Ćwiczenia Gwardzistów w niżańskim batalionie

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15674
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ćwiczenia Gwardzistów w niżańskim batalionie

Post autor: admin » 11-09-2019 22:15

Obrazek

Minął intensywny weekend szkoleniowy z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA. Ćwiczenia odbyły się w koszarach i na obiektach szkoleniowych niżańskiego 32. Batalionie Lekkiej Piechoty. Gwardziści prowadzili wspólnie z „Terytorialsami” zajęcia metodyczne dla grupy instruktorów z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie przebywają w Nowej Dębie.

W miniony weekend 7 – 8 września br. przed wyjazdem na szkolenie zintegrowane instruktorzy niżańskiego batalionu lekkiej piechoty oraz z innych pododdziałów brygady wzięli udział we wspólnym szkoleniu metodycznym z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois USA. Zakres wiedzy obejmował szkolenie dla strzelców wyborowych, medyków oraz instruktorów szkolenia indywidualnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W poniedziałek gwardziści wizytowali dowództwo 3.PBOT w Rzeszowie. W czasie spotkania przedstawiono im strukturę brygady oraz cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowo wykonali strzelania z różnych rodzajów broni na nowoczesnej strzelnicy kontenerowej będącej na wyposażeniu 3.PBOT. Od wtorku wszyscy przebywają w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie pododdziały 32. Batalion Lekkiej Piechoty z Niska realizuje
14-to dniowe szkolenie zintegrowane.

Wspólne szkolenie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń z zakresu szkolenia taktyczno – ogniowego oraz porównania sposobów realizacji zagadnień szkoleniowych przez naszych sojuszników. Ćwiczenia naszych żołnierzy z podoficerami (instruktorami) GN pozwolą na zapoznanie się z metodami i formami szkolenia przyjętymi w GN USA oraz przyjętymi rozwiązaniami organizacyjnymi i szkoleniowymi. W końcowej części wizyty dokonamy weryfikacji metodycznych rozwiązań w kontekście ewentualnego zastosowania w naszej pragmatyce szkoleniowej.

***

Gwardia Narodowa Stanu Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych (Army National Guard) i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także w różnych innych stanach wyjątkowych.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą.

Zdjęcia: Rafał Tracz
Info: por. Witold SURA

ODPOWIEDZ