Ochrona Środowiska

Sprawy nie tylko tarnobrzeskie, na które nie ma miejsca gdzie indziej.
/yin/
Posty: 6
Rejestracja: 27-01-2009 00:17

Ochrona Środowiska

Post autor: /yin/ » 27-01-2009 23:35

"
Admin pisze:Podobnie jak /yin/ z ostatniej wypowiedzi interesuje mnie bardziej co robię ja niż inni. Do grup zajmujących się tematem mam mniejsze zaufanie niż do jednostek. Robię właściwie to co kermit, ale dodatkowo sortuję odpady, chociaż nic z tego nie mam (wywóz śmieci posortowanych powinien być tańszy), czyli oszczędność nie jest jedyną pobudką.

Niezależnie od innych dziedzin ochrony środowiska, intensywnie wsiąkłem w budownictwo z użyciem tradycyjnych materiałów, jak drewno, kamień, glina, słoma itp. :)
Miło, ja też interesuję się naturalnym budownictwem:)"
Ostatnio zmieniony 27-01-2009 23:35 przez /yin/, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Ochrona Środowiska

Post autor: kermit » 28-01-2009 01:02

"Ok. To jeśli chodzi o nasze lokalne społeczne inicjatywy ekologiczne to jakie rzeczy Was drażnią lub chcielibyście zmienić?
Ja np chciałbym aby:
- w całym mieście pojawiły się pojemniki na psie odchody które są bardzo drażniące (zakładam, że właściciele psów będą z nich korzystać)
- aby prawo w zakresie ochrony środowiska było bardziej egzekwowane - mam tutaj na myśli karanie głupiego zachowania jakim jest wyrzucanie śmieci do lasu, akumulatorów, lodówek i tym podobnego sprzętu
- aby ludzie nauczyli się kultury i zrozumieli, że wyrzucanie petów, papierków i wszelkiego rodzaju śmieci na ulicę to szczyt prostactwa.
- aby ludzie przestali jeździć do pracy samochodami a zaczęli komunikacją zbiorową, bo już w tych korkach nie da się wytrzymać (tutaj akurat ten problem Tarnobrzega nie dotyka, a tarnobrzeski komunikacja miejska to temat do szerokiej dyskusji)

Ktoś coś jeszcze proponuje?"
Ostatnio zmieniony 28-01-2009 01:02 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

/yin/
Posty: 6
Rejestracja: 27-01-2009 00:17

Ochrona Środowiska

Post autor: /yin/ » 28-01-2009 09:20

"
Admin pisze:Sprawa ważna - o co chodzi w pierwszym pytaniu.
Ja bym wyraźnie rozróżnił "ochronę przyrody", pasującą bardziej do zielonych i ogólnie zwanych obecnie "ekologów"
i wymienioną w pierwszym pytaniu "ochronę środowiska".
Trzymając się definicji, "ochrona przyrody" stawia na pierwszym miejscu przyrodę ogółem, natomiast "ochrona środowiska" stawia na pierwszym miejscu... człowieka i JEGO środowisko.
Z tego wynika to samo, przecież przyroda to integralna część nas, bo czym oddychamy, co pijemy, i co spożywamy jako pokarm( oczywiście nie mówię tutaj o przetworzonym, bo to wytwór ludzki), gdzie mieszkamy? Nasz dom to planeta- ZIEMIA i na niej są postawione domy, bloki, etc. Robiąc coś dla niej, czynisz dla siebie. Nie mieszkamy sami, są też zwierzęta, z którymi dzielimy tę planetę."
Ostatnio zmieniony 28-01-2009 09:20 przez /yin/, łącznie zmieniany 1 raz.

