Wkrótce budki dla jerzyków

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19382
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Wkrótce budki dla jerzyków

Post autor: admin » 15-05-2015 00:36

"Jeszcze tej wiosny na terenie Tarnobrzega zostanie zamontowanych sto budek lęgowych dla jerzyka zwyczajnego. Budki, które zostaną teraz zamontowane, dają szansę na osiedlenie się ptasich rodzin jeszcze w tym roku. Budki niezasiedlone będą czekały na swoich mieszkańców przez przyszłe lata.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie spadkowi populacji jerzyka zwyczajnego, która maleje przede wszystkim z powodu prac termo-modernizacyjnych budynków mieszkalnych. Bardzo często podczas prowadzonych remontów występuje problematyka zamykania otworów i wszelkich szczelin w stropodachach, które są potencjalnymi siedliskami bytowania jerzyków. Ptaki te wtórnie ? jako gatunki pierwotnie zamieszkujące tereny skaliste ? zaadaptowały się do życia w warunkach miejskich i od lat bezproblemowo towarzyszą ludziom. Ponadto jerzyki w Polsce podlegają ścisłej ochronie.Gmina Tarnobrzeg na realizację zdania - montażu 100 sztuk budek lęgowych pn. "Ochrona jerzyka zwyczajnego Apus apus poprzez stworzenie miejsc lęgowych w formie budek zamontowanych na budynkach komunalnych" otrzyma dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w kwocie 4050zł. Natomiast szacowana wartość całego zadania wynosi 9999zł.Poza budkami dla jerzyków, w tym roku zostaną także postawione wieże dla jerzy, zgłoszone w ramach ?budżetu obywatelskiego?. Trwa przygotowanie dokumentacji przetargowej.Info/fot.: UM.



http://www.tarnobrzeg.info/index.php?mo ... y&sid=3977"
Ostatnio zmieniony 15-05-2015 00:36 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

silvan
Posty: 237
Rejestracja: 25-01-2011 13:16

Wkrótce budki dla jerzyków

Post autor: silvan » 18-05-2015 12:13

"Pomysł ciekawy, komary jak wiadomo są w mieście prawdziwą plagą. Nie jestem ekspertem w dziedzinie ornitologi, ale zastanawiam się czy zbudowanie budek lęgowych dla jerzyków to działanie wystarczające, żeby zwabić te ptaki, jeżeli ich populacja spadła. Jaka jest gwarancja, że akurat jerzyki skorzystają z budek lęgowych, a nie inne ptactwo, które nie jest tak wrogie komarom?

Poświęciłem jednak trochę czasu by pogrzebać na ten temat w internecie i mam nadzieję, że ornitolodzy czuwają nad tym projektem, bo jeżeli jest to samorządowa samowolka, to efekt może być marny. Jeżeli ktoś jest w temacie i jestem w błędzie to niech mnie poprawi, ale okazuje się, że jerzyki są przyzwyczajone do swoich miejsc lęgowych i niechętnie zmieniają lokalizację. Zachęcić je do gniazdowania w konkretnym miejscu (budce) to niełatwa sprawa. Można je zachęcić budując kilka budek obok siebie, ponieważ lubią gniazdować w koloniach. Poza tym dobrze byłoby zakładać budki początkiem maja, kiedy te ptaki przylatują (mamy już 2gą połowę maja), następnie budki należy ściągać w drugiej połowie sierpnia, po tym gdy ptaki te odlecą, by ponownie zawiesić je koniecznie w tym samym miejscu rok później, znów w pierwszej połowie maja. W przeciwnym razie budki te zajmą inne ptaki. Wynika z tego, że jednorazowa akcja nie wystarczy i co roku należy zajmować się tym tematem, w odpowiednim czasie. Dodatkowo pomocne jest odtwarzanie w pobliżu budek nagrań nawoływania tego konkretnego gatunku ptaków, ale to byłoby już dość kosztowną inwestycją. Nie krytykuję pomysłu, bo na pewno warto spróbować, mam tylko nadzieję, że ktoś ogarnia ten temat na poważnie, czuwa i w przyszłości będzie nadal czuwał nad jego realizacją.



Edytowany przez silvan o 18-05-2015 - 10:28. "
Ostatnio zmieniony 18-05-2015 12:13 przez silvan, łącznie zmieniany 1 raz.

tbgku
Posty: 7
Rejestracja: 19-05-2015 10:21

Wkrótce budki dla jerzyków

Post autor: tbgku » 19-05-2015 10:22

"Jest już dostępny jakiś projekt w których miejsach w Tarnobrzegu będą rozlokowane te budki ?"
Ostatnio zmieniony 19-05-2015 10:22 przez tbgku, łącznie zmieniany 1 raz.

mj-tbg
Posty: 25
Rejestracja: 10-11-2014 19:37

Wkrótce budki dla jerzyków

Post autor: mj-tbg » 20-05-2015 01:13

"Pomysł super, wreszcie coś co ma sens, czekam na dobre wykonanie tego projektu i bardzo głodne jerzyki ;)"

ODPOWIEDZ