Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Sprawy nie tylko tarnobrzeskie, na które nie ma miejsca gdzie indziej.
silvan
Posty: 237
Rejestracja: 25-01-2011 13:16

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: silvan » 01-11-2012 23:33

"Chciałbym zasięgnąć informacji i prosić o opinie na temat hospicjów i miejsc stałego pobytu dla osób starszych w naszym mieście. Może przeczyta to ktoś, kto umieścił swojego bliskiego w jednym z takich ośrodków i będzie w stanie udzielić rady. Rozważam umieszczenie swojego blisko 90cio letniego dziadzia w jednym z takich miejsc. Dziadziu jest dość sprawny fizycznie i w sporym zakresie samodzielny, wymaga nawet nie tyle opieki, co stałego nadzoru, dozowania leków i towarzystwa.

Wiem, że w Tarnobrzegu funkcjonują hospicja dla osób starszych i schorowanych, na Dekutowskiego (Zakład Opiekuńczy) i na Serbinowie (Św. Ojca Pio). W tym drugim ośrodku byłem jakiś czas temu i jestem trochę przerażony tym miejscem. Zaraz po wejściu w nozdrza bije smród fekaliów i donośne jęki, uważam, że jest to miejsce wyłącznie dla osób bardzo ciężko chorych u samego schyłku życia. Dla kontrastu najwyższy standard spośród takich ośrodków jest zdecydowanie w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kurasia (obok gazowni, zaraz za Kauflandem) Niestety koszt umieszczenia tam osoby starszej na stałe to ponad 2500zł miesięcznie na co mnie zwyczajnie nie stać.

Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat hospicjum przy ulicy Dekutowskiego? Wydaje mi się też, że za ośrodkiem szkolenia kierowców WORD jest hospicjum, lub dom starców, ale praktycznie nic nie wiem o tym miejscu. Proszę o opinie i/lub sugestie."
Ostatnio zmieniony 01-11-2012 23:33 przez silvan, łącznie zmieniany 1 raz.

nikanor
Posty: 775
Rejestracja: 31-08-2009 13:02

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: nikanor » 02-11-2012 18:42

"Wszędzie tak jest kolego. Mam bliską osobę w na dekutowskiego i według mnie chyba najlepszy ośrodek w mieście, chociaż jest wiele "ale". Mógłbym tu wymieniać wszelkie za i przeciw każdego z ośrodków i nie będzie na pewno "złotego środka"."
Ostatnio zmieniony 02-11-2012 18:42 przez nikanor, łącznie zmieniany 1 raz.

bigBUD
Posty: 297
Rejestracja: 02-12-2007 14:55

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: bigBUD » 02-11-2012 18:56

"ja mam babcię w ośrodku rehabilitacyjno-opiekuńczym na dekutowskiego i jestem bardzo zadowolony, babcia również. ma tam dobrą opiekę, towarzystwo, rehabilitację i zajęcia z młodymi paniami, takie "zajęcia praktyczno techniczne". panie są bardzo kreatywne i wszyscy chętnie, czynnie uczestniczą w tych "robótkach". ani raz babcia się nie skarżyła na personel, wręcz jest zachwycona paniami i dwoma panami opiekunami.
co miesiąc za pobyt w ośrodku pobierana jest od babci opłata w wysokości 70% renty, pozostałe 30% babcia ma na swoje wydatki. niestety nie wiem kto dowozi tam posiłki.
zapach oczywiście jest "charakterystyczny"dla takich miejsc, ale nie ma się co dziwić, skoro połowa starszych ludzi ma założone pampery. do tego dochodzi chemiczny zapach środków do dezynfekcji.
ogólnie ośrodek wzorowy."
Ostatnio zmieniony 02-11-2012 18:56 przez bigBUD, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1803
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: andriu81 » 03-11-2012 03:21

"Zainteresował mnie temat. Z tego co się orientuję to mamy podział na domy pomocy społecznej oraz niebubliczne ośrodki leczniczo rehabilitacyjne.Te pierwsze ,czyli potocznie domy spokojnej starości kosztują właśnie 2500zł miesięcznie i zapewniają starszym osobom nie tylko godne warunki ale też minimum rozrywki.
Natomiast te drugie są tylko dla tych,którzy nie mają rodziny,nie mogą mieszkać same,nie stać ich na taki dom ,a stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie bez opieki i muszą mieć opiekę całodobową. I stąd bierze się te 70% z renty. Na pewno niełatwo spełnić kryteria i długo trzeba czekać aby starszą osobę skierować do takiego ośrodka,bo są kolejki. I jest to chyba ostateczne wyjście.
Jeśli starsza osoba ma dom i rodzinę ale nie ma czasu,to zatrudnia się opiekunki"
Ostatnio zmieniony 03-11-2012 03:21 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 737
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: Jacek » 03-11-2012 09:55

