Wybory samorządowe 2018

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Wybory samorządowe 2018

Post autor: admin » 27-08-2018 22:57

"Tym razem jest co podsumowywać, może wrzucę do osobnych wątków, ale dodatkowa wiadomość - Krzysztof Wianecki również zdążył zarejestrować swój komitet wyborczy."
Ostatnio zmieniony 27-08-2018 22:57 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

olekko
Posty: 1775
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Wybory samorządowe 2018

Post autor: olekko » 28-08-2018 00:18

"
Admin pisze:Tym razem jest co podsumowywać, może wrzucę do osobnych wątków, ale dodatkowa wiadomość - Krzysztof Wianecki również zdążył zarejestrować swój komitet wyborczy.
Pełnomocnikiem tego komitetu jest Aleksandra Polewska, pisarka z... Konina.


Jest kolejny komitet, Koalicja Dla Tarnobrzega (chyba że został wspominany, to przegapiłem). Pełnomocnikiem wyborczym jest Łukasz Mędrykowski, trzy lata temu startujący z list .Nowoczesnej do sejmu. Łukasz Dybus?"
Ostatnio zmieniony 28-08-2018 00:18 przez olekko, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

Wybory samorządowe 2018

Post autor: Padre » 28-08-2018 22:46

"Na podstawie ostatnich informacji z echodnia.eu mamy więc:

4 komitety związane obecnie lub w przeszłości z PiS, celujące jak można się domyślać w ten sam elektorat i finalnie z kandydatem na Prezydenta w postaci Kamila Kalinki - 1. PiS z Kamilem Kalinką; 2. Komitet Witolda Zycha; 3. Komitet Bożeny Kapuściak; 4. Komitet Norberta Kolano

2 komitety, których wspólnym kandydatem będzie D.Bożek: 1. Komitet Dariusza Bożka (Kukiz, Wolność, SLD); 2. Komitet Koalicja Łukasza Dybusa (PO i .Nowoczesna)

Komitet Eżbiety Miernik-Krukurki - bezpartyjny

Komiet Krzysztofa Wianeckiego - bezpartyjny (?).

Jak obstawiacie na dzisiaj rozkładające się głosy? Komu w pierwszej turze uda się zdobyć więcej niż 20% głosów co teoretycznie powinno spowodować dostanie się do drugiej tury?"
Ostatnio zmieniony 28-08-2018 22:46 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Wybory samorządowe 2018

Post autor: admin » 28-08-2018 23:03

"Z jednej strony kandydat na prezydenta zawsze trochę ciągnie listę do przodu. Z drugiej rozumiem czemu Koalicja miałaby nie wystawić kandydata na prezydenta - bo wystawiając go zmniejszyłaby szansę na wejście Dariusza Bożka do drugiej tury. Ale pewnie jakaś umowa (wicek?) za tym stoi.

Internetowe sondaże są nic nie warte. Gdybym miał dzisiaj prognozować to obstawiam:
KK - 35%
EMK - 28%
DB - 26%
WZ - 6%
KW+NK+BK - 5%
W tej sytuacji w drugiej turze KK zajmuje II miejsce.

Może się wydawać że nie doceniam wynikiem DB, który jednak większości pozytywnie się kojarzy i ma szerokie poparcie, z drugiej strony przeceniam możliwości EMK, której potencjał wciąż trudno określić. Wszystko się jeszcze może zmienić, ale prognozuję na samym starcie, na podstawie dotychczasowej aktywności. Komentarze będą różne - niektórzy nie będą wierzyć że KK może zdobyć aż tyle głosów, inni stwierdzą że bez trudu wygra w pierwszej turze.
Wielką niewiadomą, której być może niedoszacowałem jest BK. Zależy jak zadziała wsparcie środowisk katolickich i ewentualne, wspomniane wsparcie GK.

Szacunki i wyniki kandydatów nie przekładają się wprost na poparcie komitetów, co było widać ostatnio, porównujący wyniki PiS/MMT do WS/GK."
Ostatnio zmieniony 28-08-2018 23:03 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

td
Posty: 496
Rejestracja: 20-12-2010 17:37

Wybory samorządowe 2018

Post autor: td » 28-08-2018 23:14

"Zaskakująco wysoko na starcie oceniasz szanse EMK. Chociaż dla większości mieszkańców miasta to anonimowa osoba i jak na razie nie przedstawiła programu...

