Program dr. Witolda Zycha

Wielka polityka niewielkiego miasta. Masz czegoś dość lub coś cię cieszy? Opisz to! Prosimy nie używać wulgaryzmów.
Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

Program dr. Witolda Zycha

Post autor: Padre » 13-09-2018 17:49

"2×5 ?Nowy Tarnobrzeg? - PIĘĆ PRIORYTETÓW I PIĘĆ CELÓW

Priorytety
  • 1. Wykorzystanie potencjału leczniczych wód siarczkowych dla rozwoju miasta. Budowa ośrodka balneoterapeutyczno-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

    Wizja, idea pierwszorzędna. Jeśli rzeczywiście pierwszy odwiert pokazał, że jest możliwe wydobycie wody o parametrach pozwalających na to by komuś biznesowo się to skalkulowało to można zacząć lobbying wśród potencjalnych inwestorów zaczynając od firm, które już działają w branży i mogły by być zainteresowane rozszerzeniem działalności. Założenie jest jedno, ale dwuelementowe - miasto będzie w stanie w sposób formalny i materialny w tym uczestniczyć. Formalny, czyli wszelkie plany zagospodarowania, pozwolenia, ewentualne gwarancje. Materialny - czyli zapewni minimum infrastruktury, odpowiednie uzbrojenie potencjalnej lokalizacji no i zaproponuje samą lokalizację do sprzedaży. Tylko tyle i aż tyle. Obydwie rzeczy z pewnością są w kompetencjach prezydenta, który jednak nie jest w stanie zagwarantować tego, że ktokolwiek przyjdzie i cokolwiek wybuduje. Bardzo ładny punkt programu, trzeba mierzyć wysoko. Daję plusa.
  • 2. Budowa Tarnobrzeskiego Centrum Komunikacyjnego łączącego w jednym miejscu zarówno transport kolejowy, autobusowy i komunikację miejską.

    Koncepcja nie nowa, nie najświeższa. Pan Zych użył już słowa plagiat. Ale niech będzie, bo pomysł bardzo dobry i warty poparcia. Przede wszystkim możliwy do zrealizowania. Punkt na plus.
  • 3. Podjęcie starań o budowę mostu na Wiśle łączącego Tarnobrzeg z Gminą Koprzywnica oraz zabieganie o rozpoczęcie na naszym terenie budowy drogi S74.

    "2w1", takie "wash&go". Most na Wiśle również jest plagiatem. Jak dla mnie pomysł dobry, warty realizacji ale tylko w przypadku możliwości mocnego zaangażowania władz województwa, bo droga 758 jest drogą wojewódzką. Rozumiem, że W.Zych w programie zobowiązuje się do priorytetowego potraktowania tego tematu przy chodzeniu od drzwi do drzwi u marszałka i ministra. Drugi punkt programu to zabieganie o S74. W obecnych perspektywach realizacja jest przewidziana na rok 2023. Punkt ten ma sens tylko przy założeniu, że prezydentowi udało by się zmobilizować WSZYSTKIE samorządy leżące na trasie 70 kilometrowego odcinka trasy pomiędzy Opatowem a Niskiem oraz, że zostanie wybrany z trzech wariantów ten zielony, bo pozostałe 2 dużo mniej leżą w naszym interesie z racji budowy mostu już na samej granicy z Sandomierzem. Jako ocenę daję słaby punkt.
  • 4. Powiększenie terytorialne Tarnobrzega o sołectwo Chmielów, którego celem będzie scalenie i przyłączenie do miasta terenów przemysłowych po KiZPS ?Siarkopol? oraz leżących nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

    Tutaj nie za bardzo wiem jak to skomentować, bo to komentarza nie wymaga. Nie znam żadnego mieszkańca Chmielowa, który pytany o ten pomysł nie popukał by się w czoło. Nikt z Chmielowa nie chce do Tarnobrzega. Punkt na minus wielki jak Jezioro.
  • 5. Podjęcie starań o opracowanie na szczeblu rządowym kompleksowego programu rozwoju społeczno-gospodarczego dla naszego rejonu w widłach Wisły i Sanu w oparciu o koncepcję czwórmiasta: Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko, Sandomierz (COP plus).

