Koronawirus

Sprawy nie tylko tarnobrzeskie, na które nie ma miejsca gdzie indziej.
A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Koronawirus

Post autor: A1313 » 21-03-2021 16:34

poczekaj jak zakończą się spowiedzi wielkanocne, już widzę jak będzie traktowany reżim sanitarny. Konfesjonał jak tykająca bomba. szczególnie jak zwróci się uwagę w jaki sposób seniorzy noszą maseczki. Kościół z uporem maniaka wykończy swych najwierniejszych.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Koronawirus

Post autor: admin » 21-03-2021 16:40

A porównując ze sklepami spożywczymi, czy komunikacją miejską w większych ośrodkach?
Kościoły wyglądają trochę inaczej niż rok temu, chodzi znacznie mniej ludzi, przez co w większości świątyń spokojnie można zachować spory dystans. Na pewno dużo łatwiej niż w Kauflandzie, chociaż tam się rzeczywiście zwykle nie śpiewa :)
Z kolei dyscyplina noszenia maseczek jest w kościołach bez porównania wyższa niż w sklepach.

Rok temu ograniczenia w kościołach były rzeczywiście znacznie surowsze, przy wyraźnie niższych poziomach.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Koronawirus

Post autor: A1313 » 21-03-2021 16:50

admin, nie mowie o samym uczestnictwie w mszach czy przebywaniu w kościele. jestem sceptyczny co do spowiedzi wielkanocnej, dwa metry od księdza? dezynfekcja konfesjonału po każdym wiernym? chodzi mi o samą spowiedź.

caro3139
Posty: 426
Rejestracja: 21-06-2010 14:32

Re: Koronawirus

Post autor: caro3139 » 21-03-2021 16:57

Pozamykanie sklepów jest niemożliwe.Ludzie muszą jakoś żyć. Ograniczenia w handlu to również natychmiastowy i dotkliwy ubytek dochodów państwa.Kościoły można w tak ciężkiej sytuacji na te 2 tygodnie zamknąć. Dla wiernych transmitować msze w tvp. Myślę ze ludzie by to zrozumieli. Mamy trudny czas .Ale Kościół jest przeciw .Utrata dochodów i kolejny odpływ ludzi chodzących do kościoła.

Proszę popatrzeć na Izrael .Tam wprowadzono surowe obostrzenia i czas ten poświęcono na masowe testowanie i szczepienia .Wczoraj kraj 9 mln 600 zakażeń i 9 zgonów.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Koronawirus

Post autor: admin » 21-03-2021 17:15

A1313 pisze:
21-03-2021 16:50
admin, nie mowie o samym uczestnictwie w mszach czy przebywaniu w kościele. jestem sceptyczny co do spowiedzi wielkanocnej, dwa metry od księdza? dezynfekcja konfesjonału po każdym wiernym? chodzi mi o samą spowiedź.
Rok temu taka właśnie była procedura i ludzie się dostosowywali. Folia obowiązkowa, przy kratce rozpylacz z płynem dezynfekującym, do tego odczytywana instrukcja jako list biskupa i drukowane ogłoszenia. W większości przypadków dezynfekcja była dwukrotna - każdy spryskiwał przed sobą i po sobie.

Nie wiem na ile to teraz działa, ale wiem że bywają odwoływane tradycyjne "dni spowiedzi", właśnie po to, żeby uniknąć dużych skupisk ludzi. Poza tym nie ma czegoś takiego jak obowiązkowa spowiedź przed Wielkanocą. Można to rozciągnąć na 2 miesiące.

Z transmisją mszy rzeczywiście nie ma problemów, właściwie każdy kto zechce może oglądać w wielu porach i wielu źródeł, również seniorzy. I bardzo często tak robią, tym bardziej że z tego co się orientuję, nadal nie ma obowiązku chodzenia wiernych do kościoła, jeśli ktoś ma jakieś przeszkody lub nawet obawy. Obstawiam, że obecnie do kościoła chodzi około 1/3 tego co przed pandemią i zgodzę się, że po pandemii nie wszyscy z tych 2/3 wrócą i to wcale nie dlatego że wymrą.

