Z dala od orkiestry

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15421
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Z dala od orkiestry

Post autor: admin » 20-09-2018 01:07

"Obrazek

20 września w PWSZ w Tarnobrzegu, Fundacja Zygmunta Zaleskiego organizuje pokaz filmu dokumentalnego "Z dala od orkiestry", połączony z prelekcją historyka Dariusza Bożka, a także okolicznościową wystawą opowiadającą o życiu i twórczości Zygmunta Zaleskiego. Budynek przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Początek: godz. 15.30. Wstęp wolny.

Reżyser - Rafael Lewandowski, pochodzący z francusko-polskiej rodziny, którego debiut fabularny z 2010 roku, ?Kret?, został uhonorowany m. in. Paszportem Polityki oraz licznymi nagrodami festiwali filmowych, ma w swoim dorobku filmowym m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego (?Sztuka milczenia?) czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego (?Minkowski | Saga?). Tym razem przedstawił opowieść o życiu prof. Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, historyka i krytyka literatury, tłumacza, poety i publicysty.

Już podczas studiów, Zaleski za udział w konspiracji niepodległościowej został aresztowany przez władze carskie i osadzony w warszawskiej Cytadeli. Po uwolnieniu, w 1905 roku zagrożony kolejnymi represjami ? opuścił kraj. Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości aktywnie działał na rzecz krzewienia polskiej kultury oraz w polskiej sprawie na arenie międzynarodowej, gdy Ojczyzny nie było na mapach Europy. Był między innymi prezesem Towarzystwa Artystów Polskich, a także szefem Biura Prasowego Delegacji Polskiej na Konferencji Pokojowej w Wersalu. Współpracował z polskimi naukowcami ? m.in Marią Skłodowską-Curie oraz ludźmi kultury.
W latach 40 XX wieku, dzięki jego zaangażowaniu, przy francuskich uniwersytetach wprowadzono lektoraty języka polskiego. Z jego inicjatywy powstało w Villard-de-Lans jedyne polskie liceum, działające oficjalnie w okupowanej Europie. Za swoją działalność został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie nadal kontynuował swoją misję edukacyjną, prowadząc tajne wykłady i odczyty w łaźniach obozowych. Po uwolnieniu wrócił do Francji, gdzie sprawował opiekę nad polskimi stypendystami oraz głosił ideę zjednoczonej Europy.

http://www.tarnobrzeg.info/index.php?mo ... y&sid=5063"

ODPOWIEDZ