Kolejna podwyżka cen śmieci?

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 23-09-2020 18:12

Warszawa zdecydowała o powiązaniu kosztu odbioru odpadów ze wskazaniami wodomierza w danym gospodarstwie.
Ma to trochę sensu, trudniej oszukiwać (chyba że na wskazaniach wodomierza). Z założenia im więcej osób w gospodarstwie tym większe zużycie wody. Jeśli ktoś podejdzie bardziej eko i oszczędza wodę, to pewnie również bardziej segreguje śmieci, albo mniej ich wytwarza itd.

Przede wszystkim mamy jakieś pole manewru i możemy realnie wpływać na opłaty. U nas nie ma uczciwego pola manewru.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: TSS » 23-09-2020 19:50

W Sandomierzu śmieci za 13 zł mają i płaczą, że im cenę podnoszą. A w Tarnobrzegu po prostu nas okradają, złodzieje. Co nasze władze robią odnośnie śmieci? Przecież każdy jest świadomy, że sponsorujemy tanie śmieci mieszkańcom Rozwadowa, Pława i Charzewic.

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dzanek » 06-10-2020 14:26

Na BIP-ie pojawiła się informacja z otwarcia ofert pod tytułem:

"Dotyczy postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Tarnobrzeg odbieranych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy "

Kwota planowanych wydatków: 11 216 380,49 PLN (brutto)

Wpłynęły dwie oferty i obie mieszczą w kwocie planowanej:

1) San-Ta EKO Sp. z o.o - 10 507 047,18 zł (brutto)
2) FCC Polska Sp. z o.o. - 10 543 546,88 zł (brutto)

O niecałe 40 tysięcy taniej usługę chce zrealizować San-Ta EKO. Trochę jestem zaskoczony brakiem ofert od MZK Stalowa Wola. Może im się nie opłaca za tą kasę ?

George_WW
Posty: 67
Rejestracja: 26-12-2019 09:06

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: George_WW » 06-10-2020 15:01

O proszę czyli to oznacza że od przyszłego roku śmieci mogą być tańsze ?

Awatar użytkownika
Dzanek
Posty: 1061
Rejestracja: 08-10-2004 19:53

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: Dzanek » 06-10-2020 15:37

George_WW pisze:
06-10-2020 15:01
O proszę czyli to oznacza że od przyszłego roku śmieci mogą być tańsze ?
Obawiam się, że to raczej oznacza, że nie będą droższe ........

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 06-10-2020 18:23

10 507 047,18 zł dzielone na 37.000 odbiorców i 12 miesięcy daje 23,66 zł.
To oczywiście duże uproszczenie :)

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: norweski_leśny » 07-10-2020 13:53

Jedno jest pewne. Jak nie dojdzie do obniżki ceny śmieci (mi wychodziło, że obniżka powinna wynieść ok. 2 zł) to znaczy, że miasto będzie na nas zarabiać.

melancholik
Posty: 10
Rejestracja: 26-05-2008 16:05

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: melancholik » 07-10-2020 14:47

Z tego co się orientuje miasto nie może zarabiać na śmieciach, ani nie może dopłacać do śmieci.
Jak się mylę to ktoś mnie poprawi :)

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: 1967 » 07-10-2020 16:21

Gospodarka śmieciowa winna się bilansować. Co do zasady miasto nie powinno dopłacać ani zarabiać. Jednak budżet gminy jest roczny a kalkulacje ceny i zdarzenia w trakcie roku mogą powodować wahania planowanych przychodów i kosztów . Jak pieniędzy zostanie to gmina zarobi jak braknie to musi szukać pieniędzy na pokrycie straty. Z tą obniżka kosztów jeszcze się wstrzymajmy bo oprócz ceny z przetargu mamy jeszcze koszty urzędu związane z obsługa systemu.

