Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Dział forum z komentarzami do aktualności
marysia48
Posty: 851
Rejestracja: 29-08-2015 21:49

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: marysia48 » 01-02-2016 21:41

"Na mnie też:-)"
Ostatnio zmieniony 01-02-2016 21:41 przez marysia48, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: stachu » 01-02-2016 21:59

"Pamiętam, że również modliłem się do Jana Pawła II w pewnej intencji i w niedługim czasie ta prośba się spełniła.

W dniu pogrzebu pamiętam jak księga ewangelii otworzyła się, wiatr przekręcał kartki, aż zamknął tą księgę..."
Ostatnio zmieniony 01-02-2016 21:59 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

marysia48
Posty: 851
Rejestracja: 29-08-2015 21:49

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: marysia48 » 01-02-2016 22:35

"Wiara czyni cuda:-)"
Ostatnio zmieniony 01-02-2016 22:35 przez marysia48, łącznie zmieniany 1 raz.

fil-utek
Posty: 112
Rejestracja: 10-04-2015 14:19

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: fil-utek » 01-02-2016 23:16

":-O Polacy mają co zawdzięczać Janowi Pawłowi II.

Do Jego zasług zaliczają przede wszystkim:
-wyzwolenie Polski, podkreślając przy tym znaczący wpływ papieża na przemiany ustrojowe w kraju, niepodległość oraz uniezależnienie się od Związku Radzieckiego,

DOWIEDZIAŁEM SIĘ CZEGOŚ NOWEGO :-) :-O :-O

-integrację Polski z Unią Europejską oraz przystąpienie naszego kraju do NATO,

A JA MYŚLAŁEM ŻE TO ZASŁUGA SLD I GEREMKA -16 grudnia 1997 r. TO ŻYD minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek złożył na ręce sekretarz stanu USA, Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego.:-) :-x :-x



Edytowany przez fil-utek o 01-02-2016 - 22:18. "
Ostatnio zmieniony 01-02-2016 23:16 przez fil-utek, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: stachu » 02-02-2016 09:24

"
Bez pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. nie byłoby Solidarności. Polski papież, jako autorytet duchowy, przyczynił się do obalenia komunizmu ? mówi portalowi Polska.pl dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

dr Paweł Skibiński (ur. 1973 r.) - adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, od 2010 roku dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, zajmuje się m.in. historią najnowszą Polski i Hiszpanii.
Link do całości: http://www.polska.pl/poznaj-polske/hist ... il-polske/"
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 09:24 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

fil-utek
Posty: 112
Rejestracja: 10-04-2015 14:19

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: fil-utek » 02-02-2016 12:35

"
Bez pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. nie byłoby Solidarności
Dyrektor Muzeum JPII przydaje ważności swojej funkcji i uzasadnia oportunistycznie swoje istnienieoportunizm-postawa moralna charakteryzująca się rezygnacją ze stałych zasad moralnych lub przekonań dla osiągnięcia doraźnych korzyści i wybieranie zawsze tego, co jest w danej sytuacji bezpieczne i korzystne.Większej bzdury już dawno nie słyszałem.

Z wszystkiego co przeczytałem o papieżu i polskim ruchu solidarnościowym można zgodzić się co do jednego.Ruch ten miał ciche poparcie papieża .Lecz jeśliby na tronie Piotrowym siedział inny papież, Solidarność powstałby NAWET WBREW JEGO WOLI.
Akurat w przypadku kształtowania się postaw Polaków w przypadku pierwocin ruchu Solidarnościowego rzeczywiście domy katechetyczne udzielające schronienia KORowcom(inteligentom ,którzy sterowali tym ruchem a nie robotnikom) miały poczesny wpływ na rozwój KIKów traktowanych przez sporą część ich uczestników jako azyl dla opozycji, zresztą bardzo śladowej,dramatycznie nielicznej, rozczłonkowanej i liczonej w promilach.Bo polskie społeczeństwo wbrew oficjalnej propagandzie nie było za kapitalizmem a za socjalizmem z ludzką twarzą(inaczej socjaldemokracją). Ten socjalistyczny resentyment widoczny jest i dziś w głosowaniu na PIS,rozumianej jako partii, która zabierze bogatym a da biednym.
Przaśność i zamknięcie polskiego kościoła wynikające z romantycznego (mickiewiczowskiego)przeświadczenia że Polska Mesjaszem Narodów nie daje wielkich możliwości rzymskiemu papieżowi( z wysokości rzymskiego tronu) i bardzo istotnego wpływania na postępowanie hierarchii kościoła w Polsce.Tak było w przeszłości i tak jest obecnie.Jeśli jest coś takiego jak charakter Polaka(zanarchizowany powierzchowny malkontent,kwestionujący wszelkie autorytety i ograniczenia)trzeba by też i to wziąć pod uwagę.:-) :-D
Wystarczy popatrzeć jak przebijają się wskazania wyznaczane przez nowego papieża.
Polski hierarcha uważa za miłe Bogu nie to co mówi jego papież(wystarczy popatrzeć na polityczne, nachalne wręcz, zaangażowanie się kościoła w Polsce)a to co mówi ksenofobiczny i zachłanny ojciec dyrektor z Torunia.



