Strona 1 z 1

Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem

: 08-07-2019 22:14
autor: admin
Obrazek

W sklepie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli można nabyć książkę na temat cmentarzy z I Wojny Światowej w powiecie tarnobrzeskim. Oprócz artykułów dotyczących cmentarzy można się zapoznać z historią walk w naszym regionie, historią grobownictwa wojennego II RP oraz elementami sztuki związanymi z grobownictwem wojennym. Publikacja zawiera także spisy poległych i zmarłych z ran, którzy zostali pochowani na naszych cmentarzach.

Praca zbiorowa pod redakcją Anety Garanty i płk. SG Tomasza Nowakowskiego składa się z ośmiu obszernych artykułów poświęconych m.in. wydarzeniom, jakie doprowadziły do powstania w naszym regionie licznych cmentarzy, omówiono dzieje powstania, rozwoju (i zaniku niektórych) 22 cmentarzy wojennych, jakie cesarska i królewska Inspekcja Grobów Wojennych z Przemyśla założyła w latach 1914–18 na terenie ówczesnego powiatu tarnobrzeskiego. Przedstawiono w niej wyniki badań ich dalszych dziejów na przestrzeni 100 lat istnienia oraz rozwój instytucjonalnej opieki nad cmentarzami wojennymi w II Rzeczypospolitej. Znalazło się tam omówienie zbiorów związanych z Wielką Wojną 1914–18 znajdujących się w Muzeum Regionalnym oraz próby zarysowania zagadnień związanych z tzw. sztuką sepulkralną.


Czytelnik znajdzie również omówienie prac prowadzonych przez archeologów związanych z Uniwersytetem Rzeszowskim na cmentarzach pierwszowojennych w Zdziarach, Kłyżowie i Domostawie. Ze względów dokumentacyjnych bardzo ważna jest część pracy obejmująca 80 stron tabelarycznych wykazów poległych żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej pochowanych na cmentarzach powiatu tarnobrzeskiego.

Książka jest bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi i współczesnymi, zawiera także plany, mapy i szkice.

Format: 330 x 235 mm; ss. 312; oprawa twarda

Opis książki:
http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/wiz ... 2616370051

Link do sklepu:
http://muzeum.stalowawola.pl/sklep/prod ... cts_id=159