TSS
Posty: 919
Rejestracja: 21-05-2020 11:45

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: TSS » 07-10-2020 17:35

Dzanek pisze:
06-10-2020 14:26
Na BIP-ie pojawiła się informacja z otwarcia ofert pod tytułem:

"Dotyczy postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Tarnobrzeg odbieranych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy "

Kwota planowanych wydatków: 11 216 380,49 PLN (brutto)

Wpłynęły dwie oferty i obie mieszczą w kwocie planowanej:

1) San-Ta EKO Sp. z o.o - 10 507 047,18 zł (brutto)
2) FCC Polska Sp. z o.o. - 10 543 546,88 zł (brutto)

O niecałe 40 tysięcy taniej usługę chce zrealizować San-Ta EKO. Trochę jestem zaskoczony brakiem ofert od MZK Stalowa Wola. Może im się nie opłaca za tą kasę ?
Ludzie czy coś się zmienia, a no nic. Dalej będziemy dojeni przez MZK pod przykrywką SantaEKO (gówno owinięte w złotko). Ma to jakiś cel, ukryty cel. Ci co to wymyśli myślą, że to majstersztyk, ale niestety nie jest ..... Zwykła manipulacja.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 21-10-2020 22:27

I okazało się, że wyliczyliśmy prawie dobrze i chyba po raz pierwszy można by zmienić tytuł wątku.
Docelowo zmienić się mają nie tylko stawki, ale również system naliczania opłat, poprzez powiązanie ich ze zużyciem wody.

Szykuje się zmiana ceny za odbiór odpadów, a docelowo również zmiana zasad rozliczania opłat

W programie zaplanowanego na 28 października posiedzenia Rady Miasta pojawił się punkt zapowiadający ustalenie nowych stawek za odbiory odpadów, ale sugerujący również wprowadzenie dalej idących zmian. O wysokość nowej stawki spytałem rzecznika prasowego miasta.

Dziewiąty punkt porządku obrad brzmi następująco:
Rozpatrzenie uchwał w sprawie: zmieniająca uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty.

W nowym przetargu na odbiór odpadów z terenu gminy Tarnobrzeg najkorzystniejszą ofertę o wartości 10507047,18 zł złożyła firma San-Ta EKO Sp. z o.o.

Będzie nieco taniej!

Szacunkowe wyliczenia dały nam podstawy dyskusji na forum o możliwym obniżeniu stawek. I rzeczywiście w nowej uchwale proponowana jest stawka 26 zł od osoby za odbiór odpadów segregowanych. Oznacza to obniżkę o 3 złote od osoby względem obecnie obowiązującej stawki. Z kwot przetargowych wynikały stawki 24,80 i 24,89 zł, ale po doliczeniu kosztów administracyjnych oraz kosztów likwidacji nielegalnych składowisk odpadów uzyskana została stawka 26 zł. Planowane jest również zwiększenie ulgi za stosowanie kompostownika w gospodarstwie domowym.

Docelowo opłaty za śmieci mają wynikać ze zużycia wody w gospodarstwie

To nie koniec zmian. W dłuższej perspektywie planowana jest zmiana systemu rozliczania opłat za odbiór odpadów i oparcie go nie na deklaracji o ilości mieszkańców, ale na zużyciu wody w gospodarstwie.
– W zaproponowanym projekcie uchwały podtrzymana jest metoda rozliczania od osoby. Jednak opracowywane są już zasady zmiany metody na rozliczanie za wodę tzn. od 1 m3 zużycia wody w gospodarstwie. Zmiana metody zostanie zaproponowana zapewne za 2-3 miesiące – mówi dla Tinfo Wojciech Lis, rzecznik prasowy UM.

