"Terytorialsi" złożyli przysięgę

Dział forum z komentarzami do aktualności
red
Posty: 462
Rejestracja: 20-09-2010 09:54

"Terytorialsi" złożyli przysięgę

Post autor: red » 03-12-2018 11:41

"[img]http://www.tarnobrzeg.info/images/news_picupload/pic_sid5144-0-norm.jpg[/img]

Prawie 150 żołnierzy złożyło w niedzielę 2 grudnia, przysięgę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. ?Pług?. Była to już dwunasta przysięga w tej brygadzie. W uroczystości wziął udział prezydent miasta Dariusz Bożek.

Niedzielną przysięgę poprzedziła Msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Następnie ?Terytorialsi? przemaszerowali na plac Bartosza Głowackiego, gdzie złożyli przysięgę na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę 3.PBOT.

Złożona przysięga była zwieńczeniem trwającego 16 dni szkolenia podstawowego, które odbyło się w Przemyślu i Dębicy. Jest ono początkiem trzyletniego szkolenia, które odbywa się w systemie weekendowym minimum raz w miesiącu. Okres ten podzielony jest na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego oraz zgrywającego sekcje, pluton i kompanię. W czasie trwania szkolenia podstawowego, równocześnie odbywało się szkolenie wyrównawcze oraz ćwiczenia rotacyjne. W czasie uroczystości odbył się także pokaz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu brygady. Były quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperska. Można było również porozmawiać o nowo tworzonej formacji i jej szkoleniu.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. ?Pług? powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Info/fot.: UM

[url=http://www.tarnobrzeg.info/index.php?module=Artykuly&func=display&sid=5144]http://www.tarnobrzeg.info/index.php?module=Artykuly&func=display&sid=5144[/url]"

ODPOWIEDZ