Tarnobrzeska Dolina Krzemowa

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
ikario
Posty: 59
Rejestracja: 03-12-2010 15:48

Tarnobrzeska Dolina Krzemowa

Post autor: ikario » 20-12-2010 13:26

"Tytuł oczywiście mocno przejaskrawiony, ale chciałbym zapytać o rynek informatyki w Tarnobrzegu. Czy firmy z sektora IT mają co tu szukać?
Operatorzy internetu: TPSA, Netia, Flashnet, SIS, GrandeNet, TSM i Siarkowiec ... - czy rynek już nasycony? Czy wiadomo coś o tym, czy i kiedy wejdą UPC, Multimedia, Vectra ze swoimi pakietami po światłowodzie?
Infrastruktura sieciowa -
Hosting: vel.pl - dawniej znany, teraz? Czy w Tarnobrzegu są jakieś datacenter, serwerownie z ofertą alokacji?
Programowanie/aplikacje: EO - firma warszawska, oddział w Tarnobrzegu, czy to tyle z większych firm?
Pozostają małe jednoosobowe firmy - czy dobrze im się wiedzie?

No i pytanie o życzenia, wyślemy petycję do nowego Prezydenta miasta ;-)
Co byśmy chcieli zmienić w tym temacie w naszym mieście?

Mi osobiście podobał się punkt programu wyborczego jednego z kandydatów na prezydenta, dotyczący wprowadzenia kierunków informatycznych na PWSZ."
Ostatnio zmieniony 20-12-2010 13:26 przez ikario, łącznie zmieniany 1 raz.

wou
Posty: 533
Rejestracja: 10-07-2008 15:40

Tarnobrzeska Dolina Krzemowa

Post autor: wou » 20-12-2010 18:00

"Podoba mi się ten wątek i mocny tytuł :) Z doliny siarkowej do krzemowej - brzmi jak awans.

Odnośnie jednoosobowych firm: doświadczenie zdobywałem w EO, studiowałem na miejscu (WSH - Informatyka Ekonomiczna) a teraz prowadzę działalność gospodarczą w tej branży (dzięki dotacji z UP) i uważam, że wiedzie mi się dobrze - robotą jestem zasypany a pieniądz jest przyzwoity. Co prawda klienci z poza TBG... W każdym razie z mojego punktu widzenia szanse Tarnobrzeg już teraz JAKIEŚ daje - ja je wykorzystuję chyba nieźle - jeśli chodzi o IT. Znam parę osób z TBG pracujących w tej branży, kilka o b. podobnej ścieżce kariery co ja, więc wydaje mi się że takich osób jest i może być dużo więcej - czyli zdecydowanie jest w czym rzeźbić i warto by odgórnie przedsięwziąć jakieś kroki mające na celu rozbujanie rynku.

Wg mnie prezydent mógłby np. zorganizować we współpracy ze sponsorami, szkołami i firmami cykl darmowych warsztatów/szkoleń/wykładów/konkursów/pokazów etc dla studentów i bezrobotnych. Kasy na staże na stanowiskach IT chyba nie podkręci, nie? W każdym razie to by trochę zaktywizowało ludzi, dałoby szansę na popisanie się i przebicie wielu samoukom - no i poduczyłoby ich trochę właśnie, ukierunkowało. Gdzieś czytałem o ciekawej akcji w Rzeszowie: masowe instalowanie i wprowadzenie do.. Linuksa! Fajna opcja.

Kierunki informatyczne w szkołach - niezła myśl. Dziekan WSH miał kiedyś w planach kółko informatyczne/programistyczne, ruszyło to może?"
Ostatnio zmieniony 20-12-2010 18:00 przez wou, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19344
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeska Dolina Krzemowa

Post autor: admin » 20-12-2010 18:36

"Vel jeszcze działa. EO rzeczywiście zrobiło dobrą robotę, wielu ludzi zdobyło doświadczenie przy dużych projektach.
To, że zlecenia są z poza Tarnobrzega to dobrze. Najlepiej, gdyby zlecenia były z zagranicy. Mieszkać tu tanio, a zarabiać przez net, gdziekolwiek się chce. Tzw. geoarbitraż."
Ostatnio zmieniony 20-12-2010 18:36 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Tarnobrzeska Dolina Krzemowa