"A może Dom Dziennego Pobytu dla dziadka? To placówka obok boiska przy SP 10. Są tam osoby sprawne i trochę mniej. Ok. 40 osób. Są, jesli trzeba, dowożone. Mają obiady i towarzystwo. Taka duża rodzina. Odpłatność niewielka. Są tam od rana do obiadu. Potem wracają do domu. Może to jest to, co dziadkowi potrzeba..."
Ostatnio zmieniony 03-11-2012 09:55 przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.

silvan
Posty: 237
Rejestracja: 25-01-2011 13:16

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: silvan » 03-11-2012 22:43

"Aktualnie rozpoznaję temat i daleki jestem od szybkich i ostatecznych decyzji. Myślę też, że temat ten być może przyda się się kiedyś komuś innemu. W tym kontekście dodam, że dowiedziałem się, iż warunki przyjęcia osoby do hospicjum są dość restrykcyjne. Aby osoba starsza kwalifikowała się do przyjęcia do hospicjum "nie powinna" samodzielnie się poruszać, jeść, nie być w stanie załatwiać potrzeby fizjologiczne itd. W przeciwnym wypadku, osoby w takim stanie zawsze mają pierwszeństwo, a nawet jeżeli zwolni się miejsce, to osoba bardziej sprawna będzie musiała sporo dopłacać.

Zasmucające jest to, że starsze osoby mają dwa wyjścia:
a.) Hospicjum, jeżeli osoba ta, jest bardzo poważnie, lub terminalnie chora i całodobowa opieka, jest absolutną koniecznością
b.) Opłacenie ok. 3000 zł miesięcznie na dom spokojnej starości

Co jednak dzieje się z ludźmi, którzy mają niższą emeryturę/rentę niż wspomniane 3000zł ?... ale nie są na tyle samodzielni, by pozostawać sami?
A może Dom Dziennego Pobytu dla dziadka?
Dziadziu odwiedza ten ośrodek, jest to na prawdę fantastyczna sprawa, dla starszych samotnych ludzi, którzy są "na chodzie". Pani Kierowniczka domu dziennego wypoczynku obok szkoły nr. 10 to cudowna osoba. Niestety 90 lat to taki wiek, że bliscy muszą być gotowi na różne ewentualności, lekarz również przygotowuje nas na to, że z dnia na dzień dziadziu może stać się całkowicie zależny od innych.

Podobno jest coś takiego jak "Hospicjum Domowe" polegające na tym, że z rekomendacji lekarza zostaje skierowana pielęgniarka, która przez parę godzin dogląda starszej osoby, dawkuje leki, pomaga w codziennych obowiązkach itd. Kiedy dowiem się czegoś więcej na ten temat opiszę to tutaj."
Ostatnio zmieniony 03-11-2012 22:43 przez silvan, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1803
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: andriu81 » 04-11-2012 19:05

"Widzę że nie czytałeś mojego wcześniejszego posta. Hospicjum jest dla ludzi nieuleczalnie chorych fizycznie na wiadome choroby.Jeśli mimo choroby taka osoba jest w stanie się poruszać,jeść,to trzeba dopłacić ,ale nie jest to 3000zł ,tylko mniejsza suma.
W przypadku osób starszych można złożyć wniosek do ośrodka pomocy społecznej aby przysłali pielęgniarkę środkowiskową,opiekunkę osób starszych która kilka razy w tygodniu będzie zaglądała.Taka opiekunka przysługuje także chorym na alzheimera i starszym osobom które nie są samodzielne,ale nie do tego stopnia aby je umieszczać w zakładach opiekuńczych czy hospicjach.
Natomiast DPS-y są tylko na życzenie rodziny,lub osoby starszej i trzeba za to słono płacić.
Ale na pewno hospicjum nie jest przeznaczone dla osób innych niż chorych na wiadome choroby"
Ostatnio zmieniony 04-11-2012 19:05 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

silvan
Posty: 237
Rejestracja: 25-01-2011 13:16

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: silvan » 04-11-2012 20:06

"
Widzę że nie czytałeś mojego wcześniejszego posta. Hospicjum jest dla ludzi nieuleczalnie chorych fizycznie na wiadome choroby.
Jak najbardziej czytałem Twój post, jednak czytając również później formularz oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o miejsce w hospicjum byłem nieco zaskoczony tym jak bardzo zależna od innych musi być osoba, aby zostać zaakceptowana bez dużych dopłat. Widocznie wcześniej błędnie postrzegałem instytucję "hospicjum" i zasady jego funkcjonowania. Co do opisanego wniosku do ośrodka pomocy społecznej o przysłanie pielęgniarki kilka razy w tygodniu, najwyraźniej jest to właśnie owo "hospicjum domowe", ale sądziłem, że to lekarz rodzinny wydaje opinię o skierowanie takiej pielęgniarki środowiskowej(?) do częściowo samodzielnej osoby starszej.



