Konstytucja RP.

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Konstytucja RP.

Post autor: ptasiorrr » 11-07-2018 22:47

"Skąd ja wiedziałem, że takie odpowiedzi padną? Tylko powiedzcie mi czy Kamiński był skazany czy oskarżony, winny czy niewinny w momencie ułaskawiania go? Jak mówi art. 139 Konstytucji "...do oób skazanych...". Definicja:
Skazany to osoba fizyczna, którą sąd w postępowaniu karnym, prawomocnym wyrokiem lub nakazem karnym, uznał winną popełnienia przestępstwa i wymierzył karę lub środek karny.
Sprawca czynu karalnego posiada status skazanego od chwili uprawomocnienia się orzeczenia, przez całe postępowanie wykonawcze aż do zatarcia skazania. Jego karta karalności pozostaje w Krajowym Rejestrze Karnym.
No, ale tak było wygodnie i prezydent nie zastosował się do KPK. Adminie Kamiński nie był skazany (vide: definicja). Sąd II instancji mógł utrzymać wyrok w mocy, zmienić go albo przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi I instancji. I jeszcze jedno:
Art. 42 ust. 3 Konstytucji RP stanowi, że każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu. Podobnie stanowi Kodeks postępowania karnego: Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem (art. 5 § 1 k.p.k.)[1]. Założeniem tej zasady jest domniemanie uczciwości każdego obywatela, chyba że dowiedziona zostanie jego nieuczciwość.
Jeśli chodzi o I prezes SN zastosowano się do ustawy mimo, że Konstytucja zapewnia jej 6 letnią kadencję. Już pisałem: Lex retro non agit - Zdarza się jednak, że prawo dopuszcza retroaktywność przepisów, gdy zmiana prawa związana jest z korzyściami lub nagrodami (np. art. 4 § 1 k.k.). Bezwzględnie niedopuszczalne jest natomiast stosowanie surowszego prawa (lex severior retro non agit). Zakazane jest również stosowanie wyjątków od powyższej reguły w zakresie prawa karnego i finansowego.

Następną rzeczą jest publikacja wyroków TK.
Art. 190 ust. 2 Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 właściwość Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Po ilu dniach ogłoszono? Niezwłocznie?"
Ostatnio zmieniony 11-07-2018 22:47 przez ptasiorrr, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19396
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Konstytucja RP.

Post autor: admin » 11-07-2018 23:04

"Przeczytaj jeszcze raz ten 139, bo robi się zabawnie. Krótki jest.
Sprawa Kamińskiego nie była przed Trybunałem Stanu, zatem drugie zdanie nijak go nie dotyczy. Dotyczy go zdanie pierwsze i tyle jest w Konstytucji na ten temat."
Ostatnio zmieniony 11-07-2018 23:04 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Konstytucja RP.

Post autor: ptasiorrr » 11-07-2018 23:15

"Tak myślałem, że tak napiszesz. W takim razie kogo miał na myśli ustawodawca w pierwszym zdaniu tego artykułu? Ze strony prezydent.pl

Akt łaski nie zmienia wyroku sądu i nie podważa winy skazanego. Celem postępowania ułaskawieniowego jest ustalenie, czy po wydaniu wyroku zaistniały w życiu skazanego szczególne wydarzenia powodujące nadmierną dolegliwość wymierzonej kary. Prezydent stosując prawo łaski rozważa opinie i sugestie pozostałych organów, biorących udział w procedurze ułaskawieniowej, to znaczy stanowiska sądu orzekającego w sprawie, opinie administracji zakładów karnych oraz wnioski Prokuratora Generalnego.


Edytowany przez ptasiorrr o 11-07-2018 - 21:21. "
Ostatnio zmieniony 11-07-2018 23:15 przez ptasiorrr, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19396
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Konstytucja RP.

Post autor: admin » 11-07-2018 23:20

"Kogo miał na myśli? Prezydenta. A dalej jest już tylko co ten Prezydent może zrobić. Ułaskawić.
Czy Konstytucja jest idealna i należy bronić jej obecnej formy za wszelką cenę? Ja uważam że nie.
A o szczegóły interpretacji według Konstytucji trzeba by pytać Trybunału Konstytucyjnego."
Ostatnio zmieniony 11-07-2018 23:20 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Konstytucja RP.

