Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Dział forum z komentarzami do aktualności
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: admin » 09-12-2016 23:53

"Dziś odbyło się spotkanie zorganizowane przez stowarzyszenie Tarnobrzeżanie.pl. O samym stowarzyszeniu nie dowiedzieliśmy się niestety nic nowego, nadal jedynym ujawnionym oficjalnie z imienia i nazwiska członkiem jest Mirosław Pluta, były burmistrz Baranowa Sandomierskiego, następnie poseł RP z ramienia Platformy Obywatelskiej, a od niedawna oficjalnie zapowiedziany kandydat na urząd Prezydenta Tarnobrzega.

Spotkanie w sali ŚDK zgromadziło około 80 osób, jednak o ile na spotkaniu z Przemysławem Wilperem byłem w najstarszej dziesiątce uczestników, tak tutaj o dziwo byłem jednym z najmłodszych, jeśli uwzględnić osoby które nie przyszły tam służbowo. Organizatorzy szczególnie zapraszali ludzi młodych, okazało się że bezskutecznie.

Spotkanie zapowiadane było jako debata na tematy najistotniejsze dla tarnobrzeżan, które sami tarnobrzeżanie mieli nadesłać. Przynajmniej na pierwszym spotkaniu ta formuła okazała się zupełnym niewypałem.
Nadesłane tematy podzielono na dwa bloki - w uproszczeniu na problemy ludzi starszych (z naciskiem na bezpieczeństwo) i problemy młodzieży. Pierwszy blok rozpoczął się prelekcją byłego komendanta Policji na temat bezpieczeństwa ludzi starszych, a właściwie odczytania slajdów z dziesięciominutowej prezentacji w Power Poincie. Nie było przy tym żadnego odwołania do Tarnobrzega, było zatem o sposobach włamywaczy i kieszonkowców, o metodzie "na wnuczka" itd. Po prezentacji rozgorzała najbardziej zażarta dyskusja z całego spotkania, na temat zasad przechodzenia przez jezdnię na pasach. O ile dwóch panów krytykowało zbyt dużą ilość przejść dla pieszych i zbyt swobodne spacerowanie po nich, o tyle inny pan był zwolennikiem bezwzględnego pierwszeństwa i wolności dla pieszych, z możliwością przekraczania dróg na czerwonym świetle, jak to bywa w innych krajach.

Zaproszony na spotkanie aspirant Policji poinformował o dwóch zgłoszonych przypadkach wyłudzeń metodą "na wnuczka" w roku 2016, z czego jednego sprawcę udało się zatrzymać. Wyjaśniał też, że w sprawie przechodzenia przez pasy Policja musi się trzymać obowiązującego prawa, niezależnie od tego jak je oceniamy. Komendant Straży Miejskiej wspomniał o planowanej zmianie organizacji ruchu w centrum miasta. W tym bloku wypowiadał się również przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, który podzielił starszych na grupy, w zależności od aktywności, i wspominał niszczenie dawnych wychodków ćwierć wieku temu.

Kolejny blok tematyczny miał być poświęcony młodzieży. Jako pierwszy wystąpił przedstawiciel stowarzyszenia studenckiego Progres, po nim przewodnicząca i sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta. Poruszono m.in. tematy braku tanich noclegów dla studentów zaocznych, problem z odbywaniem stażów i praktyk oraz niedostosowanie oferty edukacyjnej do zapotrzebowania rynku pracy. Sekretarz MRM opowiadał o akcji sondowania młodzieży w sprawie tematów które ją trapią i które chiałaby rozwiązać. Okazało się, że główne zgłaszane przez młodzież problemy to zbyt mała ilość koncertów, wystaw, imprez, przedstawień teatralnych oraz zbyt słabe zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego. Z jednej strony młodzież upatruje w zalewie jedyną szansę na rozwój miasta, z drugiej strony przedstawiciele młodzieży wspominali, że większość ich znajomych nie planuje powrotu do Tarnobrzega po wyjeździe na dalsze etapy kształcenia. Przewodnicząca MRM wspominała o potrzebie kontaktów z innymi miastami i braku promocyjnego "elementu łał" w przypadku Tarnobrzega. Wrócił zatem temat potworka w Jeziorze Tarnobrzeskim, o którym Mirosław Pluta wspominał pierwszy raz wiele lat temu. Wydaje się zatem, że przez te lata żaden nowy pomysł, oprócz potworka się nie pojawił.

Ostatnia część miała być ogólna i wolna, ale rozwinęła się w ograniczonym zakresie, również ze względu na ograniczenia czasowe. Wspominano o potrzebie współpracy poszczególnych środowisk, zapraszano na kiermasz i właściwie tyle. Kilka razy głos zabiera p. Gosztyła, trzeźwe uwagi, ale bez wskazywania konkretnych rozwiązań. Kolejne spotkanie planowane jest na maj-czerwiec 2017.