A1313
Posty: 2271
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Re: Koronawirus

Post autor: A1313 » 21-03-2021 17:40

Już sporo osób stwierdziło że bez kościoła da się żyć. Ale nie ma obaw, spadek przychodów wyrówna rząd, czyli wszyscy. W tym niewierzący czy członkowie innych wyznań.
że spowiedzią jest jak myciem okien przed świętami, niby nie trzeba, ale prawie wszyscy to robią.

caro3139
Posty: 426
Rejestracja: 21-06-2010 14:32

Re: Koronawirus

Post autor: caro3139 » 21-03-2021 19:08

87 miejsce na świecie pod względem testów w przeliczeniu na milion mieszkańców daleko za Mongolią czy Chile i 7 miejsce w świecie pod względem aktualnie chorych 352,423 tyś. daleko przed Rosją,Ukrainą czy Niemcami. To naprawdę sztuka osiągnąć taki wynik.

nikto
Posty: 116
Rejestracja: 04-01-2018 10:01

Re: Koronawirus

Post autor: nikto » 21-03-2021 19:37

W Czechach monitorują 20 uczestników wyjazdu na Zanzibar są zakażeni południowoafrykańską odmianą wirusa

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Koronawirus

Post autor: dino » 21-03-2021 22:57

caro3139 pisze:
21-03-2021 19:08
87 miejsce na świecie pod względem testów w przeliczeniu na milion mieszkańców daleko za Mongolią czy Chile i 7 miejsce w świecie pod względem aktualnie chorych 352,423 tyś. daleko przed Rosją,Ukrainą czy Niemcami. To naprawdę sztuka osiągnąć taki wynik.
A przy tym sytuacja nie jest taka beznadziejna skoro z jednej strony sprowadzamy chorych zza granicy a nasi lekarze wylatują do Brukseli.

Dwa dni temu w Albionie:
BREAKING: Mary Ramsay, from Public Health England, says measures like masks and travel restrictions are likely to continue “certainly for a few years” before we “gradually go back to a more normal situation”

A dzisiaj u nas:
tvp.info
Noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego może być konieczne przez kilka lat...
#wieszwięcej #koronawirus #covid19
https://tvp.info/52898251/koron

I jak nie wierzyć w teorie spiskowe, że wszystko jest koordynowane na większym levelu?
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Koronawirus

Post autor: dino » 23-03-2021 21:45

Kancelaria Premiera
@PremierRP
Premier @MorawieckiM
w #Wadowice:
Wokół nas Niemcy i Czesi wprowadzają nowe obostrzenia i my w czwartek przedstawimy nowe obostrzenia po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze.

A dziewieć miesięcy temu była taka wersja:

Obrazek

Czyli nie są ważne wyszczepienia, nie są ważne respiratory, nie są ważne łóżka w szpitalach za to ważne jest to, co robią Czesi i Niemcy.
I Mateusz zrobi tak samo!
Jeszcze bardziej przyduszą gospodarkę.
Widocznie minister od kasy zaimportowany z Albionu policzył, że jeszcze ta gospodarka wytrzyma.
Dziś się nie udało na ponad 90 tys testów wyszedł wynik poniżej 20 tys ale myślę że jutro już nie popełnicie takiego błędu ? ;-) ;-)

Jak w Czechach zaczną palić czarownice to możemy liczyć na taki sam pokaz w Polsce?


A jak duszą wirusa?
Skutecznie!
Łącznie z nosicielami wirusa.
Znikną nosiciele zniknie i wirus!
Dbajcie o siebie!
I nie liczcie na "służbę zdrowia".

Była w szpitalu we Włocławku. Lekarz który ja badał wiedział, ze zaczęła rodzić. Odesłał ją do domu bo ciężarna miała koronawirusa. Kobieta miała pojechać urodzić do szpitala w Grudziądzu. Gdy pakowała się w domu tak się źle czuła, że zadzwoniła po karetkę. Kobiecie w szpitalu we Włocławku wykonano cesarskie cięcie. Na ratunek Blanki było już za późno. Sprawą zajmuje się teraz prokuratura.
https://www.se.pl/torun/urodzila-martwe ... -v3Kg.html
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Koronawirus

Post autor: dino » 24-03-2021 19:14

Wczoraj:
Ministerstwo Zdrowia
@MZ_GOV_PL
23 mar
W ciągu doby wykonano ponad 72,4 tys. testów na #koronawirus.

I dzisiaj:
Ministerstwo Zdrowia
@MZ_GOV_PL
8 g.
W ciągu doby wykonano ponad 95,8 tys. testów na #koronawirus.

