Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Dział forum z komentarzami do aktualności
jamWilhelm
Posty: 636
Rejestracja: 30-04-2005 04:18

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: jamWilhelm » 26-01-2019 20:32

żeby "oglądnąć przez apke" ktoś/coś to musi najpierw zmierzyć czy wystarczy sama apka?

Awatar użytkownika
cenzor
Posty: 129
Rejestracja: 20-12-2015 00:18

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: cenzor » 26-01-2019 20:39

sama apka np. Airly w tej chwili w TBG jest zła jakość powietrza aktualnie w mieście apka ta ma dwa punkty pomiaru jeden ul. Mickiewicza i drugi Plac Bartosza Głowackiego, pomiary są na żywo

andriu81
Posty: 1365
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: andriu81 » 26-01-2019 22:17

No ja mam takich sąsiadów ,ale wielu podobnych w mieście ,co całe popołudnia spędzają sami w domu i gapią się w okno na sąsiadów i okoliczny śmietnik pod blokiem(czy przypadkiem ktoś nie podrzuca śmieci z innego bloku) no i z pieskiem na spacer czasem wyskoczą,a to teraz będą mieli dodatkowe zajęcie patrząc się w apkę ze stanem zatrutego powietrza,bo w końcu trzeba dbać o ekologię.

olekko
Posty: 1051
Rejestracja: 25-05-2005 19:13

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: olekko » 11-02-2019 16:23

No i mamy monitoring czystości powietrza - na airly pojawiło się dzisiaj 9 nowych sensorów (nawet 10, są 2 obok siebie na Piętaka - pewnie to jakiś bug albo test).

Osobiście, choć jako laik ;), kosztem którejś z dwu miechocińskich lokalizacji (koło kościoła i na marinie), to taki sensor umieściłbym gdzieś na strefie w Machowie, chcąc wiedzieć jak z pyłami stoi nasza strefa (albo związkami siarki ;) choć tego chyba airly nie uzględnia). Pytanie czy miasto miałoby tam gdzie taki umieścić.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 13528
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: admin » 11-02-2019 20:32

Dzięki! Puściłem szerzej w świat.
Sprawnie to poszło.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1030
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: karas » 11-02-2019 22:41

Firma miała wszystko co potrzeba od ręki. Podejrzewam, że potrzebowali jedynie prądu. Takim sposobem za małe pieniądze (porównując np. bezużyteczny wóz na kwiatki za 50 tyś to małe pieniądze) monitoring powietrza.
Karaś

zbyry
Posty: 837
Rejestracja: 21-05-2010 12:45

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: zbyry » 11-02-2019 23:15

Z ciekawości zajrzałem na stronę tej firmy oferującej tą czy te usługi. Wychodzi mi na to, że tarnobrzeżanie płacą za to w podatkach, co mnie specjalnie nie dziwi. Zadam takie pytanie, może przewrotne. Po co płacić za usługę, która z istnienia rzeczy samej winna być monitorowana przez Inspektoraty Ochrony Środowiska? Może dokupmy jeszcze tak dodatkowo z 10 czujników, a co tam.

Połowa energetyków czy speców od emisji spalin śmieje się z tego. A czego? A dlatego, o czym powyżej. Europa, taki maleńki skrawek na mapie świata przestrzega coś, co zostało narzucone w Kioto, a USA, Kanada, Chiny i Indie mają to gdzieś. Oczywiście protokół już nie obowiązuje, ale jego nazwijmy to konsekwencje są do dziś. Czy to złe? Absolutnie nie. W krajach EU mamy szereg przepisów, restrykcji prawnych i tym podobnych, które regulują kwestie ochrony środowiska, w szczególności dla zakładów produkujących energię. W tychże zakładach mamy zamontowane filtry, cyklofiltry, emitory spalin, szereg aparatury, która nie dopuszcza do emisji pyłów PM 10 itd do atmosfery, po prostu innej nie da się kupić. Naturalnie nie oznacza to, że wszystko jest super i pyłów czy spalin nie ma. Są i będą, co widać choćby po Mielcu, ale własnie gdzie Inspektorat? Choćby nawet w niemieckich czy francuskich rzęchach pomontowali super filtry DPF lub inne, emisja będzie.

Ktoś zada pytanie, no ale co ze spalaniem różnych rzeczy w kotłach domowych i racja. Weźmy tylko pod uwagę, że nawet jak ktoś jest super ekologiczny i pali węglem, to nawet jak kupi nasz rodzimy, polski, ma on różną kaloryczność i różne stężenie siary, nie da się sprawdzić dokładnie każdego kilograma. Plus do tego jak ktoś pali brzozą (franca, jeśli idzie o spalanie, ogromne spustoszenie robi w kotłach, kominie, wydziela ogromne ilości kazeiny) no to pachnieć nie będzie.

Należy się skupić na odpadach radioaktywnych, które są składane w miarę płytkich obszarach mórz i oceanów, żeby ciśnienie beczek nie rozwaliło. Aplikacja powie tylko gdzie jest źle i co ? Nic. Wystarczyłoby trzy czujki, jedna nieopodal kotłowni na Dzikowie, i dwie przy strefie, postawione zgodnie z przeważającym, wiejącym w danym kierunku wiatrem.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1030
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: karas » 11-02-2019 23:31

Krzysiu popłynąłeś w odpady radioaktywne, a to jest tylko prosty, nie certyfikowany (zgodnie z założeniem) mający za zadanie przedstawienie danych o czystości powietrza w danym momencie. NIe interesuje mnie jak jest przy kotłowni w Dzikowie, albo na strefie. Interesuje mnie jakie powietrze jest tam, gdzie wychodzę z dzieckiem na spacer.

