Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Wiesz coś ciekawego o Tarnobrzegu? Podziel się z innymi.
Anonymous

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: Anonymous » 08-03-2005 04:44

"Juz w 1940 roku zostal utworzony przez Niemcow, przebywalo tam przecietnie 500 ludzi, zostal zlikwidowany w lipcu 1942. Moje pytanie (na ktore szukam odpowiedzi juz od lat): w ktorym miejscu? Gdzie byl ten oboz? W niektorych zrodlach podawane jest tez ze w Tbgu bylo getto zydowskie - gdzie? Kiedy zostalo zlikwidowane? (Prosze o powazne odpowiedzi - antysemityzm nie na miejscu.)"
Ostatnio zmieniony 08-03-2005 04:44 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karpik
Posty: 4319
Rejestracja: 25-02-2005 22:54

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: karpik » 08-03-2005 17:53

"tyle wiem o żydach w tarnobrzegu ze jest cmentarz zydowski przy krzyzowce obok kauflandu, mam nadzieje Gość ze znajdziesz odpowiedz na swoje pytanie.
pozdrawiam"
Ostatnio zmieniony 08-03-2005 17:53 przez karpik, łącznie zmieniany 1 raz.

AlKa_TbG
Posty: 46
Rejestracja: 01-11-2004 16:04

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: AlKa_TbG » 08-03-2005 18:55

"Pierwszy raz o czyms takim słysze. Czytałam w zesztycha historycznych tarnobrzega ale nic na ten temat nie znalazłam...(moze wypadało by czytac kazda strone a nie co 2:P)Popytaj w muzeum.Jak sie czegos dowiesz to napisz bo to ciekawe"
Ostatnio zmieniony 08-03-2005 18:55 przez AlKa_TbG, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: admin » 08-03-2005 19:10

"2 października 1939 Żydzi zostali wypędzeni z Tarnobrzega i Rozwadowa. Kolumny były prowadzone przez Wehrmacht na wschód, na tereny, które miały zostać przekazane Sowietom. W ten sposób Niemcy "pozbywali się problemu" a loklani Żydzi mieli szansę przetrwać. Z naszego powiatu wysiedlono około 6500 Żydów.
Niestety wielu Żydów po kilku tygodniach wróciło do swoich miast... na swoją zgubę.
Były nieliczne rozstrzelania, w Tarnobrzegu w pobliżu miejskiego szamba, gdzie topiono zwłoki (nie wiem gdzie to było).

Latem 1940 roku rozebrano żydowskie domy na Szerokiej, Rulki, Piłsudskiego i Kolejowej. Macewy ze starego zniszczonego cmentarza (obecnie hala targowa) wykorzystano do budowy dróg. Obowiązywał przymus pracy (często budowa dróg), zakaz uboju rytualnego i przymus noszenia opasek z gwiazdą Dawida.

Tarnobrzeskie getto powstało w czerwcu 1940. Byli tam również Żydzi z Niska, Jarosławia, Rozwadowa i Krakowa. Mieszkańcy pracowali dla firmy "Bermann" zajmującej się budową dróg, dokładniej głównie drogi w kierunku Dęby i Rzeszowa. Getto obejmowało tereny przy ulicy Mickiewicza i okolice bożnicy. Ogrodzone było drutem kolczastym.

Likwidację getta zaczęto 19 lipca 1942 roku, prawie wszystkich Żydów przewieziono do getta w Baranowie Sandomierskim. Kilkadziesiąt osób z załogi Bermanna zostało tu do 2 września 1943 roku, kiedy to wywieziono ich do obozu koncentracyjnego w Bełżcu. Kilkanaście osób, które nie były zdolne do ewakuacji Niemcy (lub jak woli Unia Europejska "hitlerowscy naziści") rozstrzelali.

Największe w okolicy getto w Baranowie Sandomierskim zlikwidowano też w lipcu 1942 roku. Żydów wywieziono koleją do obozu zagłady w Bełżcu. 80 osób niezdolnych do transportu rozstrzelano na cmentarzu.

Według spisu ludności przeprowadzonego zaraz po wojnie, na terenie powiatu przetrwało 32 Żydów. W Tarnobrzegu ani jeden...

