Terroryzm wobec kolekcjonerów

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
kokus63
Posty: 69
Rejestracja: 24-10-2005 12:49

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: kokus63 » 30-07-2009 23:39

"Zamieszczony poniżej tekst został znaleziony w sieci, niestety już kopiowany z drugiej ręki, stąd trudno mi podać autora. Sprawa jednak jest tak ważna, że warto przeczytać, nawet jeśli nie interesuje Cię bezpośrednio..

Dokonałem korekty, bo błędy stylistyczne, literowe i drobne gryzą mnie w oczy..

Kolekcjonerski terroryzm. Jak długo jeszcze?

Niemal co dzień można przeczytać o kolejnym sukcesie polskiej policji i przechwyceniu nielegalnego arsenału. Gestapowskie metody zalewają cały kraj niczym fala powodziowa a dziennikarze (często nie posiadający nawet najmniejszej wiedzy w tej dziedzinie) wypisują kolejne bajkowe opowieści. Najlepszymi przykładami dziennikarskiej niewiedzy są chociażby przykłady - pomylenie kalibru 0,44 cala z 44 mm (przypadek znany z wypadku gdy mężczyzna postrzelił koleżankę z broni czarnoprochowej) lub opowieści o tym, że mafia zaopatruje się na serwisach aukcyjnych lub używa broni pochodzącej z okresu II wojny światowej. Osoba pisząca takie rzeczy, żeby nie powiedzieć brednie chyba nie bardzo orientuję się, że 100 razy bardziej opłaca się przestępcom kupić kałasznikowa za tanie pieniądze niż odkupić od kolekcjonera w dobrym stanie i 100% sprawny egzemplarz mp 40.

Niestety, sytuacja zaczyna być powoli chora i można ją nawet śmiało porównać do raka toczącego nasze społeczeństwo, raka, który zbiera coraz to większe żniwo.

Obserwując media dumnie ogłaszające kolejny sukces, można pomyśleć, że pewnie niejeden kolekcjoner militariów budzi się z przyspieszonym biciem serca o godzinie 6 rano zastawiając się czy tym razem nasza dzielna policja nie zapuka do jego drzwi. Dotyczyć to może każdego zbieracza, nie ważne czy posiada legalną kolekcję amunicji, bagnetów czy przyczajoną kolekcję zabytkowej broni.

Zapewne zapytacie, kochani czytelnicy, dlaczego tak jest? Przecież jeżeli ma wszystko legalne to nie ma powodu się bać. Niestety, sprawa nie jest taka do końca klarowna. W wielu artykułach można przeczytać „zabezpieczono x sztuk bagnetów, y sztuk szabli”. Jakim prawem? W której ustawie jest napisane, że nie wolno posiadać w domu bagnetów czy szabli?

A jednak niebiescy przedstawiciele władzy przychodząc „zabezpieczają” wszystko, nawet wielki zabytkowy młynek do kawy. Represje zataczają coraz to większe kręgi dzięki bardzo ciekawej i „skutecznej” metodzie, polegającej na przeszukiwaniu allegro lub innych portali aukcyjnych, wyszukaniu potencjalnej ofiary, przeszukaniu mieszkania a potem odwiedzin u jego kontrahentów. Dzięki takiej reakcji łańcuchowej, pasjonaci mogą zaliczyć wizytę niebieskich panów za kupno łuski do mausera czy też kolby do mosina. Bo przecież po co mu kolba? Skoro kupił kolbę to i musi mieć resztę. Taka metoda poprawia wykrywalność, prokuratorzy dostają premie a policyjni przełożeni dumnie wypinają piersi otrzymując kolejne medale.