/yin/
Posty: 6
Rejestracja: 27-01-2009 00:17

Ochrona Środowiska

Post autor: /yin/ » 28-01-2009 09:29

"
kermit pisze:Ok. To jeśli chodzi o nasze lokalne społeczne inicjatywy ekologiczne to jakie rzeczy Was drażnią lub chcielibyście zmienić?
Ja np chciałbym aby:
- w całym mieście pojawiły się pojemniki na psie odchody które są bardzo drażniące (zakładam, że właściciele psów będą z nich korzystać)
- aby prawo w zakresie ochrony środowiska było bardziej egzekwowane - mam tutaj na myśli karanie głupiego zachowania jakim jest wyrzucanie śmieci do lasu, akumulatorów, lodówek i tym podobnego sprzętu
- aby ludzie nauczyli się kultury i zrozumieli, że wyrzucanie petów, papierków i wszelkiego rodzaju śmieci na ulicę to szczyt prostactwa.
- aby ludzie przestali jeździć do pracy samochodami a zaczęli komunikacją zbiorową, bo już w tych korkach nie da się wytrzymać (tutaj akurat ten problem Tarnobrzega nie dotyka, a tarnobrzeski komunikacja miejska to temat do szerokiej dyskusji)

Ktoś coś jeszcze proponuje?
Ja dodam:

-Koszenie traw! Więcej zieleni w mieście przeszkadza?
- więcej drzew!
- kiedyś były ładne przyblokowe ogródki, fajnie było popatrzeć z okna na ogródek kwitnących kwiatów.
- kompostownia! Marzenie, w Anglii jest , super sprawa, osoby.Ale wiem, że założenie takiej kompostowni, to odległe. Jednakże jeśli ktoś ma działki, może tam założyć własny kompostownik. jedno wiaderko zebranych odpadków zanoszę na działkę cioci, swojej nie mam.
- edukowanie dzieci ,nie wiem czy w szkołach jest w ogóle temat ochrony środowiska/ przyrody, domniemam , bo szkoły otoczone są niezłym"syfem".
- foliówki w sklepach, co one jeszcze tam robią?"
Ostatnio zmieniony 28-01-2009 09:29 przez /yin/, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kermit
Posty: 1287
Rejestracja: 16-08-2004 20:44

Ochrona Środowiska

Post autor: kermit » 28-01-2009 10:13

"
/yin/ pisze:- foliówki w sklepach, co one jeszcze tam robią?
Odnośnie foliówek to sprawa bardzo kontrowersyjna. Ostatnio wiele hipermarketów pod szczytnymi hasłami wprowadziło płatne reklamówki "biodegradowalne". Podobno robią to dla ekologi, a moim zdaniem dla zysku. Po pierwsze nie muszą już płacić za reklamówki które dawali bezpłatnie klientem, a teraz na nich zarabiają. Pomijam już fakt, że te reklamówki z ekologią mają wspólną tylko nazwę i nic więcej. Po prostu jest to robienie klientów w balona, gdyż jest na to społeczne przyzwolenie.
Zastanawiam się tylko dlaczego te "przyjazne środkowisku" sklepy zasypują nas tonami makulatury dzięki którym wiemy co jest w promocji w tym miesiącu. Widzicie tu brak konsekwencji?

Nie jestem za likwidacją reklamówek jednorazowych, gdyż czasem są potrzebne, ale za rozpowszechnieniem reklamówek/toreb wielorazowego użytku."
Ostatnio zmieniony 28-01-2009 10:13 przez kermit, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ochrona Środowiska

Post autor: admin » 28-01-2009 11:00

"/yin/ - wbrew pozorom, Tarnobrzeg to bardzo zielone miasto.
Mam parę zdjęć z górnych pięter szpitala latem i w którą stronę nie spojrzeć to drzewo na drzewie. Bloki tylko prześwitują miejscami zza krzaków.

Edukacja to na pewno bardzo ważna sprawa. Nie wywiozę nigdy śmieci do lasu, bo wiem od dziecka, że tak się poprostu nie robi. Dobrze by było osiągnąć ten efekt również ze wspomnianymi przez kermita psimi kupami, żeby pozostawienie psiej kupy na trawniku było obciachowe."
Ostatnio zmieniony 28-01-2009 11:00 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin85tbg
Posty: 1054
Rejestracja: 22-10-2004 18:08

Ochrona Środowiska

Post autor: marcin85tbg » 28-01-2009 11:44

"http://www.teberia.pl/news.php?id=1009

o rekultywacji w naszych okolicach, ciekawy artykuł - polecam"
Ostatnio zmieniony 28-01-2009 11:44 przez marcin85tbg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ochrona Środowiska