Czyli wzrost o 23 tysięcy testów na DOBĘ.
Jutro zrobią 120 tysięcy testów, żeby Mateusz mógł wejść na mównicę i powiedzieć czego zabrania i zakazuje przez najbliższe 2 tygodnie.
A w dalszym ciągu nie wiadomo ile osób po szczepieniach zostało namierzonych z dodatnim PCR.

A poważny Bloomberg już zapowiada, że to się NIGDY NIE SKOŃCZY:
With coronavirus mutations pitted against vaccinations in a global arms race, we may never go back to normal.
https://www.bloomberg.com/opinion/artic ... t-pandemic
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Koronawirus

Post autor: admin » 24-03-2021 19:48

Ale przecież nie robią testów z łapanki, czy też przesiewowych (chociaż obiecywali), tylko badają ludzi, którzy sami się zgłaszają z objawami. Czemu zgłasza się ich więcej? Jeśli testujemy tylko objawowców, to 30% pozytywnych wyników jest stosunkowo niskim poziomem.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Koronawirus

Post autor: dino » 24-03-2021 22:03

admin pisze:
24-03-2021 19:48
Ale przecież nie robią testów z łapanki, czy też przesiewowych (chociaż obiecywali), tylko badają ludzi, którzy sami się zgłaszają z objawami. Czemu zgłasza się ich więcej? Jeśli testujemy tylko objawowców, to 30% pozytywnych wyników jest stosunkowo niskim poziomem.
Proszę Cię ;-)
układanka się układa jak proste puzzle. Wciąż nie wiadomo jaki procent wśród testowanych stanowią panikarze po biedronkowych testach...
A nawet gdyby nie... mamy doroczny szczyt przeziębień. W tym roku mocniejszy, gdyż ludzie nie są poprawnie leczeni od roku. I ten dług zdrowotny się powiększa każdego miesiąca...

od poniedziałku (15 marca) na test można się również zapisać samodzielnie. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski - nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza, na bezpłatny test można się zgłosić samemu poprzez formularz online na stronie http://gov.pl/dom
https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok ... amemu.html

I przykład osoby z upośledzeniem. Leczy kowida bo na leczenie rozumu jest dawno za późno...

Filip Folczak
@filipfolczak
· 33 min
Wczoraj usłyszałem od lekarza, że jeśli mam węch i smak to na pewno nie COVID i że po co test, to pewnie tylko przeziębienie. Test zrobiłem. Wynik pozytywny. Testujcie się #koronawirus
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

caro3139
Posty: 426
Rejestracja: 21-06-2010 14:32

Re: Koronawirus

Post autor: caro3139 » 25-03-2021 08:29

Wariant brytyjski zakaźny? No to dlaczego w UK wykrywa się obecnie 5-6 razy mniej zakażeń niż w Polsce wykonując 1.5 mln testów dziennie czyli 15-20 razy więcej niż w Polsce?
Kluczem dla krajów które wychodzą z pandemii jest: szczepienia, ostre ograniczenie kontaktów społecznych i masowe testowanie pozwalające na wykrywanie jak najwięcej przypadków.U nas wszystko oprócz szczepień robi się odwrotnie.
Polka z UK
Nie wiecie, co to lockdown. W Polsce restrykcje są zbyt małe.

My jesteśmy zamknięci od grudnia. Mieszkam pod Londynem, moje córki w Londynie. Nie widziałam ich już blisko trzy miesiące, ale dzięki temu u nas ilość zachorowań drastycznie spada. Jest plan wychodzenia z epidemii. Stopniowo, powoli, bez szaleństwa. To zarówno masowe szczepienia, jak i twarde restrykcje.

Wszystko jest pozamykane. Otwarte są sklepy spożywcze i apteki. Praca obowiązkowo zdalna, chyba że ktoś musi pracować inaczej. Z domu można wyjść raz dziennie, wszelkie spotkania są zabronione. Możesz umówić się z jedną osobą spoza rodziny na spacer na zewnątrz, ale musicie zachowywać dystans. Wychodzimy tylko w swojej okolicy.