Post autor: ptasiorrr » 11-07-2018 23:33

"Ty Admin piłeś coś czy jakieś inne używki? Nie umiesz czytać ze zrozumieniem? Skoro w drugim zadaniu ustawodawca miał na myśli osoby skazane przez trybunał stanu to jakie osoby miał w pierwszym zdaniu?

Polecam lekturę: http://www.rp.pl/Opinie/311189913-Ulask ... tucja.html"
Ostatnio zmieniony 11-07-2018 23:33 przez ptasiorrr, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19396
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Konstytucja RP.

Post autor: admin » 11-07-2018 23:42

"Puste gadanie nad niedorobionym dokumentem. Zapisy Konstytucji rozstrzyga TK, a nie jakiś pan Ludwik :-)
Wiesz co w tej sprawie zdecydował SN pod kierownictwem prezes Gersdorf?"
Ostatnio zmieniony 11-07-2018 23:42 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Konstytucja RP.

Post autor: ptasiorrr » 11-07-2018 23:59

"Czemu puste? Zacząłeś wypowiedź to ją dokończ. Wyjaśnij wobec kogo prezydent stosuje prawo łaski. Ignorantia iuris nocet.



Edytowany przez ptasiorrr o 11-07-2018 - 22:06. "
Ostatnio zmieniony 11-07-2018 23:59 przez ptasiorrr, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Konstytucja RP.

Post autor: kermit » 12-07-2018 00:09

"
Cytat
Trójpodział władzy. Hm... A jak chcesz rozdzielić władzę wykonawczą od ustawodawczej? Skoro ustawodawcza jest z PiSu, to może premierem powinien być ktoś z PO?

A jak było przed opanowaniem Polski przez PiS???
PiS wygrał wybory a nie opanował Polski. Używaj języka ze zrozumieniem. Jak było? No pomyśl. Prezydent był z jakiej partii? Premier? Kto miał większość w sejmie? Kto w trybunale?
Cytat
Morawiecki powiedział "cały naród". A ile razy słysze z ust polityków wszelkich partii - "wszyscy Polacy chcą... ", "Polacy pragną...", "Polacy nie chcą rządów PiS"...

Polacy a nie cały naród... Polacy czyt: przeciwnicy PiS.
Aha. Polakiem, można się nazywać jak się jest przciwnikiem PiSu? Chyba ci polityka weszła za mocno.
Cytat
Uczestnictwo we mszy to nie jest robienie z siebie pajaców. Mogą uczestniczyć we mszy jako włądze Państwowe bo nikt im tego nie zabrania. Nawet konstytucja.

Zgadzam się. Chcesz chodzić do kościoła i masz taką potrzebę - idź. Tylko tańcować publicznie trzymając się za ręce w pierwszym rzędzie = pajace. Pajace z rządu. Czy zauważyłeś aby któryś z polityków od 1989 roku tak się zachowywał???
https://www.youtube.com/watch?v=yDb8dONh6Ww - Olek na prezydenta
https://www.youtube.com/watch?v=BZ0eY8mOfMA - Komorowski tańczy w Legnicy
https://www.youtube.com/watch?v=FidnzrwlfO8 - Komorowski przemawia z Jasnej Góry

Mogę jeszcze podesłać szoguna... albo milion innych filmów."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 00:09 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19396
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Konstytucja RP.

Post autor: admin » 12-07-2018 00:14

"Od wyjaśniania jest Trybunał Konstytucyjny, a nie ja, pan Ludwik, popularni prawnicy, czy gazetowi "eksperci konstytucjonaliści". Dla mnie to co zrobił Prezydent spokojnie mieści się w konstytucyjnym "Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski".

Zresztą tak samo jak "spośród sędziów" nie znaczy dla mnie "przez sędziów spośród sędziów"."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 00:14 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Konstytucja RP.