Wystarczyło kilka plakatów i aktywacja strony www?"
Ostatnio zmieniony 28-08-2018 23:14 przez td, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

Wybory samorządowe 2018

Post autor: Padre » 28-08-2018 23:28

"Podam od razu moje typy, nie po kolei liczbowej, ale nieco bardziej logicznej-dedukcyjnej:

Witold Zych - zdobędzie około 15% poparcia. Ma swoich zwolenników, swoje "wychodzi".

Bożena Kapuściak około 8%. Znana w pewnych środowiskach. Ale czy ogólnie lubiana i z doświadczeniem zarządczym? Ludzie raczej tego nie kupią.

Krzysztof Wianecki - 1%. Zastanawiam się po co startuje skoro zna swoją pozycję wyjściową i mam nadzieję zna ilość wyborców i jest świadomy swojego wyniku z ostatnich wyborów. Moim zdaniem główny faworyt do zajęcia ostatniego miejsca.

Norbert Kolano- 1%. Nikt go nie zna i obawiam się, że jeśli nawet pozna to raczej nie będzie to pozytywne wrażenie. Tu chciałbym się mylić, bo zawsze doceniałem świeżakoów i ludzi odważnych, nawet tych porywających się z motyka na słońce.

Dariusz Bożek - 13%. Mam nadzieję, że to jest niedoszacowanie. Człowiek wzbudzający maksimum sympatii. Jednak z przedstawianą już publicznie przez wiele osób wizją pana Pluty jako wice szanse maleją.

i zostaje dwójka

Kamil Kalinka - moim zdaniem ma szanse na mocne 40%. Popierany prze PiS, silną partię, która jednak w naszym grajdołku nie cieszy się większościowym poparciem. Z pewnością swoje wychodzi i ma handicap w postaci 7-8 miesięcy sprawowania władzy. Rozwiązał (bo musiał?) najważniejsze problemy z którymi borykało się miasto. Jest pewna liczba osób, które go nie lubią wprost jako osoby. Niemniej jest namaszczony przez najwyższe władze partyjne.

Ile zostaje dla Elżbiety Miernik-Krukurki? Matematyka mówi, że około 22%. To największa niewiadoma tych wyborów.

Wynik drugiej tury jednak nie jest jasny. Sumując betonowy elektorat PiS oraz ich teoretycznych zwolenników nie możemy być pewni, że "kontra PiS" da radę przechylić szalę."
Ostatnio zmieniony 28-08-2018 23:28 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Wybory samorządowe 2018

Post autor: admin » 28-08-2018 23:28

"@td
Nawet sam tak siebie komentuję, że za wysoko.
Początek wskazuje że sztab poważnie podchodzi do kampanii wyborczej, co dobrze rokuje na pozostałe tygodnie i efekt końcowy.
Wielu ludziom kojarzy się pozytywnie (muszę sprawdzić czyj podpis jest na decyzji o 500+ ;-) ).
Wielu ludzi naprawdę ma dosyć konfliktu, przez co może się trzymać z daleka od popisu. Zależy jeszcze na ile DK uda się utrzymać te wszystkie partie w tle.

Chętnie zobaczę kontrprognozy.


@Padre
Jak widać różnice w prognozach spore. Jest trochę elektoratu typowo antypisowskiego, który zagłosuje na tego kto będzie najbardziej antypisowski. Zresztą PO + Nowoczesna bardzo na to liczą, skoro na billboardach nie dają programu tylko ograniczają się do PiS-hate. Taka kampania będzie pewnie trwała przez całą kampanię na szczeblu centralnym. Chyba warto się o taki elektorat postarać, z hasłem "odsunięcia PiS od władzy". Kto by miał zebrać ten elektorat jeśli nie DB? Nie mamy typowo lewicowego kandydata, ani kolejny raz kandydata PO."
Ostatnio zmieniony 28-08-2018 23:28 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Sarmato
Posty: 319
Rejestracja: 08-03-2018 00:07

Wybory samorządowe 2018

Post autor: Sarmato » 29-08-2018 00:30

"Padre takie szacunki na dzień dzisiejszy nie mają najmniejszego sensu, bo czy spodziewałeś się, że GK wygra z tak porażającą różnicą, a NM o włos prześliźnie się do II tury? Poza tym jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, GK nie walczy o reelekcję, KK walczy o elekcję z poziomu namiestnika, DB i Pani z MOPR-u są ewidentnymi marionetkami i mnóstwo planktonu politycznego. Ale KK na pewno szyld partii rządzącej daje pozycję lidera."
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 00:30 przez Sarmato, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1803
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Wybory samorządowe 2018