Na zewnątrz nie musisz nosić maseczki, ale w pomieszczeniach – obowiązkowo. Ludzie się do tego stosują. I to daje efekty. Dziennie robi się około 1,5 mln testów, ostatnio wykrywa się około 5 – 6 tys. nowych zachorowań. Ile przypadków byłoby przy takiej skali testowania w Polsce, skoro u was co trzeci testowany jest zarażony?
Byłam w lutym w Polsce. Weszłam do supermarketu i uciekłam – tłumy ludzi z maskami na brodzie. Te maski były często brudne, jednorazówki z początku pandemii
https://www.onet.pl/styl-zycia/kobietax ... s,30bc1058

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Koronawirus

Post autor: admin » 25-03-2021 19:04

tbg.jpg
tbg.jpg (120.43 KiB) Przejrzano 4572 razy
Wybijamy się z okolicy. Jeśli Polska ma 34tys. zakażeń, a Tarnobrzeg będący promilem Polski 79, to znów mamy 2 razy więcej niż średnia krajowa.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Koronawirus

Post autor: dino » 26-03-2021 08:18

Jak pisałem tak zrobili: WYKRĘCILI TYLE ILE ZAMIERZALI.
6 listopada 2020 – ponad 80 000 testów (rekord), dzień publikacji rozporządzenia, które wprowadza nowe obostrzenia.
25 marca 2021 roku – ponad 100 000 testów (rekord), dzień konferencji prasowej o nowych obostrzeniach.
W 2020 roku tylko raz wykonaliśmy ponad 80 000 testów, w dniu, w którym pojawiło się rozporządzenie o nowych obostrzeniach.
Do końca 2020 roku już się nawet nie zbliżyliśmy do tego wyniku. Naszym sukcesem było to, że udało nam się dwa razy przekroczyć liczbę 60 000 testów.

Ale w dalszym ciągu mamy w Polsce:
W szpitalach mamy ponad 180 tysięcy łóżek.
W szpitalach na Covid leży 26 511 osób.
W Polsce mamy 140 420 lekarzy i 38 451 lekarzy dentystów.
W tym internistów 29 144, lekarzy medycyny rodzinnej 11 369, pediatrów 15 000.
Wystarczy, że 26 511 pacjentów przebywa w szpitalu, czyli 0,069% obywateli, a wszystko się wali, z gospodarką na czele.
Moim zdaniem powyższe liczby wskazują na złe zarządzanie.

A z drugiej strony:
nosimy szmaty na twarzy od października podczas gdy zapewniano, że za 3 tygodnie zobaczymy pozytywne skutki ich noszenia?
A później i tak mieliśmy twardy lockdown i 100 dni solidarności z ekstrasem w postaci godziny milicyjnej w Sylwestra.
Szkoły od października w zasadzie tylko udają, że czegoś tam uczą.
Uczelnie zamknięte na głucho też od października
5 miesięcy zamknięcia gastronomii,
5 miesięcy zamknięcia branży fitness na którą chrapkę ma nasz narodowy, państwowy koncern ;-)
Rok bez imprez masowych,
3 miliony zaszczepionych i nic
Co to dało?
Rok czasu!
KREW W PIACH!
I mamy repetę:

WRÓĆ! NIE WYCHODŹ Z KLATKI! SIEDŹ NA 40 METRACH KWADRATOWYCH. TO DLA TWOJEGO ZDROWIA!

A szpitalach kowidowych.... aktualne zadanie: znajdź jednego pacjenta ;-)

W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Koronawirus

Post autor: dino » 26-03-2021 21:07

Pan Minister powiedział, że będzie trzecia fala i trzecia fala MA BYĆ!
A w jaki sposób?
A w taki, że w 5 dni podwoi się ilość testów ;-)
Plan był prosty:

1. podkręcimy liczbę testów do maksymalnej wydolności laboratoriów,
2. zespołom z karetek każemy bezwarunkowo ściągać do szpitala każdego z saturacją poniżej 94,


I dzięki temu mamy ładne liczby na konferencję i można zamknąć wszystko, co się chce!

Ale TVN i TVP dalej ramię w ramię straszą Polaków brakiem miejsc w warszawskich szpitalach, aż tu nagle Trzaskowski informuje, że Stadion Narodowy ma obłożenie 25%, a szpital Południowy 30%.
I wszystko jak krew w piach ;-) ;-) ;-)


Obrazek


A tutaj mamy kowidowców.
Kolejka do testów na #COVID19 w centrum Warszawy.
Przypominam że charakterystycznymi objawami covid jest:
1. duszność pojawiająca się już w 1-2 dniu choroby
2. bardzo wysoka gorączka pod 40 stopni.
Ktoś z nich wygląda na rozgorączkowanego z dusznością?
Sami obłożnie chorzy, ledwo się czołgają, żeby dać sobie wsadzić patyk do nosa
Prosto z badania pod respirator!