    Plagiat numer 3, wałkowany co wybory samorządowe. Wszystko pięknie wygląda, a jak przychodzi do próby realizacji to z tego co pamiętam z czterech miast spotykali się co najwyżej dwaj włodarze. Punkt programu nośny, ale niestety pusty bo co najmniej kilkukrotnie bez efektów ćwiczony. To takiego tańca trzeba czworga i nawet gdyby W.Zych zalecał się do pozostałych wójtów i burmistrzów i obiecywał posag (którego nie ma) to te damy nie zamachają w odpowiedni sposób swoimi wachlarzami. Minus.
Cele
  • 1. Przełamanie stagnacji gospodarczej i poszukiwanie nowej własnej drogi rozwoju miasta w oparciu o jego historię, zalety oraz potencjał intelektualny i gospodarczy.

    ? W oparciu o potencjał leczniczych wód siarczkowych podjęcie działań mających na celu rozwój branży uzdrowiskowej i turystyki zdrowotno-rekreacyjnej (ośrodek balneoterapeutyczny, szpital rehabilitacji narządów ruchu, hotele, pensjonaty, agroturystyka).

    Skomentowane powyżej.

    ? Budowa mostu łączącego Tarnobrzeg z Koprzywnicą. Korzyści to potencjalny napływ ludzi, który przełoży się na każdą dziedzinę życia w mieście, handel, kulturę, oświatę, zdrowie, budownictwo, nowe miejsca pracy, rozwój turystyki.

    Skomentowane powyżej.

    ? Rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej miasta wraz z budową ?Tarnobrzeskiego Centrum Komunikacyjnego?. Powstanie nowoczesnego zintegrowanego centrum przesiadkowego (PKP, PKS, MKS) obsługującego mieszkańców miasta i jego rejonu zaktywizuje społeczno- gospodarczy rozwój miasta.

    Skomentowane powyżej

    ? W oparciu o środki unijne zakup autobusów elektrycznych i stworzenie własnej spółki komunikacji miejskiej ( przystąpienie do programu ?Bezemisyjnego transportu publicznego?).

    Nie jestem specjalistą w zakresie transportu więc musiałem wesprzeć się istniejącymi analizami i funkcjonującymi rozwiązaniami. Chcącym poczytać polecam analizy dotyczace Krakowa i Sopotu. Wychodzi na to, że W.Zych ma rację wyznaczając taki kierunek. Spółkę komunikacyjną trzeba odtworzyć - bez dwóch zdań i zacząć małymi kroczkami, na razie od 2-3 autobusów Euro6, na to przy odpowiednim wsparciu zewnętrznym może być nas stać. Finalny cel jest jednak na tyle daleko (co najmniej 2 kadencje) i tak mgliście go widać, że muszę dać 0 punktów.


    ? Podjęcie współpracy z OO. Dominikanami w celu wykorzystania potencjału turystyki pielgrzymkowej ( budowa ?Centrum Pielgrzyma?), jako czynnika aktywizującego rozwój społeczno-gospodarczy Tarnobrzega ( rozwój sektora trzeciego, usług turystycznych i hotelowych, gastronomii, handlu, transportu).

    Idea szczytna i z pewnością warta realizacji. Ale nie przez prezydenta miasta. Jeśli OO. Dominikanie chcą to niech sobie tę część budynku kupią lub wydzierżawią. Osobiście proponował bym ten budynek wykupić, zaorać i postawić budynek wpisujący się w zabudowę nieco bardziej kamieniczną. Dla mnie punkt na minus.

    ? Rozwój infrastruktury sportowo-turystycznej nad Jeziorem Tarnobrzeskim wraz z budową ?Podkarpackiego Centrum Sportów Wodnych?.

    Za 2-3 kadencje jak najbardziej. Na razie nad Jeziorem mamy dzicz. Niezbędne jest w pierwszej kolejności uregulowanie formalne i doinwestowanie samej infrastruktury bazowej (drogi, parkingi, oświetlenie etc.) by móc zacząć myśleć o budowie czegoś wielkiego. Pomysł ciekawy. Ale nie jest to punkt programu możliwy do zrealizowania. Nie lubię tego słowa, ale jak na dziś utopia. Minus.

