwie wdowy (razem - 2), I piętro - 4 + 1 (5). II piętro - 2 + 1 (3), III piętro - 3 + 2 (5), IV piętro - 3 + 1) (4). Razem - 14. Blok ma 6 klatek. Ile nas jest? Średnia? Ale nie wykluczam, że u ciebie jest inaczej.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 05-09-2020 22:53

Bardzo pozytywna rozmowa. Na początku trochę mnie raziło, że prezes nie wypowiada się prostym językiem, ale wydaje się, że było to konieczne żeby wszystko dokładnie wyjaśnić. Z czasem wrażenie przeszło. Widać, że jest "ogarnięty" i że już wyraźnie wniknął w tematykę Wodociągów po przeskoku z zarządzania szpitalem.

Ciągle nie przekonuje mnie "znaczenie" pieniędzy, skoro i tak są "w jednym worku". Jeśli taryfy nie uwzględniają jeszcze spłaty do PFR, a firma ma śladowy zysk, to docelowo trzeba będzie jakoś to bilansować, a jakie jest pole manewru ze strony Wodociągów?

Ale są jeszcze pola manewru ze strony gminy. Można - jak widać - nabywać kolejne udziały. Ale można też... dopłacać do wody! O ile ustawa o odbiorze odpadów taką możliwość wyklucza, bo system musi się bilansować, o tyle, z tego co rozumiem, dopłata gminy do spółki wodociągowej w celu zmniejszenia rachunków odbiorców jest możliwa. Ale wtedy to już całkiem mieszają się worki i nie chce mi się w sobotni wieczór myśleć czy miałoby to sens pożyczkowy, inwestycyjny, budżetowy, deficytowy, polityczny, czy jaki tam jeszcze komu przyjdzie do głowy.

dino

Post autor: dino » 05-09-2020 23:13

encore pisze:
05-09-2020 22:04

To chyba dane według deklaracji dotyczących śmieci. Patrząc po 2 sąsiednich blokach nie jest to prawda. Niewiele jest mieszkań w których są 1 lub 2 osoby.
Pisałem na podstawie tego co jest w dwóch klatkach:
4 piętro: 1+1
3 piętro: 1+2
2 piętro: 2+0
1 piętro: 1+2
parter: 1+1
12 osób na 10 mieszkaniach.
I druga klatka:
parter:1+2
1 piętro:1+2
2 piętro: 3+1
3 piętro: 2+4
4 piętro: 3+2
18 osób na 10 mieszkaniach.
Poniżej 2 osób na mieszkanie. Taka bedzie średnia.
Dożyliśmy czasów, kiedy lekarz nas nie przyjmie, ponieważ możemy być chorzy,

jamWilhelm

Post autor: jamWilhelm » 05-09-2020 23:40

u mnie jednak lepiej
2,3,2,4,4,3,2,3,4,3

1967

Post autor: 1967 » 07-09-2020 23:01

Oglądałem dziś wywiad z Prezesem. Na wstępie za Prezesem również deklaruje, że jestem od lat związany z moim miastem Tarnobrzegiem, a zapewne byłbym mocnej za pensję netto ok. 1o tys. zł miesięcznie. Chętnie startowałbym na stanowisko Prezesa Wodociągów ale konkursu zdaje się nie było. Ale dość złośliwości.
Ogólnie należy stwierdzić, że wszystko co powiedział Prezes jest prawdą.
Martwi mnie jedynie podejście Prezesa czysto biznesowe. Ustawa, koszty/sprzedaż= cena wody.
Odkąd przesunięto opiniowanie i zatwierdzanie ceny wody i ścieków z kompetencji Prezydenta i Rady Miasta na Wody Polskie wszyscy są zadowoleni. Spółka zwiększa koszty więc składa wniosek taryfowy bo przecież nie może generować starty - musi spłacać pożyczki i kredyty . Wody Polskie akceptują wniosek bo koszty uzasadnione ( amortyzacja , płace, energia ). Mieszkańcy dostają kolejną podwyżkę ale nic nie można zrobić bo to Wody Polskie. Z ceną śmieci nić nie można zrobić bo to niedobra Stalowa Wola. Z ceną ciepła nic nie można zrobić bo to spółka prywatna kolejnego właściciela, który działa na zysk, a nie charytatywnie.
Nie wchodząc w szczegóły może jednak jest jakaś alternatywa????.
Sprzedaż wody do Machowa i Pilkingtona w Chmielowie - kilkaset tysięcy m3 rocznie. Tak niewiele potrzeba. Tylko troszkę woli politycznej ludzi żyjących i mieszkających od lat w Tarnobrzegu.
Nikt nie podnosi jak zainwestowanie 250 mln. zł przełożyło się na ograniczenie strat wody. Czy zmniejszono straty na przesyle wody. Czy mamy zabezpieczone hydranty przed kradzieżami wody. Czy szukamy nielegalnych podłączeń. Czy wszystkie posesje gdzie jest kanalizacja zostały przyłączone do kanalizacji.
Mimo, że w chwili obecnej obowiązuje "niby" sztywny system ustalania cen wody i ścieków nie zwalnia to właściciela spółki od bieżącej i okresowej kontroli nad kształtowaniem kosztów i przychodów własnej spółki. Na chwilę obecną nie widzę większego zainteresowania Radnych działalnością spółki po za wyciągnięciem z niej 20 mln zł. Obym nie był złym prorokiem, że ta przysługa dla Rady Miasta jeszcze bardziej rozluźni nadzór nad spółką.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin

Post autor: admin » 23-09-2020 19:45

Wspominałem o tym oględnie parę tygodni temu, a teraz mamy oficjalnie.
Prezydent zapowiedział że zapłacimy za podwyżki cen wody nie bezpośrednio tylko za pośrednictwem miejskiego budżetu. Dowiedzieliśmy się, że nas na to stać, żebyśmy płacili zarówno bezpośrednio jak i naokoło.

ODPOWIEDZ