Finał kampanii dla zdrowych nerek - NEFROTEST TARNOBRZEG - Blisko 350 osób zbada nerki

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15576
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Finał kampanii dla zdrowych nerek - NEFROTEST TARNOBRZEG - Blisko 350 osób zbada nerki

Post autor: admin » 04-10-2019 18:05

Obrazek

Blisko 350 zarejestrowanych mieszkańców Tarnobrzegu i okolic dowie się czy mają zdrowe nerki. Darmowe badania to element akcji NEFROTEST, jedynej kampanii społecznej w Polsce, która propaguje wiedzę o nerkach i prowadzi tak masowe testy przesiewowe. Moment kulminacyjny akcji to niedziela, 6 października 2019 r.

„Cieszę się, że akcja bezpłatnych badań krwi pod kątem chorób nerek gości ponownie w naszym mieście, bo o to prosili mnie niejednokrotnie pacjenci” – mówi dr n. med. Grzegorz Szpernal, szef tarnobrzeskiego Centrum Dializ Fresenius – „dziękuję też za zainteresowanie akcją naszym patronom i osobom znaczącym dla środowiska, które wezmą udział w profilaktycznym badaniu krwi” – dodaje dr Grzegorz Szpernal.

Udział w badaniach o godzinie 12.00 potwierdzili m.in. Jerzy Zbigniew Sudo, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Bożena Kapuściak, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tarnobrzega i Robert Kędziora, Komendant Straży Miejskiej.

Bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek trwać będą od 8.00 do 16.00 w Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu, przy ulicy Szpitalnej 1a (wejście od ulicy Targowej). „Przed stacją dializ umieścimy banery i plakaty z informacją o akcji, aby maksymalnie ułatwić mieszkańcom trafienie do nas” mówi Grażyna Marszałek, pielęgniarka oddziałowa – „Pacjenci otrzymają też po badaniu karteczkę z informacją o odbiorze wyników i normach, których przekroczenie może świadczyć o postępującej chorobie nerek” – dodaje Grażyna Marszałek. Warto nie lekceważyć tych danych, bowiem jak podkreślają lekarze, niewydolność nerek najczęściej rozwija się skrycie, zaś większość chorych nie odczuwa żadnych objawów aż do chwili, gdy ich nerki są już bardzo zniszczone.

„Przewlekła choroba nerek może doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia życia. Szansą na jego uratowanie jest stały program dializ albo przeszczep” – mówi dr Grzegorz Szpernal – „Dlatego zachęcam do regularnych badań”. Na stan nerek mogą wpływać także inne choroby, np. cukrzyca czy nadciśnienie. Ustalono, że choroby sercowo-naczyniowe występują częściej u osób z przewlekłą chorobą nerek niż u pozostałych.

Przewlekłą chorobę nerek uznaje się obecnie za schorzenie cywilizacyjne. Może ona dotyczyć ponad 600 milionów osób na świecie. Dlatego profilaktyka jest głównym celem akcji NEFROTEST. Hasło akcji „Nerki nie bolą, boli niewiedza” ma zwrócić społeczną uwagę na choroby nerek, przekazać informacje o znaczeniu cyklicznych badań oraz zachęcić do zdrowego trybu życia. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, w początkowych fazach rozwoju choroba jest często całkowicie uleczalna. Oczywiście równie ważne są inne lekarskie zalecenia: nefrolodzy przypominają złotą ósemkę zasad dla zdrowia nerek. Mówią o fizycznej aktywności, cyklicznym mierzeniu ciśnienia krwi i poziomu cukru oraz utrzymaniu prawidłowej wagi. Warto też ograniczyć spożycie soli, pić co najmniej 2 litry wody każdego dnia i nie nadużywać leków.

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z Centrum Dializ Fresenius są organizatorem kampanii społecznej NEFROTEST, której celem są profilaktyka i edukacja – uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka pełnią nerki. Pierwsze badanie nerek w ramach tej akcji odbyło się w Światowym Dniu Nerek 2010 (11 marca 2010). Do tej pory w kampanii przebadało się blisko 50 tysięcy osób z 70 powiatów w całej Polsce.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15576
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Finał kampanii dla zdrowych nerek - NEFROTEST TARNOBRZEG - Blisko 350 osób zbada nerki

Post autor: admin » 09-10-2019 23:13

W 71. edycji akcji NEFROTEST w Tanobrzegu, zostało przebadanych ponad 400 pacjentów. W Centrum Dializ Fresenius poziom eGFR i kreatyniny we krwi przebadało o ponad 100 osób więcej osób niż zakładano organizując akcję.

W Centrum Dializ Fresenius pojawiło się wczoraj ponad 400 chętnych, by sprawdzić stan swoich nerek. „Zbyt późne wykrywanie chorób nerek to wciąż jeden z największych problemów dla pacjentów i lekarzy – mówi dr n. med. Grzegorz Szpernal z tarnobrzeskiego Centrum Dializ Fresenius – „Niesprawne nerki "nie bolą", a to usypia naszą czujność”. Nie bolało też samo badanie – było to proste pobranie krwi z żyły.

Z akcji i badań skorzystali też goście honorowi, byli to m.in.: m.in. Jerzy Zbigniew Sudoł, Starosta Tarnobrzeski i delegacja z Rady Miasta i Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Warto także przypomnieć, że osoby, którym nie udało się przebadać podczas niedzielnego finału, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie powiatu tarnobrzeskiego lekarze rodzinni otrzymają do końca roku, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi i moczu dla osób powyżej 45. roku życia. Wystarczy się do nich zgłosić po takie skierowanie.

„Choroby nerek występują w każdym wieku – mówi dr Grzegorz Szpernal - ale najczęściej dotyczą starszych. Dlatego nasza akcja skierowana jest przede wszystkim do tej grupy wiekowej. Na szczęście tę chorobę łatwo się wykrywa przy pomocy prostych i tanich badań profilaktycznych takich jak podczas akcji NEFROTEST. Zachowajmy własne nerki” – apeluje dr Grzegorz Szpernal.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni nefrologicznych w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu.
Honorowym Patronatem badania objęli: ks. Krzysztof Nitkiewicz – Biskup Sandomierski, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Zbigniew Sudoł – Starosta Tarnobrzeski, Dariusz Bożek – Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz Wiktor Stasiak, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Tarnobrzega udzielił prof. dr hab. Jacek Rysz – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

ODPOWIEDZ