Mieszkańcy osiedla Podłęże spotkali się z prezydentem

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Mieszkańcy osiedla Podłęże spotkali się z prezydentem

Post autor: admin » 28-11-2018 23:31

Obrazek

25 listopada w remizie OSP Dzików, odbyło się spotkanie prezydenta miasta Dariusza Bożka z mieszkańcami osiedla Podłęże. Spotkanie rozpoczął przewodniczący osiedla Andrzej Sędyka, który przedstawił sprawozdanie z działalności władz osiedla. Następnie prezydent miasta omówił inwestycje zaplanowane do realizacji w 2018 i 2019 roku.

Największa z nich dotyczy budowy remizy strażackiej i domu osiedlowego wraz z parkingiem. Prezydent poinformował, że została sporządzona stosowna dokumentacja techniczna na budowę (dokumentacja została wystawiona do wglądu mieszkańców). Zaznaczył jednocześnie, że koszt budowy to około 2,5 mln złotych. W związku z brakiem środków w budżecie miasta, prezydent zadeklarował że dołoży wszelkich starań aby pozyskać środki zewnętrzne na budowę. Poinformował, że działka na której ma powstać inwestycja potrzebuje odrolnienia, a to z kolei wiąże się z kosztami. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, został złożony wniosek o zwolnienie z opłaty za odrolnienie i obecnie trwa oczekiwanie na jego rozpatrzenie.

Mieszkańcy zgłaszali również inne potrzeby na osiedlu:

ul. Czereśniowa boczna ? prośba o nawiezienie destruktu na odcinku około 50 m, doprowadzenie światłowodu oraz oświetlenie ulicy,
ul. Nadole ? prośba o oczyszczenie kolektora i studzienek oraz całkowite wycięcie rosnących wzdłuż drogi akacji, budowy chodnika wzdłuż ulicy Nadole,
al. Lipowa ? prośba o interwencje w sprawie nieogrodzonego śmietnika.
Mieszkańcy prosili również o oznakowanie trójkątami odblaskowymi skrzyżowania ulic Nadole, Słomki, Dzikowska, Jabłoniowa oraz o budowę przejścia dla pieszych na ulicy Słomki, Polna, Jabłoniowa. Pytania dotyczyły także terminu rozpoczęcia budowy obwodnicy miasta Tarnobrzega, terminu zakończenia remontu ulicy Wyszyńskiego oraz możliwości otrzymania dofinansowania do zakupu ogniw fotowoltaicznych.

Info/fot. UM



http://www.tarnobrzeg.info/index.php?mo ... y&sid=5140"

leonardo
Posty: 361
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Post autor: leonardo » 28-11-2018 23:57

"Gdyby prezydent miał jaja to by powiedział na tym spotkaniu tak: - Ludzie, budowanie kolejnej remizy za 2,5 mln zł dla kilkunastu strażaków z Podłęża to głupota i marnotrawienie pieniędzy, których nie mamy. Nie będzie żadnej remizy, jesteście mieszkańcami miasta, które ma 1000 pilniejszych potrzeb.

Ale on woli ściemniać, że "dołoży wszelkich starań aby pozyskać środki zewnętrzne na budowę".

Jakby nie zauważył, że już został prezydentem."

Padre
Posty: 511
Rejestracja: 16-02-2018 15:34

Post autor: Padre » 29-11-2018 00:22

"Ja chcę remizę OSP na Przywiślu. To wstyd że tak stare osiedle w mieście jeszcze nie ma remizy!"

Fresca
Posty: 155
Rejestracja: 23-05-2018 21:24

Post autor: Fresca » 29-11-2018 07:08

"Padre w takim zagęszczeniu i przy tak wąskich, nieprzejezdnych uliczkach zdecydowaniej TAK. " REMIZA PRZY SKARPIE", a co ... pójdźmy nawet o krok dalej! Każde osiedle z własną OSP! Remiza przy Zamku, Remiza przy stawach, Remiza na bagnach, Remiza centrum ( obok PSP) i hit sezonu Remiza Tarnobrzeska :) nad Jeziorem."

leonardo
Posty: 361
Rejestracja: 11-04-2017 16:06

Post autor: leonardo » 29-11-2018 09:40

"TAK. 100 remiz na 100 - lecie niepodległości. Tarnobrzeg - miasto remiza.