Edytowany przez fil-utek o 02-02-2016 - 11:45. "
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 12:35 przez fil-utek, łącznie zmieniany 1 raz.

grassownik
Posty: 3508
Rejestracja: 24-01-2009 09:47

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: grassownik » 02-02-2016 12:41

"wychodzi na to,że Gorbaczow był polskim księdzem,kolejnym Konradem Wallenrodem,którego Wojtyła wysłał na Kreml ;-)
ale fil-utek nie zauważyłeś,że polski kościół i polska prawica od dawna tworzą alternatywne rzeczywistości oraz na nowo alternatywnie piszą historię naszego kraju ? :-)
a ciemny lud łyka."
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 12:41 przez grassownik, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: stachu » 02-02-2016 12:50

"fil-utek jesteś niewierzący?"
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 12:50 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł88
Posty: 503
Rejestracja: 05-10-2005 21:22

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: Paweł88 » 02-02-2016 12:52

"Z ciemnotą niestety się nie wygra. W naszym kraju Wojtyła zawsze będzie uważany za świętego. Nie do końca wiadomo dlaczego. Aczkolwiek PR sekcie z wieloletnią tradycją zapewnił świetny. Solidarność pewnie by powstała i bez niego ale faktem jest że Wojtyła w pełni ten ruch popierał bo dla kleru było to idealne posunięcie żeby kościół wyszedł z cienia w Polsce. Po śmierci Popiełuszki ciemny lud jeszcze bardziej "kupił" kościół i wiarę jako nieomylną i dobrą drogę. Wojtyła zadowala 98% "klientów" w tym kraju. W prężnie działającej firmie byłby niezastąpiony. A taką jest KK



Edytowany przez Paweł88 o 02-02-2016 - 11:54. "
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 12:52 przez Paweł88, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: stachu » 02-02-2016 13:00

"Paweł88, czy Ty też jesteś niewierzący?"
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 13:00 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

fil-utek
Posty: 112
Rejestracja: 10-04-2015 14:19

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: fil-utek » 02-02-2016 13:04

"
ale fil-utek nie zauważyłeś,że polski kościół i polska prawica od dawna tworzą alternatywne rzeczywistości oraz na nowo alternatywnie piszą historię naszego kraju ? icon_smile
a ciemny lud łyka.
Zgadzam się Grassowniku. Chcąc pisać o altrnatywnych rzeczywistościach założycielskich mitów musielibyśmy pisać tu książki.Tropiąc nieścisłości w przekonaniach niektórych uczestników tego forum sam jestem otwarty na znajdowanie dziur w moich poglądach.Bo właśnie tak pojmuję sens rozmów z ludźmi.Stachowi oddaję szacunek za to, że nie zamyka się wyłącznie do RM i przyjmowania optyki prawej strony przesiąkniętej cynicznym szałem budowania alternatywnych rzeczywistości(choć jej broni).Sam fakt, że czyta nasze wypociny jest listkiem do jego mirtowego wianka myśliciela na głowie . :-)
Nie chciałbym się też tu kreować na alfę i omegę a tylko prezentować skrótowe ujęcie moich poglądów.

Pozdrawiam wszystkich uczestników tego forum



Edytowany przez fil-utek o 02-02-2016 - 12:05. "
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 13:04 przez fil-utek, łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł88
Posty: 503
Rejestracja: 05-10-2005 21:22

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: Paweł88 » 02-02-2016 13:06

"Bardzo szerokie pytanie zadałeś. Na pewno nie wierzę w boga który jest miłosierny i sprawiedliwy. Poza tym w katolickiej wersji Biblii jest sporo przekłamań moim zdaniem. Zazwyczaj korzystałem z wersji protestanckiej. Tam jest np mowa o kościele budowanym na skale. W wolnej chwili poszukam dokładnego cytatu. Skała czyli Piotr jeśli się nie mylę. Kościół katolicki później sobie to zinterpretował jak chciał i powstała funkcja papieża. Wojtyłę traktuję więc bardziej jako zręcznego polityka niż jako pomazańca bożego. Ale przez to chyba zbaczamy z tematu w którym mowa głównie o Wojtyle.