Edytowany przez silvan o 04-11-2012 - 19:07. "
Ostatnio zmieniony 04-11-2012 20:06 przez silvan, łącznie zmieniany 1 raz.

andriu81
Posty: 1803
Rejestracja: 29-05-2010 03:51

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: andriu81 » 05-11-2012 12:48

"Oczywiście że lekarz musi najpierw zbadać taką osobę,a ośrodek pośredniczy
polecam również przeczytać ten temat ,jak i komentarze na forum
http://forum.dziennikwschodni.pl/trudna ... ntry667655"
Ostatnio zmieniony 05-11-2012 12:48 przez andriu81, łącznie zmieniany 1 raz.

linkaewe86
Posty: 6
Rejestracja: 05-11-2012 19:05

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: linkaewe86 » 05-11-2012 19:15

"Witam, może i po raz pierwszy wypowiadam się na forum ale często czytam co się na nim dzieje. Zainteresował mnie ten temat wiec postanowiłam się wypowiedzieć. Wszyscy mówią tylko o zakładzie opiekuńczym na ul Dekutowskiego czy o Hospicjum Ojca Pio, a zapomina się o Domu Pomocy Społecznej na ul Kurasia. Wspomniane zostało że koszt utrzymania to ponad 2500zł. Dokładnie tak jest ale przy odrobinie chęci nie musicie sami płacić za bliskich. Można się zwrócić z prośbą o dofinansowanie do gminy. Jeśli wykażecie że nie jesteście w stanie opłacać pobytu bliskiej osoby w DPSie to gmina powinna dołożyć resztę pieniędzy. Z tego co wiem jest to naprawdę fajny zakład. Osoby tam mieszkające są w różny sposób aktywizowane a nie tylko leżą w łóżku. Nie jest to typowe hospicjum dla osób a stanie agonalnym. Niektóre osoby są tam bo po prostu z jakichś przyczyn zostały same i nie są w stanie o siebie zadbać tak jakby tego chcieli."
Ostatnio zmieniony 05-11-2012 19:15 przez linkaewe86, łącznie zmieniany 1 raz.

torno
Posty: 2
Rejestracja: 07-04-2016 17:37

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: torno » 07-04-2016 17:44

"U nas to i tak dosyć średnio jest z tymi domami opieki, dużo większy wybór i bardziej specjalistyczne domy opieki w tym takie o podwyższonym standardzie są w okolicach Krakowa w Wieliczce czy Zabierzowie Bocheńskim prowadzone przez Zapiecek."
Ostatnio zmieniony 07-04-2016 17:44 przez torno, łącznie zmieniany 1 raz.

janusza
Posty: 292
Rejestracja: 25-12-2011 18:37

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: janusza » 08-04-2016 10:14

"Dpsy i domy spokojnej starości czy hospicja to najbardziej perspektywiczny biznes w starzejącej się Polsce. Powstają jak grzyby po deszczu, głównie jako własność KK. Wyobraźcie sobie, że rodzice tych ponad 2 mln które wyjechały za parę lat pozostaną bez opieki. Tymi dziadkami nie będzie się miał kto zająć więc dzieci zarabiające na zachodzie będą ich chcąc nie chcąc umieszczać w takich ośrodkach i będą słać (ciężką) kasę.
A KK ma idealne warunki ku temu aby takimi miejscami zarządzać - tabuny darmowej siły roboczej w postaci Siostrzyczek które na rozkaz Biskupa będą tyrać za miskę ryżu. Biznes tego typu jest więc dla KK złotą kurą i oni dobrze o tym wiedzą. Zresztą u nas buduje się taki wielki ośrodek w Miechocinie ( http://www.fundacja-cieploiserce.tbg.net.pl/ ) na terenie byłego PGRu i trochę mniejszy za "Bodziem". Oba są własnością KK."
Ostatnio zmieniony 08-04-2016 10:14 przez janusza, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19385
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: admin » 08-04-2016 10:36