To byłoby nawet śmieszne, gdyby nie było smutne, że znowu nie mamy prezydenta, tylko kolejnego celebrytę, który chodzi wszędzie gdzie go zaproszą i jedyne co potrafi to miło się uśmiechać i gładko mówić to co słuchacze chcą usłyszeć."

mariano
Posty: 983
Rejestracja: 10-06-2017 12:55

Post autor: mariano » 29-11-2018 10:31

"Po jakiego grzyba remiza na Podłężu? Zwolennikiem inwestycji jestem, ale nie głupot. Główna droga od krzyżówek do starego shella połatana, ale remizę będziemy budować, super."

MT
Posty: 983
Rejestracja: 11-02-2013 23:47

Post autor: MT » 29-11-2018 11:24

"Serbinów, czyli najludniejsze i największe tarnobrzeskie osiedle też nie ma ani remizy OSP ani nawet domu ludowego. Hańba. W czym Ocice, Sobów czy Podłęże są lepsze, że zasługują w oczach władz miasta na więcej niż mieszkańcy centrum?"

sąsiad
Posty: 179
Rejestracja: 10-09-2014 20:14

Post autor: sąsiad » 29-11-2018 21:26

"Nie wiem do kogo i za co macie pretensje: do strażaków, że chcą mieć swoją remizę czy do prezydenta, że tego wysłuchał?"

Fresca
Posty: 155
Rejestracja: 23-05-2018 21:24

Post autor: Fresca » 29-11-2018 22:37

"sąsiad nikt do nikogo nie ma pretensji, a z pewnością ja ich nie mam :). Niektóre prośby, postulaty, życzenia mnie, delikatnie mówiąc zastanawiają ( a brdziej wprost śmieszą ). To, że strażacy chcą to jedna sprawa, a że PBD wysłuchuje to druga. Pytanie, czy nie ma poważniejszych spraw w Tarnobrzegu niż kolejne remizy? Od ścisłego centrum miasta na Podłęże, czy np. Miechocin jest " rzut kamieniem" PSP dojedzie szybko, dom osiedlowy tzw. 2w1 też nie będzie oblegany, więc...... dla ilu strażaków ta inwestycja by miała być? Skrzynkę koleżanki i założę klub gospodyń osiedla Wielopole, czy gospodę nam Prezydent wystawi?

Szczyptę racjonalności proszę. Miasto aptek, banków, ciucholandów i Remiz. Sąsiad nie wydaje Ci się to zabawne?, a w tym czasie Ordon za miedzą będzie remontować drugi w strefie."

cdn24
Posty: 65
Rejestracja: 07-06-2018 21:53

Post autor: cdn24 » 30-11-2018 13:45

"Myślę tak sobie, że trudno mieć pretensję do strażaków, że chcą mieć swoją remizę. A że mieszkańcy ich w tym popierają to też się nie dziwię. Taka remiza to przecież może być centrum osiedlowej kultury. Można tam przecież by było potańcówkę jakąś zrobić, goło gospodyń założyć albo zorganizować klub seniora. A może nawet jakąś wystawę sprowadzić i wiele innych rzeczy. Taka prosta uniwersalność jednego obiektu."

