Lasowiaczki nagrodzone w Bukowinie Tatrzańskiej

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15534
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Lasowiaczki nagrodzone w Bukowinie Tatrzańskiej

Post autor: admin » 20-08-2019 22:28

Obrazek

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki ponownie wrócił z Festiwalu „Sabałowe Bajania” z nagrodami, w tym z pierwszym miejscem dla Zofii Wydro.

W tegoroczny Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej odbywał się już po raz 53. Lasowiaczki od wielu lat biorą w nim udział i są doceniane. Nie inaczej było i tym razem. Zofia Wydro w kategorii dla dorosłych śpiew solowy zdobyła pierwsze miejsce i została uhonorowana Dużą Spinką Góralską. W tej samej kategorii wyróżnienie zdobyła także Barbara Sroczyńska, a wśród dzieci wyróżniono Marysię Łukasiewicz. Z kolei w kategorii śpiewu grupowego wyróżnienie przyznano Małym Lasowiaczkom.

Obrazek

Był to drugi występ konkursowy tego zespołu młodzieżowego, kontynuującego tradycję starszej baranowskiej grupy. Poprzednio Małe Lasowiaczki wystąpiły na festiwalu „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Tutaj także otrzymały wyróżnienie, Marysia Łukasiewicz zdobyła pierwsze miejsce, a drugie Ola Solarska. Małe Lasowiaczki w Bukowinie Tatrzańskiej wystąpiły w składzie: Amelia Łukasiewicz, Natalia Kułacz, Iga Pańczyk, Angelika Wiącek i Zuzanna Świstek. Ich występ przygotowała zaś Ola Solarska.

Festiwalu Folkloru Polskiego 53. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej odbywał się w dniach 11-13 sierpnia. W tym czasie odbyło się 179 prezentacji konkursowych w 6 kategoriach: 42 gawędziarzy, 52 instrumentalistów, 47 śpiewaków solistów, 36 grup śpiewaczych jednego starosty weselnego oraz jednej pary pytacy. Artyści ludowi przyjechali z 11 województw oraz z Chicago. Występy oceniali: dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog i dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy.

Wyjazd baranowskich artystów na Festiwal do Bukowiny Tatrzańskiej był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Marka Mazura, za co Lasowiaczki serdecznie dziękują.

Fot.: Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”, www.sabalowebajania.pl.

rd

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 548
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Re: Lasowiaczki nagrodzone w Bukowinie Tatrzańskiej

Post autor: Jacek » 21-08-2019 02:39

Gratulacje! To fajne, że mimo śmierci Babki Hanki, a wcześniej założycielki zespołu Marii Kozłowej dalej kultywują tradycję/ Szacun !

ODPOWIEDZ