    ? Stworzenie na bazie infrastruktury TSSE w Machowie i TPPT w Zakrzowie przemysłu opartego na właściwościach biochemicznych i leczniczych siarki( np. produkcja siarczkowej wody butelkowanej, preparatów medycznych
    i kosmetyków).


    To nie są zdania prezydenta. Prezydent może dołożyć wszelkich starań by nie utrudniać potencjalnemu inwestorowi inwestycji. Może chodzić, ciągnąć za rękaw i błagać by inwestor raczył sie zainteresować wyłożeniem pieniędzy i rozpoczeciem produkcji. Może dać ewentualne gwarancje czy poręczenia. Nic więcej. Minus.
  • 2. Stabilizacja sytuacji finansowej gminy oraz podjęcie działań mających na celu zwiększenie dochodów do budżetu miasta poprzez wdrażanie racjonalnej i wydajnej struktury finansowej i gospodarczej w mieście.
    ? Emisja ?Tarnobrzeskiej Karty? dającej przywileje osobom zameldowanym na pobyt stały w Tarnobrzegu, płacącym podatki w naszym mieście, a tym samym pracujących na jego rozwój, która stanie się ważnym elementem kreowania wewnętrznego komunalnego pieniądza.

    Pomysł wart wprowadzenia, nie generujący ogromnych kosztów. Bardzo sympatyczny. Nie dokładał bym do tego żadnego komunalnego pieniądza, chyba że mówimy o rozwiązaniu prepaid. Karta mieszkańca jako karta rabatowa, biblioteczna, bilet na komunikację - czemu nie? Plus.

    ? Pozyskanie środków finansowych na rozwój miasta i budowę jego infrastruktury komunalnej poprzez emisje obligacji przychodowych, co w znaczny sposób pozwoli zwiększyć możliwości inwestycyjne miasta bez powiększania jego zadłużenia.

    Nie jestem w stanie na szybko zbadać zasadności i podstaw prawnych takiego rozwiązania. Wierzę, że Pan W.Zych to gruntownie sprawdził i nie rzuca słów na wiatr w tym temacie. Popieram - plus.

    ? Organizacja rynku lokalnej internetowej ?Giełdy towarowej?.

    To nie jest zadanie mieszczące się w kompetencjach prezydenta ani gminy. Mamy tzw. wolny rynek. Gdyby była taka potrzeba ze strony plantatorów, rolników to taka giełda z pewnością już by funkcjonowała. Dla mnie punkt chybiony. Minus.

    ? Wykorzystanie komercyjne weksli inwestycyjno-terminowych dla rozwoju lokalnej gospodarki.

    Podobnie jak z obligacjami przychodowymi - nie znam tematu i nie mam ochoty poznawać. Weksle kojarzą mi się negatywnie ("Ziemia obiecana" Reymonta). ROzwiązanie jak się domyślam tańsze niż kredyt i stąd ta propozycja. Mimo wszystko minus.

    ? -Wprowadzenie elektronicznego informowania dłużników przez SMS lub e-mail o zaległościach płatniczych wobec miasta.

    Czy taka propozycja nie wymaga tego by to najpierw dłużnik wyraził zgodę na taką formę komunikacji, ale przede wszystkim udostępnił urzędowi dane kontaktowe? Nie przypuszczam, żeby kandydat proponował to na zasadzie dobrowolności. Minus

    ? Stopniowe wdrażanie rozwiązań w zarządzaniu miastem i jego infrastrukturą określanych mianem ?Inteligentnego miasta?, które poprawią wygodę życia mieszkańców, ich bezpieczeństwo oraz powiększą oszczędności miasta.