Post autor: admin » 28-04-2010 00:36

"
/yin/ pisze:
Admin pisze: Niezależnie od innych dziedzin ochrony środowiska, intensywnie wsiąkłem w budownictwo z użyciem tradycyjnych materiałów, jak drewno, kamień, glina, słoma itp. :)
Miło, ja też interesuję się naturalnym budownictwem:)
Jeśli ktoś jeszcze interesuje się naturalnym budownictwem, to niniejszym informuję, że jestem polskim dystrybutorem filmu o budowaniu z kostek słomianych tynkowanych gliną (serio!) - w sieci można szukać tej technologii pod nazwą "straw bale", np. tu:
http://images.google.pl/images?hl=pl&q= ... a=N&tab=wi"
Ostatnio zmieniony 28-04-2010 00:36 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Ochrona Środowiska

Post autor: A1313 » 29-04-2010 19:16

"Technologia jak w Przełomce koło jeziora Chańcza .Admin możesz coś więcej podać informacji o tym filmie ,może nie dla mnie ale dla mojej dziewczyny która jeśli wrócimy do Tarnobrzega to chce coś takiego budować na naszym "kartoflisku"."
Ostatnio zmieniony 29-04-2010 19:16 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ochrona Środowiska

Post autor: admin » 29-04-2010 19:41

"Przełomka to pierwszy (ma chyba ponad 10 lat) w Polsce budynek z kostki, ale nie jest to według prawa dom. Dodatkowo zastosowano tam nieco ekstremalną wersję technologii, bo budynek nie ma szkieletu (tzw. load bearing).
Tymczasem jest w Polsce już kilka sporych, legalnych domów, a następne rosną w tym roku.
Więcej informacji o polskich domach, samym filmie itd. jest na www.strawbale.pl

Dodam jeszcze jako ciekawostkę, że brat mojego dziadka postawił dom z gliny i słomy w Kajmowie.
Zdjęcia samego domu i makiety którą wykonał na wystawę w oflagu można zobaczyć w jego książce "Wspomnienia z wojny wrześniowej 1939 i obozu oficerskiego w Murnau" wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega."
Ostatnio zmieniony 29-04-2010 19:41 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

wou
Posty: 533
Rejestracja: 10-07-2008 15:40

Ochrona Środowiska

Post autor: wou » 29-04-2010 22:45

"
/yin/ pisze:Witam ,

Czy jest w Tarnobrzegu grupa osób , które działają na rzecz ochrony środowiska?

Pozdrawiam
Na pewno nie brakuje świadomych ekologicznie konsumentów, miłośników przyrody, 'ideologicznych' wegetarian czy wegan ale na coś w stylu zmusztrowanego 'Frontu Wyzwolenia Drzewa' ;) raczej bym nie liczył. Według mnie zakładanie green-team'u jest skazane na gębę eko-oszołomów, większy sens ma nienachalna, przekrojowa pokoleniowo kampania informacyjna. A najbliżej do zmobilizowania wyżej wymienionych i zorganizowania konkretnej i skutecznej kampanii na rzecz rozwijania wśród Tarnobrzeżan inteligencji ekologicznej ma z mojego punktu widzenia stowarzyszenie Niezależni Razem, a przynajmniej ja bym uderzał właśnie tam z wszelkimi pomysłami.

Radykalne zmiany w stylu kupowania czegoś, usuwania czegoś, budowania czegoś, nowych zasad/praw itd nie wypalą jeśli hasło 'ochrona środowiska' będzie napotykało ignorancję i teksty w stylu 'zajmijcie się czymś pożytecznym' (rozkoszne). Swoją drogą wydaje mi się że to również wina hasła :P"
Ostatnio zmieniony 29-04-2010 22:45 przez wou, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Ochrona Środowiska

Post autor: A1313 » 30-04-2010 00:39

"Po moich ostatnich przejściach z różnorakimi odpadami i próbie pozbycia się ich ,marzy mi się aby w naszym mieście było choć jedno miejsce gdzie bezproblemowo mogę oddać wszystko co można nazwać jako śmieci czy materiały niebezpieczne. Bo naprawdę najmniej wysiłku wkłada się w wywiezienie wszystkiego do lasu a nie na znalezieniu tego kto to przyjmie lub odbierze.

W goooglach nic o tej książce nie ma , tak samo jak na stronie TPT , można prosić o więcej szczegółów.