"
janusza pisze:Dpsy i domy spokojnej starości czy hospicja to najbardziej perspektywiczny biznes w starzejącej się Polsce. Powstają jak grzyby po deszczu, głównie jako własność KK. Wyobraźcie sobie, że rodzice tych ponad 2 mln które wyjechały za parę lat pozostaną bez opieki. Tymi dziadkami nie będzie się miał kto zająć więc dzieci zarabiające na zachodzie będą ich chcąc nie chcąc umieszczać w takich ośrodkach i będą słać (ciężką) kasę.
Od dłuższego czasu przewiduje się nawet import staruszków i to rzeczywiście jest świetny interes.
Weźmy takiego przypadkowego Holendra, Belga czy Francuza. Tam gdzie mieszkał od zawsze jest coraz więcej (a będzie jeszcze więcej) zamachów terrorystycznych, na ulicach atmosfera zagrożenia, a w razie problemów ze zdrowiem może się okazać, że zasugerują mu eutanazję (albo nie będą nawet sugerować), jako najlepsze rozwiązanie.

W tej sytuacji kusząca jest alternatywa starości w bezpiecznej Polsce, bez większych zagrożeń terrorystycznych i zagrożeń na ulicach. Europejskie świadczenie emerytalne pozwoli na najwyższy poziom życia z pełną obsługa, a w przypadku zagrożenia zdrowia, opieka będzie robić wszystko żeby pacjent żył jak najdłużej, bo w przeciwieństwie do holenderskich lekarzy, nie muszą myśleć o dopinaniu się ichniejszego ZUSu. Nie wiem jak z religijnością europejskich staruszków, ale niektórzy to też mogą brać pod uwagę. Polska może się im wydawać powrotem do spokojnego kraju młodości, cofnięciem w czasie.

Może się zatem okazać, że Polacy którzy wyjechali żeby opiekować się starszymi osobami za granicą, będą mogli wrócić i robić to samo, u nas na miejscu, bo popyt na takie usługi na pewno wzrośnie."
Ostatnio zmieniony 08-04-2016 10:36 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: stachu » 08-04-2016 12:07

"Wg mnie to nie biznes, a chęć pomocy chorym i cierpiącym ludziom.
Jeżeli chodzi o Tarnobrzeg, to na 100% ks. Michał robi to z troski o człowieka.
Kto go zna pewnie będzie myślał tak samo..."
Ostatnio zmieniony 08-04-2016 12:07 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

grassownik
Posty: 3508
Rejestracja: 24-01-2009 09:47

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: grassownik » 08-04-2016 13:43

"nikt nie odmówi serca prałatowi Józefczykowi.nie zmienia to faktu jednak,że to interes.świetny w dodatku.
a dzięki przynależności do wiadomej agentury łatwiej przejmować budynki pod hospicja,ochronki,szkoły etc.

pisano w lokalnej prasie o tym jak budowano tzw. katolika."
Ostatnio zmieniony 08-04-2016 13:43 przez grassownik, łącznie zmieniany 1 raz.

grassownik
Posty: 3508
Rejestracja: 24-01-2009 09:47

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: grassownik » 08-04-2016 14:29

"ooo ! wróżbita :lol:"
Ostatnio zmieniony 08-04-2016 14:29 przez grassownik, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: stachu » 08-04-2016 15:25

"smutne, że tego nie doceniasz grassowniku ..."
Ostatnio zmieniony 08-04-2016 15:25 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

grassownik
Posty: 3508
Rejestracja: 24-01-2009 09:47

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: grassownik » 08-04-2016 15:29

"o prałacie pisałem tu wielokrotnie i pisałem doceniając go.
smutne,że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
ale co poradzę ? po prostu ignoruję Twoje wpisy.nie wciągaj mnie w swoje karkołomne dyskusje dla bywalców piaskownicy.już się nie nabiorę."
Ostatnio zmieniony 08-04-2016 15:29 przez grassownik, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2290
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Tarnobrzeskie hospicja\domy starców

Post autor: A1313 » 08-04-2016 15:29

"Za kilkanaście lat domy starców będą standardem. Obecnie w wielu przypadkach świadczenia emerytalne stanowią spory zastrzyk domowego budżetu.
Jak i z drugiej strony -skromna emerytura samotnej osobiy skazuje ja na wegetacje w skrajnej nędzy.Wszystko się okaże w ciągu kilku najbliższych lat . Jakiej wielkości będzie emerytura i jakie środki zostaną zgromadzone na koncie.
Świadczenia rentowe tez dopełnia obrazu całości.

Jedno jest pewne, rodziny wielopokoleniowe odchodzą do lamusa.



Edytowany przez A1313 o 08-04-2016 - 13:30. "
Ostatnio zmieniony 08-04-2016 15:29 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