Obrazek
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Koronawirus

Post autor: dino » 27-03-2021 08:41

Jest sobota.
RANO!
Idę po pieczywo.
I kilka bloków dalej jestem świadkiem następującej sytuacji: wyskakuje z klatki zamaskowany gość i krzyczy do osoby idącej chodnikiem:
Załóż kurwa tę maskę a nie pod szyją ją huju nosisz!

To chyba jakieś nowe powitanie.
Ludziom już nerwy puszczają
;-)
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19274
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Re: Koronawirus

Post autor: admin » 28-03-2021 09:33

Wielcy Brytyjczycy zapowiadają końcem lata wejście z trzecią dawką szczepionki.
Jak się rozkręciło, to się tak prędko nie skończy.

dino
Posty: 1995
Rejestracja: 02-09-2016 15:08

Re: Koronawirus

Post autor: dino » 28-03-2021 17:02

I to mnie martwi.
Jak na razie schemat w wielu punktach się powtarza: najpierw w Albionie coś ogłaszają a u nas to wchodzi z dwutygodniowym przesunięciem.
Borys zapowiedział 5 tysięcy funtów kary za bezzasadny wyjazd z Albionu.
I u nas jest odpowiedź:

Gdy tylko wydaje się, że głupiej już nie będzie, że oni doszli do dna, zaprzyjaźnili się z rurkowcami i tam już na stałe osiadli, od razu pojawia się kolejny chodzący i mówiący dowód, na prawdziwość słów Einsteina, że wszechświat może i jest skończony, ale ludzka głupota już nie.

Tym razem, doradzającego rządowi profesora medycyny, w poszerzaniu granic ludzkiej głupoty zastąpił minister Niedzielski, który rozważa wprowadzenie kar za wyjazdy zagraniczne. Dlaczego trzeba ludzi karać za przekraczanie granicy? Ponieważ jest to "głęboko niestosowne wobec tej części społeczeństwa, która bierze na siebie ciężar walki z wirusem". Rozumiecie? To, że ktoś może wyjechać na wakacje, w czasie gdy inny ciężko pracuje, jest głęboko niestosowne. Niedługo się dowiemy, że równie niestosowne jest to, że jeden ma dwa mieszkania, kiedy ktoś inny nie ma ani jednego. Co się będziemy ograniczali, przecież już to, że ktoś ma więcej, a inny mniej, jest niestosowne i trzeba za to karać. Temu klaunowi marzy się, żeby było jak za komuny, gdy również karano za wyjazd z Polski bez zgody władzy ludowej.

Gdy pojawił się wirus, świat powinien się zatrzymać i patrzeć jak politycy dzielnie stawiają czoła wirusowi. Walka trwa, ale oni już są wielcy. Nie śpią po nocach, bo trzymają kredens i walczą z wirusem. Pójdę tym kredensem dalej, bo to dobra analogia. W normalnym domu kredens w nocy stoi sam, nie trzeba go trzymać, można normalnie spać. W normalnym państwie, gdy mamy zwiększoną zachorowalność, to szpitale są bardziej obłożone, ale życie toczy się dalej. Uczelnie działają, puby działają, szkoły działają, dentyści działają, fryzjerzy działają, wszystko działa. Zupełnie tak samo jak w latach, w których fali zachorowań nie ma.

Ale my nie żyjemy w normalnym kraju. Minister zdrowia, razem z premierem, bandą profesorów, dziennikarzami, politykami, liderami opinii i sporą liczbą pożytecznych idiotów trzymają w nocy ten kredens, wszystkim innym każą na siebie patrzeć i są śmiertelnie obrażeni, gdy ktoś ma dosyć tego cyrku i chce iść spać. Fryzjerzy, kosmetyczki, kelnerzy, kucharze, restauratorzy, trenerzy, zawodnicy, uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy, przedsiębiorcy, kibice, rowerzyści, spacerowicze, artyści a najlepiej to wszyscy, mają patrzeć jak minister tymi ręcami, oczywiście dla naszego dobra, trzyma w nocy kredens.

Za:
https://www.facebook.com/slawomirmentzen/?__tn__=-UC*F
W czerwcu 2003 roku miałem rację, by NIE WCHODZIĆ do EuroSowietów.
W maju 2020 miałem rację, że pandemia, to tresura.
W kwietniu 2022 miałem racje, by nie pomagać bezwarunkowo Ukrainie.
Jak będzie w 2024?

ODPOWIEDZ