Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania???

Warunki życia w naszym mieście, nieruchomości, ceny, zarobki itp.
janusza
Posty: 292
Rejestracja: 25-12-2011 18:37

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania???

Post autor: janusza » 29-09-2016 12:53

"
W przypadku podzielników elektronicznych naliczanie następuje w przypadku różnicy temperatur - czyli temperatury powietrza (otoczenia) i temperatury kaloryfera. Przy jakiejś tam założonej różnicy tych temperatur podzielnik zaczyna naliczać jednostki.
Nie tak to działa.
"Podzielnik" elektroniczny podaje zużytą przez kaloryfer energię w dżulach i jest w 100% sprawiedliwy. A działa to tak: na "wlocie" do kaloryfera jest licznik przepływu wody (podobny jak zwykłe liczniki do ciepłej i zimnej wody użytkowej) oraz bardzo czuły termometr. Na "wylocie" z kaloryfera jest tylko termometr. Mając te trzy zmienne czyli 1.temp wody wlatującej, 2.jej ilość i 3.temp wody wylatującej "komputerek" w podzielniku zlicza ile dżuli było "zużyte" w jednostce czasu. Proste.
Różnice: Wyobraźcie sobie - jest zima mamy w jednym pomieszczeniu 2 kaloryfery jeden z elektronicznym drugi z parującym podzielnikiem. Oba kaloryfery są zakręcone na 0. Woda przez żaden nie płynie więc żaden nie grzeje. Wstawiamy w tym pomieszczeniu olejak na prąd i grzejemy. Co się dzieje z podzielnikami?
1. Elektroniczny wskazuje 0 przez całą zimę (bo woda nie płynie więc jedna ze zmiennych wynosi "0")
2. Parujący wysycha tak jak by kaloryfer grzał normalnie i na wiosnę przychodzi rachunek... i za prąd i za centralne. Fucklogic.
Dlaczego ani TSM ani Siarkowiec nie stosuje podzielników elektronicznych? Bo takowy kosztuje 500zł, podlega legalizacji co ileś tam lat i wymaga wymiany baterii. Zwykły zaś kosztuje pewnie ze 20-30zł. Ot cała historia.
Jak zaoszczędzić na rachunkach? Jeżeli masz całą zimę zakręcony kaloryfer na "0" a w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło i chciałbyś żeby podzielnik "nie parował" trzeba by go z całym kaloryferem zabudować jakimś izolatorem od strony pokoju, żeby wokoło niego było zimno (czym zimniej tym lepiej).
A tak na poważnie. Każdy stopień cieplej w domu to wzrost kosztów ogrzewania o 30%. Więc jak wychodzisz z chałupy to skręć regulatory na 1 albo 0."
Ostatnio zmieniony 29-09-2016 12:53 przez janusza, łącznie zmieniany 1 raz.

Jasiek
Posty: 619
Rejestracja: 29-12-2005 12:31

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania???

Post autor: Jasiek » 29-09-2016 14:12

"W budynkach TSM-u stosowane są właśnie podzielniki elektroniczne ale zdecydowanie nie działają tak jak to opisałeś ;-) Sprawdź swoje informacje ;-)"
Ostatnio zmieniony 29-09-2016 14:12 przez Jasiek, łącznie zmieniany 1 raz.

janusza
Posty: 292
Rejestracja: 25-12-2011 18:37

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania???

Post autor: janusza » 29-09-2016 18:50

"Ja pisząc "elektroniczny" miałem na myśli http://www.administrator24.info/artykul ... jecie=3249
Ty pisząc "elektroniczny" miałeś zapewne coś takiego http://www.naszdom.bytom.pl/obrazek1.jpg"
Ostatnio zmieniony 29-09-2016 18:50 przez janusza, łącznie zmieniany 1 raz.

jazet
Posty: 1269
Rejestracja: 13-10-2006 14:26

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania???

Post autor: jazet » 29-09-2016 19:12

"Koledzy, najwyraźniej pomyliliście liczniki z podzielnikami - dyskusja jest stratą czasu!"
Ostatnio zmieniony 29-09-2016 19:12 przez jazet, łącznie zmieniany 1 raz.

Jasiek
Posty: 619
Rejestracja: 29-12-2005 12:31

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania???

Post autor: Jasiek » 29-09-2016 19:19

"Ja kolego jazet pisałem właśnie o podzielnikach a jak widać @janusza pisał o ciepłomierzach. Ciężko żeby spółdzielnie montowały ciepłomierze w każdym pomieszczeniu w domu. No ale nieważne ...
A jak już piszę to warto dodać, że jeśli ktoś nie chce mieć dużych strat ciepła to dobrze żeby podczas wietrzenia pomieszczeń zakręcał termostat (głowicę termostatyczną) na kaloryferze ;-)."
Ostatnio zmieniony 29-09-2016 19:19 przez Jasiek, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania???

Post autor: A1313 » 29-09-2016 19:32

"Ja akurat ogrzewam dom (oraz wodę użytkowa) ciepłem miejskim ,przez wymiennik ciepła płytowy, zużycie tak jak pisał janusza, rozlicza system przeliczające /temperaturę, przepływ i dżule.

Nie widziałbym problemu instalacji w mieszkaniu jednego podzielnika na wodę wpływająca i wypływająca. Tylko spółdzielni się to nieopłaca system podzielników na kaloryferach rekompensuje straty w całym bloku.

Jest to spora inwestycja ,ale polecam zakupienie zaworów elektronicznych > nie trzeba zakładać na każdy kaloryfer, ja mam założone w połowie pomieszczę. Kilka funkcji czasowych,kilka ustawień dobowych.

http://to-moj-dom.pl/danfoss-living-eco-test/



Edytowany przez A1313 o 29-09-2016 - 17:33. "
Ostatnio zmieniony 29-09-2016 19:32 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19382
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania???

Post autor: admin » 29-09-2016 21:45

"
A1313 pisze:Nie widziałbym problemu instalacji w mieszkaniu jednego podzielnika na wodę wpływająca i wypływająca. Tylko spółdzielni się to nieopłaca system podzielników na kaloryferach rekompensuje straty w całym bloku.
Jest problem, bo sieć zwykle nie idzie jak drzewko, tzn. z grubszą rurą wpływającą do mieszkania i dzieleniem na pomieszczenia.
Wszędzie gdzie mieszkałem był to pion idący w danym pomieszczeniu, przez wszystkie kondygnacje. Podzielników przepływowych powinno być więc po kilka na każdy z lokali, jeśli mielibyśmy to dokładnie policzyć."

ODPOWIEDZ