Ostatnia zmiana wpisu: 1313, 29-04-2010 - 22:44 "
Ostatnio zmieniony 30-04-2010 00:39 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ochrona Środowiska

Post autor: admin » 30-04-2010 08:52

"Rzeczywiście w przypadku odpadów widać w Tarnobrzegu raczej regres niż postęp.
Pod moim blokiem zniknęły kontenery na śmieci suche i mokre, szkło i plastik z SantaEko, a zamiast tego są kontenery na wszystko z ASA. Są też niby osobne na szkło i plastik, ale np. w tym do plastiku jest otwór który nie mieści typowej butelki 5 litrów. Ludzie rzucają je więc pod kontenerem, a nie do niego.
Nadal mam w domu dwa kosze, a odpady organiczne wywożę na kompost.

Zastanawiam się z czego wynika odejście od segregacji, może ASA ma lepsze stosunki z miastem/spółdzielnią, a SantaEko należy do polityka opozycji? Jeśli decydowała cena, to warunkiem powinien być nie mniejszy stopień segregacji niż do tej pory.
Ciekawe, że tematu nie podjęły lokalne media, zwykle tak dociekliwe w sprawach porządku i ekologii.

Na stronie TPT jest ta książka w dziale "Publikacje".
A to skany z książki:
Obrazek
Dom z gliny i słomy wybudowany w Kajmowie przed wojną, głównie przez inwestora, wówczas w wieku 28 lat.

Obrazek
Na pierwszym planie makieta przedstawiająca konstrukcje domu, na wystawie rolnej w oflagu w Murnau."
Ostatnio zmieniony 30-04-2010 08:52 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Ochrona Środowiska

Post autor: A1313 » 30-04-2010 10:07

"Jakieś dwa lub trzy tygodnie temu w TN było zamieszczone ogłoszenie przez SantaEko że po wieloletniej współpracy dziękują mieszkańcom osiedli Mokrzyszów i Dzików za współprace i dbanie o środowisko gdyż TSM wypowiedziała im umowę.

Tylko czy oferta nie była tyle atrakcyjna co ASAy czy po prostu na konkurencje i do tego z Sandomierza nie ma miejsca. Fak co do mediów masz w zupełności rację."
Ostatnio zmieniony 30-04-2010 10:07 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Ochrona Środowiska

Post autor: A1313 » 30-04-2010 11:40

"Na moje nieszczęście wpadłem na pomysł że delikatnie posprzątam w swoim domu i niestety u dziadków pisze niestety ponieważ w pewnym wieku ludzie zapadają na chorobę która nazywa się ?nie wyrzucaj, przyda się ? ale to mało istotne . Po wykonaniu zadania zostało pozbycie się wielkiej góry śmieci ?...

Makulatura
Po załadowaniu Samochodu ponad 150 kilo jazda w poszukiwaniu skupu , w okolicach starego browaru skup zlikwidowany, przypominam sobie że w okolicach Kameleona jest skup , błąd raczej był PGKIM patrzą na mnie jak na idiotę jadę do ASY przecież jestem ich klientem nie przyjmują dobra jestem twardy nie poddam się szukam kontenerów ,znalazłem kilka otwartych w których jest wszystko jadę dalej jest coś co przypomina mi kontener na papier ale pełny , zostaje mi podjechanie gdzieś pod blok i wrzucenie tam do makulatury ale zaraz ktoś będzie robił zdjęcia. poddałem się.

Przepracowany olej
Wycieczka z olejem i przy okazji z makulaturą wyglądała podobnie , dopiero kiedy spotkałem swojego kolegę który jechał do Sandomierza podrzucił mi olej do SantaEko o dziwo przyjęli (jest ich klientem ) na Sienkiewicza jest skup olejów niestety nie znalazłem a telefonu nikt nie odbierał a mojemu mechanikowi samochodowemu nie zawracałem tym tematem tyłka (ciekawe co oni robią z olejem)

AGD
Wyczytałem tutaj że ASA przyjmuje ,jadę ,prawda ale muszę sam przywieść -odpada , szukam dalej przez przypadek dowiaduje się że na terenach GS jest możliwość zostawienia , wszystko się zgadza umawiam się na odbiór i przyjeżdżają na następny dzień .Alleluja sprzedałem u nich makulaturę.