W tak prosty sposób obywatele polscy pozbawiani są często kolekcjonerskiego dorobku swojego życia, a sprawy tego typu nierzadko kończą się całkowitym lub częściowym przepadkiem mienia na rzecz CLK (Centralne Laboratorium Kryminalistyki). Pozostała część kolekcji przetrzymywana jest w policyjnych magazynach przez długie miesiące i lata ulegając zniszczeniu. Patrząc na to wszystko same nasuwają się pytania:

Jak długo jeszcze można znieść takie ciemiężenie przez żądnych sukcesów prokuratorów, którzy trwonią publiczne pieniądze na ekspertyzy wystrzelonych łusek czy wykopanych z ziemi destruktów?

Jak długo jeszcze Państwo będzie walczyć z obywatelami, którzy powinni chodzić dumni z podniesioną głową a nie przytłoczeni i zastraszeni?

Jak długo nie będzie można legalnie posiadać broni z okresu II wojny światowej w celach kolekcjonerskich?

Cała sprawa obraca się wokół jednego z największych bubli politycznych jakim jest obecna ustawa o broni i amunicji. Ustawa będąca przeżytkiem pokazująca totalny brak zaufania do społeczeństwa, które tak naprawdę „wybrańcom narodu” jest potrzebne raz na 4 lata. Niestety, politycy nie chcą się interesować tym problemem, wyjątkiem jest minister Czuma ale jego projekt został skutecznie storpedowany przez dziennikarzy. Reszta polityków chyba boi się kolejnej burzy medialnej i woli nie ruszać tego problemu by nie zaczęło śmierdzieć. Jednak ci sami dziennikarze krzyczą, że młodzież prócz dyskotek, szybkiej jazdy, czy też sexu nie ma żadnych zainteresowań o wiedzy historycznej nie wspomnę. Dlatego teraz spójrzmy na ten temat wybiegając daleko w przyszłość.

Nastąpiła zmiana ustawy, kolekcjonerzy już nie są przestępcami a wielu z nich jeździ po szkołach podstawowych, liceach czy też gimnazjach przedstawiając artefakty z minionych wojen, opowiadając o działaniach wojennych, czy bohaterstwie Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Na jednym z takich spotkań jest młody 16 letni Piotrek. Jest przeciętnym chłopcem, interesujący się, jak pewnie każdy chłopak w tym wieku, samochodami, sportem, muzyką czy grami komputerowymi. Słucha referatu kolekcjonera z otwartymi oczami i ustami. Jest pełnym podziwu i zafascynowania słuchaczem. W pewnym momencie zapala się w nim iskierka zainteresowania tematem. Zaczyna sam badać historię, tworzy własną kolekcje militariów, stanowiącą nie opisane źródło materiałów porównawczych, przeszukuje Internet, zasoby bibliotek. Poświęca setki a nawet tysiące godzin na zgłębianiu swojej wiedzy. W wieku 24 lat rozpoczyna współprace z muzeami. Pomaga w identyfikacji przedmiotów, wspiera ekspozycje swoimi zbiorami oraz co najważniejsze zaszczepia pasję u swoich dzieci wychowując je w patriotyzmie i szacunku do historii.

Niestety, ta historia może mięć inne zakończenie. Zakończenie pełne łez, smutku i cierpienia. W wieku 24 lat Piotrek robi prawo jazdy na motor, jedzie na jedną z dyskotek gdzie ulega namowom kolegów i wypija kilka piw. Wracając do domu ginie w wypadku, a mógł siedzieć przed swoim komputerem prowadząc kolejne poszukiwania w literaturze, zastanawiając się nad przeznaczeniem jakiegoś artefaktu z okresu II wojny światowej. Takich osób jest bardzo wiele nie tylko wśród młodzieży. Jednak pamiętajmy, że nie tylko jak mówi stare przysłowie wspólny wróg jednoczy ludzi lecz także wspólne zainteresowania.