    Pomysł wart poparcia. Byle tylko nie skończył się tak jak skończył e-urząd z infomatami. Dam plusa "na zachętę".
  • 3. Budowa miasta międzypokoleniowego w oparciu o wartości moralne i dobro każdego obywatela oraz poprawa, jakości życia mieszkańców poprzez zapewnienie atrakcyjnych warunków społecznych i bytowych w celu zaspokojenia potrzeb tarnobrzeżan oraz przyciągnięcia nowych mieszkańców i inwestorów.

    ? Podjęcie we współpracy z Radą Seniorów działań mających na celu opracowanie ?Tarnobrzeskiej Strategii Senioralnej?, która stanie się bazą do kreowania polityki miejskiej we wszystkich obszarach w taki sposób, by jak najpełniej odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom osób starszych.

    Opracowywane dotąd na zlecenie miasta strategie wiemy ile miasto kosztowały i jak się kończyły. W tym temacie wskazane było by raczej wyniesienie tak rady Seniorów jak i Rady Młodzieżowej do organu bardziej konsultacyjnego niż jest to obecnie. Można rozpoczać dialog i dać szansę na przedstawienie projektów do budżetu, które będą wspierać lub realizować potrzeby obydwu grup? Plusik mimo wszystko.

    ? Budowa miasta międzypokoleniowego, które uwzględnia potrzeby zarówno starzejącego się społeczeństwa, jaki i inwestowanie w tworzenie warunków sprzyjających zatrzymywaniu młodych ludzi i ich rodzin przez zapewnienie im dobrych warunków społecznych i życiowych.

    Zdublowany w sumie punkt powyższy. Bez punktów.

    ? Wprowadzenie miejskiego programu ?Tania działka budowlana?. Osoby, które w ciągu 3 lat od podpisania aktu notarialnego zbudują domy i w nich zamieszkają będą mogły wykupić działki z 75 % bonifikatą.

    Czy to rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem w innych miastach o podobnej do naszej wielkości? Zakładam, ze W.Zych nie wziął tego "za kapelusza" i temat gruntownie przeanalizował. Nie znam się na prawie budowlanym, kredytach, ale czy to nie jest tak, że bank aby dał kredyt na budowę domu nie wymaga zabezpieczenia tego hipoteką? Bo pomysł radnego zakłada, że ktoś buduje za swoje pieniądze dom w ciągu 3 lat i zamiast płącić np. 10.000zł/ar płaci 2.500zł/ar. Czy miasto wobec tego pozwala na budowę komuś na miejskim gruncie i czeka czy ktoś wybuduje w 3 lata czy też nie wybuduje? Nie rozumiem idei tego pomysłu. Poczekam na wyjaśnienia. Punkt na zero.

    ? Poprawa jakości życia mieszkańców i atrakcyjności miasta poprzez inwestycje infrastrukturalne w sposób proporcjonalny do dynamiki rozwoju gospodarczego miasta.

    Czyli jeśli miasto będzie się zwijać gospodarczo (np. zmniejszenie liczby zarejestrowanych DG, zmniejszenie liczby mieszkańców, wzrost bezrobocia) to dajemy jednoczesnie przyzwolenie na wyprzedaż miejskiego majątku? Poprosze o wyjaśnienia. Punkt niejasny, bardzo zawiły i trochę takei masło maślane. Zero.

    ? Podniesienie jakości zagospodarowania przestrzeni miejskich m.in. jakości i atrakcyjności przestrzeni publicznych, szczególnie centrum miasta i centrów osiedli.

    Podoba mi się. Ale niestety zero punktów, bo ogólnie dbałość o przestrzeń miejską to zadanie własne gminy. Bez propozycji zbudowania lub odbudowania konkretnych elementów daję punkt na minus bo nie lubię haseł w typie "cza zrobić by było fajnie".

    ? Utworzenie w centrach osiedli miejskich dla rolników sprzedających swoje produkty małych lokalnych rynków owocowo-warzywnych, które zapewnią obsługę lokalnej społeczności w zakresie zdrowej i świeżej żywności.

    Ingerencja w tzw. wolny rynek? Moim zdaniem wystarczy nie przeszkadzać. Już obecnie na terenie niemal całego miasta mamy punkty sprzedaży owoców, warzyw czy nabiału. Osoby takie stoją przy Dzikowiaku, na 1 Maja, przy Wyspiańskiego, widuję na Serbinowie. Punkt na zero.