[i:6eb362b98c]Informacje pochodzą z pracy doktorskiej Tadeusza Zycha[/i:6eb362b98c]"
Ostatnio zmieniony 08-03-2005 19:10 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

kosa
Posty: 72
Rejestracja: 06-10-2004 10:24

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: kosa » 08-03-2005 19:24

"wow ..."
Ostatnio zmieniony 08-03-2005 19:24 przez kosa, łącznie zmieniany 1 raz.

misty
Posty: 148
Rejestracja: 03-09-2004 04:15

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: misty » 08-03-2005 21:37

"Admin ładnie się postarał :mrgreen:"
Ostatnio zmieniony 08-03-2005 21:37 przez misty, łącznie zmieniany 1 raz.

kosa
Posty: 72
Rejestracja: 06-10-2004 10:24

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: kosa » 08-03-2005 23:03

"nawet nie wiedialem z w TBG takie cus bylo"
Ostatnio zmieniony 08-03-2005 23:03 przez kosa, łącznie zmieniany 1 raz.

Anonymous

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: Anonymous » 09-03-2005 08:46

"Nie bylo getta w Tarnobrzegu tylko oboz pracy dla Zydow (zreszta nietarnobrzezan). Jego lokalizacja wg swiadkow miesicla sie w okolicach dzisiejszej ul. Dekutowskiego, Targowa (Dom Rzemiosla, Dom Pomocy Spolecznej). Pisalem o tym mozliwie szczegolowo w "Studiach Rzeszowskich" (tomu teraz nie pomne)."
Ostatnio zmieniony 09-03-2005 08:46 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19389
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: admin » 09-03-2005 09:04

"Rzeczywiście dr Zych zaznacza, że niektórzy kwalifikują to jako obóz pracy. Sam używa jednak określenia getto.
Dzięki za uwagi.
Czy w Tarnobrzegu można kupić lub wypożyczyć "Studia Rzeszowskie"?"
Ostatnio zmieniony 09-03-2005 09:04 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Anonymous

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: Anonymous » 06-08-2005 00:00