Dzięki takim ludziom jak wspomniany kolekcjoner społeczeństwo może być bogatsze nie tylko pod względem materialnym (kolekcjonowanie pamiątek militarnych, zwłaszcza tych z minionych wojen do tanich nie należy), ale także pod względem kulturowym oraz historycznym. Polska kinematografia, polskie muzea oraz szkolnictwo mogą liczyć na pomoc kolekcjonerów. Polska kinematografia pod względem konsultacji, wypożyczenia rekwizytów, polskie muzea powiększeniem swoich zbiorów i pomocy w identyfikacji artefaktów, zaś polskie szkolnictwo pięknymi i urozmaiconymi przez wystawy artefaktów wykładami dla młodzieży. Bo przecież chyba łatwiej zainteresować młodzież namacalną i ciekawą historią niż nudnym napychaniem wiedzy z książek.

Jednak zanim to nastąpi, kolekcjonerzy muszą przestać być traktowani jako groźni przestępcy i dobre cele do podnoszenia statystyk policyjnych. Musimy dać im rozwinąć skrzydła, dać możliwości do zgłębiania wiedzy. Bo czym jest społeczeństwo nie mające żadnych zainteresowań, nie mające wspólnych tematów, żadnych więzi? Jest tak naprawdę tylko szarą masą żyjącą obok siebie, jedzącą, pijącą i wydalającą.

Jak pomóc kolekcjonerom?

W chwili obecnej trwają pracę nad nowelizacją ustawy o broni i amunicji. Niektóre zmiany mogą rozwiązać ręce kolekcjonerom i pasjonatom broni.

Niestety, wciąż nad ustawą widnieje widmo klęski. Klęski spowodowanej brakiem poparcia przez społeczeństwo, sprzeciwem polityków, szumem medialnym oraz celnym torpedowaniem przez środowiska prokuratorskie i policyjne.

Środowisko kolekcjonerskie stara się łączyć. Powstało Stowarzyszenia Kolekcjonerów RP walczących o swoje prawa. Jednak aby cokolwiek mogli zdziałać potrzebne jest im poparcie. Poparcie nie tylko polityków, mediów czy innych kolekcjonerów. Poparcie każdego obywatela RP jest dla nich kolejnym krokiem w tej długiej i ciężkiej walce. Dlatego zaglądajcie, piszcie, rozmawiajcie, jeśli potrzeba pytajcie ale przede wszystkim dajcie im swoje wsparcie.

Poniżej zamieszczam linki do forum stowarzyszenia oraz linki na cafe allegro. Osobą odpowiedzialną za akcję jest pawex1972.

http://www.allegro.pl/phorum/read.php?f ... 2&t=211602
http://www.allegro.pl/phorum/read.php?f ... 8&t=211478"
Ostatnio zmieniony 30-07-2009 23:39 przez kokus63, łącznie zmieniany 1 raz.

paweeltbg
Posty: 18
Rejestracja: 04-07-2009 14:52

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: paweeltbg » 01-08-2009 12:16

"jako pacyfista, nie poprę cie, nie rozumiem tego rodzaju kolekcjonerstwa i nigdy nie zrozumiem, gdyż brzydzę się bronią, ktora jest najbardziej bezsensownym wynalazkiem w dziejach ludzkosci, bo jedyne co ze sobą niesie to... śmierć."
Ostatnio zmieniony 01-08-2009 12:16 przez paweeltbg, łącznie zmieniany 1 raz.

Rastamanek
Posty: 669
Rejestracja: 03-04-2007 18:27

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: Rastamanek » 02-08-2009 04:07

"jakby cie 5 chlopow chcialo utłuc badylami to pierwsze co bys chcial miec to bron. to ze ty jestes pacyficta nei znaczy, ze kazdy nim bedzie(owszem, sam jestem zdecydowanie przeciwko wojnom, wiec nei chce by to wygladalo jakbym cie atakowal)


posiadanie broni w celach kolekcjonerskich-tak, posiadanie amunicji-nie"
Ostatnio zmieniony 02-08-2009 04:07 przez Rastamanek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 15667
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: admin » 02-08-2009 10:28