1967
Posty: 196
Rejestracja: 08-08-2018 19:00

Post autor: 1967 » 30-11-2018 20:24

"Samo wybudowanie remizy to jednorazowy koszt ale co dalej
- budynek to podatek, ogrzewanie, energia elektryczna, obowiązkowe przeglądy budowlane, kominiarskie, elektryczne??.;
- ekwipunek strażaka:
1) mundur galowy ? 500-700 zł
2) kurtka wyjściowa 300- 400 zł
3) buty wyjściowe 180 zł
4) koszula wyjściowa 70 zł
5) czapka rogatywka 100-120 zł
6) ubranie koszarowe 200-300 zł
7) buty koszarowe 150 zł
8) czapka dżokejka 21
9) koszulka polo 30-50 zł
10) polar strażacki 120 zł
11) kurtka sztormiak 150
12) kombinezon bojowy 1000 ? 2000 zł
13) buty bojowe 500-1300 zł
14) hełm 600-1100 zł
15) rękawice 170 ? 600 zł
16) pas strażacki 60-120 zł
16) toporek 100 ? 860 zł
Zatem mamy wyposażenie Strażaka OSP od 4260 do 8240 . Należy mieć też na względzie, że umundurowanie to nie jest wieczne oraz w pewnym zakresie podlega legalizacji.
Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ponosi gmina (art. 32 ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej). Zatem koszty utrzymania OSP corocznie pomniejszają nasz budżet między innymi inwestycje.
Rozumiem funkcjonowanie OSP w małych znacznie oddalonych od siedzib Państwowych Jednostek Straży Pożarnych miejscowościach czy wioskach zarówno ze względu bezpieczeństwa jak i wykorzystania pomieszczeń na spotkania mieszkańców itp. ale nie u nas gdzie mamy Państwową Straż Pożarną a do Domu Kultury, biblioteki, sal szkolnych, jest blisko. Po co nam 8 jednostek OSP i jaki z nich pożytek. Tylko jedna jednostka z tych ośmiu posiada I kat. dla zespołu operacyjno ? technicznego. Tyko 3 są na tyle profesjonalne, że należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pozostałe 5 to mogą faktycznie jedynie pilnować pożaru i stać ze sztandarem podczas uroczystości. Jaka jest w ogóle dyspozycyjność tych jednostek jak większość strażaków ochotników pracuje zawodowo i to w znacznym oddaleniu od miejsca zamieszkania.
Biorąc pod uwagę, że w Powiecie tarnobrzeskim jest 44 jednostki OSP, a w kraju jest ok 314 powiatów to w kraju może być ok. 13 tys jednostek OSP . W naszym powiecie jednostki te posiadają 71 pojazdów nie liczę innego różnego rodzaju sprzętu x 314 gmin to w kraju ok. 22 tys. pojazdów i innego sprzętu i zapewne kilkaset tysięcy strażaków ochotników. Koszty utworzenia, i utrzymania idą zapewne w setki milionów jak nie w miliardy złotych. Czy nie można tych pieniędzy wykorzystać inaczej ?. Pewnie można ale samorządowcy i politycy straciliby elektorat.
Ps. ja przejąłem ryzyko pożaru na własne barki . Mam od lat i wymieniam na bieżąco dwa czujniki dymu i czadu oraz solidną polisą ubezpieczenia domu i garażu w PZU- trochę droga ale na tym nie oszczędzam. Zresztą to są grosze w stosunku do wartości mieszkania czy domu. Nie wiem czy ktoś widział dom i mieszkanie po nawet niewielkim pożarze ? ja widziałem . Mamy tyle chemii w mieszkaniu, że nawet niewielki krótkotrwały pożar oraz akcja gaśnicza powodują, że to już nie mieszkanie tylko ruina i wszystko jest do wyrzucenia, a dom do kapitalnego remontu."

skunaskun
Posty: 136
Rejestracja: 22-02-2018 23:59

Post autor: skunaskun » 01-12-2018 00:49

"Strażaków z OSP widziałem w dwóch akcjach. Ostatnia powódź, Dzików.. pełen szacun i uznanie panowie.
I uroczystości kościelne: Boże Ciało, święta takie czy inne.
Tu już mam mieszane uczucia, ale rozumiem tradycję i różne inne potrzeby/konieczności, więc zamilczę.

Gadanie o kulturotwórczej potrzebie istnienia takiej 'remizji' w Tarnobrzegu /potańcówki, 'goło gospodyń' (cyt.), wystawy itd./ pozostawie bez komentarza, bo te czasy, kiedy miejscowi zbierali się w klubokawiarni/remizie już dawno minęły.
Remiza jako magazyn/skład/garaż na sprzęt... oczywiście tak, ale czy trzeba na to milijonów z kasy miasta? Nie sądzę :)"

cdn24
Posty: 65
Rejestracja: 07-06-2018 21:53

Post autor: cdn24 » 01-12-2018 18:15

"Kulturotwórcza rola takiej remizy to była ironia z mojej strony. Ale kryła się tam inna myśl na którą teraz nie mamy odpowiedzi. Robiąc taką rzecz jedną i wielofunkcyjną można jednocześnie spełnić kilka wyborczych obietnic różnych kandydatów a teraz koalicjantów.
Na przykład zintegrować strażaków z seniorami albo urządzić klub seniora w każdym osiedlu, jak to obiecywali niektórzy."

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Post autor: admin » 02-12-2018 19:19

"To już wiadomo, że mieszkańcy Miechocina nie domagali się remizy.
A co się dowiedziałem na spotkaniu wrzucę w dwóch odpowiednich wątkach."

ODPOWIEDZ