Tyle relacji obiektywnej, to teraz parę słów z prywatnego odbioru. W niewielkim stopniu można to nazwać debatą, przesłane tematy z daleka omijały te, które najczęściej przewijają się przez forum, a od Tarnobrzeżan pe el nie usłyszeliśmy do tej pory nic nowego.

Pozytywnie należy ocenić sam pomysł na serię debat o problemach miasta, w których dyskutować mogą ze sobą różne środowiska. Nie było czegoś takiego, a widzę że potencjał i potrzeby są. Trzeba by to jednak dokładnie przemyśleć i rozsądniej zorganizować. Chociaż czasem starsze pokolenie przybierało ton protekcjonalny, a młodzież brzmiała naiwnie, to takie spotkanie międzypokoleniowe ma naprawdę sporą wartość. Takie kontakty mają miejsce rzadko lub wcale, a na pewno może z nich wyniknąć coś pozytywnego dla wszystkich. W układance pokoleniowej zabrakło jednak średniego pokolenia, które, jak zakładam, obejmuje większość czytelników Tinfo. Na sali było dosłownie kilka osób z przedziału 30-50 lat, z tego sporą część stanowiły osoby związane z poprzednią ekipą.

Nie spotkałem do tej pory na żywo Mirosława Pluty. W pierwszym kontakcie robi dobre wrażenie, człowieka spokojnego, śmiałego, rzeczowego, wsłuchanego w cudze problemy. Nie wiemy jeszcze jak z rozwiązaniami. Do tej pory kojarzył mi się przede wszystkim z dwoma cytatami - wspomnianym " jakiegoś potworka się postawi", i że "u nas jest tradycja, że jak się coś załatwi, to trzeba postawić flaszkę", czy coś w tym stylu. Kojarzył mi się też z konserwatywnym nieposłuszeństwem względem głównego nurtu PO, chociaż tracił na tym w oczach władz partyjnych. Za to szacun!

Trochę jednak czego innego oczekiwałbym od polityka planującego zarządzać Tarnobrzegiem. To on powinien postawić trzeźwą diagnozę i zaproponować rozwiązania. Jeśli zajmujemy się przede wszystkim słuchaniem, a nawet rozwiązywaniem problemów zgłaszanych przez poszczególne grupy obywateli, to okazuje się, że w pierwszej kolejności zajmujemy się bezpieczeństwem osób starszych i ilością rozrywek dla młodzieży. Czy to naprawdę są najpoważniejsze problemy Tarnobrzeżan?

Wydaje się, że Grzegorz Kiełb został prezydentem, dlatego że sam wyraźnie wskazał problemy i odpowiadał jak je rozwiązać. Mówił zatem o zadłużeniu miasta, nepotyzmie i kumoterstwie, wysokich podatkach, bezrobociu, offsetach i utrudnianiu życia inwestorów, likwidacji szkół itd. To na ile za słowami poszły czyny ocenimy przy kolejnych wyborach.

Zakładam, że po cyklu debat, a przed wyborami pojawi się jakaś zbiorcza diagnoza i propozycje rozwiązań, ale jeśli zgłaszane problemy będą takie jak dzisiaj... A może nie doceniam elementu bezpośredniego kontaktu, spokoju i właśnie samego wysłuchania obywateli z ich problemami, jakie by nie były?



http://www.tarnobrzeg.info/index.php?mo ... y&sid=4487"
Ostatnio zmieniony 09-12-2016 23:53 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

gniewosz
Posty: 59
Rejestracja: 18-11-2014 18:11

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: gniewosz » 10-12-2016 00:13

"A mi Adminie twoja postawa nie wydaje mi się do końca bezstronna. Faworyzujesz obecnego szefa miasta, tylko teraz pytanie brzmi dlaczego? Ma wobec Ciebie jakiś kredyty zaufania?
Kiedyś obiektywniejszą linie nadawałeś, teraz bez kozery ale ,trybuna ;).



Edytowany przez gniewosz o 09-12-2016 - 23:17. "
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 00:13 przez gniewosz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: Jacek » 10-12-2016 00:34

"Bzdury ten "gniewosz" pisze. Jaki subiektywizm? Ja ci Adminie dziękuję i podziwiam, że byłeś (to raz) i że tyle ci się chciało napisać (to dwa). Wiem, dzięki tobie, wiele o tym spotkaniu. Szacun!"
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 00:34 przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: Jacek » 10-12-2016 00:39

"A tak na marginesie... Nie wiem czy Pluta byłby dobrym prezydentem, ale wiem na pewno, że idealnym byłby Ryszard Jania. Ale on nie wystartuje, bo po co mu to, skoro jest dyr. gen. Pilkington Automotiv Poland i w dupie ma polityczne zagrywki i przepychanki?"
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 00:39 przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: admin » 10-12-2016 00:40

"Obrazek

Jak mogę faworyzować prezydenta, jeśli nie spełnił swojej głównej obietnicy i się na to nie zanosi?
Pochwalam za to skuteczność w ubieganiu się o urząd. Chyba skuteczność można ocenić obiektywnie? Wygrał.