Dwa radosne dni na poszukiwanie. Dodam jeszcze że zabrakło mi czasu na zawracanie komuś głowy dwoma akumulatorami ośmioma oponami ,kilkadziesiąt kilogramów szklanej stłuczki plastyków które się nie zmieszczą przez tajemniczy Asowski otwór .

A teraz jeśli kogoś to interesuje opiszę jak to wygląda w kraju skandynawski bo z perspektywy moich 2 dni urlopowych wygląda to trochę inaczej.

W woli wyjaśnienia tam gdzie mieszkam (Skandynawia)jest kaucja na praktycznie każde butelki i puszki metalowe i plastykowe, czy plastyk, tylko na butelki z wina i wódki nie ma kaucji ,następnie praktycznie każdy samochód ma haka i nie ważne czy to jest Panda czy Audi A8 to jest standard jak poduszka powietrzna, praktycznie co czwarta rodzina ma przyczepę a reszta może wypożyczyć , pozostali niestety muszą przewozić śnieci w samochodzie .Każda rodzina ma do dyspozycji dwa rodzaje kontenerów pierwszy na papier a drugi na ?resztę ?

A teraz przechodzę do sedna czy w Polsce lub w naszym mieście nie może funkcjonować coś co w niektórych krajach funkcjonuje i to funkcjonuje całkiem sprawnie czy jeśli ciągniemy przykłady z europy zachodniej to są one przynajmniej dla mnie wątpliwe.

Jeżeli ja nazbieram śmieci czy cokolwiek innego co mi jest już nie potrzebne a nie zmieści się do kontenera to ładuje to do samochodu lub przyczepy i podjeżdżam do placu o wielkości trochę większej od naszego stadiony wyposażonego w trzy pasmową drogę a po wewnętrznej stronie stoją większe lub mniejsze kontenery
http://www.odenserenovation.dk/Af-med-a ... h=359&as=1

I od samego samego wjazdu mogę oddać jeśli mnie pamięć nie myli- tonery , baterie , akumulatory
papier ,kartony,metal , elektronika i komputery , agd, plastyki cienie , plastyki grube, szkło ,stłuczka
trawę i liście , gałęzie , drzewo , drewno , farby , eternit ,gruz , dachówki , cement , materiały niebezpieczne do spalenia i leki i pewnie jeszcze coś o czym zapomniałem . I mamy wszystko w jednym miejscu przesortowane i gotowe do utylizacji lub sprzedaży. Czas jak się spręże jedna godzina , bez pomysłu wywiezienia tego do lasu.



Ostatnia zmiana wpisu: 1313, 30-04-2010 - 09:44 "
Ostatnio zmieniony 30-04-2010 11:40 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

Aro
Posty: 51
Rejestracja: 07-11-2004 19:26

Ochrona Środowiska

Post autor: Aro » 30-04-2010 12:54

"To, że w naszym mieście nie jest tak jak w Skandynawii nie jest winą tutejszych ludzi, a raczej rozwiązań systemowych.
Na Zachodzie firmy zajmujące się odpadami dostają dotacje od państwa za każdy kilogram odebranych odpadów nadających się do przetworzenia.
W Polsce jest tak że firmy same muszą się utrzymywać z tego co zbiorą i sprzedadzą po wysegregowaniu.
Po prostu nie wszystko się opłaca zbierać. A charytatywnie nikt nie będzie pracował.
Co do skupów makulatury w Tarnobrzegu są trzy punkty skupu. Złom też kilka. Oleje firma Ran-Dikmar czy jakoś tak na Sienkiewicza"
Ostatnio zmieniony 30-04-2010 12:54 przez Aro, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19377
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Ochrona Środowiska

Post autor: admin » 30-04-2010 19:47

"http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /324822853

Kolejny temat o ochronie środowiska - wychodzi z niego, że 60% mieszkańców osiedla Piastów pali we własnych kotłowniach, chociaż mają możliwość korzystania z miejskiego CO. Tytuł może trochę nie trafiony...