Post autor: andriu81 » 29-08-2018 00:47

"Zastanawiam się czy ten wywiad z panem Kołkiem wpisuje się w kampanię wyborczą. Ciekawe w którym komitecie wyborczym się pojawi
http://nadwisla24.pl/2018/06/03/radny-d ... nie-audio/"
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 00:47 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

olekko
Posty: 1775
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Wybory samorządowe 2018

Post autor: olekko » 29-08-2018 00:51

"Dołączę do "typowania":

Norbert Kolano - 3%. Kojarzy mi się z jakimiś darami po powodzi i działalnością w jakimś stowarzyszeniu uwłaszczeniowym. Doświadczenia samorządowego brak, postać mało znana.

Krzysztof Wianecki - 1%. Wynik podobny do tego sprzed 4 lat, trudno się tu będzie pokusić o cokolwiek.

(?)Łukasz Dybus - 6%. .Nowocześni Platformersi jacyś może zagłosują.

Bożena Kapuściak - 10%. Tak "wysoki wynik" tylko ze względu na pojawiające się spekulacje o namaszczeniu przez GK. Na razie ciężko cokolwiek tu więcej powiedzieć, poza "snami".

Witold Zych - 10%. Barwny radny o sporych ambicjach i ciekawych pomysłach, ale czy realnych, to już inna kwestia. Swoje wychodzi.

Elżbieta Miernik-Krukurka - 15%. Solidny start kampanii i dosyć rozpoznawalna w mieście postać. Swoje ugra, ale nie sądzę żeby udało się coś więcej.

Kamil Kalinka - 25%. Podobno nielubiany w mieście, ja tam nie wiem. Uosobienie polityki PiSu, swoich zwolenników znajdzie i pewnie dostanie się do II tury. Mocnym argumentem będzie gwarancja(?) dobrej współpracy z władzami wojewódzkimi i centralnymi, przynajmniej przez jakiś czas.

Dariusz Bożek - 30%. Zdecydowanie najbardziej popularny kandydat na Facebooku. Myślę że II tura i zwycięstwo jest w zasięgu ręki. Program mało ambitny (a może to i dobrze, bo realny?). Duży plus za: ustabilizowanie zadłużenia miasta. Wydaje mi się, że największy problem może mieć DB ze zmobilizowaniem elektoratu, często to tarnobrzeska emigracja (niekoniecznie zagraniczna, ale krajowa).

W drugiej turze zwycięstwo DB: 60:40. Sam jestem ciekaw, jak bardzo trafne okażą się moje typy."
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 00:51 przez olekko, łącznie zmieniany 1 raz.

leonardo
Posty: 361
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Wybory samorządowe 2018

Post autor: leonardo » 29-08-2018 00:52

"No to przeanalizujmy szanse lidera KK.

Plusy:

- startuje z szyldem partii rządzącej, co w teorii daje mu realnie z automatu ok. 30% (+5 lub - 5 w zależności od zalet samego kandydata)
- ma za sobą struktury partyjne
- ma pieniądze na kampanię
- być może wesprą go znani politycy PiS
- może marszałek jeszcze przed wyborami sypnie groszem, żeby pokazać, że tylko KK jest w stanie pozyskać dużą kasę spoza budżetu

Minusy:
- ma zasłużoną opinię karierowicza, wszystko zawdzięcza PiS-owi
- jest marionetką partyjną, bez partii nie znaczy nic, w samej partii znaczy prawie nic
- nie ma charyzmy, jest fatalnym mówcą, intelektualnie - bez polotu, taki szarak z ambicjami bez pokrycia
- ma opinię fajtłapy, która nie umie wysłać sms do właściwego adresata
- był ogólnie nielubiany w mieście, po aferze z GK przez wiele osób jest znienawidzony, bo ich zdaniem - zajął miejsce legalnego prezydenta utrąconego przez służby PiS-u wskutek prowokacji (Nie twierdzę, że tak jest. Ale tak to odbierają ludzie)
- ośmieszył się zamianą stanowiskami z panią Pekar
- startuje w mieście, które nigdy nie było i nie jest PiS-owskie
- ma aż czterech rywali ze swojego obozu politycznego, którzy siłą rzeczy zabiorą mu głosy.


