Uczniowie Z Tarnobrzeskiego Górnika Na Stażu W Irlandii

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15419
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Uczniowie Z Tarnobrzeskiego Górnika Na Stażu W Irlandii

Post autor: admin » 28-05-2019 22:58

Obrazek

Minęło już kilkanaście dni, kiedy to uczniowie z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu wrócili z dwutygodniowego stażu, który odbywali w Mallow w Irlandii. Projekt zrealizowano dzięki funduszom unijnym z programu Działanie 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”.

Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu od kilkunastu lat realizuje zagraniczne staże dla swoich uczniów. Były to staże w Turcji w Istambule i Elazig, w Anglii w Portsmouth oraz we Włoszech i Hiszpanii. Tegoroczny projekt ma dwie edycje, druga będzie realizowana w jesieni 2019 roku.

Do udziału w projekcie pod nazwą „Praktyki bez granic najlepszą inwestycją w przyszłość” zakwalifikowało się 21 najlepszych uczniów spośród wszystkich klas trzecich kształconych w szkole, tj.: technik pojazdów samochodowych, cyfrowych procesów graficznych, teleinformatyk, elektryk, elektronik i mechanik – po kilku reprezentantów z każdego zawodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uczniowie pracowali w Irlandii na terenie Mallow, Cork i okolicznych miejscowościach w firmach, które dokładnie dostosowane były do profilu uczniów. Stażyści otrzymywali polecenia od przełożonych, irlandzkich właścicieli lub pracowników i wykonywali typowe zadania związane z ich zawodami. Innowacyjnym elementem stażu było zakwaterowanie uczniów u rodzin w Mallow. Tam uczniowie mieli swój pokój i tam też razem z irlandzkimi rodzinami spożywali posiłki i spędzali wieczory. Uczniowie byli bardzo ciepło przyjęci przez tamtejsze rodziny i traktowani jak domownicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W wolną sobotę uczniowie odbyli wycieczki krajoznawcze na wybrzeże pokryte klifami. Jak sami uczestnicy stażu wspominają, widoki były piękne niespotykane w naszym krajobrazie. Postrzępione skały, morze wdzierające się w zielony ląd – to obraz tego co zobaczyli uczniowie. Następnego dnia w niedzielę uczniowie odbyli podróż do pięknego Parku Narodowego Irlandii Killarney. Podziwiali piękną, niezwykle zieloną roślinność, liczne strumyki i wodospady.

ODPOWIEDZ