Post autor: ptasiorrr » 12-07-2018 00:32

"
Dla mnie to co zrobił Prezydent spokojnie mieści się w konstytucyjnym "Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski".
Wobec kogo?
No pomyśl. Prezydent był z jakiej partii? Premier? Kto miał większość w sejmie? Kto w trybunale?
A kto ma teraz? PO/PSL nie miało większości sejmowej i nie próbowało zmienić ustroju Polski. Nie robiło tak jak im wygodnie. Nie było chamów i prymitywów.
Aha. Polakiem, można się nazywać jak się jest przciwnikiem PiSu?
Dokładnie. Dla bandy oszołomów Polak nie jest Polakiem jak nie chodzi do kościoła, jak jest za aborcją, za in-vitro, za związkami jednopłciowymi, jak nie daje na radio, jak się opala na plaży w bikini i używa prezerwatyw albo wykorzystuje stosunek przerywany.

To jest naprawdę pusta dyskusja, bo mnie nie przekonasz do tego żebym był za czymś co jest złe albo przeciwko czemuś co jest dobre.

Aha! Admin a co powiesz o publikacji wyroków TK i kadencji I prezes SN?



Edytowany przez ptasiorrr o 11-07-2018 - 22:35. "
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 00:32 przez ptasiorrr, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Konstytucja RP.

Post autor: kermit » 12-07-2018 00:59

"Ale ja cie nie probuje przekonac. Dementuje tylko brednie ktore wypisujsz. Jestes gorszym oszolomem niz byl Niesiolowski.

A mowienie, ze PO/PSL nie mialo wiekszosci sejmowej to swiadczy o poziomie twojej wiedzy.

Ptasior ty masz mozg jak kura :) Masz skrzywiony obraz swiata. Wyjdz troche troche z tej polityki bo zle to wyglada ;)"
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 00:59 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19396
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Konstytucja RP.

Post autor: admin » 12-07-2018 01:03

"Ta Konstytucja jest kiepska, a nie dobra. Coś tam jest napisane wobec kogo? Nie. Pytaj tego co to pisał, albo TK.
O SN nie będę się powtarzał, pisałem parę razy w innych wątkach.

Czy nieopublikowane wyroki TK wydawał wymaganym ustawowo, czy konstytucyjnie składzie?
Rozumiem obydwie argumentacje które się pojawiały i z zainteresowaniem obserwowałem kto wygra, a kto przegra."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 01:03 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Konstytucja RP.

Post autor: ptasiorrr » 12-07-2018 10:21

"
kermit pisze:Ale ja cie nie probuje przekonac. Dementuje tylko brednie ktore wypisujsz. Jestes gorszym oszolomem niz byl Niesiolowski.

A mowienie, ze PO/PSL nie mialo wiekszosci sejmowej to swiadczy o poziomie twojej wiedzy.

Ptasior ty masz mozg jak kura :) Masz skrzywiony obraz swiata. Wyjdz troche troche z tej polityki bo zle to wyglada ;)
Może trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że jedna partia nie miała większości sejmowej i musiała powstać koalicja. Jedni bez drugich nic nie mogli.
Kermit a jakby Twój mózg włożył do głowy kury jakieś dziecko miało by fajną grzechotkę.
Ja nie siedzę w polityce tylko obserwuję i widzę jak PiS razem z Rydzykiem ruinują połowę Polski (jedną już opętali do której oczywiście się zaliczasz)."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 10:21 przez ptasiorrr, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Konstytucja RP.

Post autor: kermit » 12-07-2018 11:46

"
Chodziło mi o to, że jedna partia nie miała większości sejmowej i musiała powstać koalicja. Jedni bez drugich nic nie mogli.
Rozwiń temat. Czyli uważasz, że jeśli jedna partia ma większość to jest to niezgodne z konstytucją? Czyli tylko koalicja może być bo inaczej jest to niezgodne z trójpodziałem władzy :) Ten wątek będzie naprawdę śmieszny i chyba udowodni twoje niskie kompetencję do wypowiadania się w temacie konstytucji i w zasadzie w jakimkolwiek temacie."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 11:46 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Konstytucja RP.

Post autor: ptasiorrr » 12-07-2018 12:38

"
Czyli uważasz, że jeśli jedna partia ma większość to jest to niezgodne z konstytucją?
Wcale tak nie uważam. Mi chodzi o to, że PiS ma większość sejmową i każdą ustawę przepuści bądź nie. Prezydent nie będzie vetował (raz to zrobił i gówno z tego wyszło) a TK nie będzie stwierdzał niezgodności ustaw z Konstytucją, którą uchwalili "swoi".
Czyli tylko koalicja może być bo inaczej jest to niezgodne z trójpodziałem władzy
Logicznie rozumując to tak. Sejm, Prezydent, TK i SN są PiS-u. Więc jak inaczej myśleć.