"Sama nazwa wskazuje, do czego służy "broń"."
Ostatnio zmieniony 02-08-2009 10:28 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

paweeltbg
Posty: 18
Rejestracja: 04-07-2009 14:52

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: paweeltbg » 02-08-2009 12:37

""jakby cie 5 chlopow chcialo utłuc badylami to pierwsze co bys chcial miec to bron."

wiadome, chociaz chyba wolalbym zeby mnie zatlukli na smierc, od spedzenia dlugich lat w wiezieniu za to, ze ich powystrzeliwałem, broniac się."
Ostatnio zmieniony 02-08-2009 12:37 przez paweeltbg, łącznie zmieniany 1 raz.

kokus63
Posty: 69
Rejestracja: 24-10-2005 12:49

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: kokus63 » 02-08-2009 17:48

"Nie interesuje mnie posiadanie broni do celów obrony, a pistolet hukowy służy mi do obrony czereśni przed szpakami..

Najbardziej porusza mnie fakt, że obecna ustawa jednakowo kwalifikuje nielegalne posiadanie w pełni sprawnej broni oraz szczątków broni wykopanej z ziemi, zupełnie niezdolnej do wykorzystania. Taka broń oraz części do niej powinny być bez problemów legalizowane a kolekcjonerstwo ich legalne..

Czy wiecie, że muzea nie potrzebują w żaden sposób rejestrować posiadanej broni? To też ma być uregulowane w nowej ustawie.. Teraz, jeśli broń zginie z muzeum w żaden sposób nie można sprawdzić potem czy została użyta do celów przestępczych bo nie ma jej charakterystyki balistycznej.. A do muzeum trafia zupełnie sprawna broń zabrana przez policjantów kolekcjonerom..
Natomiast stara ale historyczna broń, zardzewiała, trafia na złom.. To jest strata dla historii właśnie. Można być pacyfistą, ale nie można zaprzeczyć, że historia narodów to również historia wojen i broni.."
Ostatnio zmieniony 02-08-2009 17:48 przez kokus63, łącznie zmieniany 1 raz.

kat9010
Posty: 1
Rejestracja: 02-08-2009 18:10

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: kat9010 » 02-08-2009 19:58

"Pamiętam kilka lat temu byłem na wystawie w małoposlce poświęconej ludziom pozytywnie zakręconym. Kolekcje jakie można było tam zobaczyć były rożne, od kolekcji klocków lego, przez minerały na owadach skoczywszy. Moją uwagę przykul chłopak przedstawiający kolekcje militariów z II ww. Postanowiłem podejść i chwilkę z nim porozmawiać. To było coś niesamowitego. Dawno nie widziałem u kogoś tak wielkiej pasji i takiego zamiłowania do historii. To skandal by państwo nie wspierało takich osób tylko je gnębiło. Zamiast zająć się dilerami narkotyków, przestępcami, mordercami i mafią!"
Ostatnio zmieniony 02-08-2009 19:58 przez kat9010, łącznie zmieniany 1 raz.

kokus63
Posty: 69
Rejestracja: 24-10-2005 12:49

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: kokus63 » 02-08-2009 21:58

"kat9010 - masz rację, że państwo przez swoich przedstawicieli czyli policję , prokuratorów i sądy zajmują się nie tymi co trzeba.. a wszystko przez łatwiznę - rzuć na Allegro hasło Mauzer, Mosin, Nagant i poszukaj ciekawostek.. Wystarczy potem ustalić adres człowieka, z czym policja nie ma kłopotu i posłać do jego domu ekipę, najlepiej o 6 rano.. Na pewno ma coś nielegalnego, a jeśli nawet legalne czy nie podpadające pod ustawę to wystarczy zabrać dysk z komputera - bo jest uzasadnienie, skoro handlował przez sieć.. Czy tak? W komputerze znajdzie się następnych potencjalnych przestępców.. A w dodatku na kompie na 100 % będzie nielegalne oprogramowanie, więc jest opinia biegłego i wniosek do prokuratora.. Nielegalne oprogramowanie to kwestia do kilkudziesięciu tysięcy złotych grzywny..