Edytowany przez Paweł88 o 02-02-2016 - 12:07. "
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 13:06 przez Paweł88, łącznie zmieniany 1 raz.

okruszek
Posty: 145
Rejestracja: 13-10-2015 13:23

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: okruszek » 02-02-2016 13:12

"Nie macie nic innego do roboty tylko obrażać Jana Pawła II i katolikow ?"
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 13:12 przez okruszek, łącznie zmieniany 1 raz.

stachu
Posty: 1895
Rejestracja: 03-02-2015 23:29

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: stachu » 02-02-2016 13:19

"To wg Ciebie jaki jest Bóg?

Pomogę Ci:
Mt16,18-20 pisze:Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie?.
To sam Jezus ustanowił pierwszego papieża.
Jeżeli urząd papieża by się Bogu nie podobał, to nic by z tym nie robił przez 2000 lat?

Co w tym nie rozumiesz?"
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 13:19 przez stachu, łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł88
Posty: 503
Rejestracja: 05-10-2005 21:22

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: Paweł88 » 02-02-2016 13:32

"Mt 16, 18-20 Oświadczam ci: Ty jesteś kamieniem a na tej skale zbuduję mój Kościół i potęga śmierci nie zdoła go pokonać. Wręczę ci klucze Królestwa Niebios. Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w Niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w Niebie. Potem polecił uczniom z całą stanowczością, aby nikomu nie mówili że On jest Chrystusem
Gdyby faktycznie bóg ustanowił papieża to tak by go zapewne nazwał już wtedy. Podobno jest nieomylny. A jaki jest wg mnie? Od tego jest oddzielny wątek."
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 13:32 przez Paweł88, łącznie zmieniany 1 raz.

fil-utek
Posty: 112
Rejestracja: 10-04-2015 14:19

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: fil-utek » 02-02-2016 13:50

"Stachu zapytał
fil-utek jesteś niewierzący?
Zdajesz sobie sprawę że jest to bardzo intymne pytanie Stachu?
Wiem że drzemie w tobie duch apostoła i serdecznie(bez ironii) życzyłbyś ludziom mojego pokroju ukojenia w wierze.
Dlatego odwołujesz się do autorytetów, które dla ciebie (i dla okruszka)są niewzruszalne niezależnie od plam widocznych na obrazie tych autorytetów.
Żeby nie być małostkowym dodam, że doceniam wielkość papieża(lecz nie tylko JPII), w tym sensie, że ciąży na nim nieprawdopodobna odpowiedzialność za połączenie ognia z wodą: prowadzenia 2000- letniej instytucji zapewniając jej spoistość a zarazem przetrwanie i jednoczesnego utrzymania i uzasadniania,logicznego wytłumaczenia wartości i wywiedzionych z nich norm, które w dramatycznym stopniu podlegają przeobrażeniom i wyzwaniom w obecnym świecie.

Na zadane pytanie odpowiem tak: jestem" napiętą struną".
Prawdopodobnie mój pogrzeb będzie katolickim rytuałem bo w tym zostałem wychowany ,lecz nie wiem czy struna do tego czasu nie pęknie lub choćby odrobinę zwolni napięcie. I doprawdy nie wiem czy mieć pretensje do rodziców za uniemożliwienie mi wolności wyboru i naznaczenie piętnem katolicyzmu czy mam ich chwalić za moją usilną tęsknotę za transcendencją wynikającą z tego naznaczenia.Rozpaczliwa sytuacja "niewiernego Tomasza"dodatkowo staje się jeszcze bardziej rozpaczliwa gdy oglądam ks.Wesołowskiego i umieranie milionów na AIDS bo odmawia się im korzystania z prezerwatyw(JPII).Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że gdyby nie cierpliwość(opieszałość) w dokonywaniu przeobrażeń kościoła on już by nie istniał.



Edytowany przez fil-utek o 02-02-2016 - 15:52. "
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 13:50 przez fil-utek, łącznie zmieniany 1 raz.

grassownik
Posty: 3508
Rejestracja: 24-01-2009 09:47

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: grassownik » 02-02-2016 14:09

"
W naszym kraju Wojtyła zawsze będzie uważany za świętego. Nie do końca wiadomo dlaczego.
historia nazwie Go jednym z największych Polaków ever,był postacią z krwi i kości,był świadkiem wszystkiego co najbardziej okropne w 20 wieku i dla wielu osób święty będzie zawsze a jego zasługi dla Polski (nawet jeśli tylko w wymiarze mentalnym choć zapominamy jakim mirem cieszył się jako zwykły ksiądz,wykładowca i człowiek i w końcu hierarcha kościelny).
nie przesadzajmy w drugą stronę i nie odmawiajmy wielkości temu człowiekowi,nawet jeśli nie do końca podzielamy poglądy czy samą wiarę.