Wnioski są takie: słabo to wygląda. Niby lider, a może nawet nie wejść do II tury. A nawet jak wejdzie, przegra z kretesem. Z kim? Na dziś z E. Krukurką albo D.Bożkiem.



Edytowany przez leonardo o 28-08-2018 - 22:54. "
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 00:52 przez leonardo, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1803
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Wybory samorządowe 2018

Post autor: andriu81 » 29-08-2018 00:54

"Pani dyrektor MOPR-u bardzo sympatyczna osoba i dobrze znana. Ma spore szanse w tej kampanii ,zobaczymy. Znalazłem stary wywiad z Panem Kołkiem.W sam raz na kampanie wyborczą. Powinien wystartować na prezydenta
http://nadwisla24.pl/2018/06/03/radny-d ... nie-audio/"
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 00:54 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

Sarmato
Posty: 319
Rejestracja: 08-03-2018 00:07

Wybory samorządowe 2018

Post autor: Sarmato » 29-08-2018 01:34

"
Na dziś z E. Krukurką albo D.Bożkiem
Ktoś kiedyś powiedział, że wybory w Tbg wygrywa się na "wsi" tj.Sobów, Wielowieś etc. Nie sądzę aby tam ci kandydaci mieli jakiekolwiek szanse."
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 01:34 przez Sarmato, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Wybory samorządowe 2018

Post autor: iv » 29-08-2018 02:21

"
td pisze:Zaskakująco wysoko na starcie oceniasz szanse EMK. Chociaż dla większości mieszkańców miasta to anonimowa osoba i jak na razie nie przedstawiła programu...
Od dawna wiele osób mówi, że chętnie widziałoby na stanowisku PM kobietę. Myślę, że w tych wyborach płeć będzie działała na plus tej kandydatki - zwłaszcza w połączeniu z elegancją, spokojem, urodą i wiekiem. Może także pochwalić się dowiadczeniem w kierowaniu instytucją miejską (na stanowisku przetrwała kilku PM i substytutów PM), więc wchodząc do polityki miała już wypracowaną własną pozycję.

Z drugiej strony, podobnie jak u Pana Bożka, nie przeceniałabym znaczenia sprawowanych funkcji dla rozpoznawalności. Choć z MOPRu korzysta bardzo wiele osób, to niewielu z pięcetplusowiczów wie, kto stoi na czele tej instytucji. Podobnie nie każdy chodził do liceum na Jachowicza czy wie, kto jest Przewodniczącym Rady Miasta. Większość ludzi tych państwa jeszcze nie zna.

Po rejestracji komitetów, jeśli dalej to się bedzie tak toczyło, jak się toczy - moje typy:
II tura KK plus EMK lub DB i zwycięstwo kandydata niePiS, nawet jeśli wszedłby do drugiej tury z drugiego miejsca.

Oceniając po pierwszym dniu, Pani Krukurka ma lepszą kampanię - choć to Pan Bożek zaprezentował program.
Kampania EMK może być znacząco tańsza, ale za to widać profesjonalizm sztabu.

Decydujące może być to, że DK pracuje już od wielu miesięcy, a EMK dopiero startuje.

Decydujące może także być też to, na czyje poparcie ostatecznie będą mogli liczyć ci kandydaci. Chociaż niektórym przeszkadza Pan Pluta obok Pana Bożka, to jednak wyborców PO-.N jest w Tarnobrzegu na pewno co najmniej 25% i te głosy mogą być decydujące w przypadku braku kandydata z komitetu partyjnego. Na razie koło DB jest były poseł z PO, ale pełnomocnikiem komitetu EM-K jest radny z listy PO. Były przewodniczący PO też chyba niekoniecznie kontusz z nazwiskiem DB włoży. Co do niektórych innych obecnych radnych z list PO, to zapewne mają je na swoich listach oboje ci kandydaci :-)