    ? Poprawa jakości środowiska przyrodniczego w mieście poprzez utworzenie na terenie lasu Zwierzyniec ?Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego?.

    Można mobilizowac Nadleśnictwo Nowa Dęba by pozwoliło na takie działania, a właściwie utworzyło przy współudziale miasta. Pomysł Ciekawy. Daję plusa.

    ? Stworzenie internetowej ?Miejskiej Mapy Porządku?. Nielegalne wysypisko śmieci, wrak auta, dziura w jezdni albo uszkodzona studzienka kanalizacyjna. Między innymi takie problemy dzięki ?Miejskiej Mapie Porządku? każdy mieszkaniec będzie mógł szybko zgłosić odpowiednim służbom miejskim.

    To jest dobre, podoba mi się Krajowa Mapa Zagrożeń się sprawdza i warto było by coś takiego wdrożyć na naszym podwórku. Plus.

    ? Wprowadzenie ?Programu remontów ulic? ( jezdni i chodników) opracowanego w oparciu o przejrzyste i czytelne dla mieszkańców kryteria, dzięki którym remonty i budowy dróg będą realizowane w ustalonej kolejności.

    Idea ciekawa, lecz najprawdopodobniej spotka się z niezrozumieniem ze strony mieszkańców bo jak wiemy Ci z Ocic są zawsze najbardziej poszkodowani i krzyczą najgłośniej. Kryteria musiały by być rzeczywiście jasne, czytelne i nie pozostawiające pola do uznaniowości. Plus.

    ? Zwiększenie dostępności na terenie miasta do bezpłatnej wody pitnej w miejscach publicznych i placówkach oświatowych (zdroje wodne, poidełka, studnie).

    Tak, punkt ten jest fajny jako ozdobnik. Mimo, że sympayczny, to dla jakości życia mieszkańców niewiele wnoszący. Zero.

    ? Wprowadzanie żywności ekologicznej do szkół i przedszkoli.

    Na jakiej zasadzie miało by się to odbywać? Przy użyciu jakich narzędzi Pan kandydat planuje zrealizowac ten punkt, jak zmusić dietetyków czy intendentów z placówek by zrealizowali to zalecenie? Idea zasługująca na poparcie. Póki co punktów zero.

    ? ?Zapytaj Prezydenta? ? możliwość zadawania pytań prezydentowi bezpośrednio na stronie internetowej miasta, co skutkowałoby poprawą komunikacji społecznej pomiędzy mieszkańcami a władzami miasta.

    Dobre. Popieram. Pod warunkiem, że prezydent odpowie w trybie ASAP oraz, że żadne pytania nie będą ginęły bez odpowiedzi. Plus.
  • 4. Tworzenie trwałego, pozytywnego wizerunku miasta poprzez promowanie jego zalet i wzajemną współpracę miedzy instytucjami kultury, turystyki i sportu, placówkami edukacyjnymi i zdrowotnymi, organizacjami pozarządowymi
    i religijnymi oraz lokalnymi przedsiębiorcami w celu budowy poczucia wspólnoty wśród mieszkańców.


    ? Propagowanie idei ?Banków czasu? pozwalających na wymianę usług bez udziału pieniędzy, jako bardzo skutecznego narzędzia pomagającego przetrwać kryzys gospodarczy tworząc alternatywny pieniądz. Dzięki aktywizacji społeczności lokalnej ?banki czasu? pozwalają na budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich, rozbudzanie zaufania w społecznościach i integrowanie różnych grup społeczno-zawodowych.

    Pan prezydent propagować może wszystko co jest zgodne z prawem. Cel ciekawy, jednak nie należy to do zadań prezydenta. Minus.

    ? Zorganizowanie forum ?Tarnobrzeżanie dla Tarnobrzega?, którego celem będzie wykorzystanie potencjału intelektualnego i finansowego tarnobrzeżan mieszkających w kraju i zagranicą dla dobra naszego miasta i budowania lepszej przyszłości naszej ?małej ojczyzny?.