Ten wątek będzie naprawdę śmieszny i chyba udowodni twoje niskie kompetencję do wypowiadania się w temacie konstytucji i w zasadzie w jakimkolwiek temacie.
Przecież. Dla Ciebie idealny temat jest o miejskim kiblu.

Partia rządząca robi tak jak jej wygodnie. Ułaskawienie Kamińskiego - najważniejsza Konstytucja a nie prawo karne, odwołanie I prezes SN - ważniejsza ustawa od Konstytucji itd. itd. Niektórzy nawet nie wiedzą co czytają a druga część zapisu z Konstytucji o ułaskawieniu kiedyś będzie miało zastosowanie do Prezydenta i innych."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 12:38 przez ptasiorrr, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Konstytucja RP.

Post autor: kermit » 12-07-2018 12:58

"
Wcale tak nie uważam. Mi chodzi o to, że PiS ma większość sejmową i każdą ustawę przepuści bądź nie. Prezydent nie będzie vetował (raz to zrobił i gówno z tego wyszło) a TK nie będzie stwierdzał niezgodności ustaw z Konstytucją, którą uchwalili "swoi".
A tak się stało bo wygrał wybory i dostał mandat do rządzenia od społeczeństwa. To jest złe? Niezgodne? To, że jest to niezgodne z twoją wolą nie znaczy, że nie jest niezgodne z wolą większości. Wróćmy 5 lat wstecz. Rząd, parlament, prezydent, wiekszość w TK - i to wszystko należy do jednego ugrupowania (koalicji). Wtedy było to OK, a teraz nie, gdyż ludzi ci sie nie podobają? Masz problemy naprawdę z podstawowym logicznym myśleniem.
Cytat
Czyli tylko koalicja może być bo inaczej jest to niezgodne z trójpodziałem władzy

Logicznie rozumując to tak. Sejm, Prezydent, TK i SN są PiS-u. Więc jak inaczej myśleć.
Jesli wezmemy logike ptasiora, którego mózg jest trochę ograniczony to owszem. Bredzisz kolego i to naprawdę strasznie. Chyba takich podstaw to w szkole na WOSie uczyli.
Przecież. Dla Ciebie idealny temat jest o miejskim kiblu.
Masz z niego jakieś miłe wspomnienia czy co? Bo nie wiem co ma piernik do wiatraka."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 12:58 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ptasiorrr
Posty: 1653
Rejestracja: 22-08-2011 17:48

Konstytucja RP.

Post autor: ptasiorrr » 12-07-2018 13:04

"
To, że jest to niezgodne z twoją wolą nie znaczy, że nie jest niezgodne z wolą większości.
Akurat jest.
A tak się stało bo wygrał wybory i dostał mandat do rządzenia od społeczeństwa.
Od kogo? Co Ty bredzisz? Może wreszcie Polacy przejrzą na oczy i frekwencja na wyborach będzie w granicach 90 procent. Tylko po co jak po porażce PiS SN stwierdzi nieważność wyborów.

Cały świat mówi, że w Polsce nie ma praworządności i trójpodziału władzy a jeden oszołom, że wszystko jest OK."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 13:04 przez ptasiorrr, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże...

A1313
Posty: 2293
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Konstytucja RP.

Post autor: A1313 » 12-07-2018 13:25

"Niech ktos powstrzyma ta karuzele smiechu."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 13:25 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Konstytucja RP.

Post autor: kermit » 12-07-2018 13:33

"A1313 - ptasior to twój intelektualny kompan - w końcu podobne poglądy głosicie. W takim razie do dzieła. Wytłumacz koledze, że was ośmiesza.

PS. Ptarios - cały świat coś mówi? A nie tak dawno śmiałeś się, że z Morawieckiego, że używa sformułowania "cały naród". No zaraz padnę :D



Edytowany przez kermit o 12-07-2018 - 11:35. "
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 13:33 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2293
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Konstytucja RP.

Post autor: A1313 » 12-07-2018 13:36

"Jaki moj .jakie nas ?dropsow sie najadlas kijanko? Juz dawno rowno podzieliles- my i oni."
Ostatnio zmieniony 12-07-2018 13:36 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