O tym że często czuć tam gryzący dym wiem z własnego doświadczenia."
Ostatnio zmieniony 30-04-2010 19:47 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

A1313
Posty: 2288
Rejestracja: 24-09-2006 12:29

Ochrona Środowiska

Post autor: A1313 » 30-04-2010 20:01

"Ty wiesz o trzech skupach makulatury ja dowiedziałem się o jednym, reszta zamknięta , zastanawiam czy np. na stronie UM nie powinna znajdować się informacja o adresach skupów makulatury, złomu gdzie można oddać olej ,akumulatory , materiały niebezpieczne , przecież nikt z nich nie posiada strony internetowej , i znalezienie ich graniczy z cudem np. Ran-Dikma .
Czy na ekologi ciężko jest zarobić nie wiem, ale przecież istnieją skupy makulatury, złomu i metali kolorowych przecież oddałem lodówki prywatnej firmie , prowadzi się skupy akumulatorów czy olei przepracowanych butelek i stłuczki nawet prywatne firmy odbierają z marketów opakowania kartonowe , czy firmy wulkanizacyjne sprzedają zużyte opony, przecież z tych kontenerów na butelki plastykowe też jest jakiś pieniądz, ktoś to kupi i przetworzy. Ran Dikman przecież nie działa charytatywnie, istnieją firmy w Tarnobrzegu które zajmują się skupem tzw zgarów czyli najgorszego rodzaju aluminium uzyskanego przy czyszczeniu pieców hutniczych , skup- punkt odbioru grubego plastyku są to firmy prywatne które jakoś funkcjonują na rynku , i potrafią na tym zarobić i mają się całkiem nieźle.

To co opisałem jakoś funkcjonuje, prawdopodobnie są dokładane jakieś pieniądze ale niestety brak wyboru. Rozmawiając z moją nauczycielką w szkole pytaliśmy co się z tym wszystkim potem robi , trawa i wszelkiego rodzaju rośliny na kompost , drzewa na bio masę , drewno na brykiety , olej na smołę i lepik , gruz i beton na kruszywo do autostrad, metal na przetop ,plastyki cienkie generalnie do wszystkiego ,szkło wiadomo,agd utylizacja i tak w większości z tego uzyskuje się metal i plastyk, makulatura i kartony wiadomo. Ale może to się faktycznie nie opłaca."
Ostatnio zmieniony 30-04-2010 20:01 przez A1313, łącznie zmieniany 1 raz.

Aro
Posty: 51
Rejestracja: 07-11-2004 19:26

Ochrona Środowiska

Post autor: Aro » 30-04-2010 21:16

"Wpisałem w wyszukiwarkę "Tarnobrzeg surowce wtórne" i co wyskoczyło?
http://www.google.pl/search?q=tarnobrze ... =firefox-a

A co do urzędu miasta http://www.tarnobrzeg.pl/php/index.php? ... zeg%F3lnie w drugim linku poszukaj firm, które Cie interesują.

A tu cennik jednej z firm działającej w Tarnobrzegu
http://www.sinoma.pl/cennik-pl.html

Rozumiesz, że ceny w cenniku odzwierciedlają to na czym przy określonych warunkach można zarobić. Szczególnie zwróć uwagę na butelki PET czyli te plastikowe co Ci się nie mieszczą do kontenera. Pamiętaj, że są to ceny odpadów czystych. Butelek po np. mleku, oleju itp. nie przyjmie Ci żaden skup a już na pewno nie zapłaci.
Czy na ekologi ciężko jest zarobić nie wiem, ale przecież istnieją skupy makulatury, złomu i metali kolorowych
Istnieją, ale jak widać rzadkością jest, żeby firma zajmowała się wszystkimi rodzajami odpadów. Do rozwinięcia infrastruktury zapewniającej odbiór szerokiej gamy odpadów potrzebne są wielkie pieniądze, na które polskich firm po prostu nie stać. Dlatego też wytworzyło się coś w rodzaju specjalizacji. W jednym miejscu oddajesz makulaturę w drugim złom a w trzecim olej itd...

Wracając do Skandynawii. Tam nikt Ci nie zapłaci za to, że przywiozłeś jakieś surowce wtórne do zbiornicy. A u nas firmy, żeby pozyskać odpady muszą za nie płacić osobie dostarczającej.

Co do zachodniej firmy komunalnej z Tarnobrzega, z tego co się orientuje ma obowiązek wprowadzenia sortowania i przyjmowania odpadów podlegających odzyskowi lub recyklingowi. Dlaczego tego nie robi? Nie wiem...



Ostatnia zmiana wpisu: Aro, 30-04-2010 - 19:22 "
Ostatnio zmieniony 30-04-2010 21:16 przez Aro, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