    Na podstawie jakich przepisów takie forum miało by funkcjonować? Jaka jest rola prezydenta w jego utworzeniu? Do czasu wyjaśnień punkt na minus.

    ? Zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu przez rozwijanie szkolnictwa zawodowego wraz z dostosowaniem jego oferty do potrzeb zmieniającego się rynku pracy.

    Poprzez użycie jakich narzędzi? Przy użyciu juz istniejących jednostek w formie przekształcenia, przebranżowienia czy też utworzenie nowych szkół? Do czasu wyjaśnień 0 punktów.

    ? Rozwój szkolnictwa wyższego w mieście oraz wsparcie dla współpracy uczelni z biznesem i wzmacnianie prozatrudnieniowej roli szkolnictwa wyższego.

    Jak to wsparcie miało by wyglądać? Jak miała by być wzmacniana rola? Nie wiemy nic. Pomysł na pierwszy rzut oka słuszny, jednak jak dla mnie niemożliwy do zrealizowania ze względu na brak narzędzi w rękach prezydenta. Zero.

    ? Wykorzystanie wysokiego poziomu szkolnictwa średniego w mieście, jako elementu przyciągnięcia nowych mieszkańców do miasta.

    Wysoki poziom mają 2 placówki społeczne. Pozostałe w rankingach ogólnopolskich prezentują się co najwyżej przeciętnie. Ranking Perspektywy 2018, tylko woj. podkarpackie: I SLO pozycja 3 (83 w kraju!), SLO Małego Księcia pozycja 5 (144), LO Kopernika pozycja 14 (327), LO Katolickie pozycja 28 (poniżej 500), LO Staszic 43 pozycja - na 50 szkół. Można próbować, ale moim zdaniem ten wabik nie zadziała jeśli mamy na myśli szkoły publiczne. Punkt na minus.

    ? Wzmocnienie kapitału intelektualnego miasta przez rozszerzenie oferty edukacyjnej w szkołach średnich (np. utworzenie Szkoły Muzycznej II stopnia, Liceum Plastycznego).

    To już prędzej. Utworzenie Liceum Plastycznego jest możliwe. Mam nadzieję, że autor zbadał zapotrzebowanie na tego typu profil i przekalkulował koszt jego funkcjonowania. Szkoły Muzyczne funkcjonują i są finansowane przez Ministerstwo KiDN. Można zabiegać. Dałbym zero, ale to słaby punkt programu, więc minus.

    ? Działania na rzecz podniesienia prestiżu PWSZ w Tarnobrzegu przez przekształcenie jej w filię jednej z renomowanych uczelni, co pozwoli na stworzenie środowiska naukowego związanego z uczelnią i miastem.

    Podniesienia czego? Prestiżu? Prestiżem nazywamy ostatnie, zaszczytne miejsce w skali kraju? Co do zamiany w filię to jak najbardziej. Najlepiej którejś z Politechnik. Tu jestem na plus.

    ? Promowanie na arenie ogólnopolskiej naszych znaczących wydarzeń kulturalnych (np. ?Wygraj sukces?, ?Satyrblues?, ?Stylowe uderzenie?).

    Te przykładowe wydarzenia o których pisze pan W.Zych akurat promocji nie potrzebują. Potrzebują wsparcia i pielęgnowania. Warto ich używać przy promocji miasta jeśli zgodzą się organizatorzy, ale najpierw musi być ta promocja miasta. Zero punktów.

    ? Dbanie o rozwój infrastruktury sportowej ( budowa stadionu lekkoatletycznego).

    Tak jest! Plus!

    ? Zakaz używania wi-fi w przedszkolach i ograniczenia w stosowaniu telefonów komórkowych w szkołach.

    Po części rozumiem i popieram. Jestem generalnie na tak. Dla mnie plus.

    ? Powstanie ?Centrum Integracji Społecznej?, którego celem będzie integracja społeczno-zawodowa tarnobrzeżan zagrożonych wykluczeniem społecznym.