Awatar użytkownika
norweski_leśny
Posty: 677
Rejestracja: 16-07-2017 13:22

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: norweski_leśny » 22-10-2020 08:51

Ja jestem jak najbardziej za naliczaniem opłaty od zużycia wody. Taki emeryt produkuje znikome ilości śmieci a przy okazji ma zazwyczaj niskie zużycie wody. Ja natomiast sam po sobie wiem, iż śmieci produkuje całą masę a i wody zużywam duże ilości. Więc będę pewnie płacił więcej ale system ten będzie sprawiedliwy choćby w tym względzie, że skończy się mieszkanie kilku osób pod danym adresem, gdzie zgłoszona na śmieci jest jedna (albo mieszkanie jest wynajmowane i oficjalnie nikt nie płaci).

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 22-10-2020 18:08

Obawiam się, że przy tym systemie też będę płacił więcej niż ryczałtowo od osoby.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: 1967 » 22-10-2020 21:58

Wydaje się, że dla systemu zmiana nie ma żadnego znaczenia. Niezależnie jak podzielimy koszty na osoby, metry mieszkania, metry wody to i tak do budżetu musi wpłynąć taka sama suma przychodu. System zawsze będzie niedoskonały. Obecna metoda jest ułomna bo nie wychwytuje osób nie zameldowanych w lokalach. Metoda z zużycia wody będzie dyskryminować osoby, które chowają zwierzęta, podlewają przydomowe ogródki lub wykorzystują wodę do innych celów nie koniecznie bytowych. Każdy system rodzi patologie. Podzielniki kosztów doprowadzają do sytuacji, że ludzie zagrzybiają mieszkania. Widziałem lokale gdzie pleśń można było zeskrobywać ze ścian. Właściciele lokali i ich dzieci bardzo często chorowali na alergie i choroby układu oddechowego. Zaoszczędzili parę groszy na cieple, a wydali klika krotnie więcej na lekarzy i remonty mieszkań. Rosnąca cena wody zimnej i ciepłej już od dawna powoduje jej nadmierne oszczędzanie. Obecnie nawet w nowych budynkach po kilku latach użytkowania piony kanalizacyjne są całkowicie zatkane prze osadzające się tłuszcze. Dochodzi do częstych wylewów kanalizacji w piwnicach lub co gorsza w mieszkaniach na parterach bloków. W konsekwencji coraz częściej trzeba je czyścić chemicznie przez specjalistyczne firmy. To również generuje koszty i to nie małe.
Jednak zasadnicze moje zastrzeżenie co do obu systemów pobierania opłat dotyczy, tego że oba systemy nie wymuszają zmniejszania ilości wytwarzanych odpadów i ich segregacji. Tylko rozliczenie oparte na ilości odbieranych odpadów gwarantuje zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, ich prawidłową segregacje oraz gwarantuje sprawiedliwy podział kosztów. W przypadku gmin wiejskich funkcjonują systemy objętościowe. Gminy za skalkulowaną cenę dostarczają mieszkańcom dowolną ilość worków dla poszczególnych frakcji. Ile mieszkaniec takich worków zapełni takie poniesie koszty. W gminach miejsko-wiejskich musiałby funkcjonować system wagowo-objętościowy ( wagowy dla budownictwa wielorodzinnego i objętościowy dla budownictwa jednorodzinnego). Jednak w najbliższym czasie u nas nic się nie zmieni bo jesteśmy dopiero co po przetargu, a zmianę systemu odbioru należy wypracować przed przetargiem i wprowadzić odpowiednie wymogi organizacyjne i sprzętowe dla wykonawców do SIWZ.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: dino » 22-10-2020 22:15