Macie wyłącznie legalne oprogramowanie u siebie, DRODZY czytelnicy?"
Ostatnio zmieniony 02-08-2009 21:58 przez kokus63, łącznie zmieniany 1 raz.

hesu
Posty: 1
Rejestracja: 03-08-2009 00:31

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: hesu » 03-08-2009 00:38

"Dokładnie a nie daj boziu idziesz w dzicz pokopać znajdujesz niewybuch chcesz zachować się jak człowiek nie zostawiać na wierzchu czy wrzucać do dziury z której wykopałeś, dzwonisz więc na policje żeby wezwali saperów i musisz robisz z siebie idiotę że przechodziłeś i zobaczyłeś bo inaczej sala rozpraw wita,
przecież to jest normalnie chore!"
Ostatnio zmieniony 03-08-2009 00:38 przez hesu, łącznie zmieniany 1 raz.

kokus63
Posty: 69
Rejestracja: 24-10-2005 12:49

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: kokus63 » 03-08-2009 07:19

"Trafiłeś w sedno, hesu.. Jako poszukiwaczowi zdarza się wykopać coś niepożądanego.. Kilka lat temu po zgłoszeniu musiałem się gęsto tłumaczyć, że to pierwszy raz, testuję wykrywacz itp. i obywatelsko się zachowałem.. Od tamtej pory nie ryzykuję składania wyjaśnień, tylko zakopuję czym prędzej i czym głębiej.. NIGDY nie zostawiłem nic na wierzchu jak ci idioci co wiosną w Zwierzyńcu buszowali..

Czy to normalne, że jak zgłosisz niewypał/niewybuch to od razu jesteś pierwszym podejrzanym i robią Ci wstyd na całej ulicy i bardach w domu?"
Ostatnio zmieniony 03-08-2009 07:19 przez kokus63, łącznie zmieniany 1 raz.

j48
Posty: 3
Rejestracja: 29-03-2011 19:12

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: j48 » 29-03-2011 19:49

Ostatnio zmieniony 29-03-2011 19:49 przez j48, łącznie zmieniany 1 raz.

j48
Posty: 3
Rejestracja: 29-03-2011 19:12

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: j48 » 23-07-2011 13:16

"Afera uranowa - artykuł w tygodniku NIE - http://w915.wrzuta.pl/obraz/powieksz/abzadvQ2hOg"
Ostatnio zmieniony 23-07-2011 13:16 przez j48, łącznie zmieniany 1 raz.

Super.Jolly.Green.Giant
Posty: 179
Rejestracja: 07-10-2005 17:59

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: Super.Jolly.Green.Giant » 21-11-2011 18:46

"Z własnego doświadczenia (przykrego poniekąd) powiem tyle, że niebiescy panowie niekoniecznie zabierają przestrzelone łuski czy bagnety - wszystko zależy od człowieka, jaką dysponuje wiedzą nt. ustawy i jak bardzo stara się być gorliwy w wypełnianiu obowiązków. Mi zabrali to, co mieli zabrać, na łuski nawet nie popatrzyli, komputera też nie sprawdzali, czy aby pirackiego oprogramowania nie posiadam, zrzuconego poroża też nie zabrali. Przy okazji, pozdrowienia dla prokuratora Andrzeja D. Gość jest w porządku."
Ostatnio zmieniony 21-11-2011 18:46 przez Super.Jolly.Green.Giant, łącznie zmieniany 1 raz.

j48
Posty: 3
Rejestracja: 29-03-2011 19:12

Terroryzm wobec kolekcjonerów

Post autor: j48 » 08-02-2012 19:24

"Prezentacja odnosi się do jednego z wątków tzw. afery uranowej, a mianowicie rozpowszechnienia w mediach fałszywej informacji o handlu materiałem radioaktywnym.

http://www.youtube.com/watch?v=rSqHV4JZ8WY"

ODPOWIEDZ