Zawsze też chwaliłem Piramidę Potrzeb, jak profesjonalnie zrobiony, możliwy do zrealizowania i łatwy do rozliczenia program wyborczy. Czy przez to faworyzowałem Mastalerza?"
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 00:40 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacek
Posty: 732
Rejestracja: 16-05-2004 18:36

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: Jacek » 10-12-2016 03:05

"Oj, Adminie. Jesteś nieuważny. Prezydent na przyszły rok obniżył podatki! Że o 10 czy 5 groszy za mkw. Ale jednak. Mówił, że to dopiero początek...
Sprawdź"
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 03:05 przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: admin » 10-12-2016 12:00

"Śledzę temat w osobnym wątku:
http://www.tarnobrzeg.info/index.php?mo ... 90&start=0

Hasło nie brzmiało "obniżone podatki", tylko "niskie podatki", przy czym jako przykład prezydent podawał Stalową Wolę, gdzie podatki od budynków mieszkalnych miały być niższe o 61% niż u nas. Mamy już niskie podatki? U mnie obniżka wyniosła po 50 groszy miesięcznie na głowę. Mamy "efekt łał"."
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 12:00 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Malamut
Posty: 339
Rejestracja: 01-04-2005 11:21

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: Malamut » 10-12-2016 13:02

"i za to Adminie uwielbiam "Demokracje" mimo ze mamy ja 25 lat wystarczy napisac "Niskie Podatki" i tak ludzie pojda i zaglosuje, ba i co najwazniejsze: Wierza w to bardzo mocno ! :)"
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 13:02 przez Malamut, łącznie zmieniany 1 raz.

s.sebek
Posty: 61
Rejestracja: 28-06-2012 19:13

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: s.sebek » 10-12-2016 16:59

"Gdzieś na samym początku Admin napisał, że Pluta jest jedynym z ujawnionych do tej pory członków stowarzyszenia Tarnobrzeżanie.Pl. napisał też, że ten jedyny członek zapowiedział oficjalnie swój start o fotel Prezydenta miasta w najbliższych wyborach. Dlaczego zatem dziwicie się , że inni członkowie się nie ujawniają. A po co?
Żeby pracę stracić przez popleczników pis lub naszego PM albo też zęby mieć inne kłopoty? Macie przykład odwołania dwóch wiceprezydentów. Dlaczego? bo obecny PM buduje swoje zaplecze do onych wyborów."
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 16:59 przez s.sebek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: admin » 10-12-2016 17:26

"Jeszcze jedna Pani została ujawniona z imienia, Pani techniczno-organizacyjna debaty. Od wszystkich wymagała przedstawienia się imieniem i nazwiskiem, ale względem niej stosowano tylko imię. Magda, bodajże?
Malamut pisze:i za to Adminie uwielbiam "Demokracje" mimo ze mamy ja 25 lat wystarczy napisac "Niskie Podatki" i tak ludzie pojda i zaglosuje, ba i co najwazniejsze: Wierza w to bardzo mocno ! :)
Zastanawiam się czy to wszystko jedno na co dajemy się nabrać. Z jednej strony efekt jest ten sam, bo i tak przeważnie zostajemy oszukani. Z drugiej strony ma chyba znaczenie co na nas działa?

Pojawiało się "Inwestować w Tarnobrzeg", "Dla rozwoju Tarnobrzega", "Ratujmy Tarnobrzeg", "Zasługujesz na więcej" (skopiowane z Unii Pracy), mieliśmy zatrzymywać autobusy z emigrantami, a w skali krajowej wygrało 500 zł na dziecko.
Na mnie bardziej działało hasło likwidacji podatku dochodowego niż zasiłek 500+. Koszty dla budżetu były podobne, ale to jednak 500+ wygrało wybory."
Ostatnio zmieniony 10-12-2016 17:26 przez admin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 19275
Rejestracja: 15-06-2003 23:41

Tarnobrzeżanie.pl - pierwsza z debat o Tarnobrzegu

Post autor: admin » 23-08-2017 01:16

"Tarnobrzeżanie.pl i ich zapowiadany cykl debat przypomniał mi się przy okazji filmiku z Efektem ŁAŁ.
Drugą z cyklu debat zapowiadano na maj-czerwiec. Mamy koniec sierpnia. Taki mały cykl?"

ODPOWIEDZ