1967 pisze:
22-10-2020 21:58
Wydaje się, że dla systemu zmiana nie ma żadnego znaczenia. Niezależnie jak podzielimy koszty na osoby, metry mieszkania, metry wody to i tak do budżetu musi wpłynąć taka sama suma przychodu. System zawsze będzie niedoskonały. Obecna metoda jest ułomna bo nie wychwytuje osób nie zameldowanych w lokalach. Metoda z zużycia wody będzie dyskryminować osoby, które chowają zwierzęta, podlewają przydomowe ogródki lub wykorzystują wodę do innych celów nie koniecznie bytowych. Każdy system rodzi patologie. Podzielniki kosztów doprowadzają do sytuacji, że ludzie zagrzybiają mieszkania. Widziałem lokale gdzie pleśń można było zeskrobywać ze ścian. Właściciele lokali i ich dzieci bardzo często chorowali na alergie i choroby układu oddechowego. Zaoszczędzili parę groszy na cieple, a wydali klika krotnie więcej na lekarzy i remonty mieszkań. Obecnie nawet w nowych budynkach po kilku latach użytkowania piony kanalizacyjne są całkowicie zatkane prze osadzające się tłuszcze. Dochodzi do częstych wylewów kanalizacji w piwnicach lub co gorsza w mieszkaniach na parterach bloków. W konsekwencji coraz częściej trzeba je czyścić chemicznie przez specjalistyczne firmy. To również generuje koszty i to nie małe.
Jednak zasadnicze moje zastrzeżenie co do obu systemów pobierania opłat dotyczy, tego że oba systemy nie wymuszają zmniejszania ilości wytwarzanych odpadów i ich segregacji. Tylko rozliczenie oparte na ilości odbieranych odpadów gwarantuje zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, ich prawidłową segregacje oraz gwarantuje sprawiedliwy podział kosztów. W przypadku gmin wiejskich funkcjonują systemy objętościowe. Gminy za skalkulowaną cenę dostarczają mieszkańcom dowolną ilość worków dla poszczególnych frakcji. Ile mieszkaniec takich worków zapełni takie poniesie koszty. W gminach miejsko-wiejskich musiałby funkcjonować system wagowo-objętościowy ( wagowy dla budownictwa wielorodzinnego i objętościowy dla budownictwa jednorodzinnego). Jednak w najbliższym czasie u nas nic się nie zmieni bo jesteśmy dopiero co po przetargu, a zmianę systemu odbioru należy wypracować przed przetargiem i wprowadzić odpowiednie wymogi organizacyjne i sprzętowe dla wykonawców do SIWZ.
1. Obecna metoda jest ułomna bo nie wychwytuje osób nie zameldowanych w lokalach. Metoda z zużycia wody będzie dyskryminować osoby, które chowają zwierzęta, podlewają przydomowe ogródki lub wykorzystują wodę do innych celów nie koniecznie bytowych. (...) Rosnąca cena wody zimnej i ciepłej już od dawna powoduje jej nadmierne oszczędzanie.

Może mimo wszystko być problem. Byłem jakiś czas temu pomóc pewnemu małżeństwu emerytów i zupełnie niechcący stałem się świadkiem zdumiewającej dla mnie sceny nabierania wiaderkiem wody z wanny w celu spłukania muszli w ubikacji. Jak się domyslam woda tam stoi cały czas. Pewnie pochodzi z kąpieli.
Jak pamiętam jeszcze w pierwszej połowie lat 90. jak odziecko kąpałem się w wannie po szyję. w drugiej połowie spółdzielnia zachęcała do montażu wodomierzy w celu "oszczędności na czynszu". Pamiętam, że sprowadzilismy wodomierze z Torunia z METRONu. Później wprowadzono przumus dla wszystkich odnośnie montażu wodomierzy. Rezultat jest taki, że nie pamiętam, kiedy ostatni raz korzystałem z wanny. Teraz zawsze szybki prysznic. Dlatego nie wyobrażam sobie żeby któs uzywał naszej tarnobrzeskiej wody do podlewania ogródka. NAwet na działkach zauważełem emertkę, która kubeczkiem nabierał wodę z wiaderka i podlewała kubeczkiem każdą poszczególną roślinkę.
Chociaż...
... jest to tylko być może... może ludzie na domkach rzeczywiście mają kasę na podlewanie ogródków...
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: 1967 » 22-10-2020 22:40