    Należy budować. Trzeba mieć jednak za co i mieć środki na utrzymanie. Czy w tej dziedzinie zdaniem Pana W.Zycha MOPR nie wykonuje swoich zadań należycie, być może jest potrzeba dofinansowania i nie trzeba będzie tworzyć nowego tworu? Do czasu ewentualnych wyjaśnień zero.

    ? Tworzenie pozytywnego wizerunku miasta, w którym żyje się wygodnie i bezpiecznie przez promowanie lokalnych zalet ( sanktuarium pielgrzymkowe, wody siarczkowe, walory przyrodnicze i interesujące obiekty zabytkowe, jezioro, warunki do wypoczynku i rekreacji, czyste powietrze, wysoki poziom: oświaty, usług medycznych, sportu, kultury oraz bezpieczeństwa publicznego).

    Ten punkt to takie połączenie większości powyższych. Jakie promowanie, w jakiej formie, gdzie? Promocję miasta i jesgo zalet uważam za rzecz ważną, ale przy takim braku konkretów na razie daję zero.

    ? Budowa lokalnego patriotyzmu i poczucia dumy z miasta. Autoidentyfikacja z miastem to nie tylko budowanie więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami, ale także wyraz ich aspiracji, co przekłada się na bezpośrednio na kreowanie dobrego wizerunku miasta. Ma to duży wpływ dla jego atrakcyjności i rozwój społeczno-gospodarczy w szczególności dla przyciągania do miasta nowych firm oraz mieszkańców.

    Kolejne "masło maślane". Jak pan W.Zych zamierza to budować? Za to akurat minus.
  • 5. Podjęcie współpracy z sąsiednimi samorządami w zakresie ponadregionalnym w celu budowy jednolitej strategii rozwoju naszego rejonu w zakresie jego aktywizacji gospodarczej, dbałości o środowisko naturalne oraz rozwoju i modernizacji infrastruktury transportowej.

    ? Rozpoczęcie prac nad koncepcją docelowej obwodnicy miasta łączącej drogę S9 z projektowaną S74.

    To nie jest kompetencja prezydenta. Prezydent nie ma żadnego realnego wpływu na żadną z tych tras. Minus njak byk.

    ? Podjęcie współpracy mającej na celu rozpoczęcie prac nad regulacją Wisły oraz jej zagospodarowania zarówno turystycznego, jak i gospodarczego.

    Czyli lobbying za zdjęciem naszego odcinka z programu Natura 2000? Osobiście jestem przeciwko. Minus.

    ? Uruchomienie turystycznych rejsów statkami po Wiśle na trasie Sandomierz-Tarnobrzeg -Baranów Sandomierski wraz z budową przystani rzecznych.

    Kto ma wybudować, kto ma dostarczyć statki, kto ma obsługiwać? Prosze o konkrety. Na razie minus.

    ? Współpraca i wzajemne uzupełnianie się gospodarcze, społecznie i kulturalne Tarnobrzega z sąsiednimi miastami. Opracowanie wspólnego programu rozwoju społeczno-gospodarczego dla naszego rejonu w oparciu o koncepcję czwórmiasta: Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko, Sandomierz (COP plus).

    Było powyżej. Punkt zdublowany. Zero.
Plusy i minusy podliczę jutro i podam werdykt. Chyba, że się chce komuś to proszę to zrobić. :)

A Wam jak się podoba program dr. Witolda Zycha?"
Ostatnio zmieniony 13-09-2018 17:49 przez Padre, łącznie zmieniany 1 raz.

cdn24
Posty: 65
Rejestracja: 07-06-2018 21:53

Program dr. Witolda Zycha

Post autor: cdn24 » 13-09-2018 20:23

"W tym programie podoba mi się to, że jest.
Ale zastanowila mnie taka luźno rzucona uwaga, że w naszym mieście było już opracowanych co najmniej kilka różnych strategii i co z tego wyszło?
Można to rozwinąć i zapytać, jaką mamy gwarancję, że WZ zrealizuje swój program? Podobnie jak DB?


