Innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19382
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych

Post autor: admin » 08-03-2017 20:31

"Obrazek

W dniu 03 marca 2017 r. Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu zorganizowało w Sali Obrad Starostwa Powiatowego konferencję pod tytułem Innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych w powiecie tarnobrzeskim, którą poprowadziła kierownik Biura Monika Porębska.

Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli samorządów, urzędów i instytucji współpracujących z rolnikami, a w szczególności do samych rolników. Tematyka konferencji, jak podkreślała kierownik, nie była przypadkowa. Priorytety Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na 2017 rok w sposób szczególny koncentrują się na rozwoju ekologicznego rolnictwa, sektora rolno-spożywczego oraz wspieraniu rozwoju i poprawy efektywności małych, rodzinnych gospodarstw, do których kierowany jest strumień pomocy finansowej w ramach działań PROW 2014-2020 wdrażanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wskazanie małym gospodarstwom, stanowiącym przeważającą większość gospodarstw rolnych powiatu tarnobrzeskiego, dróg i możliwości rozwoju podnoszących efektywność gospodarczą i umożliwiających wzrost konkurencyjności i rentowności, poprzez możliwości, jakie stwarzają nowe regulacje, zwłaszcza te dotyczące sprzedaży bezpośredniej, pokazanie przykładów dobrych praktyk i sposobów ich wsparcia instrumentami unijnymi w ramach PROW 2014-2020, a także wyróżnienie rolników, którzy swoimi działaniami propagują naturalne rolnictwo, wspierają działania na rzecz ekologii i promocji produktów lokalnych- to kluczowe tematy poruszone podczas konferencji.

Cykl prelekcji zainaugurowało wystąpienie Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Teresy Pamuły, która przedstawiła stan realizacji płatności za 2016 rok, wskazała na udogodnienia, jakie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła dla rolników a także przekazała informacje o naborach na dwa działania, realizowane przez ARiMR, wspierające inwestycje w małych gospodarstwach-Restrukturyzację małych gospodarstw i Premie na działalność pozarolniczą.

Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, dr Stanisław Zając scharakteryzował specyfikę i problemy podkarpackiego rolnictwa, wskazał również rolnikom i samorządom na formy pomocy i wsparcia, jakiego udziela sektorowi rolniczemu Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

O atutach i szansach małych gospodarstw w powiecie tarnobrzeskim oraz kierunkach rozwoju i sposobach pozyskania środków na innowacyjne rozwiązania, podnoszących ich dochodowość mówiła kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Tarnobrzegu. Kierownik zaznaczyła, że dynamicznie rozwijający się w UE i na świecie rynek żywności ekologicznej jest ogromną szansą na wykorzystanie potencjału polskiego rolnictwa ekologicznego, w którym ogromną rolę odgrywają gospodarstwa rodzinne, wywarzające żywność naturalnymi metodami, a takie gospodarstwa dominują w powiecie tarnobrzeskim. Mówiła również o działaniach wdrażanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w roku 2017 na rzecz wspierania małych gospodarstw.

O pomysłach na biznesplan, przykładach ciekawych inicjatyw i efektywnej działalności rolniczej, wspomaganej przy udziale środków realizowanych w oparciu o wspólną politykę rolną i nową perspektywę finansową na lata 2014-2020 oraz programy pomocowe wdrażane przez ARiMR w 2017 roku opowiadała pani Klaudia Kieljan i pan Konrad Stępnik z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie.

Tematykę Produktu tradycyjnego i lokalnego: promocji, marki, dystrybucji oraz przykładów dobrych praktyk poruszyła pani Dorota Jamrozy, kierownik Oddziału Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Podnosiła znaczenie i osiągnięcia województwa podkarpackiego, które może poszczycić się największą ilością produktów wpisanych na Listę produktów tradycyjnych, podkreślając wysoką jakość produktów lokalnych i regionalnych, tradycyjne metody wytwarzania, wpływ promocji i sprzedaży produktów regionalnych i tradycyjnych na atrakcyjność regionu, przyciąganie turystów i inwestorów, poprawę jakości życia mieszkańców i powstawanie nowych miejsc pracy.

Bardzo ciekawy wykład, na temat efektywnej hodowli królików rzeźnych wygłosił gość specjalny, profesor Paweł Bielański z Instytutu Zootechniki w Balicach.

Uroczysty moment podczas konferencji nastąpił w trakcie wręczenia przez dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR Teresę Pamułę nagród i dyplomów uznania rolnikom z powiatu tarnobrzeskiego, wytwarzającym i promującym lokalny produkt, wśród których znaleźli się: pan Stanisław Czechura, którego produkt lasowiacki karp w galarecie, został wpisany na listę produktów lokalnych, pan Wacław Pyrkosz, prezes Stowarzyszenia Producentów Fasoli ?Piękny Jaś? która została wpisana do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia, pani Krystyna Zając prowadząca ekologiczne gospodarstwo, państwo Joanna Sadecka-Kurnik i Marcin Kurnik, których zagroda ekologiczno-edukacyjna "Dobre Miejsce" w Alfredówce otrzymała nagrodę ekocertyfikat Blisko Natury na lata 2016-2017, państwo Zofia i Leszek Badawika za ekologiczne sady oraz, panowie Damian i Przemysław Hajduk, hodowcy rasowych królików mięsno-futerkowych, nagradzanych na międzynarodowych targach.

Podsumowując spotkanie, kierownik Biura, Monika Porębska podziękowała uczestnikom za udział w debacie i wyraziła nadzieję, że konferencja stanie się płaszczyzną do wymiany informacji, poglądów oraz doświadczeń pomiędzy rolnikami i wszystkimi instytucjami, związanymi z rolnictwem oraz zainauguruje cykl spotkań o podobnym charakterze.

http://www.tarnobrzeg.info/index.php?mo ... y&sid=4549"

ODPOWIEDZ