"JESTEM JEDNYM Z NIELICZNYCH RODOWITYCH TARNOBRZEŻAN TZW. "Z DZIADA PRADZIADA". SPRAWĘ ZNAM DOŚĆ DOBRZE Z OPOWIEŚCI MOJEGO DZIADKA I WUJÓW.BRAT MOJEGO DZIADKA BYL PRZED WOJNĄ I W CZASIE WOJNY POLICJANTEM W TARNOBRZEGU I WIDZIAL NIEJEDNO. GETTA W TARNOBRZEGU NIE BYLO! NIEMIECKI ZARZĄDCA MIASTA BYL ZAGORZALYM NAZISTĄ I CHCIAL , ŻEBY "JEGO" MIASTO BYLO "JUDENFREI" -CZYLI WOLNE OD ŻYDÓW. BYL TO JEDEN Z GLÓWNYCH POWODÓW DLA KTÓREGO W MIEŚCIE ZAMIESZKALYM GLÓWNIE PRZEZ ŻYDÓW NIE UTWORZONO GETTA. ŻYDZI TARNOBRZESCY ZOSTALI OSADZENI W GETTO W BARANOWIE ORAZ W NOWEJ DĘBIE. LIKWIDACJĘ ŻYDÓW ROZPOCZĘTO OD ZAGLADY MALYCH, WIEJSKICH GETT,NIELICZNI ŻYDZI Z BARANOWA I NOWEJ DĘBY UZNANI ZA ZDOLNYCH DO WYDAJNEJ PRACY W NIEMIECKIM PRZEMYŚLE ZOSTALI SKIEROWANI DO GETTA W SANDOMIERZU. GDY BODAJ ŻE W 1943 GETTO SANDOMIERSKIE BYLO LIKWIDOWANE , ZNOWU NIELICZNI OCALENI ZOSTALI SKIEROWANI DO GETTA W LODZI I W RADOMIU. TAK WIĘC ŻYDZI TARNOBRZESCY BYLI DZESIĄTKOWANI PRZY OKAZJI KAŻDEJ KOLEJNEJ AKCJI I TYLKO JEDNOSTKI PRZEŻYLY. NIE WIEM ILU Z NICH PO WOJNIE WTÓCILO DO MIASTA, JA JAKO DZIECKO ZNALEM DOSLOWNIE TRZECH, OSTATNI Z NICH UMARL GDZIEŚ POD KONIEC LAT OSIEMDZIESIĄTYCH. A OGRODZONY TEREN PRZY SYNAGODZE BYL FAKTYCZNIE CZYMŚ W RODZAJU OBOZU PRACY, PRZETRZYMYWANO TAM ŻYDÓW, KTÓRZY W TARNOBRZEGU WYKONYWALI RÓŻNEGO RODZAJU ROBOTY PUBLICZNE. POCZĄTKOWO DO PRACY W TARNOBRZEGU PRZYBYWALI CODZIENNIE PIECHOTĄ Z NOWEJ DĘBY. BYLA TO DODATKOWA TORTURA , JEDNAK SZYBKO Z NIEJ ZREZYGNOWANO, BO PRZECIEŻ STRAŻNICY TEŻ MUSIELI WSTAWAĆ O CZWAREJ RANO. RĘKAMI TARNOBRZESKICH ŻYDÓW ZAMIENIONO CMENTARZ ŻYDOWSKI W PLAC TARGOWY, TO ONI SAMI ,MUSIELI TAKŻE WYBRUKOWAĆ NAGROBKAMI SWYCH BLISKICH DZISIEJSZĄ ULICĘ SIENKIEWICZA.WG NIEMIECKIEGO GOSPODARZA MIASTA, BYLO NIE DO POMYŚLENIA , ŻEBY MIASTO W MITTELEUROPIE W POLOWIE XX WIEKU NIE MIALO WYBRUKOWANEJ DROGI ZRYNKU NA STACJĘ KOLEJOWĄ. MUREK NAD WISLĄ , KOLO "FREGATY" TEŻ ONI ZROBILI Z POTLUCZONYCH NAGROBKÓW, ŻEBY MIAL TAM CHYBA PRZYSTAŃ PROM."
Ostatnio zmieniony 06-08-2005 00:00 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Marcin_FODZ
Posty: 1
Rejestracja: 10-10-2007 12:36

Obóz pracy przymusowej dla Żydów

Post autor: Marcin_FODZ » 10-10-2007 13:12

"Witam serdecznie. Przepraszam, że odgrzewam stary wątek, ale moje pytania wiążą się bezpośrednio z jego tematem. Skontaktowała się ze mną amerykańska researcherka, która zajmuje się historią tarnobrzeskich Żydów (znaczna część angielskojęzycznych materiałów na temat Tarnobrzega dostępych w sieci jest jej dziełem), która poszukuje odpowiedzi na kilka pytań. Może ktoś z Forumowiczów będzie w stanie pomóc?
1. Poszukuję zdjęcia cmentarza żydowskiego w Tarnobrzegu przed jego zniszczeniem, innego niż te opublikowane na stronie http://www.shtetlinks.jewishgen.org/Tar ... metery.htm
2. Interesuje mnie kwestia murku koło restauracji "Fregata". Czy nadal znajdują się w nim fragmenty macew? Według moich informacji fragment macewy został wydobyty z muru i zabezpieczony, ale być może znajdują się w nim inne. Byłbym bardzo wdzięczny za aktualne zdjęcia murku.
3. Czy wiadomo, która część ulicy Sienkiewicza była wybrukowana macewami? Czy istnieją jakieś zdjęcia dokumentujące ten fakt i jaki jest stan obecny, tzn. czy pod asfaltem nadal są fragmenty nagrobków? Jeśli w jakimś miejscu na ulicy zachowały się ślady tego procederu, czy ktoś mógłby wykonać zdjecie tego miejsca?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... Proszę o pomoc."
We offer best quality [url=http://www.pass4sure.co.uk/300-206.html]pass4sure.co.uk[/url] test papers and [url=http://www.nmu.edu/]Northern Michigan University[/url] dumps materials.

ODPOWIEDZ