Oczywiście, że płacimy w podatkach. Przecież za przetarg Prezydent nie zapłacił ze swoich. Tak samo jak poprzedni Prezydent nie zapłacił ze swoich za wspomniany wóz na rynku.

Niech te czujniki poprawią świadomość kilku osób. Niech kilka osób uświadomi sobie, że truje czasami siebie i swoich bliskich. Niech te czujniki powstrzymają kilka matek przed wyjściem z niemowlakami na spacer w momencie, gdzie akurat ludzie smrodzą z pieców, albo warunki atmosferyczne trzymają brudne powietrze nad miastem. Wystarczy. Przypominam, że to tylko 16 tyś. Chyba 11 tyś miesięcznie zarabiała Pani, która spowodowała dzisiejszą sytuację z TTBSem, Tak dla porównania.

Byłem u szwagra w Krakowie. W mieszkaniu stoi oczyszczacz powietrza, oni sami siedzą z dzieckiem w domu. Wskazania z Airly obserwują cały czas, nawet się postarali o jeden czujnik na osiedlu. Jak na wskazaniu jest zielono to wychodzą, jak czerwono to siedzą szczelnie zamknięci. Mają świadomość czym grożą wycieczki przy dużym stężeniu.

Rozmawialiśmy ostatnio, dlaczego ludzie bagatelizują złe powietrze. Boimy się grypy, nie chodzimy tam gdzie są chorzy, bo ta choroba jest namacalna, możemy się zarazić i leżeć już następnego dnia. Złe powietrze nie odbije się na zdrowiu dziś czy jutro, dlatego nie dociera do nas problem. Odbije się za parę lat, co dobrze pokazują krakowskie statystyki chorób związanych z układem oddechowym.

Dodatkowo mamy jeszcze temperaturę i ciśnienie. Przydatne.
Karaś

zbyry
Posty: 837
Rejestracja: 21-05-2010 12:45

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: zbyry » 12-02-2019 00:05

Grześ, skoro im źle w Krakowie, niech się przeprowadzą na Podlasie. Jakos nie widzę tendencji odwrotnej. Co poradzić na to, że Kraków w niecce leży? AWF też tam zamknąć? W Krakowie spędziłem parę lat, moja rodzina tam mieszka i żyją, aplikacji nie przeglądają. Na uczelnie się jeździło tramwajem, jak było ciepło rowerem, od wielkiego dzwonu autem. I tysiące osób tam tak postępowało. 50 % dni w Krakowie to dni bezwietrzne, a dodatkowo jak się jedzie autem na Tarnów, Połaniec, czy Warszawę, to się spaliny zostawia za sobą czyli w Krakowie.

A co do odpadów to nie moje zdanie, lecz naukowców z AGH, z którymi mój tata ma stały kontakt. I nie specjalnie się przejmują smogiem, bo wiedzieli, gdzie zostają i co będzie.

Awatar użytkownika
karas
Posty: 1030
Rejestracja: 05-06-2004 15:58

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: karas » 16-02-2019 21:07

Dzisiaj fajnie jest...
Karaś

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 13528
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: admin » 02-03-2019 22:35

Paradoks?
- W Krakowie w latach 2015-2018 zlikwidowano 19 tys. z 24 tys. palenisk i kotłowni na paliwo stałe, co kosztowało ponad 260 mln zł - mówi Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - Jednocześnie jakość powietrza w Krakowie nie uległa istotnej poprawie - podkreśla.
https://biznes.interia.pl/wiadomosci/ne ... 04218,4199

zbyry
Posty: 837
Rejestracja: 21-05-2010 12:45

Re: Będziemy Mieli Monitoring Czystości Powietrza

Post autor: zbyry » 04-03-2019 14:40

@ Admin, nie, węgiel z Rosji. Gdyby rzeczywiście palić polskim węglem dobrego sortu (może to złe słowo w obecnych czasach :-) ) lub nawet Białoruskim czy Ukraińskim, nie dochodziło by do aż tak silnych jak ja to nazywam smrodów. Nasz polski, czeski czy ten do końcowych granic Ukrainy i Białorusi mają podobne parametry. Szacuje się, że w poprzednim roku przywieziono do Naszego kraju 33 do 35% węgla z Rosji biorąc pod uwagę ogólne zapotrzebowanie na ten surowiec energetyczny. Pomijam już fakt importu do nas, gdzie węgla mamy pod dostatkiem. Ale rosyjski tańszy. Nie wiem, czy widziałeś jak on się pali, jaki muł zostawia a powinien przecież popiół i żużel. Ja miałem okazję widzieć w dużym procesie, jak i choćby przez płot u sąsiada. Jak sąsiad rozpali, to światu nie widać, smród i co ciekawe, on się utrzymuje. Polski pali się inaczej, że tak powiem normalnie i nie śmierdzi w taki duszący sposób, jak rosyjski, i po rozpaleniu najpierw idzie czarniawy dym co jest normalne, szczególnie jak ktoś ma dmuchawę, później mały jasny dym, zaś rosyjski taki ni to ciemno szary ni to beżowe ni to czarne. Więcej sąsiad go nie kupi. Także jak się Kraków rozrasta, a się rozrasta, EC Kraków kupi od Rosjan węgiel czy MPEC, plus mieszkalnictwo indywidualne, raczej okołokrakowskie, no to jak będzie dobrze? I do tego dodajmy Skawinę.

ODPOWIEDZ