Post autor: kermit » 20-12-2010 18:40

"
Hosting: vel.pl - dawniej znany, teraz? Czy w Tarnobrzegu są jakieś datacenter, serwerownie z ofertą alokacji?
A vel ma własną serwerownie/datacenter? Wg. mnie nie. W Tarnobrzegu niestety pracy dla Administratorów IT jest mało lub wcale. Duże firmy i portale mają serwerownie zlokalizowane w większych miastach z wielu powodów. Nie zanosi się na to, aby administrator np. unix miał co szukać w tarnobrzegu."
Ostatnio zmieniony 20-12-2010 18:40 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

darektbg
Posty: 236
Rejestracja: 19-02-2006 21:39

Tarnobrzeska Dolina Krzemowa

Post autor: darektbg » 20-12-2010 18:43

"O datacenter można tylko pomarzyć, bo jedynym dostawcą internetu na własnym łączu jest Netia i TPSA, W Stalowej Woli ATMAN ma chyba pociągnięty światłowód o ile pamiętam."
Ostatnio zmieniony 20-12-2010 18:43 przez darektbg, łącznie zmieniany 1 raz.

ikario
Posty: 59
Rejestracja: 03-12-2010 15:48

Tarnobrzeska Dolina Krzemowa

Post autor: ikario » 21-12-2010 14:09

"
darektbg pisze:O datacenter można tylko pomarzyć(...)
No właśnie, sam uważam, że mocna infrastruktura sieciowa w mieście, dostęp dobrego w sensie korporacyjnym internetu po światełku, to jedna z najważniejszych podstaw, fundamentów dla rozbudowy informatycznej miasta, czy to w sektorze biznesu, czy to administracji. Gdybyśmy mieli ciekawszą lokalizację geograficzną, może wówczas więksi operatorzy zdecydowaliby się na poprowadzenie swoich włókien przez Tarnobrzeg, z czego korzyść byłaby ewidentna.
Moim zdaniem miasto powinno zbudować własną światłowodową sieć szkieletową pomiędzy wszystkimi budynkami publicznymi (urzędy, szkoły, przedszkola, biblioteki, itd), a następnie uruchomić coś na kształt ResMANu rzeszowskiego, bynajmniej nie chodzi mi o darmowy dostęp dla mieszkańców, a o miejską sieć informatyczną, systemy monitoringu, wczesnego ostrzegania i inne tego typu. Jeżeli chodzi o darmowy internet - nie oszukujmy się - wiemy jak to działa i pięknie to wygląda tylko w nagłówkach prasowych.

Szalenie natomiast mnie interesuje, kto jest właścicielem sieci światłowodowej, po której TSM i Siarkowiec puszczają internet. Montuje to firma o ile dobrze pamiętam TESKOM(?). Jeżeli łącza są własnością tej firmy, to składam pokłony w stronę jej właścicieli za ich geniusz. To co mają, to po pierwsze monopol w naszym mieście na szybką transmisję, po drugie przeogromny potencjał, który można wykorzystać na miliard różnych sposobów, a po trzecie świadomość, że w tym leży przyszłość.

Jeżeli chodzi o vel.pl, badania prowadzą do Niemiec, tam podejrzewam korzystają z serwerów dedykowanych.

Są oczywiście w Tarnobrzegu firmy, które korzystają z łącz o prędkości kilkuset mbit i mniej profesjonalne datacenter oczywiście można by stworzyć. To by miało sens, gdyby w mieście istniały większe portale, które mogły by z niego korzystać (zawsze warto mieć swoje serwery blisko, z wielu różnych powodów). Do tego jednak wypadałoby mieć połączenia przynajmniej z dwoma operatorami + dwa niezależne podłączenia energii lub wielgachny UPS.
Gdzieś czytałem o ciekawej akcji w Rzeszowie: masowe instalowanie i wprowadzenie do.. Linuksa! Fajna opcja.
Rzeszowskie uczelnie, Politechnika oraz WSIiZ organizują tzw Linux Frag Party, gdzie każdy przynosi na imprezę swojego kompa, wychodzi z zainstalowanym linuxem."

ODPOWIEDZ