Terytorialsi z Podkarpacia z sukcesem na Mountain Warrior 2019

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15560
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Terytorialsi z Podkarpacia z sukcesem na Mountain Warrior 2019

Post autor: admin » 21-10-2019 22:02

Obrazek

Terytorialsi z Podkarpackiej Brygady OT znowu udowodnili, że najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP może walczyć z najlepszymi i osiągać najwyższe sukcesy. W górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019” zajęli drugie miejsce pokonując między innymi zespoły z Czech, Niemiec oraz doświadczone ekipy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 6. Brygady Powietrznodesantowej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Kilkudziesięciu żołnierzy z Polski, Czech i Niemiec w dniach 14 – 17 października br. wzięło udział w górskich zawodach bojowych „Mountain Warrior 2019”, które odbyły się w Szklarskiej Porębie województwo dolnośląskie. Żołnierze rywalizowali w kilkunastu konkurencjach – bojowych, sprawnościowych, technicznych i alpinistycznych.
Międzynarodowe zawody „Mountain Warrior” odbyły się już jedenasty raz. Organizatorem przedsięwzięcia była Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. gen. Tadeusza Kościuszki. W tym roku obok polskich żołnierzy z różnych jednostek z całego kraju, w zawodach wzięli udział żołnierze
z Uniwersytetu Obrony z czeskiego Brna oraz z niemieckiej 23. Brygady Piechoty Górskiej. Wojsko Polskie reprezentowały dwa zespoły z AWL oraz m.in. żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rywalizacja prowadzona była przez cztery dni w okolicach Kruczych Skał na granicy Karkonoszy i Gór Izerskich. Tu odbyły się m.in. konkurencje alpinistyczne. „Każdy z zawodników startował z co najmniej 15-kilogramowym obciążeniem”. W tym roku w Szklarskiej Porębie startowało 14 zespołów, z których każdy składał się z czterech osób.

– „…formuła zawodów wymagała od uczestników wszechstronności z zakresu umiejętności bojowych jak i technicznych. Żołnierze biorący udział w rywalizowali w kilkunastu konkurencjach. To m.in. marsz na dystansie 20 km. W ramach tej konkurencji zawodnicy musieli dodatkowo wykonać ewakuację, udzielić pierwszej pomocy rannemu i wynieść go na noszach. Kolejne konkurencje to strzelanie bojowe oraz zadania z zakresu ratownictwa medycznego.Rywalizowaliśmy też w konkurencjach alpinistycznych na Kruczych Skałach.Budowaliśmy most linowy, wspinaliśmy się, zjeżdżaliśmy po linie i przeprawialiśmy się na drugi brzeg rzeki. Rywalizacja była zacięta ale przebiegała w super atmosferze. Zawodnicy dali z siebie wszystko. Było zmęczenie, otarcia, pot ale przede wszystkim duże zaangażowanie. Poziom był bardzo wyrównany, więc komisja nie miała łatwego zadania podczas typowania zwycięzców” – opisuje reprezentant 3. PBOT por. Oskar Namaczyński – Kapała

ODPOWIEDZ