To prawda, że tych strategii bylo wiele, zatem warto zapytać, jak i co trzeba zrobić, żeby opracować i zrealizować kolejną?
MOŻN"
Ostatnio zmieniony 13-09-2018 20:23 przez cdn24, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Program dr. Witolda Zycha

Post autor: iv » 14-09-2018 00:24

"
Padre pisze:A Wam jak się podoba program dr. Witolda Zycha?
Zapewne tylko ja zachwyciłam się takim niuansem jak prawidłowo postawiona kropeczka po skrócie "dr" :-)"
Ostatnio zmieniony 14-09-2018 00:24 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

karol10tbg
Posty: 89
Rejestracja: 02-03-2009 17:32

Program dr. Witolda Zycha

Post autor: karol10tbg » 14-09-2018 00:43

"
iv pisze:
Padre pisze:A Wam jak się podoba program dr. Witolda Zycha?
Zapewne tylko ja zachwyciłam się takim niuansem jak prawidłowo postawiona kropeczka po skrócie "dr" :-)
Jeśli ktoś zna zasadę, to nic specjalnego ;)"
Ostatnio zmieniony 14-09-2018 00:43 przez karol10tbg, łącznie zmieniany 1 raz.

iv
Posty: 728
Rejestracja: 23-09-2014 22:51

Program dr. Witolda Zycha

Post autor: iv » 14-09-2018 00:44

"Na tablicy szkoły podstawowej nr 4 po "nr" jest kropeczka mimo zasady.
Zasady to przeżytek.
Zasad nikt nie zna. ;-)"
Ostatnio zmieniony 14-09-2018 00:44 przez iv, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Program dr. Witolda Zycha

Post autor: admin » 14-09-2018 01:15

"
Wprowadzanie żywności ekologicznej do szkół i przedszkoli.
Ciekaw jestem co właściwie autor ma na myśli. Zawsze miałem problem ze zjedzeniem tej całej plasterkowanej marchewki i nie nadążałem z piciem mleka w kartonikach. Dzieci nie tykały i przynosiły wszystko do domu. Chyba że chodzi o certyfikaty eko dla żywności ze stołówek. Tylko ile wtedy będziemy płacić za obiady? A może chodzi o przymus sprzedaży określonych produktów przez szkolne sklepiki?

A cała reszta... sam nie wiem. Po paru rozmowach wydaje się, że niedoszacowałem WZ w pierwszej prognozie. Może mieć lepszy wynik niż pierwotnie się wydawało. Zobaczymy jeszcze jak lista."
Ostatnio zmieniony 14-09-2018 01:15 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

marabut
Posty: 81
Rejestracja: 17-03-2016 16:08

Program dr. Witolda Zycha

Post autor: marabut » 14-09-2018 13:45

"Jeśli chodzi o żywienie w szkołach czy sklepikach... co z tego że będą tam super zdrowe rzeczy, jak dziecko otwiera śniadaniówkę i tam jest drożdżówka i snikers, bo rodzicowi się nawet kanapki dziecku nie chce zrobić? :-/ niestety na własne oczy widziałam i to bardzo często.."
Ostatnio zmieniony 14-09-2018 13:45 przez marabut, łącznie zmieniany 1 raz.

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

Program dr. Witolda Zycha

Post autor: Padre » 14-09-2018 15:59

"W programie, gdzie teoretycznie powinno być co najmniej kilkanaście plusów, ja oceniłem go niestety na minus 2 punkty. Szkoda, bo kandydat mimo swoich specyficznych i czasem nieco oderwanych od realiów pomysłów jest człowiekiem bardzo sympatycznym. Przy rezygnacji z kilkunastu punktów i skupieniu się w kampanii na rzeczach najbardziej kluczowych miałby szansę podbudować swoją pozycję. Niestety, wzorem swojego kontrkandydata Dariusza Bożka pan Witold Zych nieco przesadził z ilością punktów w programie. Niektóre rzeczy to są oczywiste oczywistości - czynności wynikające wprost z powszechnie obowiązujących przepisów a część to lista pobożnych życzeń czyli elementy nie będące w kompetencjach ani nawet możliwościach urzędu prezydenta."

ODPOWIEDZ