Powiem ci dino, że masz dużo racji. Ale w sytuacji gdy masz koło domu ładne drogie kwiaty, warzywnik i w kolejne upalne dni rośliny ci zamierają, a skończyła ci się deszczówka to z bolącym sercem odkręcasz kran i podlewasz naszą drogą wodą aby przetrwać czekając na deszcz. Jednocześnie od dawna podchodzę rygorystycznie do segregacji odpadów. Nie zabieram ze sklepów zbędnych opakować, nie używam reklamówek. Bardzo duża część odpadów ląduje na kompostowniku. W sumie niekiedy raz na dwa tygodnie od dwóch osób, w koszu na zmieszane, ląduje jeden worek zmieszanych odpadów z wiaderka 12 litrowego.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: admin » 22-10-2020 22:53

Rozsądne opcje do podlewania (oprócz gromadzenia deszczówki) są dwie:
1. studnia (ale to koszt startowy i nie wszędzie się da)
2. podlicznik na kran zewnętrzny, dzięki któremu za wodę do podlewania płaci się połowę, bo nie jest doliczana kanalizacja. Jak ktoś się uprze, to może tą wodę nosić do spłukiwania muszli.

Pamiętam dokument z Wodociągów, gdzie tłumaczyli się z podwyżek. Stała informacja była taka, że woda drożeje, bo spada zużycie. Zamknięte koło.
Było też zestawienie zużycia na całe miasto. Jakbym to znalazł, to można by podzielić koszt śmieci przez zużycie tarnobrzeskie i by wyszło ile będzie opłaty za śmieci od metra wody.

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: 1967 » 22-10-2020 23:02

Przyjęcie sprzedaży z całego miasta nie będzie prawidłowe. Woda sprzedawana przez wodociągi z licznika głównego na budynku nie odzwierciedla ilości wody zużywanej przez mieszkańców. Różnica ta może sięgać nawet kilkunastu procent. Z czego ona wynika. Z dokładności zainstalowanych wodomierzy lokalowych, sposobu ich montażu, kradzieży wody, wody gospodarczej zużywanej na sprzątanie klatek schodowych, polewaczki, dopusty wody do centralnego ogrzewania, prace remontowe w budynkach, awarie itp.

alek
Posty: 1516
Rejestracja: 09-09-2014 21:57

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: alek » 22-10-2020 23:05

1967 pisze:
22-10-2020 21:58

Jednak zasadnicze moje zastrzeżenie co do obu systemów pobierania opłat dotyczy, tego że oba systemy nie wymuszają zmniejszania ilości wytwarzanych odpadów i ich segregacji. Tylko rozliczenie oparte na ilości odbieranych odpadów gwarantuje zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, ich prawidłową segregacje oraz gwarantuje sprawiedliwy podział kosztów. W przypadku gmin wiejskich funkcjonują systemy objętościowe. Gminy za skalkulowaną cenę dostarczają mieszkańcom dowolną ilość worków dla poszczególnych frakcji. Ile mieszkaniec takich worków zapełni takie poniesie koszty. W gminach miejsko-wiejskich musiałby funkcjonować system wagowo-objętościowy ( wagowy dla budownictwa wielorodzinnego i objętościowy dla budownictwa jednorodzinnego).
To żadne rozwiązanie. Ilość śmieci się nie zmniejszy a powstanie więcej dzikich wysypisk za likwidację których i tak wszyscy zapłacą no i na pewno część pójdzie przez komin.

jamWilhelm
Posty: 1099
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Kolejna podwyżka cen śmieci?

Post autor: jamWilhelm » 23-10-2020 09:18

dino pisze:
22-10-2020 22:15
Byłem jakiś czas temu pomóc pewnemu małżeństwu emerytów i zupełnie niechcący stałem się świadkiem zdumiewającej dla mnie sceny nabierania wiaderkiem wody z wanny w celu spłukania muszli w ubikacji. Jak się domyslam woda tam stoi cały czas. Pewnie pochodzi z kąpieli.
Żadna nowość, zdaje się jeden z userów stosuje tą technikę

ODPOWIEDZ