Z ciekawością czekam na rozwój wypadków.
Złośliwa strona mojej natury bardzo już zaostrzyła złośliwe pióro po dotychczasowych wystąpieniach kandydatów, ale cholera, wszystkich jakoś tam chociaż troszeczkę znam lub spotykam co jakiś czas i głupio tak.
olekko pisze:Dariusz Bożek - 30%. Zdecydowanie najbardziej popularny kandydat na Facebooku.
Na Twoim FB.
Ja w komentarzach nie widzę jeszcze wielu jednoznacznych deklaracji. Jeśli chodzi o statusy kandydatów, na moim Fb wyświetla się od dawna i często Zych oraz Kolano, od niedawna Krukurka z obu profili, czasem mam Kalinkę. W ogóle nie mam Bożka. Nawet statusy Dybusa mi się nie pojawiają, choć znamy się od dość dawna ;-). Częściej widzę znajomych startujących na PM w Olsztynie czy Koninie, niż lokalnych. Na fb jest trochę tak, że widzisz, co chcesz widzieć."
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 02:21 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

olekko
Posty: 1775
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Wybory samorządowe 2018

Post autor: olekko » 29-08-2018 03:31

"
iv pisze:Na Twoim FB.
Patrzę po ilościach "lajków" pod różnymi postami, nie to co akurat mnie się wyświetla. Na tę chwilę:
Witold Zych, pod programem 19 lajków,
Dariusz Bożek - 240 (tu na prywatnym koncie).
Nowy Tarnobrzeg - niecałe 100 polubień,
Razem dla Tarnobrzega - ponad 500.
Profil wyborczy EM-K polubiło ponad 150 osób.
Starszy profil radnej Kapuściak lubi 179 osób.

Tak to mniej więcej wygląda, Bożek jest obiektywnym zdecydowanym liderem na Facebooku.



Edytowany przez olekko o 29-08-2018 - 01:32. "
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 03:31 przez olekko, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Wybory samorządowe 2018

Post autor: stachu » 29-08-2018 11:32

"
olekko pisze:Tak to mniej więcej wygląda, Bożek jest obiektywnym zdecydowanym liderem na Facebooku.
ale na fb ostatecznie się nie wygrywa :-)"
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 11:32 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Wybory samorządowe 2018

Post autor: iv » 29-08-2018 12:08

"
olekko pisze:Patrzę po ilościach "lajków" pod różnymi postami, nie to co akurat mnie się wyświetla. Na tę chwilę:
(...)
Dariusz Bożek - 240
(...)
Tak to mniej więcej wygląda, Bożek jest obiektywnym zdecydowanym liderem na Facebooku. -
Obiektywnie - to mamy różne subiektywne definicje liderowania na FB.
Ja piszę o zasięgu, Ty o lajkach.

Z kampanią trzeba dotrzeć przede wszystkim do nieznajomych mieszkańców, a nie do kolegi ze Szczecina oraz przyjaciół, co i tak zagłosują.

Być może lajki i przede wszystkim komentarze lepiej oddają nastroje.
Choć już tu zostało ujawnione, że za górą optymistycznych komentarzy u jednego z polityków lokalnych stały też kasowania niektorych komentarzy nieprzychylnych lub niewygodnych - co zresztą mnie osobiście na jego profilu nie spotkało).

Takze na razie nie widzę, żeby Pan Bożek wygrywał fejsa.
Nie zminia to faktu, że jest jednym z najsilniejszych kandydatów i ma spore szanse na zwycięstwo."
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 12:08 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

akrais
Posty: 40
Rejestracja: 15-02-2018 14:26

Wybory samorządowe 2018

Post autor: akrais » 29-08-2018 12:23

"Może już przyszedł czas aby Prezydentem była kobieta w mieście.....?"
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 12:23 przez akrais, łącznie zmieniany 1 raz.

jamWilhelm
Posty: 1140
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Wybory samorządowe 2018

Post autor: jamWilhelm » 29-08-2018 12:34

"ogólnie marność nad marnościami, takiego dylematu wyborczego to sobie nie przypominam, na pewno nie zastępca zastępcy, Pluty też bym tu nie chciał, o dwóch kamikadze nawet nie ma co wspominać"
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 12:34 przez jamWilhelm, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Wybory samorządowe 2018

Post autor: stachu » 29-08-2018 12:57

"
akrais pisze:Może już przyszedł czas aby Prezydentem była kobieta w mieście.....?
Mówisz o Pani BK czy chcesz, żeby do władzy dostali się poprzednicy?"
Ostatnio zmieniony 29-08-2018 12:57 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