Nie macie nic innego do roboty tylko obrażać Jana Pawła II i katolikow ?
przecież gdybym Go obraził to Ty i Tobie podobni już dawno słaliby pisma do prokuratury.

Kościół tworzą ludzie a więc musi to być dzieło niedoskonałe,Wojtyła też był tylko człowiekiem.
miał wkład w upadek sowietów ale też nie przesadzajmy,że sam go obalił.
bo wówczas musimy bardziej docenić Gorbaczowa,mudżahedinów z Afganistanu a nawet samego Wałęsę tudzież tw bolka jak mówią o pomnikowym Lechu zazdrośni koledzy ze styropianu."
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 14:09 przez grassownik, łącznie zmieniany 1 raz.

fil-utek
Posty: 112
Rejestracja: 10-04-2015 14:19

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: fil-utek » 02-02-2016 14:16

"
przecież gdybym Go obraził to Ty i Tobie podobni już dawno słaliby pisma do prokuratury.[/quote


Mój kciuk w gorze :-)

Co do reszty twojego posta również się zgadzam .JPII był autorytetem,miał wkład w wywalczenie naszej niezależności i był jedną z jaśniejszych postaci polskiej historii... Jednak na pewno , wg mnie, na świętość nie zasługuje.Zbyt dużo plam na nim. Co więcej- zrobienie z niego świętego jest skandalem!!!! . Wcześniej pisałem dlaczego.



Edytowany przez fil-utek o 02-02-2016 - 13:24. "
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 14:16 przez fil-utek, łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł88
Posty: 503
Rejestracja: 05-10-2005 21:22

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: Paweł88 » 02-02-2016 14:19

"
grassownik pisze: historia nazwie Go jednym z największych Polaków ever,był postacią z krwi i kości,był świadkiem wszystkiego co najbardziej okropne w 20 wieku i dla wielu osób święty będzie zawsze a jego zasługi dla Polski (nawet jeśli tylko w wymiarze mentalnym choć zapominamy jakim mirem cieszył się jako zwykły ksiądz,wykładowca i człowiek i w końcu hierarcha kościelny).
nie przesadzajmy w drugą stronę i nie odmawiajmy wielkości temu człowiekowi,nawet jeśli nie do końca podzielamy poglądy czy samą wiarę.
Wcale nie odmawiam mu wielkości. Na pewno miał wielki wpływ na świat w którym żyjemy obecnie czy mi się to podoba czy nie. Piszę tylko że odmawiam mu świętości jako mitologizację i uproszczenie. Na tym szkle jest mnóstwo rys ale katolickie społeczeństwo stara się o tym zapominać lub wręcz tuszować. Tylko o to mi chodziło"
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 14:19 przez Paweł88, łącznie zmieniany 1 raz.

dzieńziemi
Posty: 310
Rejestracja: 17-04-2014 19:18

Karol Wojtyła - ksiądz, biskup, kardynał, papież

Post autor: dzieńziemi » 02-02-2016 17:02

"PAPIEŻ JAN PAWEŁ II ZASŁUGUJE NA SZACUNEK.

Proszę nie piszcie tu bredni (Pawel88 oraz fil-utek)

Papież otrzymał:
-Order Orła Białego nadany postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 3 maja 1993 r. Było to pierwsze nadanie tego Orderu po II wojnie światowej; legitymacja orderowa nosi nr 1,

-godność Doctora honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego,

-Człowiek Roku 1994 magazynu "Time",

-Na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i z Lasek, Jan Paweł II został 267. Kawalerem Orderu Uśmiechu, który w 1981przyznała mu "Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu". Wręczenie miało miejsce 28 marca 1984 r. w Watykanie,

-Jan Paweł II jest laureatem statuetki Dziecięcej nagrody SERCA, którą odebrał we Wrocławiu 1 czerwca 1997 od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE" ze Świdnicy,

-Za działalność dla pokoju Jan Paweł II otrzymał przyznaną Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społecznego "Misja Pojednania" (powołanego w wyniku historycznego spotkania i pojednania się w 1993 r. obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika Schleswig-Holstein) Komandorię Missio Reconciliationis,

-W roku 2000 Jan Paweł II został honorowym członkiem drużyny Harlem Globetrotters,

-Radni Miasta Rzym nadali głównej stacji kolejowej Stazione Termini w Rzymie imię Jana Pawła II. Jest to pierwszy i jak dotąd jedyny obiekt użyteczności publicznej w Rzymie noszący imię cudzoziemca,

-Honorowy obywatel Rzymu,

-Jan Paweł II jest także honorowym obywatelem wielu polskich miast."
Ostatnio zmieniony 02-02-2016 17:02 przez dzieńziemi, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